جاذبه های گردشگری داخلی

موزه مردم شناسی اردکان

اگر عاشق موزه‌گردی هستید و از طرفی، می‌خواهید با فرهنگ، تاریخ و تمدن مردم شهر اردکان آشنا شوید، موزه مردم شناسی اردکان جایی است که باید از آن دیدن کنید. این مجموعه، در سال 1370 تاسیس شد و لقب اولین موزه این شهر را به خود اختصاص داد. لازم است بدانید که بیشتر از 4000 شی تاریخی در این موزه نگهداری می‌شود که وجود آن‌ها، این مجموعه را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اردکان تبدیل کرده است.

اگر درباره این موزه کنجکاو هستید، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با بخش‌های مختلف آن و هزینه بازدید از این مجموعه آشنا کنیم.

آشنایی با موزه مردم شناسی اردکان

آشنایی با موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bahareh M)

این موزه در سال 1370، با تلاش‌های فراوان “علی سپهری” تاسیس شد و لقب اولین موزه شهر اردکان و اولین موزه مردم‌شناسی استان یزد را به خود اختصاص داد. جالب است بدانید که در آن سال، هنوز اداره میراث فرهنگی در این شهر وجود نداشت و همین موضوع، یکی دیگر از جذابیت‌های موزه مردم شناسی اردکان است. جالب است بدانید که بیشتر از 4000 شی تاریخی در این موزه وجود دارد که اکثر آن‌ها، توسط مردم دلسوز و مهربان شهر جمع‌آوری شده‌اند.

موزه مردم شناسی اردکان فعالیت خود را در زیرزمین 30 متری ساختمان تربیت معلم شهید بهشتی اردکان آغاز کرد و پس از دو سال، به زیرزمین کتابخانه فاضل نقل مکان کرد. این موزه، اکنون در یک مکان 110 متر مربعی قرار دارد و می‌تواند پذیرای گردشگران بیشتری باشد. اگر در این شهر حضور دارید و به دنبال یک جاذبه خارق‌العاده می‌گردید، می‌توانید این موزه را به عنوان یک گزینه جذاب مدنظر داشته باشید.

موزه مردم شناسی اردکان کجاست؟

موزه مردم شناسی اردکان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)

موزه مردم شناسی این شهر، جنب حوزه علمیه اردکان، در بلوار آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارد و فاصله آن تا موزه فرش اردکان 200 متر است. برای دسترسی به این موزه، می‌توانید از تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهری استفاده کنید و در ایستگاه حوزه علمیه یا بلوار آیت‌الله خامنه‌ای پیاده شوید. همچنین، می‌توانید از لوکیشن زیر برای مسیریابی بهتر و راحت‌تر استفاده کنید.

لوکیشن در بلد

بخش های مختلف موزه مردم شناسی اردکان

بخش های مختلف موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)

در موزه مردم شناسی اردکان، بیشتر از 4000 شی تاریخی و ارزشمند نگهداری می‌شود. این مجموعه دارای سه سالن مجزا است و این اشیای تاریخی، در بخش‌های متنوع و جذابی به نمایش گذاشته شده‌اند. از جمله مهم‌ترین بخش‌های این موزه باید به باستان‌شناسی، جانورشناسی، مردم‌شناسی، گیاه‌شناسی، موزه کودک، ایران‌شناسی، بخش فرهنگی، اسناد و دیرینه‌شناسی اشاره کنیم. شما می‌توانید با خرید یک بلیط، از تمام این بخش‌ها دیدن کنید و نهایت لذت را ببرید.

در ادامه همراه ما باشید تا هر کدام از این بخش‌ها را به صورت کامل به شما معرفی کنیم.

بخش جانورشناسی

بخش جانورشناسی در موزه مردم شناسی شهر اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)

یکی از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین بخش‌های موزه مردم شناسی اردکان، بخش جانورشناسی است. اگر به حیوانات مختلف علاقه دارید و می‌خواهید با آن‌ها آشنا شوید، این بخش از موزه را به هیچ عنوان از دست ندهید. از جمله مهم‌ترین حیواناتی که در اینجا حضور دارند باید به هدهد، انواع عقاب، شاهین، باز، پلیکان، درنا، گربه وحشی و فک اشاره کنیم. در این بخش حیوانات زنده‌ای مانند عقاب، انواع مارهای سمی، طوطی و بزمجه نیز حضور دارند که می‌توانید از دیدن آن‌ها نیز لذت ببرید.

بخش فرهنگی موزه مردم شناسی اردکان

بخش فرهنگی موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bahareh M)

این بخش به نمایش اشیای فرهنگی قدیمی اختصاص دارد و یکی از محبوب‌ترین بخش‌های موزه محسوب می‌شود. در این بخش می‌توانید از دیدن اشیایی مانند دوربین عکاسی، گرامافون، رادیوهای قدیمی، تلفن‌های هندلی، دستگاه بلندگو، تلوزیون‌های قدیمی و غیره لذت ببرید. در کنار این اشیا، چندین عکس قدیمی از علمای اردکان و دفاتر اشعار برخی از شاعران اردکان نیز در این بخش وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

بخش ایران شناسی

بخش ایران شناسی در مجموعه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)

در این بخش از موزه مردم شناسی اردکان، می‌توانید با تاریخ غنی کشور ایران آشنا شوید و به نوعی، خود را در تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم غرق کنید. از جمله مهم‌ترین آثاری که در این بخش انتظار شما را می‌کشند باید به انواع شمشیر و خنجرهای قدیمی، سکه‌های طلا و نقره، کتیبه‌های تاریخی، جام چهل‌کلام، زنجیرهای دست‌ساز اردکان، تبرزین دراویش، ماکت بافت قدیم شهر اردکان و زیلو اشاره کنیم.

بخش مردم شناسی

بخش مردم شناسی در موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bahareh M)

این بخش را باید به عنوان غنی‌ترین و مهم‌ترین بخش موزه مردم شناسی اردکان معرفی کنیم. در این بخش، بیشتر از 1000 شی تاریخی نگهداری می‌شود که دیدن آن‌ها می‌تواند شما را با فرهنگ و تمدن مردم شهر آشنا کند. اگر قصد آشنایی با مردم شهر اردکان و فرهنگ آن‌ها را دارید، این بخش یکی از بهترین راه‌ها برای شما است. پیشنهاد می‌کنیم که با گذاشتن وقت کافی، از تمام آثار این مجموعه دیدن کنید.

بخش گیاه شناسی در موزه مردم شناسی اردکان

این موزه خارق‌العاده، بخش مجزایی را به گیاهان اختصاص داده است تا علاقه‌مندان به این حوزه نیز دست خالی از موزه خارج نشوند. در این بخش می‌توانید با گیاهانی مانند زیره، کتیرا، اسفرزه، بادام کوهی و غیره آشنا شوید. پس اگر به حوزه گیاه‌شناسی علاقه دارید و تا امروزی راهی برای آشنایی با گیاهان پیش پای شما نبود، از این فرصت طلایی استفاده کنید و به ماجراجویی در این بخش از موزه مردم شناسی اردکان بپردازید.

بخش اشیای دسته بندی نشده

بخش اشیای دسته بندی نشده
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bahareh M)

در این بخش اشیایی به نمایش گذاشته شده‌اند که دسته‌بندی خاصی ندارند و به صورت منفرد در این کلکسیون قرار گرفته‌اند. از جمله مهم‌ترین اشیای این بخش باید به انواع ترازو، انواع بخاری‌های زغالی، ظروف سفالی و مسی، کلاه‌ها و کفش‌های دست‌ساز، وسایل پوست کندن کنجد و سایر وسایل مورد نیاز در کشاورزی اشاره کنیم. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این بخش را نیز در برنامه خود قرار دهید.

جاذبه های اطراف موزه مردم شناسی اردکان

جاذبه های اطراف موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)

اگر می‌خواهید به ماجراجویی در شهر اردکان ادامه دهید، اطراف این موزه چندین جاذبه توریستی وجود دارد که می‌توانند گزینه‌های جذابی برای بازدید باشند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • موزه فرش اردکان: تنها 200 متر با موزه مردم شناسی اردکان فاصله دارد.
  • مسجد جامع اردکان: در فاصله 2.3 کیلومتری از این موزه جا خوش کرده است.
  • گنجینه قنات اردکان: با نام خانه تاریخی تقدیریان نیز شناخته می‌شود و در فاصله 800 متری قرار گرفته است.
  • گنجینه ایثار و شهادت اردکان: با فاصله 700 متری از این مجموعه یکی از گزینه‌های جذاب است.
  • باغ ملی: در فاصله 450 متری از این موزه قرار گرفته است.

نکات بازدید از موزه مردم شناسی اردکان

نکات بازدید از موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: somayeh “ParmidaZareS” mehdizadeh)
  • این موزه در تمام روزهای هفته به غیر از جمعه‌ها، تاسوعا و عاشورای حسینی، 28 صفر و روز شهادت امام علی (ع) از ساعت 09:00 الی 13:00 آماده استقبال از گردشگران و علاقه‌مندان است.
  • هزینه بازدید از این مجموعه بی‌نظیر برای گردشگران داخلی 5000 تومان و برای گردشگران خارجی 20000 تومان است.
  • خرید بلیط این موزه، تنها به صورت حضوری امکان‌پذیر است.
  • بازدید از تمام بخش‌های موزه تقریبا 2 ساعت از زمان شما را به خود اختصاص می‌دهد.
  • از وارد کردن آسیب به بخش‌های مختلف موزه و اشیای تاریخی آن خودداری کنید.

سخن پایانی

موزه مردم شناسی اردکان لقب اولین موزه شهر و اولین موزه مردم شناسی کل استان را به دوش می‌کشد. همین موضوع باعث شده تا شهرت زیادی در بین مردم و گردشگران داشته باشد. سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مجموعه بی‌نظیر دیدن می‌کنند. اگر شما نیز در شهر اردکان حضور دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این موزه را در برنامه خود قرار دهید. از اینکه تا انتهای مقاله همراه گردشی تاپ بودید، سپاسگزاریم.

سوالات متداول

موزه مردم شناسی اردکان کجاست؟

این موزه در بلوار آیت‌الله خامنه‌ای، جنب حوزه علمیه این شهر قرار دارد.

ساعات بازدید از موزه مردم شناسی اردکان کدامند؟

این موزه در تمام روزهای هفته به غیر از جمعه‌ها، تاسوعا و عاشورای حسینی، شهادت امام علی و 28 صفر از ساعت 09:00 الی 13:00 آماده استقبال از شما عزیزان است.

تعداد اشیای این مجموعه چقدر است؟

بیشتر از 4000 شی تاریخی در این موزه نگهداری می‌شود که اکثر آن‌ها توسط مردم مهربان اردکان به موزه اهدا شده‌اند.

هزینه بازدید از موزه مردم شناسی اردکان چقدر است؟

هزینه بازدید از این مجموعه برای گردشگران داخلی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 20 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 1 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا