جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی بیرجند

همه چیز درباره روستای گازار

روستای گازار


همه چیز درباره ارگ بهارستان

ارگ بهارستان


همه چیز درباره قلعه بیرجند

قلعه بیرجند


همه چیز درباره باغ اکبریه

باغ اکبریه


جاهای دیدنی بیرجند برای کسانی که تاکنون به این شهر سفر نکرده‌اند، می‌تواند یک سورپرایز به تمام معنا باشد. بیرجند شهری است که به داشتن روستاهای تاریخی و منحصربفرد و باغ‌های ایرانی‌الاصل شهرت پیدا کرده است. روستاهایی که آوازه آن‌ها فراتر از مرزهای ایران رفته و به گوش جهانیان رسیده است. باغ‌هایی که فضای سبز آن‌ها می‌تواند هوش را از سر هر جانداری ببرد. اگر این جملات شما را هیجان‌زده کرده است، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید.

بیرجند جزو معدود شهرهایی است که هم در زمینه جاذبه‌های طبیعی و هم در زمینه بناهای تاریخی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اگر می‌خواهید یکی از بهترین سفرهای تمام عمر خود را تجربه کنید، باید چند روزی از به دل این شهر بزنید و به دور از دغدغه‌های کاری به گشت‌و‌گذار در آن بپردازید. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با بهترین جاذبه های گردشگری بیرجند آشنا کنیم.

روستای ماخونیک

روستای ماخونیک
عکس از ایرنا (عکاس: Maryam Almomen)

ماخونیک جزو آن دسته از روستاهایی است که شگفتی‌های زیادی را در گوشه و کنار خود مخفی کرده است. این روستای جذاب و البته عجیب و غریب، به نام شهر کوتوله‌ها نیز شناخته می‌شود و در یک نقطه دور افتاده در نزدیکی مرز افغانستان جا خوش کرده است. روستای ماخونیک امروزه بخاطر معماری خاص خود و مردم خونگرم و مهربانی که دارد به یکی از جاهای دیدنی بیرجند تبدیل شده و بازدید از آن ارزش زیادی دارد.

قد مردم ماخونیک در گذشته کوتاه‌تر از 1.5 متر بود و همین موضوع باعث شد که لقب شهر آدم کوتوله‌ها را به این منطقه بدهند. البته باید بدانید که در چند سال اخیر این روند تغییر کرده و قد مردم روستا بلندتر از قبل شده است. روستای ماخونیک در دل کوه قرار گرفته و مردمانی به شدت خون‌گرم و مهربان را در خود جای داده است. مردم این روستا به لهجه محلی خاص خود صحبت می‌کنند؛ اما فهم کلام آن‌ها چندان دشوار نیست.

آن‌چه که بیشتر از همه سبب شده نام روستای ماخونیک را در لیست جاهای دیدنی بیرجند قرار دهیم، معماری خاصی است که در برای ساخت خانه در این منطقه استفاده شده است. خانه‌های این روستا در فاصله بسیار کم از یکدیگر ساخته شده‌اند و هیچکدام از آن‌ها پنجره و حیاط ندارند. با این حال باید بدانید که در خانه‌های این روستا صمیمیت و دوستی موج می‌زند، چیزی که در آپارتمان‌های سر به فلک کشیده امروزی کمتر دیده می‌شود.

در یک کلام باید بگوییم که روستای ماخونیک جزو خاص‌ترین جاهای دیدنی بیرجند است که می‌تواند متفاوت‌ترین تجربه روستاگردی هر شخصی باشد. پیشنهاد ما به شما این است که خود را از شهر و زندگی شهری دور کنید و چند روزی را در این روستا و در دل کوه سپری کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی سیرجان

آدرس روستای ماخونیک در گوگل مپ

روستای خُراشاد، از جاذبه های گردشگری بیرجند

روستای خُراشاد
منبع عکس: ناشناس

یکی دیگر از روستاهایی که در لیست جاهای دیدنی بیرجند قرار می‌گیرد و ارزش بالایی برای دیدن دارد، روستای خُراشاد است. این روستا نیز در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و طبیعت بکر آن می‌تواند نظر هر گردشگری را به خود جلب کند. بر خلاف بسیاری از روستاها که هر ساله جمعیت آن‌ها کمتر می‌شود و مردم آن‌ها به زندگی شهرنشینی روی می‌آورند، جمعیت روستای خُراشاد روز به روز در حال افزایش است.

قرارگیری در یک منطقه کوهستانی و بارش مناسب باران در این منطقه، باعث شده که سرسبزی روستای خُراشاد زبانزد عام و خاص شود. اگرچه در سال‌های اخیر ساخت‌و‌ساز ویلا و اقامتگاه‌ها تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است؛ اما طبیعت این منطقه دست‌نخورده باقی مانده است. قرارگیری ویلاها در کنار خانه‌های گِلی و قدیمی، چهره این روستا را دگرگون کرده است و توجه اکثر شهرنشینان را نیز به خود جلب کرده است.

روستای خراشاد به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های صنایع دستی در کشور شناخته می‌شود و از این نظر می‌توانیم نام آن را در لیست مهم‌ترین جاهای دیدنی بیرجند قرار دهیم. پس اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به صنایع دستی علاقه دارید، می‌توانید خود را در بین هنر ریسندگی و بافندگی مردم این روستا غرق کنید.

آدرس روستای خُراشاد در گوگل مپ

روستای گازار، از جاهای دیدنی بیرجند

روستای گازار
منبع عکس: ناشناس

روستای گازار نیز یکی دیگر از روستاهای جذاب این شهر است که در فاصله 70 کیلومتری از بیرجند قرار گرفته است. این روستا نیز در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته و آب‌و‌هوای آن در اکثر روزهای سال سرد و خشک است. به یاد داشته باشید که در برخی از روزهای زمستان، بارش شدید برف در این منطقه تردد را غیر ممکن می‌کند. همچنین در نظر داشته باشید که در روزهای تابستانی هم بادهای سردی در میان کوچه‌های این روستا می‌وزند؛ پس لباس گرم همراه خود داشته باشید.

روستای گازار قدمتی 1500 ساله دارد و در لیست قدیمی‌ترین جاهای دیدنی بیرجند قرار می‌گیرد. به همین خاطر خود را باید برای یک ماجراجویی در میان بناهای تاریخی آماده کنید. از مهم‌ترین بناهای قدیمی که در گوشه و کنار این روستا آرام گرفته‌اند باید به کتابخانه قدیمی، قلعه برزو، راه‌آب قدیمی و قلعه بزرگ اشاره کنیم که قدمت هر کدام به بیش از 1000 سال می‌رسد. البته به یاد داشته باشید که در کنار بازدید از این بناهای تاریخی، از مراتع و قنات‌های این روستا نیز می‌توانید دیدن کنید.

تقریبا 57 قنات در قسمت‌های مختلف روستای گازار وجود دارد که آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی را تامین می‌کنند. در این زمین‌ها محصولاتی مانند زرشک، عناب، هندوانه، آلو و زعفران کشت می‌شوند و اگر در فصل آن‌ها به این روستا سفر کنید، می‌توانید طعم بی‌نظیر آن‌ها را تجربه کنید. خلاصه که روستای گازار جزو آن دسته از جاهای دیدنی بیرجند است که تاریخ و طبیعت را به صورت یکجا به گردشگران تقدیم می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی سبزوار

آدرس روستای گازار در گوگل مپ

قلعه بیرجند، جزو جاهای دیدنی بیرجند

قلعه بیرجند
عکس از ویرگول (عکاس: ناشناس)

عده زیادی از افراد تصور می‌کنند که برای بازدید از قلعه‌های تاریخی باید مسیر زیادی را طی کنند و کیلومترها از شهر دور شوند؛ اما این موضوع در بیرجند صادق نیست. قلعه بیرجند که با نام‌های دژ بیرجند و قلعه ته ده نیز شناخته می‌شود، در داخل شهر قرار گرفته است و برای دیدن آن تنها کافی است که خود را به تپه‌های جنوب شرقی برسانید. این بنای باستانی از یادگاری‌های دوران صفویه است و در دسته‌بندی ارزشمندترین جاهای دیدنی بیرجند قرار می‌گیرد.

قلعه بیرجند تقریبا 3000 متر مربع را به خود اختصاص داده است و طراحی آن به صورت 4 ضلعی است. در چهار گوشه این قلعه می‌توانید برج‌های ساده و در عین حال زیبایی را مشاهده کنید که به صورت دو طبقه طراحی شده‌اند و هر طبقه کارایی خاص خودش را دارد. البته باید بدانید که دو برج دیگر با اندازه‌های متفاوت روی اضلاع قرار دارند که بازدید از آن‌ها نیز می‌تواند جذاب باشد.

در ساخت قلعه بیرجند از خشت و گچ استفاده شده است و با وجود اینکه صدها سال از عمر آن می‌گذرد، همچنان پابرجاست و مشکل خاصی برای آن به وجود نیامده است. در نظر داشته باشید که این قلعه در ایام نوروز به یکی از شلوغ‌ترین جاهای دیدنی بیرجند تبدیل می‌شود و گردشگران زیادی برای دیدن آن هجوم می‌آورند.

آدرس قلعه بیرجند در گوگل مپ

باغ اکبریه

باغ اکبریه
عکس از میراث فرهنگی

یکی دیگر از جاهای دیدنی بیرجند که بازدید از آن را باید در برنامه خود قرار دهید، باغ اکبریه است. این باغ در دوران قاجاریه ساخته شده است و نمونه بارز یک باغ ایرانی‌الاصل است. با وارد شدن به این مجموعه، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند، درختان سر به فلک کشیده کاج هستند که نمای خیره‌کننده‌ای را خلق کرده‌اند. قرارگیری باغچه‌های زیبا، حوض‌های آب و گل‌های زینتی و دارویی در کنار این درختان، زیبایی این تابلوی نقاشی را تکمیل کرده است.

در حقیقت باید بگوییم که اکثر فضای باغ اکبری را درختان و گل‌ها در اختیار گرفته‌اند. به همین خاطر است که این باع را با نام بهشت بیرجند نیز می‌شناسند. در کنار این فضای سبز زیبا و خارق‌العاده، وجود چندین عمارت زیبا که هر کدام طراحی خاص خود را دارند، محبوبیت این باغ را در قلب گردشگران دوچندان کرده است. در یک کلام بگوییم که باغ اکبری با مساحت 45000 متری خود، جذابیت‌های بی‌شماری را در خود جای داده است که برای کشف آن‌ها باید چند ساعتی را در باغ سپری کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی ملایر

آدرس باغ اکبریه در گوگل مپ

باغ شوکت آباد، جزو جاهای دیدنی بیرجند

باغ شوکت آباد
عکس از ایرنا (عکاس: نامشخص)

باغ شوکت آباد یکی دیگر از باغ‌های باصفای این شهر است که در فاصله 19 کیلومتری از مرکز شهر و در روستایی به همین نام قرار گرفته است. این باغ اگرچه به اندازه باغ اکبریه مشهور نیست؛ اما زیبایی‌های خاص خودش را دارد و بازدید از آن چندان خالی از لطف نیست. وسعت باغ شوکت آباد 58000 متر مربع است و در این مجموعه برج‌های نگهبانی، اصطبل، درب‌های ورودی، عمارت و فضای سبز قابل مشاهده هستند.

هنگامی که وارد باغ می‌شوید باید از یک مسیر پیاده‌روی که از اطراف توسط درختان مرتفع و فضای سبز احاطه شده است عبور کنید. فضای سبز این مجموعه درختانی مانند هلو، زردآلو، توت، چنار و گردو را شامل می‌شود. از جمله مهم‌ترین گل‌هایی که در باغ شوکت آباد به چشم می‌خورند نیز باید به گل شقایق، مریم و محمدی اشاره کنیم. قدم زدن در میان این فضای سبز حس زندگی و نشاط را به قلب شما هدیه می‌دهد. جذابیت فضای سبز یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که نام این باغ را در لیست جاهای دیدنی بیرجند قرار داده‌ایم.

پس از بازدید از فضای سبز، باید خود را به ضلع جنوبی برسانید تا بتوانید عمارت اصلی باغ شوکت آباد را مشاهده کنید. این عمارت که معماری آن برگرفته از معماری اصیل دوران قاجار است، یک حوض آب و چندین اتاق در اطراف آن را شامل می‌شود که هر کدام زیبایی مخصوص خود را دارند. راستی اصلا از برج‌های نگهبانی که در اطراف باغ قرار گرفته‌اند غافل نشوید که این یکی از بهترین بخش‌های این مجموعه است.

آدرس باغ شوکت آباد در گوگل مپ

موزه مردم شناسی بیرجند

موزه مردم شناسی بیرجند
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: سید حمزه آل داود)

اگر می‌خواهید با سنت‌ها و آداب و رسوم مردم بیرجند در گذشته‌های دور آشنا شوید، موزه مردم‌شناسی این شهر بهترین گزینه است. این موزه در طبقه همکف عمارت اصلی باغ اکبریه قرار گرفته و این روزها به عنوان یکی از جالب‌توجه‌ترین جاهای دیدنی بیرجند خوش می‌درخشد. موزه مردم شناسی بیرجند دارای چندین بخش متنوع و جذاب است که هر کدام می‌توانند پیوندی قوی و ناگسستنی بین نسل جدید و گذشته با شکوه این شهر ایجاد کنند.

از جمله مهم‌ترین بخش‌هایی که در این موزه احتمالا نظر شما را به خود جلب می‌کنند باید به بخش قالی‌بافی، عطاری، آهنگری، عروسی، پارچه‌بافی و سفالگری اشاره کنیم. در این بخش‌ها 28 عدد مجسمه وجود دارد تا ارتباط بهتری بین بازدیدکننده و گذشته شهر بیرجند برقرار شود. علاوه‌بر مجسمه‌ها وسایل دیگری مانند قیچی، شانه آرایشگری، شیشه‌های عطاری و وسایل کفاشی نیز به چشم می‌خورند که قدمت برخی از آن‌ها به بیشتر از یک قرن پیش برمی‌گردد.

موزه مردم شناسی بیرجند مشاغل بسیار زیادی را در معرض نمایش قرار داده که بیشتر آن‌ها از بین رفته‌اند و بقیه نیز در خطر نابودی هستند. در حقیقت هدف اصلی این موزه زنده نگه داشتن گذشته شهر بیرجند است؛ گذشته‌ای که به مرور زمان از یاد مردم رفته و کمتر کسی درباره آن سخن می‌گوید. به همین خاطر است که این مجموعه یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بیرجند محسوب می‌شود.

آدرس موزه مردم شناسی بیرجند در گوگل مپ

آبشار چهارده

آبشار چهارده
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از زیباترین جاهای دیدنی بیرجند که  در روستای چهارده واقع در ارتفاعات باقران در ۴ کیلومتری جنوب این شهر واقع شده، آبشار چهارده است. این آبشار مجموعه‌ای از چند آبشار است که بلندترین آن‌ها حدود 7 متر ارتفاع دارد. بهترین زمان بازدید از این آبشار، فصل بهار و پاییز است. در این فصول هوا معتدل‌تر بوده و برای کوهنوردی و بازدید از آبشار مناسب است. این آبشار زیبا مکانی مناسب برای پیک‌نیک، کوهنوردی، صخره‌نوردی، طبیعت‌گردی و غیره است و می‌توانید یک روز کامل را به دور از هرگونه آلودگی و شلوغی شهر، در طبیعت بکر و دلنشین آن، در کنار خانواده و دوستان خود بگذارنید.

آدرس آبشار چهارده در گوگل مپ

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

ارگ کلاه فرنگی بیرجند
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از بناهای تاریخی به جامانده از دوران قاجاریه، که امروزه جزو معروف‌ترین جاهای دیدنی بیرجند محسوب می‌شود، ارگ کلاه فرنگی است. این ارگ زیبا با معماری منحصربه‌فرد خود، که تلفیقی از سبک‌های زندیه و قاجاریه است، جلوه‌ای خاص به این شهر بخشیده است. حوض‌خانه‌ ارگ با فضایی خنک و دلنشین، از زیباترین بخش‌های این بنا به شمار می‌رود. همچنین این ارگ به کمک گچ‌بری‌های بسیار ظریف، مقرنس کاری‌های چشم‌نواز و آجرکاری‌های بسیار زیبا تزئین شده‌است و چشم هر بیننده را به خود جذب می‌کند. این جاذبه در خیابان شهید منتظری، کوچه منتظری سه شهر بیرجند قرار گرفته و همه روزه میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور و جهان است.

آدرس ارگ کلاه فرنگی بیرجند در گوگل مپ

کلام آخر درباره جاهای دیدنی بیرجند

بهترین جاهای دیدنی بیرجند را در این مقاله به شما معرفی کردیم و درباره هر کدام از آن‌ها به صورت کامل به شما توضیح دادیم. در آپدیت‌های بعدی این مقاله، موارد بیشتری به این لیست اضافه خواهد شد تا بتوانیم تمام آن‌چه که در شهر بیرجند قرار دارد را به تصویر بکشیم. بی‌نهایت سپاسگزاریم که نگاه گرمتان را به گردشی تاپ هدیه دادید و تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی بیرجند کدامند؟

روستای ماخونیک، روستای گازار و باغ اکبریه را باید به عنوان خفن‌ترین مکان‌های این شهر معرفی کنیم.

قدیمی ترین جاهای دیدنی بیرجند کدامند؟

قلعه بیرجند، باغ اکبریه و باغ شوکت آباد را باید به عنوان قدیمی‌ترین بناهای این شهر معرفی کنیم.

بهترین زمان برای سفر به بیرجند کدام است؟

بیرجند در همه فصل‌های سال جذابیت خاص خود را دارد و امکان سفر در تمام فصل‌ها وجود دارد. با این حال بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری بیرجند را باید فصل بهار و پاییز معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا