جاذبه های گردشگری داخلی

غار رود افشان

غار رود افشان، که به نام “غار یخی” نیز شناخته می‌شود، یکی از عجیب‌ترین و شگفت‌انگیزترین غارهای ایران است. این غار در استان تهران، در نزدیکی شهر دماوند، واقع شده و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، شهرت جهانی پیدا کرده است. این غار زیبا یکی از محبوب‌ترین مقاصد غارنوردی در ایران است و مسیرهای مختلفی برای پیمایش در این غار وجود دارد که از ساده تا دشوار را شامل می‌شوند. اگر به دنبال یکی از هیجان‌انگیزترین جاذبه های گردشگری تهران هستید، بازدید از این غار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این جاذبه خارق‌العاده آشنا کنیم.

تاریخچه غار رود افشان

تاریخچه غار رود افشان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: sadegh meraji)

غار رودافشان، یکی از بزرگترین غارهای طبیعی ایران، در نزدیکی روستای رودافشان در شهرستان دماوند استان تهران واقع شده است. این غار تنها 100 کیلومتر با تهران فاصله دارد و همین نزدیکی، آن را به مقصدی محبوب برای گردشگران و طبیعت‌گردان تبدیل کرده است. دهانه غار رودافشان با ارتفاع 12 متر و طول 40 متر، بازدیدکنندگان را به سفری هیجان‌انگیز به دنیای زیرزمینی دعوت می‌کند. طولانی‌ترین مسیر داخل غار 783 متر است، اما به دلیل ریزش استالاگتیت‌ها در گذر زمان، بخش‌هایی از آن مسدود شده است. دیواره‌های غار به دلیل جریان دائمی آب‌های زیرزمینی، تغییر شکل زیبایی پیدا کرده‌اند و در برخی نقاط به دلیل وجود زاج، درخشش خاصی دارند.

غار رودافشان به دلیل قرارگیری در دامنه کوه و پنهان بودن در میان صخره‌ها، به غار پنهان نیز معروف است. ورودی غار تا فاصله نزدیک قابل مشاهده نیست و همین موضوع بر رمز و راز آن افزوده است. این غار با تالارهای وسیع و ورودی بیضی شکل بزرگ، بازدید آسانی را برای گردشگران فراهم می‌کند. این غار پس از غارهای اسپهبد خورشید در مازندران و غار ایوب در کرمان، سومین دهانه بزرگ غار در ایران است.

غار رودافشان با استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌های بسیار زیبا، چشمه‌های زلال و خفاش‌های ساکن در غار، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و غارنوردی رقم می‌زند. این غار با تالارهای متعدد و شگفت‌انگیز خود، هر گردشگری را مجذوب می‌کند. در این سفر زیرزمینی، با عبور از هر تالار، شاهد جلوه‌های منحصر به فردی از طبیعت خواهید بود. یکی از زیباترین تالارهای این غار، آناهیتا نام دارد و به دلیل وجود یک سنگ مرمر انسان‌وار در ابتدای تالار و به یاد الهه آب و باروری نامگذاری شده‌است.

غار رود افشان کجاست؟

غار رود افشان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ellyn Gr.)

غار رود افشان در نزدیکی شهرستان دماوند استان تهران و در جوار روستای رود افشان واقع شده است. برای دسترسی به این غار باید ابتدا از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید. پس از طی 45 کیلومتر از بومهن و گذر از سربندان به روستای سیدآباد می‌رسید. در روستای سیدآباد، مسیر آسفالت سمت راست جاده را ادامه دهید تا به تابلوی روستای رود افشان در نزدیکی پمپ بنزین برسید. پس از طی 10 کیلومتر و گذر از روستای کلاک، به دوراهی روستای مشهد – رودافشان خواهید رسید. راه سمت راست به روستای مشهد و راه سمت چپ پس از 5 کیلومتر به روستای رودافشان می‌رسد. برای رسیدن به غار باید روستا را تا انتها طی کنید.

ما در قسمت زیر لوکیشن این غار را در گوگل مپ برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید بهترین مسیر را پیدا کنید.

لوکیشن در نشان

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از غار رودافشان

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از غار رودافشان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ellyn Gr.)

غار رودافشان، یکی از غارهای شگفت‌انگیز ایران، با تونل‌های پیچیده و تاریکی مطلق، تجربه‌ای منحصر به فرد برای گردشگران رقم می‌زند. با این حال، برای بازدید از این غار و گذراندن سفری ایمن و لذت‌بخش، داشتن تجهیزات مناسب ضروری است. از جمله مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از این غار، هدلایت، چراغ قوه، کلاه ایمنی، کفش مناسب کوهنوردی، آب و غذای کافی، لباس گرم و ضدآب، جعبه کمک‌های اولیه، طناب غارنوردی، کوله مناسب، نردبان کوتاه فلزی و غیره است.

بهترین زمان بازدید از غار رودافشان

بهترین زمان بازدید از غار رودافشان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Moha Gaeini)

غار رودافشان، یکی از غارهای حیرت‌انگیز ایران، در دل کوه‌های سردسیر دماوند قرار گرفته است. به همین دلیل، انتخاب فصل مناسب برای بازدید از این غار، نقشی اساسی در تجربه سفری لذت‌بخش و ایمن ایفا می‌کند. دماوند در شش ماه دوم سال، به شدت سرد و پر بارش است. سرمای هوا در غار رودافشان که در ارتفاعات کوهستانی واقع شده، به مراتب شدیدتر است و می‌تواند به سلامتی افراد آسیب برساند. بنابراین بهترین زمان برای بازدید از غار رودافشان، اواخر بهار تا اواخر تابستان است. در این فصل، هوا به طور قابل توجهی گرم‌تر شده و از سرمای زمستان خبری نیست. با این حال، به دلیل ماهیت کوهستانی منطقه و وجود آب‌های زیرزمینی در غار، همراه داشتن لباس اضافی یا بادگیر و بارانی در تابستان نیز توصیه می‌شود.

جاهای دیدنی اطراف غار رود افشان

جاهای دیدنی اطراف غار رود افشان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Shervin Arianfard)

شهر تهران مملو از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی بوده که غار رود افشان یکی از آن‌ها است. ما لیستی از جاذبه‌های اطراف این غار را آماده کرده‌ایم. علاوه بر بازدید از غار، بازدید از این مکان‌ها را از دست ندهید.

نکات بازدید از غار رود افشان

نکات بازدید از غار رود افشان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: homayon varzeshdost)
 • برای بازدید از غار رود افشان دماوند نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست.
 • بازدید از غار رود افشان در ساعات اولیه روز پیشنهاد می‌شود.
 • مسیر غار رود افشان دشوار بوده و ممکن است برای افراد با توانایی‌های محدود مناسب نباشد.
 • به دلیل تاریکی مطلق در بخش‌هایی از غار، همراه داشتن چراغ قوه یا هدلایت سالم و مطمئن الزامی است.
 • لباس گرم و مناسب، حتی در تابستان، به همراه داشته باشید. دمای داخل غار در تمام طول سال سرد است و احتمال سرماخوردگی وجود دارد.
 • احتیاط در عبور از چاله‌ها و گودال‌های موجود در کف غار ضروری است. به دلیل لغزندگی سطح و تاریکی ممکن است به راحتی در این چاله‌ها سقوط کنید.
 • در تالار خفاش‌های غار رود افشان مراقب باشید. فضولات خفاش‌ها می‌تواند سمی و مضر باشد. از تماس با سطوح و نزدیک شدن به خفاش‌ها خودداری کنید.
 • خواهشمندیم خفاش‌ها را نترسانید. در زمستان که خفاش‌ها در خواب زمستانی هستند، ایجاد مزاحمت برای آنها می‌تواند به مرگشان منجر شود.
 • به تنهایی به غار نروید و همیشه با یک گروه یا همراهی مطمئن سفر کنید.
 • مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده کنید.
 • در نظر داشته باشید که فضای اطراف غار مناسب کمپ کردن و شب‌مانی نیست و بهتر است شب را در اقامتگاه‌های بومگردی اطراف روستا بگذارنید.
 • قبل از عزیمت به غار رود افشان، از وضعیت آب و هوا و شرایط مسیر اطلاع کسب کنید.
 • به محیط زیست غار احترام بگذارید و از ریختن زباله خودداری کنید.

سخن آخر

غار رود افشان یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی تهران است که ارزش بالایی برای بازدید دارد. با این حال اگر توانایی جسمی بالایی ندارید، فکر این غار را از سر خود بیرون کنید. امیدواریم که این مقاله مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید. خوشحال می‌شویم اگر تجربه بازدید از این مکان را دارید، آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ را اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

غار رود افشان کجاست؟

این جاذبه در نزدیکی شهرستان دماوند استان تهران و در جوار روستای رود افشان قرار گرفته است.

طولانی‌ترین مسیر غار چقدر است؟

طولانی ترین مسیر این غار 783 متر است.

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از این غار کدام است؟

چراغ قوه، کفش مناسب کوهنوردی، لباس گرم و ضدآب، جعبه کمک‌های اولیه، طناب غارنوردی و آب کافی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از این غار است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا