جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

خانه اردکانی مشهد

خانه اردکانی مشهد یکی از زیباترین بناهایی است که در دوران قاجار، در نزدیکی حرم امام رضا (ع) ساخته شده و تا امروز پابرجاست. این بنای تاریخی امروزه به عنوان یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی مشهد شناخته می‌شود و با معماری بی‌نظیری که دارد، نظر افرادی زیادی را به خودش جلب کرده است. این خانه تاریخی در فاصله 1.5 کیلومتری از حرم امام رضا (ع) قرار گرفته و می‌توانید پس از زیارت، برای دیدن آن برنامه‌ریزی کنید.

اطراف حرم امام رضا (ع) را باید به عنوان شلوغ‌ترین منطقه در شهر مشهد معرفی کنیم. همین موضوع باعث شده تا افراد زیادی در طول سال از خانه اردکانی مشهد دیدن کنند؛ البته این را هم بگویم که عده‌ای از افراد از وجود این بنا بی‌خبر هستند و از دیدن آن بی‌بهره می‌مانند. مثلا من تا سال 1399 از وجود این خانه اطلاعی نداشتم و در تابستان این سال به صورت کاملا تصادفی با آن آشنا شدم. در ادامه با گردشی تاپ همراه باشید تا شما را با تاریخچه، معماری و هزینه بازدید از این بنا آشنا کنم.

آشنایی با خانه اردکانی مشهد

آشنایی با خانه اردکانی مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: HamidReza Seif)

یکی از یادگاری‌های دوران قاجاریه است که با نام‌های «خانه داروغه» و «خانه دولابیان» نیز شناخته می‌شود. این خانه مانند برخی از خانه‌های قدیمی دیگر، دو بخش زمستانی و تابستانی را شامل می‌شود که هر کدام معماری و زیبایی خاص خود را دارند. به گفته برخی از منابع، بخش زمستانی خانه اردکانی مشهد در اواخر دوران قاجاریه، برای آخرین داروغه شهر مشهد (یوسف خان هراتی) ساخته شده است.

یوسف خان هراتی بسیاری از مراسمات مهم خود که افراد سرشناسی در آن حضور داشتند را در این خانه برگزار می‌کرد؛ همین موضوع باعث شده که خانه اردکانی مشهد به عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی این شهر تلقی شود. این خانه برای مدت 150 سال با نام‌های اردکانی و داروغه شناخته می‌شد؛ تا اینکه خاندان دولابیان آن را در سال 1355 خریداری کردند و نام دولابیان نیز به فهرست نام‌های این مکان اضافه شد.

عکاسخانه خانه داروغه مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: علیرضا حکیمی)

در سال‌های گذشته خانه اردکانی مشهد بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و بخش‌هایی از خانه که در معرض تخریب بودند، به صورت کاملا اصولی بازسازی شده است. در این بازسازی‌ها چندین بخش جدید هم به خانه اضافه شده تا جذابیت این مجموعه برای گردشگران دوچندان شود؛ از جمله این بخش‌ها باید به عکاس‌خانه سنتی، قهوه‌خانه سنتی و فروشگاه صنایع دستی  و سوغاتی اشاره کنیم.

با تلاش‌های فراوان شهرداری در چند سال گذشته، کوچه‌ای که خانه اردکانی مشهد در آن قرار گرفته به موزه مشاغل سنتی تبدیل شده است. این کوچه امروزه به عنوان یکی از زیباترین کوچه‌های شهر شناخته می‌شود و سوژه بسیاری از عکاسان داخلی و خارجی شده است. وقتی به داخل کوچه می‌گذارید، مغازه‌های سنتی و ماکت‌های افرادی که مشغول کار هستند شما را از خود بیخود می‌کنند و مانند یک ماشین زمان شما را به سال‌های گذشته مشهد می‌برند.

خانه اردکانی مشهد کجاست؟

خانه اردکانی مشهد کجاست؟
عکس از گوگل مپ (عکاس: Syed Ammar Gillani)

این خانه در نزدیکی بلوار سردار شوشتری، در کوچه‌ای به نام سالاری مقدم 16 جا خوش کرده است. برای دسترسی به این مکان روش‌های زیادی وجود دارد که در قسمت پایین به صورت مفصل درباره آن‌ها به شما خواهم گفت.

 • دسترسی با اتوبوس: اگر می‌خواهید از اتوبوس‌ها برای دسترسی به خانه اردکانی مشهد استفاده کنید، باید در ایستگاه میدان امیرالمومنین (ع) پیاده شوید و از آن‌جا وارد خیابان شهید شوشتری 7 شوید. این خیابان را تا انتها ادامه دهید و سپس وارد کوچه نواب صفوی 2 که در سمت راست قرار گرفته شوید. وسط کوچه به سمت چپ بپیچید و وارد بن‌بست شوید. کوچه سالاری مقدم 16 در انتهای این بن‌بست قرار گرفته و خانه مذکور هم در همین کوچه قرار دارد.
 • دسترسی با تاکسی: اگر می‌خواهید از تاکسی‌ها استفاده کنید، پیشنهاد من این است که ماشین‌های حرم را سوار شوید و از آن‌ها بخواهید که در میدان امیرالمومنین شما را پیاده کنند. از میدان تا این خانه را می‌توانید مطابق آن‌چه که در بالا گفته شد، ادامه دهید.
 • دسترسی با ماشین: اگر می‌خواهید از اتومبیل خودتان برای رسیدن به خانه اردکانی مشهد استفاده کنید، پیشنهاد من این است که روی لوکیشن زیر کلیک کنید تا گوگل مپ بهترین مسیر را با توجه به مکان فعلی شما نشان دهد. در نظر داشته باشید که پارکینگ‌های زیادی در اطراف این خانه وجود دارند که می‌توانید ماشین خود را در آن‌ها پارک کنید.

لوکیشن در نشان

لوکیشن در بلد

معماری خانه اردکانی مشهد

معماری خانه اردکانی مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: Al Danesh)

خانه دولابیان 1100 متر مربع مساحت دارد و اگر به ساختمان‌های اطراف توجه کنید، متوجه خواهید شد که این بنا کمی پایین‌تر از سطح زمین قرار گرفته است. خانه شامل بخش زمستان‌نشین، بخش تابستان‌نشین، حوض آب، حیاط و آب‌انبار است و در بخش‌های مختلف آن می‌توانید معماری سنتی ایران را مشاهده کنید. البته از آن‌جایی که این بنا توسط یک شخص روس ساخته شده، در برخی از بخش‌ها می‌توانید نشانه‌هایی از معماری روسی را نیز مشاهده کنید.

حوض آب در مرکز حیاط قرار گرفته و اطراف آن توسط باغچه‌های پر از گل احاطه شده است. در بخش‌های مختلف حیاط چندین تخت چوبی هم قرار دارد که می‌توانید روی آن‌ها بنشینید و از تماشای این حیاط زیبا لذت ببرید. در انتهای حیاط خانه اردکانی مشهد یک عمارت دو طبقه قرار گرفته که با پنجره‌های چوبی و ستون‌های سنگی خودنمایی می‌کند. نمای این عمارت با کاشی‌های هفت‌رنگ و هنر کنده‌کاری مزین شده و زیبایی وصف‌ناپذیری دارد.

حیاط خانه دولابیان مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: Seyyed Ali Ayati)

برای ورود به داخل عمارت باید از پلکان چوبی که در دو طرف قرار گرفته استفاده کنید؛ البته درب‌های چوبی کوچکی هم وجود دارند که شما را به زیرزمین این بنای تاریخی هدایت می‌کنند. در طبقه بالا چند اتاق و یک ایوان بزرگ وجود دارد؛ اتاق‌هایی که برخی از آن‌ها برای مهمانان و برخی دیگر برای خدمه در نظر گرفته شده بودند. اتاق‌ها به صورتی طراحی شده‌اند تا بیشترین استفاده را از نور خورشید ببرند.

در یک کلام باید بگویم که معماری خانه اردکانی مشهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که نمی‌توان به قلم آورد. باید چمدان خود را بردارید، به شهر مشهد سفر کنید و این شاهکار معماری را از نزدیک ببینید. راستی تا یادم نرفته این را هم اضافه کنم که این خانه میزبان اولین حمام خصوصی مشهد است.

نکات تکمیلی

هزینه بازدید از خانه اردکانی مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: Peyman Mahdavi)
 • برای بازدید از خانه اردکانی مشهد باید بلیط تهیه کنید که هزینه آن کمتر از 20000 تومان برا هر نفر است.
 • بازدید از تمام بخش‌های این خانه تقریبا 2 ساعت زمان می‌برد.
 • این مجموعه همه‌روزه از ساعت 08:00 الی 18:00 آماده استقبال از شماست.
 • این بنا از یادگاری‌های دوران قاجاریه است و هدیه دادن آن به نسل‌های آینده از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین خاطر هیچ آسیبی به بخش‌های مختلف آن وارد نکنید.
 • چندین راهنما در بخش‌های مختلف قرار دارند که می‌توانید سوالات خود را در خصوص خانه دولابیان از آن‌ها بپرسید.
 • فصل بهار و تابستان بهترین زمانی است که می‌توانید به مشهد سفر کنید و از این جاذبه بازدید به عمل آورید.

جاذبه های اطراف خانه اردکانی مشهد

جاذبه های اطراف خانه اردکانی مشهد
عکس از گوگل مپ (عکاس: Vahab Kosar)

ماجراجویی در این خانه قاجاری، نهایتا 2 ساعت زمان می‌برد و پس از آن باید به فکر مقصد بعدی باشید. من در قسمت پایین لیستی از بهترین جاذبه‌هایی که در نزدیکی این خانه قرار گرفته‌اند را برای شما آماده کرده‌ام.

 • خانه تاریخی توکلی (فاصله: 1 کیلومتر)
 • خانه تاریخی ناظران (فاصله: 1.1 کیلومتر)
 • منزل تاریخی امیری (در فاصله 1.2 کیلومتری از خانه داروغه مشهد)
 • حرم امام رضا (با فاصله 1.5 کیلومتر از این مجموعه)
 • خانه تاریخی غفوری (فاصله از خانه اردکانی مشهد: 2.1 کیلومتر)
 • موزه نان مشهد (با فاصله 29.8 کیلومتر)
 • پارک ژوراسیک مشهد (در فاصله 5.8 کیلومتری)
 • سرزمین موج‌های آبی (با فاصله 20 کیلومتری از این خانه تاریخی)
 • بند گلستان (فاصله: 28 کیلومتر)

آیا تجربه بازدید از خانه اردکانی مشهد را دارید؟ آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خانه اردکانی مشهد کجاست؟

این بنای تاریخی در نزدیکی حرم امام رضا (ع)، در کوچه‌ای به نام سالاری مقدم 16 قرار گرفته است.

آیا بازدید از خانه اردکانی مشهد رایگان است؟

خیر؛ برای بازدید از این خانه باید بلیط تهیه کنید که هزینه آن کمتر از 20000 تومان است.

قدمت خانه داروغه مشهد چقدر است؟

این خانه در دوران قاجاریه ساخته شده است و بیشتر از 200 سال قدمت دارد.

ساعات بازدید از خانه دولابیان مشهد کدامند؟

این خانه همه‌روزه از ساعت 08:00 الی 18:00 آماده بازدید است.

بهترین زمان برای دیدن خانه اردکانی مشهد کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین بازه زمانی برای دیدن این جاذبه است؛ البته در نظر داشته باشید که در ایام نوروز جمعیت زیادی از این مکان دیدن می‌کنند و اگر از شلوغی خوشتان نمی‌آید، باید زمان دیگری را انتخاب کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا