جاذبه های گردشگری داخلی

تنگه دار نوشهر

یکی از بکرترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی نوشهر که ارزش بالایی جهت بازدید دارد، تنگه دار نوشهر است. این تنگه بی‌نظیر در نزدیکی روستایی به نام کوشکسرا واقع شده و دسترسی به آن آسان است، اما باید بدانید به هیچ‌وجه نباید بدون راهنما و لیدر وارد تنگه شوید. این تنگه یکی از معروف‌ترین تنگه‌های کشورمان بوده که زیبایی‌های خاص خود را دارد.

سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور به اینجا آمده و از این منطقه دنج و زیبا بازدید می‌کنند. چنانچه اطلاعات زیادی در مورد این مکان طبیعی ندارید، ادامه مقاله را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

معرفی تنگه دار نوشهر

معرفی تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Parsa Hadavi)

تنگه دار نوشهر جزو زیباترین جاذبه‌های طبیعی این شهر بوده که در دل جنگلی انبوه قرار گرفته است. رودخانه‌ای پرآب از درون جنگل می‌گذرد که با توجه به صخره‌هایی که در جنگل وجود دارد، تنگه‌ای بسیار دیدنی را تشکیل داده است. این رودخانه دائمی بوده و در تمامی ماه‌های سال خروشان است؛ اما در فصل بهار به دلیل ذوب شدن برف‌ها و بارش باران سطح آب به بیشترین حد خود می‌رسد. در ابتدای مسیر تنگه سطح آب زیاد نبوده و می‌توانید به راحتی از درون آن گذر کنید و با پیش‌روی بیشتر و با تنگ‌تر شدن دیواره‌ها، عمق رودخانه افزایش می‌یابد.

طول تنگه دار نوشهر حدود 1.5 کیلومتر بوده و مسیر رفت و برگشت آن تقریبا 3 الی 4 کیلومتر می‌شود، بنابراین لازم است بدانید در تمام طول مسیر باید در آب پیاده‌روی کنید و در برخی از جاها حتی مجبور به شنا خواهید شد. این تنگه در نزدیکی روستای کوشکسرا قرار گرفته و برخی آن را به تنگه کوشکسرا می‌شناسند. علت نامگذاری این تنگه به دار، وجود دار و درخت‌های فراوان در طول مسیر تنگه است که توجه شما را به خودش جلب می‌کند.

تنگه دار نوشهر کجاست؟

آدرس تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alireza Razavi)

تنگه دار نوشهر در نزدیکی روستای کوشکسرا، در 8 کیلومتری جنوب نوشهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این تنگه زیبا می‌توانید از خودروی شخصی و یا تورهای گردشگری استفاده کنید. شما می‌بایست پس از رسیدن به روستای کوشکسرا یا نام دیگر آن کشک سرا، وارد جاده جنگلی خانیکان شوید. از راهنمایان محلی کمک بخواهید تا مسیر را به شما نشان دهند. این تنگه زیبا در جنگل‌های سرسبز خانیکان قرار گرفته است.

در قسمت زیر لوکیشن تنگه را در گوگل مپ مشاهده می‌کنید که می‌توانید از آن استفاده کرده و خودتان را به این مکان فوق‌العاده برسانید.

لوکیشن در نشان

تجهیزات لازم جهت بازدید از تنگه

تجهیزات لازم جهت بازدید از تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Milad Nejati)

برای بازدید از تنگه دار نوشهر نیاز به تجهیزاتی مانند جلیقه نجات، لباس و کوله پشتی ضدآب، یک وعده غذایی و میان وعده‌ای شیرین، طناب کوهنوردی، کفش مخصوص کوهنوردی و یا دمپایی مخصوص رودخانه، لباس اضافه، کرم ضدآفتاب است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم به دلیل طولانی بودن مسیر کوله خود را سنگین نکنید. چنانچه قصد شب‌مانی در این تنگه را دارید، باید کیسه خواب، چادر مسافرتی، زیرانداز، پتو، چراغ‌قوه، پاوربانک، جی‌پی‌اس به همراه داشته باشید و به دور از رودخانه کمپینگ کنید.

بهترین زمان بازدید از تنگه دار نوشهر

بهترین زمان بازدید از تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: AhmadReza Shahpouri)

بهترین زمان بازدید از تنگه دار نوشهر اواخر فصل بهار و فصل تابستان است. در این فصل‌ها امکان بارش باران کم بوده و به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌توانید به تنگه رفته و از تماشای آن همه زیبایی لذت ببرید. پیشنهاد می‌کنیم به هیچ‌وجه فصل پاییز و زمستان را برای بازدید از تنگه استفاده نکنید چرا که سطح آب رودخانه بالا آمده و شدت و جریان آن بسیار بالا است و خطرات زیادی جان شما را تهدید می‌کند.

جاذبه های اطراف تنگه دار نوشهر

جاذبه های اطراف تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Ghavidel)

جاذبه‌های دیدنی شهر نوشهر تمامی ندارد. در گوشه‌ای از این شهر زیبا جاذبه‌ای تاریخی، طبیعی و تفریحی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کرده و سفر خوشی را برای خودتان رقم بزنید. پیشنهاد می‌کنیم پس از بازدید از تنگه دار نوشهر، به سراغ دیگر جاهای دیدنی این شهر که در لیست زیر برایتان آورده‌ایم بروید.

پارک جنگلی سی سنگان (فاصله: 37 کیلومتر)

پارک جنگلی خانیکان (با فاصله 1 کیلومتر)

دریاچه ارواح (با فاصله 52 کیلومتر از تنگه دار نوشهر)

روستای کندلوس (فاصله: 66.2 کیلومتر)

جنگل چشمه گردوک (در 8.4 کیلومتر از تنگه دار نوشهر)

بام چالوس (فاصله: 4.2 کیلومتر)

نکات بازدید از تنگه دار نوشهر

نکات بازدید از تنگه دار نوشهر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alireza Razavi)
 • بازدید از تنگه دار نوشهر به کودکان، افراد مسن و افراد با توانایی جسمانی پایین توصیه نمی‌شود، چرا که عبور از تنگه کمی مشکل بوده و نیاز به مهارت‌های شنا و صخره‌نوردی است.
 • به هیچ‌وجه تنهایی و یا بدون راهنما وارد تنگه نشوید. این تنگه در برخی نواحی عمیق و برخی دیگر کم عمق است و می‌بایست حتما از راهنمایان محلی بخواهید تا شما را همراهی کنند.
 • لازم به ذکر است که به هیچ‌وجه بدون تجهیزات ضروری که در بالاتر اشاره کردیم به تنگه سفر نکنید. نداشتن وسایل لازم ممکن است باعث حوادث ناگواری شود.
 • لازم است پیش از بازدید از تنگه دار نوشهر حتما شرایط آب‌وهوایی را چک کنید و در روزهای آفتابی و بدون بارش وارد تنگه نشوید. با بالا آمدن سطح رودخانه عمق آب زیاد شده و خطرات زیادی را به همراه دارد.
 • خواهشمندیم درون تنگه از سر و صدا کردن و ایجاد صداهای بلند پرهیز کنید چرا که جانوران و حیواناتی که در این منطقه زندگی می‎‌کنند، آسیب می‌بینند و باعث ترس آن‌ها می‌شود.
 • پیش از وارد شدن به تنگه دار نوشهر از دمپایی‌هایی مخصوص رودخانه و یا کفش مناسب کوهنوردی استفاده کنید تا به پاهای‍تان آسیب وارد نشود.
 • به جز یک کوله پشتی و وسایل ضروری، لوازم دیگری به همراه نداشته باشید و از کوله ضد آب استفاده کنید. همانطور که گفتیم در مناطقی از تنگه باید شنا کنید.
 • از شیرجه زدن درون آب، شوخی‌های نا به جا درون آب و گوش نکردن به صحبت‌ها و راهنمایی لیدرها پرهیز کنید.
 • اگر شنا بلد نیستید می‌تواند به کمک جلیقه نجات و طناب از قسمت‌های عمیق رودخانه عبور کنید.
 • برای بازدید از تنگه دار نوشهر ساعات اولیه روز را انتخاب کرده و پیش از غروب آفتاب تنگه را ترک کنید. با تاریک شدن هوا گذر از رودخانه بسیار خطرناک بوده و همچنین ممکن است گم شوید.
 • لازم به ذکر است که حتما حوله و یک دست لباس اضافه به همراه خود داشته باشید تا در هنگام بازگشت از تنگه لباس‌های خود را تعویض کنید.
 • چنانچه قصد کمپینگ در این منطقه را دارید، حتما از رودخانه فاصله بگیرید و تمامی تجهیزات لازم را به همراه خود بیاورید.
 • همانطور که گفتیم بهترین زمان بازدید از تنگه دار نوشهر اواخر بهار تا اواخر تابستان است.
 • بازدید از تنگه دار نوشهر رایگان است و شما می‌بایست در ابتدای ورودی جنگل به ازای هر ماشین، 10 هزار تومان پرداخت کنید.
 • همانطور که اشاره کردیم شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز که می‌خواهید از تنگه دیدن کنید و هیچ محدودیت زمانی ندارید، اما بهتر است ساعات اولیه روز را انتخاب کنید.

کلام آخر

تنگه دار نوشهر به آمازون ایران معروف است و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی این شهر زیبا شناخته می‌شود. البته همانطور که اشاره کردیم برای بازدید از تنگه باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشید و همچنین مهارت‌های شنا و صخره‌نوردی نیز بلد باشید. چنانچه این مهارت‌ها را ندارید نگران نباشید، می‌توانید در ابتدای تنگه در جنگل زیبای خانیکان نشسته و از تماشای این محیط بکر لذت ببرید. از اینکه تا پایان این مقاله از گردشی تاپ همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

تنگه دار نوشهر کجاست؟

این تنگه در نزدیکی روستای کوشکسرا، در 8 کیلومتری جنوب نوشهر قرار گرفته است.

تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه دار کدام است؟

کفش مناسب کوهنوردی، جلیقه نجات، طناب، کوله پشتی ضدآب و یک دست لباس اضافه و یک وعده غذایی از مهم‌ترین تجهیزات لازم برای بازدید از این تنگه است.

بهترین زمان بازدید از تنگه دار نوشهر کدام است؟

اواخر فصل بهار و فصل تابستان بهترین زمان بازدید از این تنگه زیبا است.

برای بازدید از تنگه دار چه مهارت‌هایی را باید بلد باشیم؟

آمادگی جسمانی بالا، شنا و صخره‌نوردی از مهارت‌های لازم برای بازدید از تنگه دار نوشهر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا