جاذبه های گردشگری داخلی

دانشگاه سه گوش

اهواز به شهر پل‌ها شهرت دارد و همین موضوع باعث شده تا گردشگران زیبایی‌های این شهر را محدود به سازه‌های روی کارون بدانند. اکثر گردشگران در سفر به این شهر از پل‌ها دیدن می‌کنند و پس از آن شهر را ترک می‌کنند؛ غافل از اینکه سازه‌های شگفت‌انگیزی مانند دانشگاه سه گوش نیز در این شهر جا خوش کرده‌اند که دیدن آن‌ها نیز می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. امروزه این دانشگاه با طراحی خاص و قدمت تاریخی خود به یکی از جاهای دیدنی اهواز تبدیل شده است.

در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با یکی از خاص‌ترین و زیباترین دانشگاه‌های ایران آشنا کنیم و درباره تاریخچه و معماری آن به شما بگوییم.

معرفی دانشگاه سه گوش

معرفی دانشگاه سه گوش
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirhosein Moghtadaee)

یک فضای سبز نه‌چندان جالب و چندین ساختمان معمولی که به صورت پراکنده در یک پلان چهار ضلعی قرار گرفته‌اند، تصویری است که تحت عنوان دانشگاه در ذهن اکثر مردم نقش بسته است. همین موضوع باعث شده تا گردشگران در سفرهای خود تمایلی به دیدن دانشگاه‌ها نداشته باشند؛ اما دانشگاه سه گوش اهواز جایی است که می‌تواند شما را به وجد آورد. این ساختمان مثلثی و جذاب یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی است که بازدید از آن را باید در اولویت قرار دهید.

دانشگاه سه گوش کجاست؟

دانشگاه سه گوش کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arezoo 1998)

این دانشگاه در خیابان موسی صدر، در فلکه‌ای به همین نام قرار دارد و فاصله آن از رود کارون تنها 400 متر است. اگر قصد دارید از اتوبوس‌ها برای دسترسی به این ساختمان استفاده کنید، بهترین راه این است که در ایستگاه دادگستری (خیابان مدرس) پیاده شوید و از آن‌جا 100 متر را پیاده‌روی کنید. استفاده از تاکسی‌های شهری و اینترنتی نیز روش‌های جایگزینی است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چنانچه می‌خواهید با استفاده از ماشین خودتان برای بازدید از دانشگاه سه گوش جندی شاپور بروید،  پیشنهاد می‌کنیم که از لوکیشن زیر برای مسیریابی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که در خیابان لقمان پارکینگ عمومی وجود دارد و می‌توانید ماشین خود را در آن‌جا نیز پارک کنید.

لوکیشن در بلد

تاریخچه دانشگاه سه گوش

تاریخچه دانشگاه تاریخی سه گوش
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arezoo 1998)

دانشگاه سه گوش در نزدیکی رود کارون در حال نفس کشیدن است و تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. این ساختمان در سال 1308، فعالیت خود را به‌عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی اهواز آغاز کرد و تا سال 1311 نیز برای همین منظور از آن استفاده می‌شد. در سال 1311 برای اولین بار تغییر کاربری داد و به ساختمان استانداری تبدیل شد.

در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین درآمد، این ساختمان زیبا به مقر ارتش متفقین تبدیل شد و در سال‌های بعد نیز به‌عنوان ستاد فرمانداری اهواز، ستاد استانداری اهواز و اداره کل دارایی خوزستان مورد استفاده قرار گرفت. پس از این فراز و نشیب‌های طولانی، سرانجام در سال 1336 این ساختمان به ارزش 2 میلیون و 200 هزار تومان خریداری شد و از مالکیت بانک ملی ایران خارج شد.

تغییر کاربری دانشگاه سه گوش اهواز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirhosein Moghtadaee)

دانشگاه سه گوش در سال 1345 به مرکز علوم پایه، محل دانشسرای عالی تربیت دبیر و سازمان مرکزی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد و تا سال 1350 نیز همین کاربری را داشت. پس از سال 1350، این ساختمان بار دیگر تغییر کاربری داد و به دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد.

درست زمانی که بسیاری از مردم تصور می‌کردند این دانشگاه دیگر تغییر کاربری نخواهد داد، سخن از تبدیل دانشگاه سه گوش به موزه علم و فناوری و خوزستان‌شناسی به میان آمد. برای این منظور، دانشجویان آن‌جا را ترک کردند تا عملیات مرمت این ساختمان با اختصاص 1 میلیارد تومان اعتبار آغاز شود. عملیات مرمت در سال 1393 آغاز شده و همچنان ادامه دارد؛ همچنین باید بدانید که تاریخ دقیق پایان مرمت مشخص نیست.

معماری دانشگاه سه گوش اهواز

معماری دانشگاه سه گوش جندی شاپور
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirhosein Moghtadaee)

دانشگاه سه گوش تقریبا 3000 متر مربع مساحت دارد و به دلیل طراحی مثلثی که دارد به این نام شهرت یافته است. رواق‌های حیاط مرکزی و قوس‌های دایره‌ای ایوان‌ها، خبر از الهام گرفتن از معماری دوره پهلوی اول می‌دهند؛ معماری که دیگر رنگ و بویی از آن در ساختمان‌های امروزی نیست. در برخی از قسمت‌های دیگر نیز می‌توانید نشانه‌هایی از کاشی‌کاری‌های اسلامی و معماری ساسانی را مشاهده کنید که جذابیت ساختمان را دوچندان کرده‌اند.

در اضلاع شمالی و جنوبی ورودی‌های دانشگاه سه گوش قرار گرفته‌اند و حیاط مجموعه نیز دقیقا در مرکز قرار گرفته است. مطمئن باشید که این طراحی خارق‌العاده در همان ابتدا شما را شیفته خود می‌کند. طراحی این ساختمان را شخصی به نام آندره گدار انجام داده است. آندره یکی از معماران فرانسوی در زمان پهلوی اول بود که طراحی بسیاری از بناهای دیگر از جمله آرامگاه حافظ، ساختمان موزه ایران باستان و کتابخانه ملی ایران را نیز طراحی کرده است.

آندره در زمان پهلوی اول رئیس اداره باستان‌شناسی ایران بود و دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را نیز تاسیس کرده است.

جاذبه های اطراف دانشگاه سه گوش

جاذبه های اطراف دانشگاه سه گوش
منبع عکس: ره بال آسمان (عکاس: نامشخص)

اگر می‌خواهید زیبایی‌های شهر اهواز را با تمام وجود لمس کنید، پیشنهاد می‌کنیم که برای بازدید از جاذبه‌های زیر نیز برنامه‌ریزی کنید.

  • پل سفید اهواز (در فاصله 1 کیلومتری از این دانشگاه قرار گرفته است.)
  • کاروانسرای معین‌التجار (فاصله: 1 کیلومتر)
  • موزه هنرهای معاصر ایران (فاصله از دانشگاه سه گوش: 2.6 کیلومتر)
  • خانه ماپار (با فاصله 1.8 کیلومتر)
  • پارک جزیره (با فاصله 2.2 کیلومتر)
  • پل هشتم اهواز (در فاصله 3.2 کیلومتری)

سخن پایانی

دانشگاه سه گوش با طراحی خاص خود و قدمتی که به دوره پهلوی اول برمی‌گردد، یکی از بهترین ساختمان‌هایی است که در شهر اهواز باید از آن دیدن کنید. در این مقاله سعی کردیم که شما را با تغییر کاربری‌های این ساختمان در طول تاریخ آشنا کنیم و درباره معماری آن به شما توضیح دهیم. امیدواریم که از مطالعه درباره این دانشگاه زیبا در گردشی تاپ نهایت لذت را برده باشید.

سوالات متداول

دانشگاه سه گوش کجاست؟

این دانشگاه در نزدیکی رود کارون، در خیابان موسی صدر قرار گرفته و برای دسترسی به آن می‌توانید از اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و ماشین شخصی خودتان استفاده کنید.

قدمت دانشگاه سه گوش چقدر است؟

ساختمان این دانشگاه در سال 1308 فعالیت خود را به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی اهواز آغاز کرد و قدمت آن به دوره پهلوی اول برمی‌گردد.

آیا این دانشگاه یک اثر ملی است؟

بله؛ این ساختمان در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دلیل نامگذاری دانشگاه سه گوش اهواز چیست؟

طراحی مثلثی‌شکل این ساختمان باعث شده تا لقب سه گوش را به آن بدهند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 3 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا