جاذبه های گردشگری داخلی

آب انبار شش بادگیر

آب انبار شش بادگیر یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود که در بافت تاریخی شهر، در خیابان دهم فروردین قرار دارد. این آب‌انبار که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد، مشهورترین آب‌انباری است که در شهر یزد می‌توانید پیدا کنید. دلیل این شهرت و محبوبیت را باید در قدمت تاریخی و بادگیرهای هشت‌وجهی مرتفع آن جستجو کنیم. این سازه، در چهارم فروردین سال 1357، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

اگر می‌خواهید به شهر یزد سفر کنید و در میان بناهای تاریخی آن به ماجراجویی بپردازید، آب انبار شش بادگیر یکی از گزینه‌هایی است که باید در اولویت شما باشد. در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا همه چیز را درباره این بنای تاریخی به شما بگوییم.

معرفی آب انبار شش بادگیر

معرفی آب انبار شش بادگیر
منبع عکس: سیری در ایران (عکاس: نامشخص)

اقلیم آب و هوایی خشک و کویری که بر شهر یزد حکمرانی می‌کند، سبب شده تا میزان بارندگی سالانه در این شهر بسیار کم باشد. مشکل کم‌آبی باعث ساخت ده‌ها آب‌انبار در شهر یزد شد تا تامین آب مورد نیاز مردم شهر بدون مشکل انجام شود. یکی از این آب‌انبارها، آب انبار شش بادگیر است که مشهورترین و زیباترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود. این آب انبار در دوره قاجاریه ساخته شد و در تاریخ چهارم فروردین 1357 نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در این آب‌انبار، شش بادگیر مرتفع و هشت‌وجهی در اطراف یک گنبد بزرگ تخم‌مرغی قرار دارند و همین طراحی سبب شده تا از سایر آب‌انبارهای شهر متمایز شود. هشت‌وجهی بودن بادگیرها باعث شده تا بیشترین استفاده از وزش باد ممکن شود. به این صورت، علاوه‌بر تهویه بهتر هوای مخزن، آب موجود در آن نیز خنک می‌ماند. جالب است بدانید که آب انبار شش بادگیر یزد تا همین چند دهه پیش استفاده می‌شد و همچنان رونق داشت؛ اما امروزه به یک جاذبه توریستی تبدیل شده و دیگر کاربردی ندارد.

بر اساس وقف‌نامه آب انبار شش بادگیر، این سازه به همت شخصی به نام حاج محمدحسین ساخته شده است. او یکی از خیران بزرگ شهر یزد بود و برای ساخت این مجموعه، از املاک خود در یزد و تفت استفاده کرد. پس از فوت حاج محمدحسین، آب مورد نیاز این آب‌انبار، توسط شخصی به نام بهشتیان، به وسیله آب وقف‌آباد پر می‌شد. لازم است بدانید که آب وقف‌آباد یکی از مهم‌ترین آب‌های جاری شهر یزد بود و نقش مهمی را در زندگی مردم ایفا می‌کرد.

آب انبار شش بادگیر کجاست؟

آب انبار شش بادگیر کجاست؟
منبع عکس: هم اقلیم (عکاس: نامشخص)

این آب‌انبار در خیابان دهم فروردین، در کوچه‌ای به نام شش بادگیر قرار دارد. اگر می‌خواهید با استفاده از اتوبوس‌های شهری خود را به این جاذبه برسانید، بهترین راه این است که در یکی از ایستگاه‌های دروازه قصاب یا میدان شهید بهشتی پیاده شوید و ادامه مسیر را پیاده‌روی کنید. افرادی که می‌خواهند از تاکسی‌های شهری استفاده کنند نیز باید ماشین‌های خط خیابان دهم فروردین را سوار شوند و در کوچه دهم فروردین 5 پیاده شوند.

در قسمت پایین، لوکیشن آب انبار شش بادگیر در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن برای مسیریابی بهتر و راحت‌تر استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

معماری آب انبار شش بادگیر

معماری آب انبار شش تاریخی بادگیر
منبع عکس: نشان (عکاس: نامشخص)

این آب انبار دارای شش بادگیر هشت‌وجهی است که ارتفاع هر کدام از آن‌ها به 10 متر می‌رسد. بادگیرها در جهت باد ساخته شده‌اند تا بیشترین استفاده از وزش باد ممکن شود. اگر به شکل ظاهری بادگیرها دقت کنید، متوجه خواهید شد که سه بادگیر دارای طراحی قدیمی هستند و سه بادگیر دیگر، طراحی متفاوتی به خود گرفته‌اند. جالب است بدانید بادگیرهایی که طراحی قدیمی دارند، در ابتدا ساخته شده‌اند و سه بادگیر دیگر، بعدها به مجموعه اضافه شده‌اند.

گنبد آب انبار شش بادگیر نیز در مرکز بنا قرار گرفته و طراحی آن به صورت تخم‌مرغی است. این گنبد توسط بادگیرها احاطه شده و مجموعه آن‌ها در کنار یکدیگر، زیبایی وصف‌ناپذیری را به مجموعه بخشیده است. این آب انبار دارای دو ورودی در ضلع شمالی و جنوبی سازه است که هر کدام از آن‌ها دارای یک راه‌پله و پاشیر هستند. برخی از افراد معتقدند که یکی از این ورودی‌ها برای مسلمانان و دیگری برای زرتشتیان بوده است؛ اما برخی دیگر ازدحام جمعیت را دلیل وجود دو ورودی می‌دانند.

با نگاه به عکس‌های آب انبار شش بادگیر، متوجه خواهید شد که راه‌پله‌های ورودی این مجموعه دارای دو بخش است. بخش اول که 55 پله دارد، به صورت روباز است و بخش دوم آن طراحی سرپوشیده به خود می‌گیرد. در یک کلام باید بگوییم که این مجموعه، طراحی و معماری خارق‌العاده‌ای دارد و نمونه آن را در هیچ آب‌انبار دیگری نمی‌توانید پیدا کنید.

جاذبه های اطراف آب انبار شش بادگیر

جاذبه های اطراف آب انبار شش بادگیر
منبع عکس: ویکی مدیا (عکاس: نامشخص)
 • میدان امیر چخماق که در فاصله یک کیلومتری از این آب انبار قرار دارد.
 • موزه آب یزد که در فاصله 1 کیلومتری از آب انبار شش بادگیر، در خانه کلاهدوزها قرار دارد.
 • خانه لاری ها در فاصله 2.5 کیلومتری از این سازه قرار دارد.
 • آب انبار چهل کیله‌ای نیز با فاصله 5.5 کیلومتری از این جاذبه قرار گرفته است.
 • خانه هنر یزد تنها 3.5 کیلومتر با آب انبار تاریخی شش بادگیر فاصله دارد.
 • موزه تخصصی دیرینه‌شناسی در فاصله 170 متری از این بنای تاریخی قرار دارد.
 • آب‌انبار رستم گیو که یکی دیگر از آب‌انبارهای تاریخی یزد است، تنها 1.1 کیلومتر از این بنا فاصله دارد.
 • موزه مارکار نیز 750 متر از آب انبار شش بادگیر فاصله دارد.

نکات بازدید از آب انبار شش بادگیر

نکات بازدید از آب انبار شش بادگیر
منبع عکس: گوگل مپ (پیمان نادری)
 • بازدید از این جاذبه در تمام روزهای هفته، در هر ساعت از شبانه‌روز امکان‌پذیر است.
 • آب انبار شش بادگیر یک بنای تاریخی با ارزش است؛ به همین خاطر، از وارد کردن آسیب به بخش‌های مختلف آن و نوشتن یادگاری روی دیوارها پرهیز کنید.
 • با توجه به شرایط اقلیمی شهر یزد، فصل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید از این آب‌انبار تاریخی است.
 • گرفتن عکس یادگاری با این بنای زیبا را فراموش نکنید.
 • دیدن تمام بخش‌های این مجموعه، تقریبا 1 الی 2 ساعت از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بازدید از آب انبار شش بادگیر یزد کاملا رایگان است.

سخن پایانی

آب انبار شش بادگیر یزد یکی از زیباترین و مشهورترین آب‌انبارهای تاریخی این شهر است که در خیابان دهم فروردین قرار دارد. این آب‌انبار که روزگاری نقش مهمی در زندگی مردم شهر ایفا می‌کرد، امروزه دیگر کاربردی ندارد و به یک جاذبه توریستی جذاب تبدیل شده است. اگر به بازدید از آب‌انبارهای دوره قاجاریه علاقه دارید، این سازه یکی از بهترین موارد است و بازدید از آن را نباید از دست دهید.

در این مقاله، تمام سعی خود را کردیم که تمام اطلاعات درباره آب انبار شش بادگیر را به شما بدهیم. از اینکه تا انتها همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آب انبار شش بادگیر کجاست؟

این آب‌انبار تاریخی در خیابان دهم فروردین، در کوچه‌ای به نام شش بادگیر جا خوش کرده است.

قدمت آب انبار شش بادگیر چقدر است؟

این بنای تاریخی در دوره قاجاریه ساخته شده است.

ساعات بازدید از این سازه کدامند؟

بازدید از این جاذبه در تمام روزهای هفته، به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است.

هزینه بازدید از آب انبار شش بادگیر چقدر است؟

بازدید از این آب‌انبار کاملا رایگان است.

آیا این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است؟

بله؛ این آب‌انبار در تاریخ چهارم فروردین سال 1357، با شماره ثبت 1600 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا