جاذبه های گردشگری داخلی

کاخ فلاحتی

کاخ فلاحتی یکی از برجسته‌ترین ساختمان‌های تاریخی و هنری در شهر ایلام است. این کاخ در دوران قاجار، در سال 1284 شمسی به دستور حاکم وقت شهر ساخته شد. این کاخ بی‌نظیر که امروزه به موزه کشاورزی تبدیل شده از بخش‌های متنوعی تشکیل شده و آن را به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ایلام تبدیل کرده است. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا قدم به داخل این کاخ زیبا بگذاریم و بخش‌های مختلف آن را از نزدیک ببینیم.

تاریخچه کاخ فلاحتی

تاریخچه کاخ فلاحتی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد کشاورز)

کاخ فلاحتی در سال 1284 شمسی در زمان قاجاریه، به دستور غلامرضا خان ابوقداره ساخته شد. غلامرضا خان که در آن زمان والی و حاکم شهر ایلام شناخته می‌شد بناها و کاخ‌های زیادی را برای سکونت خود و اطرافیانش احداث نمود. بد نیست بدانید در زمان ساخت کاخ اطراف آن پر از باغ‌های میوه و فضای سبز بسیار دل‌انگیزی بود که با گذشت زمان زندگی ماشینی آن‌ها را به خیابان و ساختمان‌های چند طبقه تبدیل نمود. این مجموعه بی‌نظیر در شهریور ماه سال 1357 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

همچنین بد نیست بدانید امروزه این کاخ در اختیار اداره جهاد کشاورزی قرار دارد و موزه کشاورزی شهر ایلام با 4 بخش جداگانه در این کاخ قرار گرفته که می‌توانید از آن نیز بازدید کنید و با تاریخ کشاورزی در این استان آشنا شوید.

کاخ فلاحتی کجاست؟

آدرس کاخ فلاحتی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: mahdi khosroAnjom)

کاخ فلاحتی ایلام در میدان کشاورزی، خیابان آیت الله حیدری، جنب اداره جهاد کشاورزی این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این کاخ باشکوه می‌توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. همچنین بد نیست بدانید این کاخ به موزه کشاورزی نیز مشهور است. چنانچه اتوبوس را انتخاب می‌کنید، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این کاخ زیبا، ایستگاه میدان کشاورزی است. همچنین اگر قصد دارید با خودروی شخصی خود از این جاذبه دیدن کنید، لوکیشن زیر از گوگل مپ می‌تواند شما را در مسیریابی کمک کند.

 

لوکیشن در بلد

معماری کاخ فلاحتی

معماری کاخ فلاحتی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد کشاورز)

سبک معماری کاخ فلاحتی از سبک معماری ایرانی و قجری کمک گرفته شده‌است. این کاخ با 810 متر مربع وسعت و زیربنای 337 متر مربع از بخش‌های مختلفی مانند اتاق‌ها و ایوان‌ها تشکیل شده‌است. این کاخ زیبا طراحی ساده‌ای داشته و تنها تزئینات به کار رفته در آن، تزئینات نمای بیرونی عمارت است. سرستون‌های این مجموعه الهام گرفته از سبک کوفی بوده و جلوه‌ای بسیار خاص به آن بخشیده‌است. همچنین پنجره‌های نیم داره با گچ‌بری‌های هنرمندانه و نقش‌ و نگارهای گل و بوته زیبایی لنا را چندین برابر کرده است.

مصالح به کار رفته در ساخت این عمارت آجر، چوب، سنگ، گچ و ساروج است. سقف کاخ به صورت طاقی ضربی بوده و از تیرچه‌های چوبی ساخته شده است. شهر ایلام در زمان جنگ‌های جهانی یکی از امن‌ترین شهرهای ایران بوده و آسیب کمی به این شهر و بناهای آن رسیده است. متاسفانه بیشترین آسیبی که به این شهر رسیده در جنگ تحمیلی بوده است. کاخ فلاحتی تا به امروز چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و هربار تمام سعی معماران بر این بوده که شکل اولیه کاخ حفظ شود.

موزه کشاورزی ایلام

موزه کشاورزی ایلام
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد کشاورز)

در سال 1390 با تصمیم میراث فرهنگی شهر ایلام و اداره کشاورزی این شهر، کاخ فلاحتی تغییر کاربری داده و به موزه کشاورزی تبدیل شد. در این موزه می‌توانید لوازم و تجهیزات کشاورزی مردمان این شهر را از نزدیک ببینید و با طریقه استفاده از آن‌ها آشنا شوید. این موزه از چهار بخش تشکیل شده و در هر بخش می‌توانید ابزارهایی از هزاران سال پیش تا به امروزه را ببینید. در ادامه به معرفی هر بخش از این موزه می‌پردازیم.

بخش اول موزه

در بخش اول موزه کشاورزی کاخ فلاحتی، اشیا و وسایلی سنگی از تپه علی کش ایلام به نمایش در آمده است. این اشیا شامل کوبه و سنگ معمولی، ریز تیغه و خراشنده از جنس چخماق، تیغه، ابسیدین و غیره می‌شود که قدمت آن‌ها تقریبا به 8 هزار سال پیش از میلاد باز می‌گردد.

بخش دوم

در بخش دوم ادوات و ابزار آلات کشاورزی سنتی 50 سال گذشته و مراحل کاشت، داشت و برداشت را ملاحظه خواهید کرد و می‌توانید به طور کامل با این مراحل آشنا شوید.

بخش سوم و چهارم موزه

بخش سوم و چهارم موزه کشاورزی کاخ فلاحتی به اسناد اراضی کشاورزی زمان‌های گذشته، روزنامه‌ها، تصاویر و مجلات مربوط به حوزه کشاورزی، آسیاب‌های سنگی و دستی، شیوه آسیاب نخود، خرمن‌ها و مهر خرمن‌ها و گیاهان دارویی این منطقه پرداخته است که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف کاخ فلاحتی
منبع عکس: خبرگزاری تسنیم (عکاس: ناصر گل نظری)

پس از دیدن بخش‌های مختلف این کاخ قجری، این سوال مطرح می‌شود که مقصد بعدی کجاست؟ در قسمت زیر لیستی از بهترین جاذبه‌هایی که در نزدیکی کاخ فلاحتی قرار گرفته‌اند را برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

قلعه والی (فاصله: 1.7 کیلومتر)

تپه خرگوشان (با فاصله 794 متر از کاخ)

روستای کلم (فاصله تا کاخ فلاحتی: 72.5 کیلومتر)

قلعه اسماعیل خان (در فاصله 12.3 کیلومتری از کاخ)

تپه قلعه توت (فاصله: 4.9 کیلومتر)

طاق شیرین و فرهاد (با فاصله 76.2 کیلومتر از کاخ فلاحتی)

نکات بازدید از کاخ

نکات بازدید از کاخ فلاحتی
منبع عکس: خبرگزاری ایرنا (عکاس: فرزاد علیزاده)
  • هزینه بازدید از کاخ فلاحتی و موزه کشاورزی آن برای گردشگران داخلی مبلغ هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ  هزار تومان است.
  • شما می‌توانید همه روزه از ساعت 09:00 صبح الی 12:00 ظهر و 15:00 عصر الی 21:00 شب از این کاخ زیبا دیدن کنید. بازدید از تمامی بخش‌های این مجموعه 1 الی 2 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
  • پیشنهاد می‌کنیم برای بازدید از کاخ فلاحتی و دیگر جاذبه‌های گردشگری ایلام، فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید. در این فصل‌ها هوای این منطقه بسیار معتدل و خنک بوده و سفری بسیار دلنشین و مطلوب را تجربه خواهید کرد.
  • کاخ فلاحتی ایلام با معماری جذاب خود یکی از بهترین سوژه‌ها جهت عکاسی شناخته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم گرفتن عکس یادگاری و همچنین عکاسی از کاخ را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.
  • لمس کردن اشیای درون موزه، نوشتن یادگاری بر روی دیوارهای کاخ، رها کردن زباله درون فضای سبز کاخ ممنوع است. لذا خواهشمندیم در حفظ این بنای تاریخی با ارزش کوشا باشید.

سخن آخر

کاخ فلاحتی جزو معروف‌ترین و محبوب‌ترین بناهای تاریخی شهر ایلام شناخته شده که با معماری شگفت‌انگیزش گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور به سوی خود جذب می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر به بناهای تاریخی علاقه‌مند هستید، بازدید از این کاخ را در اولویت خود قرار دهید. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم تمام آنچه می‌بایست از این مجموعه بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم که مقاله برایتان مفید بوده باشید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

کاخ فلاحتی کجاست؟

این کاخ در میدان کشاورزی، خیابان آیت الله حیدری، جنب اداره جهاد کشاورزی ایلام قرار دارد.

قدمت این کاخ به چه زمانی می‌رسد و توسط چه کسی ساخته شده‌است؟

قدمت این کاخ به دوران قاجار می‌رسد و توسط حاکم وقت ایلام، غلامرضا خان ابوقداره ساخته شده‌است.

هزینه بازدید از کاخ فلاحتی چقدر است؟

هزینه بازدید برای گردشگران ایرانی 4 هزار تومان و گردشگران خارجی 50 هزار تومان است.

ساعت کاری کاخ فلاحتی کدام است؟

همه روزه از ساعت 09:00 الی 12:00 و 15:00 الی 21:00 می‌توانید از کاخ دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا