جاهای دیدنی کاشانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به کاشان

موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

دنیای اسباب‌بازی‌ها و نمایش عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، دنیایی که نقش پررنگی را در دوران کودکی ما ایفا کرده و متاسفانه روز به روز در حال کمرنگ شدن است. اگر دلتان برای دوران کودکی تنگ شده و می‌خواهید خود را در آن غرق کنید، پیشنهاد ما این است که به شهر کاشان سفر کنید. در این شهر خانه‌ای تحت عنوان موزه عروسک و اسباب بازی کاشان وجود دارد که می‌تواند شما را سال‌ها به عقب برگرداند و دنیای رنگارنگ کودکی را به شما هدیه دهد.

موزه عروسک و اسباب بازی کاشان امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی کاشان شناخته می‌شود و محبوبیت زیادی در بین کودکان و افراد بالغ دارد. در این مقاله از گردشی تاپ همراه من باشید تا به این خانه رویایی برویم و با بخش‌های مختلف آن آشنا شویم.

آشنایی با موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

آشنایی با موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Hasan)

چه کسی می‌تواند ادعا کند که دلش برای دنیای کودکی تنگ نشده است؟ چه کسی می‌تواند منکر جذابیت اسباب‌بازی و عروسک برای کودکان شود؟ در دنیایی که بازی‌های رایانه‌ای هر روز پررنگ‌تر از قبل می‌شوند و اسباب‌بازی‌ها دیگر جایی در میان اتاق کودکان ندارند، هنوز هم مکان‌هایی هستند که سعی دارند این قاعده را تغییر دهند. یکی از این مکان‌ها «موزه عروسک و اسباب بازی کاشان» است که دنیایی متفاوت از محیط بیرون را در یک خانه تاریخی خلق کرده است.

موزه عروسک و اسباب بازی کاشان در یک خانه تاریخی که مربوط به دوران قاجار است جا خوش کرده و با محیط پویای خود بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. بازدید از این جاذبه می‌تواند یک تیر و دو نشان باشد؛ زیرا در کنار بازدید از بخش‌های متنوع موزه، می‌توانید از یک خانه تاریخی با معماری مثال‌زدنی نیز دیدن کنید. اینجا جایی است که می‌توانید علاوه بر دیدن عروسک‌های ایرانی و خارجی، خودتان عروسک دلخواهتان را بسازید و از دیدن نمایش عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی در کنار خانواده لذت ببرید.

در موزه عروسک و اسباب بازی کاشان می‌توانید مجموعه بی‌نظیری از عروسک‌های قدیمی را مشاهده کنید و اگر محیط آن برایتان جذاب بود، شبی را در اقامتگاه آن سپری کنید.

موزه اسباب بازی و عروسک کاشان کجاست؟

موزه اسباب بازی و عروسک کاشان کجاست؟
عکس از گوگل مپ (عکاس: Siavash J)

این موزه از شرق به خیابان علوی، از غرب به خیابان بخارایی، از شمال به خیابان فاضل نراقی و از جنوب به بلوار سپیده کاشانی می‌رسد. سالی که من به کاشان سفر کردم به ماشین دسترسی نداشتم؛ به همین خاطر از اتوبوس‌های شهری برای دسترسی به این جاذبه استفاده کردم و در ایستگاه فاضل نراقی پیاده شدم. به آن دسته از گردشگرانی که شرایطی مشابه با بنده دارند، پیشنهاد می‌کنم که همین ایستگاه را انتخاب کنند؛ زیرا این ایستگاه با موزه عروسک و اسباب بازی کاشان تنها 800 متر فاصله دارد.

گردشگرانی که قصد دارند این مسیر را با اتومبیل خودشان بروند، پیشنهاد می‌کنم که ماشین خود را در مکانی امن در خیابان فاضل نراقی یا خیابان علوی پارک کنند و ادامه مسیر را پیاده بروند؛ زیرا پارکینگ عمومی در اطراف این جاذبه وجود ندارد. برای مسیریابی هم می‌توانید از لوکیشن موزه عروسک و اسباب بازی کاشان که در قسمت زیر مشاهده می‌کنید استفاده کنید.

تاریخچه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

تاریخچه موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Tahere Shahbazi)

موزه عروسک و اسباب بازی های سنتی کاشان در یک خانه قدیمی قجری که بیشتر از 120 سال از عمر آن گذشته جا خوش کرده است. شخصی به نام آقای سهرابی حدود بیست سال از عمر خود را صرف جمع‌آوری عروسک‌های سنتی ایرانی و خارجی کرد و سرانجام تصمیم گرفت که آن‌ها را در این خانه به نمایش بگذارد. خانه فوق سال‌ها پیش توسط ایشان خریداری شد و در دهه 90 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. پس از اتمام بازسازی، موزه عروسک و اسباب بازی کاشان را در سال 1396 افتتاح کرد.

خوشبختانه مرمت‌های انجام‌شده به بافت تاریخی خانه آسیبی وارد نکرد و این بنا همچنان چهره قدیمی و اولیه خود را حفظ کرده است. معماری خانه سهرابی به‌قدری چشم‌نواز است که می‌تواند ساعت‌ها شما را مات و مبهوت خود کند. در ادامه تمام نکات را درباره معماری این خانه به شما می‌گویم.

معماری موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

معماری موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Reza Zamanian)

خانه سهرابی زمینی به مساحت 800 متر مربع را به خودش اختصاص داده است. این خانه دو طبقه 7 اتاق اقامتی را در خودش جا داده که می‌تواند گزینه مناسبی برای رساندن شب به صبح باشد. من در سال 1400 از تمام اتاق‌های موزه عروسک و اسباب بازی کاشان دیدن کردم و مدت دو شب را در یکی از آن‌ها سپری کردم. در یک کلام باید بگویم که اتاق‌ها خارق‌العاده هستند. از نظر من تم رنگی، درب و پنجره‌های قدیمی، دکوراسیون خلاقانه و میز و صندلی‌های چوبی جذاب‌ترین المان‌ها بودند.

اتاق‌ها در اطراف حیاط مجموعه قرار گرفته‌اند و برای دسترسی به آن‌ها باید از پلکان چوبی استفاده کنید. اما بریم سراغ اصل مطلب؛ یعنی زیرزمین خانه سهرابی کاشان. زیرزمین جایی است که عروسک‌های مجموعه را درون ویترین‌های شیشه‌ای دیواری جا داده است. این بخش را باید به عنوان مهم‌ترین قسمت مجموعه معرفی کنیم.

داخل موزه عروسک و اسباب بازی کاشان چه خبر است؟

آشنایی با داخل موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Ehsan Ahmadzade)

زیرزمین خانه که موزه مجموعه را در خود جا داده است، مرا به معنی واقعی کلمه شگفت‌زده کرد. داخل این موزه مجموعه کم‌نظیری از اسباب‌بازی‌های قدیمی قرار گرفته که اولین اسباب‌بازی‌های فلزی و پلاستیکی و اسباب‌بازی‌های دوران قاجار بیشتر از همه خودنمایی می‌کنند. با دیدن این عروسک‌ها گویی سوار ماشین زمان شدم و به صدها سال قبل رفتم. فکر کردن به بچه‌هایی که با این وسایل اوقات فراغت خود را پر می‌کردند، آدرنالین خالص را در خونم ترشح کرد و مطمئنم که نظر شما را نیز به خودش جلب می‌کند.

از جمله زیباترین وسایل موزه عروسک و اسباب بازی کاشان باید به عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، اسباب‌بازی‌های سنگی و سفالی و عروسک‌های پارچه‌ای و سفالی اشاره کنیم که دیگر نمونه آن‌ها در هیچ مغازه‌ای پیدا نمی‌شود. در زیرزمین این خانه کارگاهی نیز وجود دارد که در آن هنرمندان می‌توانند عروسک‌های دست‌ساز خود را خلق کنند. این عروسک‌ها در فروشگاه مجموعه به فروش می‌رسند و می‌توانید آن‌ها را برای کودکان و عزیزان خود خریداری کنید.

راستی این را هم اضافه کنیم که مجموعه عروسک‌های این موزه روز به روز در حال کامل‌تر شدن است و همه‌روزه میهمانان جدیدی وارد موزه عروسک و اسباب بازی کاشان می‌شوند.

جاذبه های اطراف موزه عروسک کاشان

جاذبه های اطراف موزه عروسک کاشان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Reza Zamanian)

پس از آن‌که یک دل سیر از این موزه دیدن کردید، پیشنهاد می‌کنیم که از جاذبه‌های اطراف آن نیز بازدید کنید. مهم‌ترین این جاذبه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • خانه لوسی (فاصله: 80 متر)
  • خانه تاریخی طباطبایی‌ها (فاصله 150 متر)
  • قلعه جلالی (1.7 کیلومتر)
  • خانه تاریخی عباسیان (فاصله: 277 متر)
  • خانه تاریخی غفاریان (فاصله: 705 متر)

سخن پایانی

موزه عروسک و اسباب بازی کاشان بهترین جاذبه این شهر برای افرادی است که دلشان برای دوران کودکی تنگ شده و یا همراه خود کودک دارند. این موزه با اقامت‌گاه‌های زیبای خود همچنین می‌تواند بهترین گزینه برای اقامت شبانه باشد. به‌نظرم واقعا حیف است اگر به این شهر سفر کنید و از این مجموعه خارق‌العاده دیدن نکنید. اگر تجربه بازدید از این موزه را دارید، می‌توانید از طریق کامنت‌ها آن را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

پیج اینستاگرام این موزه

سوالات متداول

بهترین زمان بازدید از موزه عروسک و اسباب بازی کاشان کدام است؟

فصل بهار وقت گلاب‌گیری در شهر کاشان است و این زمان بهترین وقت برای سفر به این شهر است.

موزه عروسک و اسباب بازی کاشان کجاست؟

این موزه در نزدیکی خیابان بخارایی قرار گرفته و 800 متر مربع از زمین‌های این منطقه را به خودش اختصاص داده است.

آیا بازدید از این جاذبه رایگان است؟

خیر؛ برای بازدید از این موزه ابتدا باید بلیط تهیه کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 3

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا