جاذبه های گردشگری خارجی

موزه هنر مدرن استانبول

موزه هنر مدرن استانبول، یکی از جاذبه‌های فرهنگی هنری استانبول محسوب می‌شود که در کنار دیگر جاذبه های گردشگری استانبول، این شهر را به یک شهر توریستی بسیار محبوب و پرطرفدار تبدیل می‌کند که سالانه میزبان گردشگران زیادی از سایر شهرهای ترکیه و نیز سایر کشورهای جهان است. اگر به مراکز فرهنگی از جمله موزه‌ها علاقه مندید، در ادامه این مقاله از گردشی تاپ درباره یکی از مهم‌ترین موزه‌های استانبول با ما همراه باشید.

تاریخچه موزه هنر مدرن استانبول

تاریخچه موزه هنر مدرن استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Daniel Schulz)

موزه هنر مدرن استانبول، اولین موزه‌ی غیردولتی در ترکیه به‌شمار می‌رود که آثار هنری مدرن را به نمایش گذاشته‌است که این آثار، شامل کلکسیون گسترده‌ای از آثار هنری بین‌المللی می‌شود. ایده تاسیس و راه اندازی این موزه برای نخستین بار در نمایشگاه بین المللی معاصر استانبول که در سال ۱۹۸۷ برگزار شد، مطرح شد. پس از ۲۶ سال و انجام اقداماتی سرانجام در سال ۲۰۰۴ میلادی، این موزه به عنوان اولین موزه فعال در زمینه هنر معاصر ترکیه شروع به کار کرد. مسئولیت راه اندازه این موزه با بخش خصوصی بود اما پشتیبانی دولت ترکیه را نیز داشت.

موزه هنر مدرن استانبول کجاست؟

موزه هنر مدرن استانبول کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Déaglán-Iosúa Ó Donnchú)

موزه هنر مدرن استانبول در ترکیه، استانبول، منطقه بی اوغلو و در خیابان مشروطیت واقع شده‌است. برای دسترسی به این موزه به وسیله خودروی شخصی و یا به صورت پیاده می‌توانند از لوکیشن زیر استفاده کنید تا مسیریابی راحت‌تری داشته باشید. همچنین اگر قصد دارید که با وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو خود را به این موزه برسانید، می‌توانید یکی از راه های زیر را انتخاب کنید.

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به موزه هنر مدرن استانبول ایستگاه مترو Şişhane است. برای اینکه خود را به وسیله مترو به این موزه برسانید، لازم است که وارد خط سبز مترو(M2) شوید و با توجه به تابلوهای راهنما و نقشه مترو به سمت ایستگاه Şişhane حرکت کنید. در این ایستگاه از قطار پیاده شده و با پیاده روی کوتاهی در حد ۱۵ دقیقه خود را به موزه برسانید.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به موزه هنر مدرن استانبول استفاده از تراموا است. نزدیک‌ترین ایستگاه تراموا به موزه ایستگاه تراموا Tophane است که نسبت به ایستگاه مترو Şişhane به موزه نزدیکتر است. اگر قصد دارید به وسیله تراموا خود را به این موزه برسانید، باید از خط T1 تراموای استانبول استفاده کنید و در ایستگاه Tophane از تراموا پیاده شده و پس از ۵ دقیقه پیاده روی خود را به موزه برسانید.

راه دیگر استفاده از اتوبوس‌های شهری است. اگر می‌خواهید به وسیله اتوبوس‌های شهری خود را به این موزه برسانید باید از اتوبوس‌های خط 121 cs( قرمز ) استفاده کنید و در ایستگاه اتوبوس Galataport از اتوبوس پیاده شده و با پیاده‌روی بسیار کوتاهی خود را به موزه مدرن استانبول برسانید.

بخش های مختلف موزه هنر مدرن استانبول

بخش های مختلف موزه هنر مدرن استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Gela Riabukha)

موزه هنر مدرن استانبول دارای بخش‌ها، برنامه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف است که آثار هنری مدرن و معاصر زیبایی را به بازدید کنندگان نمایش می‌دهند و ساختمان آن در دو طبقه دایر شده‌است. در ادامه تعدادی از بخش‌های این موزه را با هم بررسی می‌کنیم.

کتابخانه موزه هنر مدرن 

کتابخانه موزه هنر مدرن استانبول شامل منابع بسیاری از هنرهای معاصر است و کتاب‌های متنوعی دارد. تعداد کتاب‌های این کتابخانه به ۱۱ هزار جلد می‌رسد و بازدید کنندگانی که به مطالعه این کتاب‌ها علاقه دارند می‌توانند هر یک را که بخواهند مطالعه کنند. کتاب‌های این موزه در زبان‌های مختلفی از جمله ترکی انگلیسی و غیره نوشته شده‌است.

سینما یا سالن پخش فیلم موزه هنر مدرن

سینما موزه هنر مدرن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ka Wa)

در سالن پخش سینمای موزه هنر مدرن استانبول، در روزهای شنبه، یکشنبه و پنجشنبه، فیلم یا برنامه‌های فرهنگی مختلف پخش می‌شوند. برنامه‌ها و فیلم‌هایی که در سالن سینمای موزه اجرا می‌شوند بر آثار بومی و بین المللی متمرکز هستند. موضوعات این بخش از موزه و برنامه‌های آن نقد فیلم‌های ترکی و فیلم‌های بین المللی است. هزینه بلیط سینمای موزه ۲۰ لیر است اما در روزهای پنجشنبه تماشای فیلم در این سینما برای شهروندان ترکی رایگان است.

نمایشگاه‌های موزه هنر مدرن استانبول

در نمایشگاه‌های مختلف موزه هنر مدرن استانبول، به شکل دوره‌ای و موقت آثار هنری زیبایی هم ترکی و هم آثار بین المللی در حوزه‌های عکاسی، معماری، هنرهای تجسمی و غیره به نمایش در می‌آیند. هدف از این نمایشکاه‌های وقت و دوره‌ای استحکام پیوند ترکیه با سایر کشورها و نیز رونق صنعت گردشگری و ورود گردشگران خارجی به ترکیه است.

جاهای دیدنی اطراف موزه هنر مدرن استانبول

جاذبه های دیدنی اطراف موزه هنر مدرن استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: filiz çakmak)

در نقاط مختلف شهر زیبای استانبول که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای ترکیه محسوب می‌شود، جاذبه‌های گردشگری زیادی، که شامل بناهای تاریخی، مراکز فرهنگی، مراکز تفریحی، بناهای مذهبی و غیره می‌شود، وجود دارند. از جمله جاهای دیدنی استانبول که در نزدیکی موزه هنر مدرن استانبول واقع شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از موزه هنر مدرن استانبول

نکات بازدید از موزه هنر مدرن استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Aaron Qi Guo)

بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای سه‌شنبه تا جمعه از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۷ عصر به بازدید از موزه هنر مدرن استانبول بروند. هزینه بازدید از این موزه ۵۰۰ تله برای افراد عادی، ۳۳۰ تله برای دانش آموزان و افرادی که سنشان از ۶۵ سال بیشتر است و برای گروه‌های بیشتراز ده نفر نیز ۳۳۰ تله است. شهروندان ترکی نیز باید هزینه ورودی برابر با  ۲۳۰ تله برای شهروندان عادی، ۱۵۰ تله برای افراد مسن تر از ۶۵ سال، دانش آموزان و معلمان، ۱۵۰ تله برای گروه‌های بیشتر از ده نفر پرداخت کنند. بلیط سینمای این موزه نیز ۱۵۰ تله است. اعضای موزه، کودکان زیر ۱۲ سال، بازدیدکنندگان از کار افتاده، می‌توانند به صورت رایگان از این موزه بازدید کنند.

سخن آخر

شهر استانبول، بزرگ‌ترین، پر جمعیت‌ترین و می‌توان گفت مهم‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود و پایتخت فرهنگی و اقتصادی ترکیه به شمار می‌رود. علاوه بر این استانبول در دوره‌های مختلف، از امپراتوری روم شرقی که این شهر قسطنطنیه نام داشت تا کنون بارها پایتخت کشور بوده‌است. به همین دلیل جاذبه‌های گردشگری از جمله جاذبه های تاریخی، فرهنگی، تفریحی و غیره در این شهر به فراوانی یافت شود. از دیگر جاذبه‌های گردشگری استانبول، طبیعت زیبای آن است. همه این جاذبه‌های گردشگری باعث می‌شوند که استانبول یکی از معروف ترین شهرها و قطب گردشگری کشور محسوب شود. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید می‌توانید از استانبول و موزه هنر مدرن استانبول دیدن کنید و تجربه خود از این سفر را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه هنر مدرن استانبول کجاست؟

این جاذبه در ترکیه، استانبول، منطقه بی اوغلو و در خیابان مشروطیت قرار گرفته است.

بخش های مختلف موزه کدام است؟

کتابخانه، سینما و نمایشگاه از بخش‌های مختلف موزه هنر مدرن است.

ساعت بازدید از این موزه کدام است؟

بازدید از این موزه زیبا در روزهای سه‌شنبه تا جمعه از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۷ عصر، امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا