جاذبه های گردشگری داخلی

دریاچه دوقلوی سیاه گاو

وجود آب در هر منطقه‌ای می‌تواند سرسبزی و آبادانی را به زمین‌های آن منطقه هدیه دهد. به همین خاطر است که دریاچه‌ها یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های هر شهری محسوب می‌شوند و طبیعت اطراف آن‌ها بهترین گزینه برای چادر زدن است. دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو یکی از این دریاچه‌ها است که در لیست جاهای دیدنی ایلام قرار می‌گیرد و با طراحی متفاوتی که دارد نظرها را به خود جلب می‌کند.

در این مقاله از گردشی تاپ همراه ما باشید تا شما را با تنها دریاچه دوقلوی ایران آشنا کنیم و درباره پوشش گیاهی و جانوری، طبیعت اطراف و ویژگی‌های این جاذبه به شما توضیح دهیم.

آشنایی با دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو

آشنایی با دریاچه دوقلوی سیاه گاو
عکس از علی بابا (عکاس: نامشخص)

دریاچه‌های زیادی در میان دره‌ها و جنگل‌های ایران وجود دارد که هر کدام طبیعت و زیبایی خاص خود را دارند؛ اما باید قبول کنیم که هیچکدام به اندازه دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو زیبا نیستند. این جاذبه لقب تنها دریاچه دوقلوی ایران را یدک می‌کشد و همین موضوع باعث شده که گردشگران برای دیدن آن کنجکاو باشند. این دریاچه در منطقه‌ای کوهستانی در نزدیکی شهرستان آبدانان قرار گرفته و اطراف آن را کوه‌های مرتفع احاطه کرده‌اند.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو، همانطور که از نامش پیداست از دو دریاچه تشکیل شده است. این دریاچه‌ها به وسیله کانال باریکی به عرض 8.5 متر و طول 72 متر به یکدیگر متصل شده‌اند. عمق این کانال 4 متر است و در هر ساعت از شبانه‌روز بیشتر از 250 متر مکعب آب را از خود عبور می‌دهد. آب دریاچه سیاه گاو به‌قدری زلال است که بدون هیچ مشکلی می‌توانید کف دریاچه را به خوبی مشاهده کنید.

ویژگی های دریاچه دوقلوی سیاه گاو
عکس از ره بال آسمان (عکاس: نامشخص)

بیشتر از 1000 سال از عمر دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو می‌گذرد و در این مدت کانال‌های زیرزمینی وظیفه تامین آب آن را برعهده داشته‌اند؛ البته نباید از نقش باران هم در این زمینه غافل شویم. متاسفانه باید بگوییم که در سال‌های گذشته تامین آب دریاچه بر اثر عواملی مانند فرسایش با مشکل مواجه شده و این پدیده نادر روز به روز در حال کوچک‌تر شدن است. پیشنهاد می‌کنیم که پیش از پایان عمر این پدیده طبیعی، برای دیدن آن اقدام کنید و زیبایی‌های آن را کشف کنید.

آب ابتدا وارد دریاچه اول می‌شود و از آن‌جا به وسیله کانال گفته شده وارد دریاچه دوم می‌شود و در نهایت وارد رودخانه‌ای به سیاه‌گاو می‌شود. این فرآیند باعث شده که آب دریاچه‌ دوقلوی آبدانان همواره در حال حرکت باشد و هرگز راکد نشود. به همین خاطر است که این جاذبه در دسته دریاچه‌های آب شیرین قرار گرفته است.

دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو کجاست؟

این جاذبه در فاصله 202 کیلومتری از جنوب شرقی ایلام، در نزدیکی روستایی به نام آبدانان قرار گرفته است. بهترین و شاید تنها راه دسترسی به این جاذبه این است که از اتومبیل شخصی خودتان استفاده کنید. در قسمت زیر می‌توانید لوکیشن دقیق دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو را در گوگل مپ مشاهده کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو

مسیر دسترسی دریاچه دوقلوی سیاه گاو
عکس از پایگاه خبری گلونی (عکاس: نامشخص)

برای آنکه بتوانید به این دریاچه دسترسی داشته باشید، ابتدا باید خود را به میدان امام حسین در جنوب غربی ایلام برسانید و از آن‌جا وارد بلوار خلیج فارس شوید. این بلوار را تا رسیدن به جاده پلدختر – ایلام دهید. حدود 20 کیلومتر در این جاده به مسیر خود ادامه دهید و سپس وارد جاده ملکشاهی در سمت راست خود شوید. مسیر مستقیم را در جاده ملکشاهی پیش بگیرید تا زمانی که به جاده آبدانان – دره‌شهر برسید و ادامه مسیر را در این جاده طی کنید.

پیش از رسیدن به میدان امام خمینی از فرعی خارج شوید و وارد بلوار مصطفی خمینی شوید. با رسیدن به میدان از سومین خروجی خارج شوید و این مسیر را تا زمان رسیدن به دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو ادامه دهید. در نظر داشته باشید که از لوکیشن بالا نیز می‌توانید برای مسیریابی استفاده کنید.

آدرس در بلد

تفریحات دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو

تفریحات دریاچه دوقلوی آبدانان
عکس از علی بابا (عکاس: نامشخص)
  • دریاچه در یک منطقه کوهستانی بکر قرار گرفته و طبیعت خارق‌العاده‌ای دارد. چادر زدن در اطراف دریاچه و لذت بردن از مناظر اطراف در کنار نوشیدن چای آتشی را می‌توانیم به عنوان اولین تفریح در این منطقه محسوب کنیم.
  • پس از آن‌که خستگی مسیر از تنتان بیرون رفت، می‌توانید تنی به آب بزنید. عمق دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو در بخش اول 30 متر و در بخش دوم 20 متر است و می‌تواند یک گزینه عالی برای شنا کردن در روزهای گرم تابستان باشد.
  • همانطور که گفتیم آب این دریاچه همواره در حال حرکت است و همین موضوع باعث شده که دریاچه‌ دوقلوی آبدانان یک مکان عالی برای زندگی ماهی‌ها باشد. به همین خاطر اگر به ماهیگیری علاقه دارید، می‌توانید قلاب‌های خود را بردارید و مشغول گرفتن ماهی شوید.
  • فصل بهار و تابستان بهترین چهره دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو نمایان می‌شود و لوکیشن خارق‌العاده‌ای برای گرفتن عکس خلق می‌شود. به همین خاطر اگر اهل عکس گرفتن و اشتراک‌گذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که عکس گرفتن در این قاب زیبا را از دست ندهید.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف دریاچه دوقلوی سیاه گاو
عکس از سفرمارکت (عکاس: نامشخص)

پس از بازدید از دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو که تقریبا 1 روز کامل هم طول می‌کشد، وقت آن است که به شهر برگردید و در آن‌جا به دنبال سایر زیبایی‌های ایلام باشید. لیست پایین می‌تواند در ادامه مسیر به شما کمک کند.

  • پل گاومیشان با فاصله 93.5 کیلومتری از این دریاچه.
  • قلعه هزاردرب در فاصله 36.7 کیلومتری از دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو.
  • روستای کلم با 134 کیلومتر فاصله.
  • تنگه ارغوان در فاصله 208 کیلومتر از دریاچه.

سخن پایانی

دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو تنها دریاچه دوقلوی ایران است و بازدید از آن ارزش فوق‌العاده زیادی دارد. بازدید از این دریاچه در روزهای گرم تابستانی می‌تواند یک گزینه جذاب باشد که رد کردن آن واقعا کار دشواری است. متاسفانه این دریاچه هر ساله در حال کوچک شدن است و همین موضوع اولویت بازدید از آن را دوچندان کرده است. در قسمت پایین می‌توانید به این مقاله از گردشی تاپ امتیاز دهید و نظر خود را درباره این جاذبه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

چرا باید از دریاچه‌ دوقلوی سیاه گاو دیدن کنیم؟

این جاذبه تنها دریاچه دوقلوی ایران است و همین موضوع کافی است تا گردشگران برای دیدن آن کنجکاو شوند.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو کجاست؟

این دریاچه در نزدیکی روستای آبدانان، در جنوب شرقی ایلام قرار گرفته است.

آب دریاچه دوقلوی آبدانان چگونه تامین می‌شود؟

تامین آب این دریاچه برعهده منابع آب زیرزمینی و بارش‌های باران است.

تفریحات دریاچه دوقلوی سیاه گاو چیست؟

ماهیگیری، شنا کردن، عکس گرفتن و لذت بردن از طبیعت بکر را باید به عنوان مهم‌ترین تفریحاتی معرفی کنیم که در این منطقه می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا