جاهای دیدنی کاشانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به کاشان

حمام فین

حمام فین یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین حمام‌های ایران است که قدمت آن به 500 سال قبل برمی‌گردد. این حمام از دو بخش کوچک و بزرگ تشکیل شده و تا امروز وقایع تلخ و شیرین زیادی را پشت‌سر گذاشته است. یکی از تلخ‌ترین این وقایع، به قتل رسیدن امیرکبیر در حمام کوچک مجموعه است که در دوران ناصرالدین شاه اتفاق افتاد. اگر قصد دارید با تاریخچه این حمام تاریخی و بخش‌های مختلف آن آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه گردشی تاپ باشید.

تاریخچه حمام فین

تاریخچه حمام فین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Endless Roads)

در بخش جنوبی باغ فین کاشان دو حمام کوچک و بزرگ قرار دارد که به حمام فین معروف است و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی کاشان شناخته می‌شود. این حمام‌ها در اواخر دوران صفوی ساخته شده‌اند که تاریخ‌دانان قدمت آن را 500 سال تخمین زده‌اند. مهم‌ترین علت شهرت این حمام کشته شدن صدر اعظم ایران، میرزا تقی خان امیر کبیر به دستور ناصرالدین شاه قاجار در سال 1230 شمسی است.

امیرکبیر این مرد بزرگ با دسیسه‌های اطرافیان شاه، از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد و سپس به دستور پادشاه آن دوران یعنی ناصرالدین شاه به قتل رسید. این حادثه در حمام کوچک اتفاق افتاد. پس از قتل امیرکبیر، از این حمام استفاده نمی‌شد و به فراموشی سپرده شده‌بود، و همین دلیلی بر هجوم غارتگران به این حمام شد. آن‌ها سنگ‌های مرمر حمام و بسیاری از کاشی‌های آن را به تاراج بردند. میزان استفاده از حمام کوچک کمتر شد و بخش‌های زیادی از آن تخریب و از بین رفت.

به دستور فتحعلی شاه قاجار حمام بزرگی در کنار حمام کوچک ساخته شد که با معماری هنرمندانه خود افراد زیادی را برای بازدید از آن به سمت کاشان می‌کشاند. حمام بزرگ مخصوص وزرا و پادشاه بود و حمام کوچک به خدمه اختصاص داشت. حمام فین در آذرماه سال 1314 شمسی به لیست آثار ملی ثبت شد و در سال 1389 نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

حمام فین کجاست؟

حمام فین کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeid Nazi)

این حمام تاریخی در باغ فین قرار گرفته و برای دسترسی به آن می‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و اتومبیل شخصی خودتان استفاده کنید. اگر قصد دارید از اتوبوس برای دسترسی به آن استفاده کنید، بهترین راه این است که در ایستگاه امیرکبیر پیاده شوید و چند قدمی را پیاده‌روی کنید. چنانچه قصد استفاده از تاکسی‌های شهری را دارید، باید از ماشین‌های خط بلوار امیرکبیر استفاده کنید. در نهایت اگر می‌خواهید از اتومبیل خودتان استفاده کنید، باید خود را به خیابان مصطفی‌زاده در بلوار امیرکبیر برسانید.

جهت مسیریابی بهتر و بی‌دردسر می‌توانید از لوکیشن زیر برای پیدا کردن بهترین مسیر استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

معماری حمام تاریخی فین

معماری حمام تاریخی فین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: nima valizade)

حمام فین کاشان یک اثر تاریخی با معماری فوق‌العاده است که از دوره قاجاریه به یادگار مانده است. این حمام که به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می‌شود، امروزه به‌عنوان یک موزه خارق‌العاده پذیرای گردشگران است. در حمام کوچک نحوه به قتل رسیدن امیرکبیر را خواهید دید و در حمام بزرگ که به آن حمام سلطنتی نیز می‌گویند، می‌توانید معماری اصیل ایرانی را از نزدیک لمس کنید.

استفاده از مصالح طبیعی مانند ساروج و آهک دیوار‌های حمام را عایق‌بندی کرده و اجازه نفوذ آب به داخل حمام را نمی‌دهد و به نوعی حمام را ضد آب کرده است. علی‌رغم اینکه آب مورد نیاز باغ فین از چشمه سلیمانیه تأمین می‌شود، آب حمام از چاه تأمین شده و لوله‌کشی آن به صورت کاملاً حرفه‌ای انجام شده است؛ به‌طوریکه همیشه به وقت نیاز آب‌گرم و آب‌سرد کافی داشته باشد.

در هر یک از حمام‌های کوچک و بزرگ قسمت‌هایی نظیر آب‌نما، خزینه، گرم‌خانه، رختکن و حوضچه‌های آب گرم و سرد و نیمه‌گرم وجود دارد. حمام فین همچون بسیاری از حمام‌های تاریخی ایران به صورت خزینه‌ای طراحی شده است و در آن حوضچه، محل نظافت و شست‌وشوی افراد بوده است. حمام فین در سال 1344 شمسی بر اساس طرح اولیه خود بازسازی و مرمت شد و بعد از آن نیز تا به امروز بارها تعمیر شده است.

حمام کوچک، محل دفن امیرکبیر
منبع عکس: ایران هتل (عکاس: ناشناس)

حمام کوچک فین برای استفاده خدمتکاران باغ فین ساخته شده بود و به همین خاطر معماری خاصی در این حمام نمی‌بینیم؛ تنها دلیل شهرت مرگ ناگوار امیرکبیر در این بخش است. جالب است بدانید در روزهای هفته درهای این همه برای عموم مردم باز می‌شد تا در آن استحمام کنند. ستون‌های این حمام از سنگ مرمر ساخته شده بود و همانطور که در قسمت تاریخچه حمام گفتیم، به غارت برده شد.

اصل معماری زیبای حمام فین را می‌توانید در حمام سلطنتی یا حمام بزرگ ببینید. ستون‌ها و سقف این حمام با نقش‌ و نگارهای ظریف و چشم‌نواز، زیبایی آن را چشم برابر کرده است. ستون‌های حمام همگی از سنگ مرمر زرد ساخته شده و به‌صورت چند ضلعی تکیه‌ای محکم برای سقف و دیوارها است. سرستون‌ها با نقش‌های پیوسته و تکراری چشم‌ها را خیره خود کرده و سقفی که با خلاقیت تمام نقاشی شده‌، زیبایی را در این حمام به نهایت خود رسانده ‌است.

جاذبه های اطراف حمام فین

جاذبه های اطراف حمام فین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: H sheibani)

بازدید از حمام فین کاشان حدوداً یک ساعت زمان می‌برد. اگر قصد دارید چند روزی را در شهر کاشان بمانید، بهتر است از تمام جاذبه‌های دیدنی این شهر دیدن کنید. کاشان یکی از شهرهای تاریخی ایران شمرده می‌شود، پس اگر علاقه‌مند به تاریخ و معماری گذشته ایران هستید، در قسمت پایین لیستی از جاذبه‌‌های اطراف حمام فین قرار داده‌ایم که از دیدن آن‌ها پشیمان نمی‌شوید.

  • باغ فین (حمام فین کاشان در این باغ قرار گرفته است.)
  • تپه سیلک (فاصله: 4.6 کیلومتر)
  • خانه طباطبایی‌ها (در فاصله 8.8 کیلومتری)
  • قلعه جلالی (با فاصله 8.6 کیلومتر)
  • خانه بروجردی‌ها (فاصله: 8.8 کیلومتر)
  • موزه عروسک و اسباب بازی کاشان (فاصله: 8.9 کیلومتر)

نکات بازدید از حمام فین

نکات بازدید از حمام فین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: nima valizade)
  • هزینه بازدید از حمام فین کاشان 15 هزار تومان است.
  • شما می‌توانید همه روزه به جز ایام سوگواری، در نیمه اول سال از ساعت 09:00 الی 19:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 09:00 الی 17:00 از این حمام تاریخی دیدن کنید.
  • بهترین زمان بازدید از حمام فین، فصل بهار و تابستان است.
  • حمام تاریخی فین با معماری زیبایی که دارد سوژه‌ای بی‌نظیر برای عکاسی است. عکاسی در این حمام را از دست ندهید.

کلام آخر

حمام فین کاشان یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی کاشان است که در باغ فین قرار دارد و قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه برمی‌گردد. در این مقاله سعی کردیم شما را با این حمام آشنا کنیم و همه چیزهایی که باید در مورد آن بدانید را شرح دهیم. امیدواریم این مقاله از گردشی تاپ مورد پسند  شما بوده باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید. اگر تجربه بازدید از این حمام تاریخی را دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

حمام فین کجاست؟

این حمام تاریخی در انتهای بلوار امیرکبیر، در باغ زیبای فین قرار گرفته است.

ساعات بازدید از باغ فین کدامند؟

این حمام در نیمه اول سال از ساعت 09:00 تا 19:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 09:00 تا 17:00 پذیرای گردشگران است.

بهترین زمان بازدید از این مجموعه کدام است؟

فصل بهار و تابستان را می‌توانیم به‌عنوان بهترین بازه زمانی برای بازدید از مجموعه تاریخی معرفی کنیم.

هزینه بازدید از حمام فین چقدر است؟

هزینه بازدید از این حمام تاریخی برای گردشگران داخلی 15 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا