جاذبه های گردشگری داخلی

تالاب لیپار

ایران و به ویژه شهرهای جنوبی آن دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبایی هستند که متاسفانه آن گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته و شناخته شده نیستند. یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری جنوبی ایران که در نزدیکی شهر چابهار قرار دارد، تالاب لیپار یا دریاچه است. این تالاب دارای ظاهر متفاوت و بسیار زیبایی است و از عجایب طبیعت به شمارمی‌رود. اگر قصد سفر به جنوب کشور و بازدید از جاهای دیدنی چابهار را دارید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را با این تالاب زیبا آشنا کنیم.

آشنایی با تالاب لیپار

آشنایی با تالاب لیپار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Zohreh Jahanian)

تالاب‌ها محیط‌هایی میان خشکی و دریا هستند، و برای تعدیل آب و هوای اطراف و جلوگیری از انتشار گرد و غبار بسیار پر اهمیت هستند. تالاب لیپار یا دریاچه صورتی، در نزدیکی شهر چابهار از شهرهای استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. این تالاب از تشکیل یک دره میان دو کوه و ایستا شدن آب اقیانوس عمان در آن دره تشکیل شده است. آب از رودهای کوچک اطراف به این دره ریخته و تالاب را تشکیل می دهند. نام دشتی که تالاب لیپار در آن قرار گرفته است، لیپار است، به همین دلیل این تالاب به این نام شهرت دارد. در زبان بلوچی محل تلاقی آب رودخانه و آب دریا را لیپار می‌گویند.

تالاب لیپار به رنگ صورتی است و این موضوع باعث می‌شود که این تالاب یک جاذبه گردشگری زیبا و مناسب برای بازدید گردشگران باشد. رنگ ‌صورتی این تالاب به علت زیستن پلانکتون‌ها و انواع خاصی از باکتری‌ها در این تالاب است.گسترده و رنگ این تالاب متناسب با شرایط جوی و محیطی تغییر می کند و در فصول پر بارش سال، وسعت تالاب به حدود ۱۰ هکتار و بیش از ۱۴ کیلومتر می‌رسد. آب این تالاب در فصول گرم سال تبخیر می‌شود؛ در واقع میزان آب این تالاب به میزان باران‌های موسمی بستگی دارد. آب این تالاب بسیار شور و غیر قابل شرب است. بهترین زمان سفر به این مکان از نظر آب و هوایی و نیز از لحاظ میزان آب تالاب در اواسط فصل زمستان تا بهار است.

این تالاب زیبا به دلیل سیاست‌های اشتباه برنامه‌ریزان و مسئولان در خطر از بین رفتن رنگ صورتی آن برای همیشه قرار دارد. احداث جاده و سد از عوامل این فاجعه زیست‌محیطی هستند.

تالاب لیپار کجاست؟

تالاب لیپار کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamed Zaker)

تالاب لیپار در استان سیستان و بلوچستان و در 20 کیلومتری چابهار به سمت گواتر واقع شده‌است. برای اینکه به این تالاب دسترسی پیدا کنید باید از مسیر روستای رمین اقدام کنید. این روستا در ۱۵ کیلومتری شهرستان چابهار قرار گرفته‌است. هم‌چنین برای دسترسی به این روستا باید از جاده چابهار به‌سمت گواتر استفاده کنید. جاده چابهار-گواتر از زیباترین جاده های ایران است زیرا یک طرف این جاده تالاب و طرف دیگر آن کوه‌های مریخی چابهار قرار دارند. برای دسترسی راحت‌تر به این تالاب می‌توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

تالاب لیپار چرا صورتی رنگ است؟

تالاب لیپار چرا صورتی رنگ است؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محسن صداقتی)

تعداد پلانکتون‌ها در اواخر خرداد تا شهریور ماه افزایش یافته و این افزایش تعداد باعث پررنگ تر شدن رنگ صورتی آب دریاچه می‌شود. تعداد پلانکتون ها در آذر ماه به بیشترین حد خود می‌رسد. این تالاب به علت فعل و انفعالاتی که میان پلانکتون‌ها و مواد معدنی  رخ می‌‎دهد، در 5 ماه از سال به رنگ صورتی دیده می‌شود. کارشناس گردشگری و بوم گردی سواحل مکران بیان می‌کند که: «تالاب لیپار نتیجه جمع شدن آب‌های سطحی و بارانی خور گواتر است؛ این آب‌ها قبل آنکه به دریا بریزند؛ در تالاب لیپار جمع می‌شوند و به‌دلیل نوع و فراوانی پلانکتون‌های این تالاب که از نوع پلانکتون‌های گیاهی است، مواد آلی و معدنی خاک آنجا و هم‌چنین جریان‌های دریایی فصل مونسون، رنگ تالاب در ماه‌های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر به رنگ صورتی در می‌آید.

گونه های گیاهی و جانوری تالاب 

گونه های جانوری تالاب لیپار
منبع عکس: بیتوته (عکاس: ناشناس)

از آنجا که آب رودهای کوچک اطراف تالاب لیپار به این تالاب ریخته و هر یک از این آب‌ها مجموعه‌ای از مواد آلی و خاک و مواد معدنی را حمل کرده و به این تالاب وارد می‌کنند، در نتیجه تالاب لیپار دارای منابع غنی برای رشد انواع گیاهان است. در منطقه اطراف این تالاب گیاهان و درختان متفاوت و متنوعی به چشم می‌خورند. مهم‌ترین درختی که در این منطقه رشد می‌کند، پنبه وحشی و همچنین درختان نی، کهور، چش، گز، بلوط و نوعی از درختان که در زبان محلی با نام دشتان معروف شده است، از گونه‌های گیاهی متنوع اطراف آن تالاب است.

در زمینه گونه‌های جانوری نیز این تالاب بسیار متنوع است و شامل انواع مختلفی از پلانکتون جانوری، پلانکتون گیاهی، نرم تنان دریایی، ماهی، سخت‌تنان دریایی، جلبک دریایی و دوزیست می‌شوند. علاوه بر آن در اطراف تالاب حیوانات متنوعی به طور دائمی یا به شکل مهاجرتی زندگی می کنند. از جمله این حیوانات می‌توان خوتکا، طاووسک، فلامینگو، باقرقره، مرغ ماهی کشیم، چنگر، حواصیل خواهر، کبک و پرندگان متعدد اشاره کرد. در واقع تالاب لیپار به عنوان یکی از بزرگترین زیستگاه‌های گیاهی و جانوری جنوب شرقی کشور شناخته می‌شود.

امکانات رفاهی و تفریحات تالاب لیپار

امکانات تالاب لیپار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Motamed)

در اطراف تالاب لیپار چند رستوران محلی وجود دارد که شما می‌توانید به این رستوران‌ها رفته و غذاهای محلی و بسیار خوش طعم جنوبی را بچشید و از طعم فوق العاده آن لذت ببرید. علاوه بر آن مجتمع گردشگری کوه‌های مریخی در فاصله 16 کیلومتری از این دریاچه قرار گرفته و مکان مناسبی برای استراحت و در عین حال لذت بردن از کوه‌های مریخی است.  

در اطراف تالاب لیپار شما می‌توانید خود را به فعالیت های تفریحی متفاوت مشغول کنید و از روز خوب خود نهایت لذت را ببرید؛ از جمله این تفریحات می‌توان به چادر زدن و کمپینگ در ساحل دریاچه، شترسواری، عکاسی، تماشای ستارگان در شب و بازارچه‌های محلی فروش محصولات و صنایع دستی بومی اشاره کرد. 

جاهای دیدنی اطراف 

جاهای دیدنی اطراف تالاب لیپار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Shajarizadeh)

در نزدیکی دریاچه صورتی چابهار تعدادی جاهای دیدنی وجود دارد که بازدید از آنها می‌تواند برایتان تجربه‌ای جذاب و لذت بخش باشد. تعدادی از این جاذبه‌های گردشگری در موارد زیر بیان شده‌اند.

سخن آخر

مردمان خونگرم جنوب کشور، جاذبه های طبیعی و تاریخی و تفریحی اش و سوغات و صنایع دستی‌اش همه و همه دلایلی هستند که شهرهای جنوبی کشور از جمله چابهار را برای گردشگران جذاب می‌کنند.  اگر شما نیز از علاقه مندان سفر به جنوب کشور هستید و قصد دارید که به چابهار بروید، بازدید از تالاب لیپار را از دست ندهید و در صورت تمایل تجربیات جذابتان از سفرتان را با ما نیز تقسیم کنید. از اینکه تا پایان مقاله همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

تالاب لیپار چابهار کجاست؟

این تالاب در در 20 کیلومتری چابهار به سمت گواتر قرار دارد.

علت صورتی بودن آب تالاب چیست؟

وجود نوعی پلانکتون در آب تالاب، آن را به این رنگ در آورده است.

امکانات رفاهی و تفریحی این تالاب کدام است؟

رستوران، مجتمع رفاهی، عکاسی، پیاده‌روی، خرید از بازارچه‌های صنایع دستی و تماشای آسمان شب از جمله امکانات رفاهی این تالاب است.

آیا بازدید از تالاب لیپار رایگان است؟

بله؛ شما می‌توانید به صورت کاملا رایگان از این جاذبه دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا