جاذبه های گردشگری داخلی

آبشار دارنو

در دل جنگل‌های سرسبز شمال ایران، جایی که نسیم خنک کوهستان با آواز پرندگان نغمه سر می‌دهد، آبشار دارنو همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌کند. شهرهای شمالی، از محبوب‌ترین شهرها برای سفر و گردش محسوب می‌شوند. این شهرها به علت آب و هوای مناسب، بناهای تاریخی، مکان‌های تفریحی و جاذبه‌های طبیعی از جمله دریا، کوهستان، آبشار و جنگل از زیباترین شهرهای ایران و بهترین مقاصد گردشگری محسوب می‌شوند و سالانه افراد بسیاری از سراسر ایران به این شهرها سفر می‌کنند. آبشار دارنو که در استان مازندران و در نزدیکی نوشهر واقع شده است، از جاهای دیدنی نوشهر محسوب می‌شود. در ادامه مقاله با همراه باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به این آبشار زیبا به دست آوریم.

معرفی آبشار دارنو

معرفی آبشار دارنو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behrad Qolami)

در دل جنگل‌های وسیع استان مازندران که در مسیر چالوس به نوشهر قرار دارد، آبشارهایی دیدنی و فوق العاده جذاب در آن دیده می‌شود. این آبشارها به آبشارهای هفت گانه شهرت دارند که در مسیر یکدیگر قرار گرفته‌اند و بعدها با هم یکی می‌شوند. در فاصله نسبتا کمی از این مجموعه آبشارها، دریاچه قراچین واقع شده که پس از گردش در این جای دیدنی که درست همانند بهشت زیباست، می‌توانید برای بازدید و گردش در دریاچه هم بروید.

یک شاخه از مجموعه آبشارهای گفته شده، آبشار دارنو است که دومین آبشار مجموعه با ۲۵ متر ارتفاع است؛ این آبشار بلندترین آبشار. مجموعه را تشکیل می‌دهد. برای رسیدن به آبشار دارنو به کمی پیاده روی در جنگل نیاز است. احتمالا این پیاده‌روی از جذاب‌ترین پیاده‌روی‌هایتان در طول زندگی تبدیل شود و تفاوت آن با سایر دفعاتی که پیاده روی کردید، در این است که در منطقه‌ای‌ زیبا و سرسبز که درست همانند بهشت زیباست به قدم زدن می‌پردازید.

محدوده‌‌ای که آبشار‌ دارنو در آن واقع شده است، در سال ۱۳۷۸ خورشیدی به‌عنوان یک منطقه حفاظت‌شده در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسید. در دشت گیاهی زیبای اطراف آبشار پوشش گیاهی بی‌نظیری از جمله گل‌های وحشی، گل‌های ختمی و غیره دیده‌می‌شود. گونه‌های جانوری  موجود در این منطقه شامل خرس قهوه‌ای، بز و پازن، آهو، پلنگ، رودک، شغال، گرگ و روباه معمولی می‌شوند.

آبشار دارنو کجاست؟

آبشار دارنو کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Kia)

 آبشار دارنو در  جنگل وسیعی که در ۲۷ کیلومتری نوشهر، و در مسیر جاده چالوس به نوشهر قرار دارد، واقع شده است. برای دسترسی به آبشار دارنو می‌توانند از راهنمای زیر استفاده کنید و یا لوکیشنی که برای مسیریابی راحت تر شما قرار داده شده را به کار گیرید.

مسیر رسیدن به آبشار دارنو این گونه است که اول باید از هر کجا که هستید به سمت جاده چالوس حرکت کنید. اگر از تهران راهی شدید، پس از مرزن آباد و نرسیده به نوشهر، به جاده کمربندی وارد شوید و پس از آن تا رسیدن به جاده معدن سنگ نوشهر به حرکت خود در این مسیر ادامه دهید تا از دو روستای چندبرابر و ویسر بگذرید؛ سپس از این منطقه وارد مسیری شوید که به سمت دریاچه فراخین می‌رود.

پس از آن به یک دو راهی می‌رسید که اگر وارد مسیر راست دوراهی شوید، در واقع وارد مسیر رسیدن به دریاچه فراخین می‌شود. پس از رسیدن به دریاچه بهتر است خودروی شخصی خود را در این محدوده پارک کنید و ادامه مسیر خود تا رسیدن به آبشار دارنو را پیاده روی کنید.

لوکیشن در نشان

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از آبشار

تجهیزات مورد نیاز بازدید از آبشار دارنو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Kia)

همانطور که در بالاتر هم ذکر شده، برای رسین به آبشار دارنو، ما مجبوریم مسیری در حدود یک ساعت را پیاده‌روی کنیم تا به آبشار برسیم؛ از این رو برای حرکت در این مسیر به کفش‌های مناسبی نیاز داریم که هم به پاهایتان آسیبی نرسد و هم خستگی کناری را در طول راه حس کنیم. علاوه بر آن در قسمت‌هایی از مسیر ممکن است که مجبور باشیم از آب و رودخانه عبور کنیم و یا به دلیل بارش باران زمین خیس و گلی باشد؛ به همین دلیل کفش مناسب از مهم‌ترین تجهیزات سفر به آبشار دارنو است.

از جمله تجهیزات دیگری که بهتر است در سفر خود به سمت آبشار دارنو همراه خود داشته باشید تا سفر راحت و آرامی را تجربه کنید، می‌توان به کیسه زباله، آب آشامیدنی، تلفن همراه، دمپایی و صندل، عینک آفتابی، عصا، فلاسک چای، لباس مناسب فصل، لباس اضافه، میان‌وعده مقوی، چراغ قوه، کارت شناسایی، کرم ضدآفتاب، کلاه آفتابگیر، کمک‌های اولیه، کوله‌پشتی یک‌روزه و یک وعده غذای سبک قابل حمل اشاره کرد.

جاهای دیدنی اطراف آبشار دارنو

جاهای دیدنی اطراف آبشار دارنو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: omid tavakoli)

در شهرهای مختلف استان مازندران از جمله رامسر، نوشهر، متل قو و غیره جاذبه‌های گردشگری به ویژه جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا به فراوانی یافت می‌‌شود. بناهای تاریخی، دریا، جنگل و غیره همه اژ دیدنی‌های استان محسوب می‌شوند. در ادامه جاهای دیدنی نزدیک به آبشار دارنو را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

نکات بازدید از آبشار دارنو

نکات بازدید از آبشار دارنو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Kia)

در مسیر رسیدن به آبشار دارنو تابلویی که مسیر را به گردشگران نشان دهد و آنها را راهنمایی کند، وجود ندارد، به همین دلیل اگه قصد سفر به این منطقه را دارید، از راهنمایان محلی یا تورهای گردشگری کمک بگیرید. در منطقه دارنو تلفن همراه آنتن نمی‌دهد به همین دلیل به نت دسترسی نخواهید داشت. به علت بارندگی کمتر و آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به شمال کشور است.

سخن آخر

از مهم‌ترین مقاصد گردشگری کشور که هر ساله از سراسر ایران گردشگر می‌پذیرد و بسیار محبوب و پرطرفدار نیز هست، آبشار دارنو است. معمولا افراد به دلیل دریا بازدید از دریا به شمال کشور سفر می‌کنند اما شمال جاهای دیدنی بسیار زیبایی دارد از جمله جنگل‌ها و آبشارهای موجود در آن که کمتر به آنها توجه شده است. اگر قصد سفر به نوشهر زیبا را دارید، حتما برنامه گردش در این آبشار را داشته باشید و پس از آن تجربیات خود را با گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آبشار دارنو کجاست؟

این جاذبه در مسیر چالوس به نوشهر قرار دارد.

ارتفاع آبشار به چند متر می‌رسد؟

این آبشار زیبا حدود 25 متر ارتفاع دارد.

بهترین زمان بازدید از آبشار دارنو کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از آبشار است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا