جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی اردکان

همه چیز درباره موزه فرش اردکان

موزه فرش اردکان


درباره موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان


اگر به مساجد تاریخی، کاروانسراهای قاجاری، خانه‌های قدیمی و موزه‌های جذاب علاقه دارید، شهر اردکان جایی است که باید به آن سفر کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا از مساجد تاریخی این شهر دیدن کنیم، در موزه مردم‌شناسی و موزه فرش اردکان ماجراجویی کنیم و در نهایت قدم به داخل کاروانسرای قجری اردکان بگذاریم. با معرفی بهترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اردکان همراه گردشی تاپ باشید.

ARDAKAN WEATHER

مسجد جامع، از جاهای دیدنی اردکان

مسجد جامع، از جاهای دیدنی اردکان
منبع عکس: بلد (عکاس: نامشخص)

مسجد جامع اردکان یکی از مهم‌ترین آثار معماری دوره صفویه در استان یزد و یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی اردکان است. این مسجد در سال 1070 هجری قمری، به سفارش و تلاش میرزا حسینعلی خان، فرماندار شهر اردکان ساخته شد. جالب است بدانید که این مسجد در زمان خود به عنوان یک مرکز تحصیلی و علمی نیز شناخته می‌شد و به دانشجویانی که به دنبال یادگیری علوم دینی بودند، خدمات می‌رساند.

برای ساخت مسجد جامع اردکان از معماری اصیل ایرانی الهام گرفته شده است. مسجد به صورت زمستانه و تابستانه طراحی شده که بخش تابستانه آن بخش‌هایی مانند ایوان، گنبدخانه، رواق‌ها و محراب را در خودش جا داده است. محراب مسجد با کاشی‌کاری‌های هنرمندانه تزئین شده و زیبایی وصف‌ناپذیری را به خود گرفته است. ایوان این مسجد تاریخی نیز در کنار گنبد 64 متری مسجد قرار گرفته و زیبایی خاصی را به بنا بخشیده است.

از دیگر بخش‌های جذاب مسجد جامع اردکان باید به شبستان دو طبقه آن اشاره کنیم که دارای 6 ستون قدیمی و زیبا است. قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، این سازه را به یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی اردکان تبدیل کرده است. بد نیست بدانید که مسجد جامع شهر اردکان، در طول تاریخ بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و در هر دوره، بخش جدیدی به آن اضافه شده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی یزد

آدرس مسجد جامع اردکان در گوگل مپ

موزه مردم شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bahareh M)

اگر درباره فرهنگ و نوع زندگی گذشتگان این شهرستان کنجکاو هستید، موزه مردم شناسی جزو بهترین جاهای دیدنی اردکان برای شماست. این موزه در سال 1370، با تلاش فراوان علی سپهری افتتاح شد و لقب اولین موزه شهرستان اردکان را به خود اختصاص داده است. در سال‌های ابتدایی فعالیت، این موزه در ساختمان تربیت معلم این شهرستان قرار داشت و چند سال بعد، به زیرزمین کتابخانه فاضل منتقل شد.

جالب است بدانید که این موزه، به عنوان اولین موزه مردم شناسی در استان یزد و اولین موزه خصوصی اردکان نیز شناخته می‌شود و همین موضوع باعث شده تا به عنوان یکی از مهم‌ترین دیدنی های اردکان نیز شناخته شود. درون موزه مردم شناسی اردکان، تقریبا 4100 شیء تاریخی و قدیمی وجود دارد که بیشتر آن‌ها توسط مردم اهدا شده است. موزه دارای 3 سالن مجزا است و بخش‌هایی مانند مردم‌شناسی، باستان‌شناسی، گیاه‌شناسی و جانورشناسی را شامل می‌شود.

بخش اسناد و ایران‌شناسی نیز از دیگر بخش‌های موزه مردم شناسی اردکان است که می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ و کتب تاریخی جذاب باشد. اگر اهل موزه‌گردی هستید و از طرفی عاشق ماجراجویی در تاریخ و تمدن این مرز و بوم هستید، این موزه جذاب جزو آن دسته از جاهای دیدنی اردکان است که نباید بازدید از آن را از دست بدهید.

آدرس موزه مردم شناسی اردکان در گوگل مپ

لوکیشن در بلد

موزه فرش اردکان

موزه فرش اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: OMID SOHRABI)

موزه فرش اردکان یکی دیگر از موزه‌های جذاب این شهرستان است که با تلاش فراوان آقای محمدی افتتاح شده است. آقای محمدی، که یکی از اساتید میراث فرهنگی و فرش شهرستان اردکان است، این موزه را با هدف شناسایی و احیای هنر فرش‌بافی افتتاح کرده است. اگر به هنر فرش‌بافی علاقه دارد؛ اما تا امروز فرصت آشنایی با مراحل آن را نداشته‌اید، موزه فرش جایی است که انتظار شما را می‌کشد.

در حقیقت باید بگوییم که این موزه یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اردکان است و در طول سال توسط هزاران گردشگر داخلی و خارجی مورد بازدید قرار می‌گیرد. در این موزه، می‌توانید با تمام مراحل فرش‌بافی از صفر تا صد آشنا شوید. از جمله این مراحل باید به ایجاد دار قالی، پنبه پاک‌کنی، هنر رنگرزی و نحوه بافتن فرش اشاره کنیم. در کنار آشنایی با این مراحل، می‌توانید از دیدن فرش‌های دست‌بافت که هنر دست مردمان اردکان است نیز لذت ببرید.

بد نیست بدانید که این موزه در خانه تاریخی ملک افضلی قرار گرفته است. این خانه نیز جزو جاذبه های گردشگری اردکان است و ارزش زیادی برای دیدن دارد. بنابراین؛ با دیدن این مجموعه، هم از یک خانه تاریخی و قدیمی دیدن می‌کنید و هم در یکی از خاص‌ترین موزه‌های این شهرستان ماجراجویی می‌کنید.

آدرس موزه فرش اردکان در گوگل مپ

کاروانسرای ارجنان، جزو جاهای دیدنی اردکان

کاروانسرای ارجنان، جزو جاهای دیدنی اردکان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A)

در تمام شهرهای ایران، کاروانسراهای تاریخی جزو بهترین جاذبه‌های توریستی هستند و کاروانسرا و برج ارجنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این کاروانسرا در دوره قاجاریه ساخته شده و گفته می‌شود که در گذشته کاربرد نظامی نیز داشته است. در مرکز حیاط این کاروانسرا یک کلک تاریخی قرار دارد که بخش بالایی آن برای استراحت کاروانیان و بخش پایینی آن که دارای حوضچه است، برای تامین آب کاروانسرا طراحی شده است.

در ورودی اصطبل‌ها، 4 ایوان بسیار زیبا قرار دارد که نمونه آن را در کاروانسراهای دیگر نمی‌توانید پیدا کنید. از دیگر بخش‌های جذاب کاروانسرای ارجنان باید به ایوانچه‌های بیرونی آن اشاره کنیم که تعداد آن‌ها به 10 مورد می‌رسد. این مجموعه دارای یک برج 9 متری بسیار زیبا نیز می‌باشد که به برج ارجنان شهرت دارد. این برج دارای دو طبقه است و کاربرد اصلی آن، نشان دادن راه به کاروانیان بود.

اگر به بازدید از کاروانسراهای تاریخی علاقه دارید، کاروانسرا و برج ارجنان جزو بهترین جاهای دیدنی اردکان هستند و می‌توانند شما را ساعت‌ها درگیر خود کنند. جالب است بدانید که برای بازدید از این مجموعه نیازی به پرداخت هزینه نیست.

آدرس کاروانسرای ارجنان در گوگل مپ

خانه تقدیری

خانه تقدیری
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اردکان که در خیابان حائری این شهر قرار گرفته، خانه تقدیری است. این خانه تاریخی متعلق به یکی از تجار سرشناس شهر اردکان به نام «تقدیری» بوده و به جا مانده از دوران قاجار است. از ویژگی‌های بارز معماری این عمارت باشکوه می‌توان به استفاده از مصالح بومی مانند خشت و آجر، بادگیر بلند، سرداب و گچ‌بری‌های چشم‌نواز اشاره کرد. همچنین  این بنای تاریخی دارای بخش اعیان‌نشین و نوكرنشین است. این خانه امروزه به موزه تبدیل شده و در آن می‌توانید اشیای تاریخی را ببینید.

آدرس خانه تقدیری در گوگل مپ

مسجد چرخاب

مسجد چرخاب
منبع عکس: شهر خبر

مسجد چرخاب یا مسجد حاج محمد سعیدا چرخاب، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اردکان است که به دلیل معماری خیره‌کننده و منحصربه‌فردش، از شهرت زیادی برخوردار است. این مسجد زیبا در محله‌ای به نام چرخاب قرار گرفته و در زمان قاجار به دستور یکی از ثروتمندان اردکان به نام حاج محمد سعیدا، احداث شد. سبک این معماری تلفیقی از معماری ایرانی اسلامی و معماری بناهای استان یزد بوده و این بنا از بخش‌های مختلفی نظیر صحن، ایوان، شبستان، مناره و گنبد با تزئینات کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ، تشکیل می‌شود. همچنین خوب است بدانید این جاذبه در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷، با شماره ثبت ۱۹۷۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسید.

لوکیشن مسجد چرخاب در گوگل مپ

امامزاده سید هاشم اردکان

امامزاده سید هاشم اردکان
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از جاذبه های مذهبی شهر اردکان، که در محله امام خمینی و در خیابان جمهوری این شهر واقع شده، امامزاده سید هاشم نام دارد. این امامزاده یکی از زیارتگاه‌های مشهور این شهر بوده و مردم بومی و محلی اهمیت بالایی برای آن قائل هستند. متاسفانه اطلاعات دقیقی از قدمت امامزاده و شخص دفن شده در این مکان وجود ندارد. این امامزاده همه روزه از ساعت 06:00 صبح الی بامداد باز بوده و گردشگران و زائران می‌توانند به صورت رایگان از آن دیدن کنند. همچنین در نظر داشته باشید که بهترین زمان بازدید از این امامزاده و سایر جاذبه های شهر اردکان، فصل بهار و پاییز است.

آدرس امامزاده سید هاشم اردکان در گوگل مپ

سخن پایانی

وجود ده‌ها بنای تاریخی برجسته در اردکان، این شهرستان را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر در استان یزد تبدیل کرده است. سالانه گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند تا از دنیای مدرن امروزی دور شوند و خود را در تاریخ و تمدن ایران زمین غرق کنند. در این مقاله سعی کردیم که بهترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی اردکان را به شما عزیزان معرفی کنیم. از اینکه تا انتها همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی اردکان کدامند؟

مسجد جامع اردکان، کاروانسرای ارجنان و موزه مردم‌شناسی جزو بهترین جاذبه های گردشگری اردکان هستند و بازدید از آن‌ها را به هیچ عنوان نباید از دست دهید.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی اردکان کدامند؟

از اواسط اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت بهترین بازه زمانی برای سفر به این شهر و بازدید از دیدنی های اردکان است.

بهترین موزه های اردکان کدامند؟

موزه فرش اردکان و موزه مردم‌شناسی جزو بهترین موزه‌های این شهرستان هستند.

آب و هوای اردکان چگونه است؟

شما می‌توانید در ابتدای مقاله وضعیت جوی این شهرستان را به صورت زنده مشاهده کنید و بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی اردکان را انتخاب کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا