جاذبه های گردشگری داخلی

غار دواشکفت

یکی از برجسته‌ترین و خاص‌ترین جاذبه های گردشگری کرمانشاه که در دامنه کوه میوله و انتهای پارک کوهستان این شهر قرار گرفته، غار دواشکفت است. این غار یکی از کهن‌ترین سکونتگاه‌های جهان بوده که بقایایی از لوازم و تجهیزات انسان‌های اولیه در دوران پارینه سنگی میانی در آن کشف شده‌است. بازدید از این غار می‌تواند بسیار مهیج باشد و شما را بیشتر با سبک زندگی بشر در زمان‌های بسیار دور آشنا کند.

چنانچه اطلاعات زیادی از این مکان دیدنی ندارید، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا سری به این غار بزنیم و بیشتر با آن آشنا شویم.

معرفی غار دواشکفت

معرفی غار دو اشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad moh)

غار دواشکفت در ارتفاع 1600 متری از سطح دریا و 310 متری از دشت بوده و بر روی دامنه جنوبی کوه میوله قرار گرفته است. باید بگوییم که موقعیت جغرافیایی این غار تمامی شرایط زندگی برای غارنشینی را مهیا کرده و از این رو انسان‌های اولیه این مکان را برای زندگی خود انتخاب نمودند تا در برابر حوادث طبیعی و حمله حیوانات وحشی در امان بمانند. همچنین بد نیست بدانید که در نزدیکی غار دواشکفت چشمه‌های آبی وجود داشته که همین موضوع یکی از نقاط قوت آن و پناهگاهی مناسب برای بشر محسوب می‌شد.

تاریخچه غار دواشکفت

تاریخچه غار دو اشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Meysam Omarmele)

غار دواشکفت برای اولین بار توسط دو باستان شناس خبره کرمانشاهی، آقای سامان حیدری و فریدون بیگلری در سال 1378 مورد مطالعه و شناسایی قرار گرفت. طبق بررسی‌های انجام شده در این غار، آثاری از زندگی بشر در دوره پارینه سنگی میانی  یعنی بین 120 تا 40 هزار سال پیش، کشف شده‌است. در این غار استخوان‌هایی از حیوانات، ابزار آلات و ادوات سنگی که از جنس سنگ سنگ رادیولاریت هستند کشف شده که امروزه در موزه نگه‌داری می‌شود.

مطالعات باستان‌شناسان و استخوان‌های کشف شده در غار نشان می‌دهد که ساکنان غار دواشکفت به شکارهای حیواناتی نظیر میش وحشی، بز کوهی، گورخر، اسب وحشی، مارال، گاو وحشی، گراز و آهو می‌پرداختند و از گوشت این حیوانات تغذیه می‌کردند. همچنین درون غار می‌توانید اشکال کشیده شده بر روی سنگ‌ها توسط این انسان‌ها را ببینید.

غار دواشکفت کجاست؟

آدرس غار دواشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Google Map)

غار دواشکفت کرمانشاه در بلوار فرخشاد، میدان کوهنورد و در انتهای پارک کوهستان این شهر واقع شده‌است. این غار در شمال شهر کرمانشاه جا خوش کرده‌است. برای دسترسی به این غار بی‌نظیر می‌توانید از سیستم حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و تاکسی استفاده کرده و با کمترین هزینه خودتان را به این مکان دنج برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این غار شگفت‌انگیز، ایستگاه حسام آباد و ایستگاه میدان پدر است. شما می‌توانید در این ایستگاه‌ها پیاده شده و ادامه راه را پیاده و یا با تاکسی طی کنید.

چنانچه می‌خواهید از ماشین شخصی برای بازدید از غار استفاده کنید، ابتدا خودتان را به میدان پدر رسانده و مسیرتان را تا پارک کوهستان ادامه دهید. در قسمت انتهای پارک، غار را خواهید دید. همچنین لوکیشن زیر از گوگل مپ برایتان قرار داده شده تا به کمک آن بتوانید کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را انتخاب کنید.

لوکیشن در نشان

بهترین زمان بازدید از غار

بهترین زمان بازدید از غار دواشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Soroush Lotfi)

شهر کرمانشاه یکی از شهرهای غربی کشورمان بوده که به دلیل قرارگیری رشته‌کوه‌های زاگرس در این منطقه، آب‌وهوای سرد و کوهستانی دارد. این شهر زمستان‌های بسیار سرد و طاقت‌فرسا و تابستان‌های معتدل و خنکی دارد. پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید از تابستان‌های گرم و خشک فرار کرده و به جایی با آب‌وهوای مطلوب و خنک و مملو از جاذبه‌های دیدنی سفر کنید، کرمانشاه یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما است. بنابراین بهترین زمان بازدید از غار دواشکفت و سایر جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه اواسط بهار تا اواخر تابستان است.

جاذبه های اطراف غار دواشکفت

جاذبه های اطراف غار دواشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alireza Jamshidi)

شهر کرمانشاه مملو از انواع غارهایی بوده که در گذشتگان بسیار دور انسان‌های اولیه درون آن زندگی می‌کردند. همچنین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و تفریحی این شهر تمامی ندارد که دیدن آن‌ها برای یکبار هم که شده می‌توانید بسیار خاطره‌انگیز باشد. در ادامه مقاله، لیستی از سایر مکان‌های دیدنی این شهر در نزدیکی غار دواشکفت را برای شما آماده کرده‌ایم که می‌توانید برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

موزه سنگ کرمانشاه (با فاصله 2.1 کیلومتر از غار)

پارک کوهستان (در 160 متری غار دو اشکفت)

مسجد عمادالدوله (فاصله تا غار: 14.2 کیلومتر)

مجموعه تاریخی تفریحی طاق بستان (فاصله: 2.6 کیلومتر)

حمام حاج شهبازخان (با فاصله 14 کیلومتر از غار دواشکفت)

بام کرمانشاه (فاصله تا غار: 4.2 کیلومتر)

مسجد جامع شافعی (فاصله: 12.7 کیلومتر)

نکات بازدید از غار دواشکفت

نکات بازدید از غار دواشکفت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mobin Maneshti)
  • هزینه بازدید از غار دواشکفت رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ وجهی ندارد.
  • شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز که می‌خواهید از این غار دیدن کنید. بازدید از تمامی بخش‌های این غار 1 الی 2 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
  • همانطور که گفتیم بهترین زمان برای بازدید از غار دواشکفت، فصل تابستان است.
  • قابل ذکر است که برای بازدید از این غار می‌بایست از کفش مناسب کوهنوردی و لباس مناسب استفاده کنید. همچنین بهتر است یک بطری آب آشامیدنی به همراه داشته باشید.
  • چشم انداز غار دو اشکفت از جلوی غار بسیار زیبا بوده و به قول معروف کل شهر زیر پای شماست. پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی خود را به هیچ عنوان فراموش نکرده تا بتوانید این منظره بی‌نظیر را برای خودتان ثبت کنید. همچنین گرفتن عکس یادگاری در کنار غار را از دست ندهید.
  • در هنگام بازدید از غار، از رها کردن زباله در طبیعت و نوشتن یادگاری بر روی دیوار غار پرهیز کنید.

سخن پایانی

بدون شک غار دواشکفت یکی از ده‌ها جاهای دیدنی کرمانشاه بوده که ارزش بالایی جهت بازدید دارد. شما می‌توانید پس از بازدید از غار در پارک کوهستان استراحت کرده و به تفریح بپردازید. در این مقاله از گردشی تاپ اطلاعات کاملی از این غار خارق‌العاده را در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. چنانچه تجربه بازدید از این مکان را دارید، خوشحال می‌شویم اگر تجربه خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

غار دواشکفت کجاست؟

این غار در بلوار فرخشاد، میدان کوهنورد و در انتهای پارک کوهستان کرمانشاه قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از غار دواشکفت کدام است؟

اواخر بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان بازدید از این غار است.

جاذبه‌های نزدیک به غار دواشکفت کدام‌اند؟

پارک کوهستان، مجموعه تاریخی تفریحی طاق بستان، بام کرمانشاه و موزه سنگ کرمانشاه از جمله جاذبه‌های نزدیک به این غار است.

هزینه بازدید از غار دواشکفت چقدر است؟

بازدید از این غار برای تمامی افراد رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا