جاذبه های گردشگری خارجی

مسجد ایاصوفیه کوچک

استانبول بزرگ‌ترین و پر جمعیت‌ترین شهر ترکیه و نیز پایتخت سیاسی و اقتصادی آن محسوب می‌شود. این شهر زیبا جاذبه‌های تاریخی، سیاسی، مذهبی، تفریحی، فرهنگی و طبیعی زیادی دارد. از مهم‌ترین ‌جاذبه‌ های گردشگری استانبول، می‌توان به مساجد آن اشاره کرد که دارای معماری چشمگیر و تزئینات بسیار زیبایی است. مسجد ایاصوفیه کوچک یکی از زیباترین مساجد این شهر است. اگر قصد سفر به استانبول را دارید و علاقه دارید که بیشتر با جاذبه‌های گردشگری آن آشنا شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه کوچک

تاریخچه مسجد ایاصوفیه کوچک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: 송근호)

مسجد ایاصوفیه کوچک در گذشته و در دوران بیزانس به عنوان کلیسای مقدسین سرجیوس و باکوس کاربرد داشته است. این کلیسا در زمان امپراطوری عثمانی تغییر کاربری داده و به مسجد تبدیل شد. پیشینه این بنا را در دوره امپراتوری عثمانی و نیز پیش از آن بررسی می‌کنیم.

دوره بیزانس

بر اساس افسانه‌ها گفته می‌شود که چندین سال پیش و در زمان سلطنت جاستین اول، خواهرزاده او ژوستینین متهم به توطئه علیه سلطان شده‌بود و به همین دلیل به اعدام محکوم شده بود. در صحنه اعدام پیش از ورود جاستین مقدسین سرگیوس و باکوس وارد شدند و در حضور وی به خاطر بی گناهی ژوستینین تعهد داد. با این تعهد ژوستینین آزاد شد. ژوستینین به پاس و قدردانی از تعهد مقدسین و آزادی خود قول داد که زمانی به امپراطوری برسد، کلیسایی را به مقدسین تقدیم کند. پس از آنکه به امپراطوری رسید، دستور به ساخت کلیسایی را داد و نام آن را کلیسای مقدسین سرگیوس و باکوس گذاشت. ساخت این کلیسا از سال ۵۲۷ تا ۵۳۶ میلادی انجام شد.

دوره عثمانی

پس از آنکه عثمانی‌ها قسطنطنیه را فتح کردند، کلیسای مقدسین تا زمان به تخت رسیدن بایزید دوم به همان شکل باقی ماند و کسی از آن استفاده نکرد. سپس در سال ۱۵۰۶ تا سال ۱۵۱۳ این کلیسا این مسجد تغییر کاربری داده و به مسجد تبدیل شد. در سال ۱۷۴۰ میلادی، وزیر اعظم وقت دستور به بازسازی مسجد داد. نام این بنا با توجه به سرعت فروپاشی و تخریب بر اثر رطوبت و زمین لرزه به لیست بازدید یونسکو از بناهای در معرض خطر قرار گرفت. صندوق جهانی آثار تاریخی در سال‌های 2002، 2004 و 2006 این مسجد را به عنوان یک بنای تاریخی در معرض خطر اعلام کرد.

مسجد ایاصوفیه کوچک کجاست؟

مسجد ایاصوفیه کوچک کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Süleyman Başaran)

مسجد ایاصوفیه کوچک در ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، در نزدیکی دریای مرمره، در محله ایاصوفیه کوچک، خیابان مسجد ایاصوفیه کوچک واقع شده است. برای دسترسی به این مسجد به وسیله خودروی شخصی و یافتن راحت تر نشانی مسجد، می‌توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید.

معماری مسجد ایاصوفیه کوچک

معماری مسجد ایاصوفیه کوچک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Zekiye Ulumeriç)

در نمای بیرونی سازه مسجد ایاصوفیه کوچک از سنگ تراشی استفاده شده و همچنین در ساختار آن از ملات‌هایی که در آن آجر فرو رفته و حالت مورب دارد. ساختار و نقشه کلی مسجد به شکل هشت ضلعی نامنتظم است. در نمای داخلی مسجد نیز یک ستون دو طبقه دیده می‌شود که در امتداد ضلع شمالی غربی و جنوبی میگذرد و روی آن کتیبه‌ای نوشته شده‌است. ستون‌ها به طور متناوب از عتیقه‌ و مرمر قرمز ساخته شده‌اند.

بسیاری از عناصر سازنده مسجد ایاصوفیه کوچک در هنگام نوسازی و تبدیل شدن از کلیسا به مسجد از بین رفته و یا تغییر شکل داده‌است. برای مثال درب و پنجره‌ها، میزان بالا آمدن کف ساختمان، گچ‌کاری دیوارها، موزاییک‌های کف و غیره تغییرات بسیاری را در ساختار و یا محل قرار گیری خود داشته‌اند.با این حال هنوز دست نوشته‌ها و کتیبه‌های یونانی یوستینیانوس، همسرش تئودورا و تمام قدیسان در این مسجد دیده‌ می‌شوند.

جاهای دیدنی اطراف مسجد ایاصوفیه کوچک

جاهای دیدنی اطراف مسجد ایاصوفیه کوچک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ceren K.)

استانبول که یکی از زیباترین و محبوب‌ترین شهرهای ترکیه است، جاهای دیدنی زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین شهرهای ترکیه از نظر گردشگری، اقتصادی و فرهنگی به شمار می‌رود. مسجد ایاصوفیه کوچک در منطقه فاتح استانبول قرار گرفته که در این منطقه جاذبه‌های گردشگری زیادی قرار گرفته‌است و شما می‌توانید پس از بازدید از این مسجد، به جاهای دیدنی اطراف رفته و از آنجا نیز دیدن کنید. تعدادی از جاهای دیدنی استانبول از قبیل زیر است.

نکات بازدید از مسجد ایاصوفیه کوچک

نکات بازدید از مسجد ایاصوفیه کوچک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mehmet Geze)

برای بازدید از مسجد ایاصوفیه کوچک استانبول, هر روزه می‌توان از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعدازظهر به این مسجد آمد و از آن بازدید کرد. همچنین برای ورود به این مسجد و بازدید از آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست و به صورت رایگان می‌توان از آن بازدید کرد.

سخن پایانی

در کشور زیبای ترکیه و در پایتخت اقتصادی و فرهنگی آن، یعنی استانبول جاذبه‌های گردشگری زیادی از جمله بناهای تاریخی، مذهبی، فرهنگی، هنری و طبیعی دیده می‌شود. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول، می‌توان به بناهای مذهبی آن به ویژه مساجد و کلیساها اشاره کرد. بناهای مذهبی استانبول هم از نظر تاریخی و هم مذهبی اهمیت بالایی دارند که از جمله آن می‌توان به مسجد ایاصوفیه کوچک کرد. هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری از سایر نقاط جهان به ویژه کشورهای اسلامی به این کشور سفر کرده و از جاذبه‌های گردشگری آن بازدید می‌کنند. اگر شما نیز از جمله بازدیدکنندگانی هستید که در گذشته به استانبول سفر کردید و یا قصد دارید که سفر کنید تجربه خود از این سفر را با ما و دیگر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

مسجد ایاصوفیه کوچک کجاست؟

این جاذبه در منطقه فاتح استانبول، در نزدیکی دریای مرمره، در محله ایاصوفیه کوچک قرار دارد.

قدمت این مسجد به چه دورانی می‌رسد؟

این مسجد تاریخی متعلق به دوران بیزانس است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این مسجد دیدن کنیم؟

بازدید از این موزه همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ بعدازظهر امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا