جاذبه های گردشگری داخلی

تنگه کافرین

یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی ایلام، تنگه کافرین است که در دل کوه‌های مرتفع قرار دارد. طبیعت بی‌نظیر و صخره‌های بسیار چشم‌نواز این منطقه را در هیچ‌جای دیگر نخواهد یافت. این تنگه در 70 کیلومتری شهر ایلام و در نزدیکی شهرستان بدره قرار گرفته و هر طبیعت دوستی را مجذوب خود خواهد کرد. همچنین اگر به قایق‌سواری علاقه‌مند هستید، این تنگه، مکان فوق‌العاده‌ای برای تجربه این تفریح هیجان‌انگیز است.

چنانچه اطلاعات زیادی در مورد این تنگه باشکوه ندارید، در ادامه ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا سفری به دل این جاذبه بزنیم و بیشتر با آن آشنا شویم.

معرفی تنگه کافرین

معرفی تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arash Kamangir)

تنگه کافرین یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های طبیعی کشورمان بوده که پیشینه آن به چندین میلیون سال پیش بازمی‌گردد. این تنگه در نزدیکی شهر بدره قرار دارد و برخی از مردم محلی آن را به نام تنگه کافرین بدره می‌شناسند. جالب است بدانید به اعتقاد مردم بومی این منطقه، علت نامگذاری آن به زمان حمله عرب‌ها به ایران و مقاومت مردم اسلام در برابر عرب‌ها در این منطقه برمی‌گردد و از آن پس به این نام شهرت پیدا کرد. این تنگه چشم‌نواز با طول 2 کیلومتر و ارتفاع 700 متر از سطح دریا از رودخانه و سد سیمره آبگیری شده و بدین شکل درآمده است.

آب این رودخانه از کوه‌های سربه‌فلک رسیده کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد و با عبور از تنگه، سرانجام به رودخانه سیمره می‌رسد. جالب است بدانید در پژوهش‌ها و بررسی‌های باستان شناسان و تاریخ‌دانان در این منطقه، متوجه شدند که تنگه کافرین در زمان‌های گذشته، بسیار مورد توجه مردمان قرار داشته و در آن شواهدی از دوران نوسنگی تا دوره‌های آهنی و حتی ساسانی کشف شده‌است.

پوشش گیاهی و جانوری تنگه

پوشش گیاهی تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Morteza Masroor)

اگر بخواهیم درباره پوشش گیاهی و جانوری این منطقه برایتان بگوییم، می‌توانیم به سنجاب ایرانی اشاره کنیم. این منطقه زیستگاه اصلی سنجاب ایرانی، جانوری ریزجثه و زیبا بوده که به رنگ قرمز و قهوه‌ای است. همچنین در نزدیکی تنگه کافرین، جنگل‌های انبوه بلوط قرار دارند که می‌توانید به بازدید از آن بپردازید. در واقع زیستگاه سنجاب ایرانی، جنگل‌های بلوط بوده و اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید آن‌ها را بر روی شاخ و برگ‌های درختان از نزدیک ببینید.

تنگه کافرین کجاست؟

تنگه کافرین کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amin Naderi)

تنگه کافرین در مسیر جاده ایلام به بدره و در 15 کیلومتری شمال شهر بدره واقع شده‌است. همچنین این مکان در سه کیلومتری شمال شهرستان ولیعصر و در مسیر جاده ایلام به دره شهر قرار گرفته و می‌توانید از هر مسیری که راحت‌تر هستید، استفاده کنید. شما برای دسترسی به این تنگه می‌توانید از تورهای گردشگری که به ایجا می‌آیند و یا خودروی شخصی خود استفاده کنید. بهترین مسیر برای رسیدن به تنگه کافرین جاده ایلام به بدره بوده که تنها 4 کیلومتر از آن خاکی است و مابقی مسیر آسفالت شده است.

مسیر دومی که می‌توانید آن را انتخاب کرده و به راحتی خودتان را به تنگه برسانید، جاده ایلام به دره شهر بوده که شما می‌بایست از کنار یک سنگ شکن عبور کنید و مسیر کاملا شنی و خاکی را پیشروی کنید تا به رودخانه سیمره برسید. شما می‌بایست ماشین خود را در مکانی نزدیک به رودخانه پارک کرده و باقی مسیر را با استفاده از قایق طی کنید. قابل ذکر است، از زمانی که سد سیمره احداث و آبگیری شده‌است، طی کردن دره تنها با قایق امکان‌پذیر است. در قسمت زیر لوکیشن دقیق تنگه کافرین را برایتان قرار داده‌ایم تا به راحتی مسیریابی کرده و به این جاذبه طبیعی برسید.

لوکیشن در نشان

امکانات رفاهی و تفریحی تنگه

امکانات رفاهی و تفریحی تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسین پروری)

تنگه کافرین فاقد امکانات رفاهی بوده و شما می‌بایست تمامی لوازم و تجهیزات ضروری را به همراه داشته باشید. البته می‌توانید برای استفاده از امکانات رفاهی به روستاهای اطراف تنگه مراجعه کنید. تنها امکانات رفاهی که در این منطقه وجود دارد، قایق‌های موتوری بوده که می‌توانید از آنان استفاده کرده و به دل این تنگه بزنید و از مناظر چشم‌نواز و خیره‌کننده آن لذت ببرید. طبیعت گردی در این منطقه و جنگل‌های بلوط نزدیک آن، روح شما را نوازش می‌کند و تجربه‌ای بسیار خاطره‌انگیز را کسب خواهید کرد.

قایقرانی نیز یکی دیگر از مهم‌ترین تفریحاتی است که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. این تنگه لوکیشن مورد علاقه قایقرانان بوده و با توجه به جریان مناسب آب و شرایط جوی معتدل و همچنین عبور از میان صخره‌های جذاب و مرتفع، موقعیت عالی برای قایق‌سواری ایجاد کرده است. ارتفاع آب در این رودخانه حدود 700 متر است، پس پوشیدن جلیقه نجات را فراموش نکرده و فکر شنا کردن در این تنگه را از سر خود بیرون آورید. چنانچه به ماهیگیری علاقه‌مند هستید، این رودخانه می‌توانید محیطی آرام و بی‌نظیر برای شما باشد تا به ماهیگیری بپردازید.

هزینه قایق سواری در تنگه

هزینه قایق سواری در تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسین پروری)
 • هزینه اجاره یک قایق موتوری با ظرفیت 6 نفر در طی گذر از تنگه کافرین به تنگه برنجان، مبلغ 300 هزار تومان است.
 • هزینه اجاره یک قایق موتوری با ظرفیت 6 نفر در طی گذر از مسیر تنگه کافرین به دره نور، مبلغ 450 هزار تومان است.
 • هزینه اجاره یک قایق موتوری با ظرفیت 6 نفر در مسیر تنگه به آبشار تلخاب، مبلغ 540 هزار تومان است.
 • هزینه اجاره یک قایق موتوری با ظرفیت 6 نفر در طی گذر تنگه کافرین ایلام به روستای چم شیر، که مسیر رفت و برگشت حدود 60 دقیقه به طول می‌انجامد، 720 هزار تومان است.
 • هزینه اجاره قایق موتوری با ظرفیت 6 نفر در مسیر تنگه کافرین به تنگه رگه رووه با مسیر 65 دقیقه ، مبلغ 780 هزار تومان است.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amin Tuysserkani)

پس از بازدید از تنگه کافرین شاید از خود بپرسید مقصد بعدی کجاست؟ ماجراجویی در دل این تنگه و بازدید از تمام بخش‌های آن تقریبا 5 الی 6 ساعت زمان می‌برد. پس از بازدید از تنگه کافرین، وقت آن رسیده که از سایر جاذبه‌های گردشگری ایلام دیدن کنید. در قسمت پایین می‌توانید لیستی از بهترین دیدنی‌های این شهر را مشاهده کنید.

نکات بازدید از تنگه کافرین

نکات بازدید از تنگه کافرین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: حسین پروری)
 • هزینه بازدید از این تنگه رایگان بوده و تنها برای گشت‌وگذار درون تنگه با استفاده از قایق می‌بایست مبلغی را پرداخت کنید که در بالاتر ذکر کردیم.
 • برای بازدید از این تنگه هیچ محدودیت زمانی ندارید و در هر ساعت از شبانه‌روز که بخواهید می‌توانید از آن دیدن کنید.
 • بهترین زمان بازدید از تنگه کافرین و سایر جاذبه های گردشگری شهر ایلام، با توجه به اقلیم این منطقه و کوهستانی بودن آن، فصل بهار و تابستان است.
 • برای بازدید از این تنگه نیازمند تجهیزات خاصی مانند لباس و کفش مناسب، بطری آب، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، لباس اضافه، میان وعده، یک وعده غذایی، داروهای ضروری و غیره هستید.
 • این تنگه باشکوه، لوکیشن‌های بسیار جذابی جهت عکاسی دارد و می‌توانید عکس‌های بسیار جذابی در این منطقه به ثبت برسانید.
 • در هنگام بازدید از این منطقه طبیعی، از رها کردن زباله‌های خود در طبیعت و آسیب به درخت‌ها و پوشش گیاهی آن جدا خودداری کنید.

سخن آخر

تنگه کافرین یکی از خاص‌ترین و منحصربه‌فردترین جاذبه‌های طبیعی شهر ایلام است که ارزش بالایی جهت بازدید دارد. این تنگه با طبیعت بکر و زیبای خود هرکسی را محو خود می‌کند. اگر با تجهیزات کامل و شرایط آب‌وهوایی مناسب به بازدید از این تنگه بروید، قطعا یکی از فراموش ‌نشدنی‌ترین سفرهای عمرتان را تجربه خواهید کرد. این تنگه یکی از زیباترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی ایلام بوده که برای بازدید از آن باید به قایق‌سواری بپردازید. امیدواریم از خواندن این مقاله از گردشی تاپ، لذت برده باشید. از اینکه تا انتهای مقاله نگاه گرمتان را به ما سپردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

تنگه کافرین کجاست؟

این تنگه در 15 کیلومتری شهر بدره قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از این تنگه کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این تنگه است.

امکانات تفریحی این تنگه کدام است؟

قایق سواری، طبیعت گردی، عکاسی و کمپینگ از جمله تفریحاتی هستند که می‌توانید در این تنگه آن را تجربه کنید.

هزینه اجاره قایق برای پیمایش در این تنگه چقدر است؟

هزینه اجاره قایق در تنگه در مسیرهای مختلف متفاوت است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا