جاذبه های گردشگری داخلی

پیست اسکی آبعلی

در بخش‌های مختلف شهر تهران و در همچنین در شهرها و روستاهای اطراف آن جاذبه‌های گردشگری بسیاری دیده می‌شود. یکی از جاذبه های گردشگری تهران که در اطراف تهران قرار گرفته، پیست اسکی آبعلی است. این پیست در شهر آبعلی، در نزدیکی تهران واقع شده است و یکی از جذاب‌ترین مراکز تفریحی برای گردشگران محسوب می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این جاذبه گردشگری آشنا شویم.

معرفی پیست اسکی آبعلی

معرفی پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: homayon varzeshdost)

پیست اسکی آبعلی، به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های تفریحی تهران و نیز قدیمی ترین پیست کشور به شمار می‌رود. این مجموعه علاوه بر چند پیست اسکی‌بازی، تله‌کابین، تله اسکی، تنیس و محوطه‌ای برای اسب سواری نیز دارد. در این پیست، در سال ۱۳۳۲ خورشیدی، برای اولین بار در ایران دستگاه بالابر نصب شد. این منطقه موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد، از این رو دارای آب و هوای بسیار خوب و مطلوبی است؛ این موضوع باعث می‌شود که در تمامی اوقات سال یکی از محبوب‌تربن جاذبه‌های گردشگری تهران باشد و هر ساله ورزشکاران و گردشگران زیادی برای ورزش و تفریح به اینجا بیایند.

همانطور که بالاتر هم گفته شد، پیست اسکی آبعلی، قدیمی ترین پیست اسکی کشور و بنیانگذار اسکی نوین در ایران است. بالاترین نقطه این پیست از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و پایین ترین نقطه آن ۲۴۰۰ متر ارتفاع دارد؛ از این رو نسبت به سایر جاها سردتر است و برف‌های آن دیرتر ذوب می‌شوند که آن را تبدیل به محل مناسبی برای ورزش اسکی می‌کند. در این مجموعه چندین پیست مختلف قرار دارد که شامل ویسا شرکت نفت، پیست‌های خصوصی و پیست آموزشی می‌شود و گردشگران هر یک را به صورت جداگانه می‌توانند انتخاب کنند.

پیست اسکی آبعلی کجاست؟

پیست اسکی آبعلی کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Farno)

پیست اسکی آبعلی در استان تهران، و در شهر آبعلی که از شهرهای اطراف تهران محسوب می‌شود و ۵۷ کیلومتر از تهران فاصله دارد و جز بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند به شمار می‌رود، واقع شده‌است. این پیست در ابتدای جاده هراز قرار دارد. اگر قصد دارید به وسیله خودروی شخصی به این پیست بروید، مسیر دسترسی به این مجموعه را در ادامه آورده‌ایم، همچنین می‌توانید از لوکیشن زیر جهت مسیر یابی راحت تر استفاده کنید.

اگر قصد دارید که از شهر تهران برای گردش و ورزش به پیست اسکی آبعلی بیایید، باید وارد جاده فیروزکوه و هراز شوید. توجه داشته باشید که از طریق استفاده از آزاد راه تهران پردیس می‌توانید سریعتر خود را به این مجموعه برسانید. می‌توانید از سمت شرق تهران و از طریق اتوبان‌های افسریه، همت، بابایی یا خیابان دماوند به جاده آبعلی وارد شوید و با گذر از جاجرود و پردیس، به شهر بومهن وارد شده و مسیر را تا انتهای شهر بومهن پیش بگیرید. پس از خروج از بومهن وارد جاده هزار شوید و پس از گذر از شهرهای رودهن و آبعلی، می‌توانید پیست اسکی آبعلی را ببینید. در کنار پیست اسکی آبعلی یک پارکینگ عمومی قرار داده شده‌است.

لوکیشن در نشان

امکانات پیست اسکی آبعلی

امکانات پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: nima nasiri)

پیست اسکی آبعلی دارای امکانات فراوانی برای ورزش و تفریح و نیز رفاه و آسایش گردشگران است و از جمله این امکانات می‌توان به پیست اسکی هم مناسب افراد مبتدی و هم مناسب حرفه‌ای‌ها، پیست سورتمه‌سواری، رستوران، هتل، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پرش، کایت، زمین‌های تنیس و نیز محوطه‌ای برای سوار‌کاری در تابستان اشاره کرد.

علاوه بر امکانات یاد شده، در پیست اسکی آبعلی می‌توان از امکانات دیگری از جمله تله‌کابین، تله سیژ، ۵ عدد تله اسکی بشقابی، ۳۳ تله اسکی چکشی اشاره کرد. در این پیست محلی وجود دارد که کمک‌های پزشکی در آن قرار دارند، در جای دیگری نیز فروش یا اجاره تجهیزات اسکی صورت می‌گیرد. در این مجموعه کلاس‌های اسکی برای آموزش اسکی به کودکان و نیز بزرگسالانی که به اسکی علاقه دارند، برگزار می‌شود.

تفریحات پیست اسکی آبعلی

تفریحات پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: homayon varzeshdost)

در پیست اسکی آبعلی تفریحات مختلف و جذابی برای گردشگران و ورزشکاران در نظر گرفته‌شده است. از جمله این تفریحات و ورزش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اسکی

مهم‌ترین تفریح و ورزش موجود در پیست اسکی آبعلی، ورزش اسکی است. آب و هوا و محیط مناسبی که برای اسکی در این مجموعه در نظر گرفته شده، باعث می‌شوند تا گردشگران و ورزشکاران بتوانند به راحتی در این مجموعه به انجام اسکی بپردازند و لذت ببرند.

سورتمه سواری

سورتمه سواری پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: omid tahvili)

از تفریحات دیگری که در پیست اسکی آبعلی وجود دارد و می‌توان از آن لذت برد، سورتمه سواری است. سورتمه سواری نیز از تفریحات و ورزش‌های مهیج و لذت بخش این مجموعه محسوب می‌شود و در میان گردشگران نیز بسیار پرطرفدار است. سورتمه سواری کمی می‌تواند خطرناک باشد پس بهتر است که اگر برای سورتمه سواری به این مجموعه رفتید، احتیاط لازم را داشته باشید.

تیوپ سواری

از دیگر تفریحات هیجان انگیز و لذت بخش مجموعه پیست اسکی آبعلی می‌توان به تیوپ سواری اشاره کرد. این ورزش، مشروط به این است که زمستان باشد و روی زمین برف باشد. این ورزش در آبعلی در روزهای تعطیل بسیار شلوغ می‌شود و لازم است که هنگام انجام آن با احتیاط برخورد کنید.

تفریحات تابستانی

همانطور که پیشتر هم گفتیم، تفریحات مجموعه پیست اسکی آبعلی، فقط به ورزشهای زمستانی اختصاص ندارد و گردشگران در تابستان نیز می‌توانند به این مجموعه بیایند و به انجام بازی‌هایی که برای فصل تابستان در نظر گرفته شده بپردازند. از جمله ورزش‌های تابستانی در نظر گرفته شده در پیست اسکی آبعلی می‌توان به سوارکاری، تنیس و غیره اشاره کرد.

جاهای دیدنی اطراف پیست اسکی آبعلی

جاهای دیدنی اطراف پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: amin abyar)

در اطراف تهران، و نیز در داخل خود شهر تهران، جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری یافت می‌شود که شامل جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای اطراف تهران و نیز جاذبه‌های تاریخی، مذهبی فرهنگی و غیره داخل تهران می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با تعدادی از جاهای دیدنی تهران که در اطراف پیست اسکی آبعلی قرار دارند، آشنا شویم.

 • مجموعه تفریحی ورزشی شرکت نفت
 • قله لانه عقاب
 • کاخ نیاوران
 • گچ دره
 • رودخانه سیاهرود
 • پارک ملی سرخه حصار
 • آبشار کمرد
 • کاخ سعد آباد
 • عمارت مسعودیه
 • بام ماهک
 • پارک جنگلی سوهانک

نکات بازدید از پیست اسکی آبعلی

نکات بازدید از پیست اسکی آبعلی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمد مهدی ولی الهی)
 • از آنجا که در ماه‌های دی تا اسفند، شاهد بارش برف هستیم، این پیست برای اسکی، تیوپ سواری و سورتمه سواری مناسب می‌شود و در نتیجه در شلوغ‌ترین حالت خود قرار دارد .
 • بازدید از پیست اسکی آبعلی از ساعت ۸ صبح تا ۱۵:۳۰ ظهر امکان پذیر است.
 • هزینه ورودی به پیست اسکی آبعلی ۲۵۰۰۰۰ تومان است .
 • برای استفاده از امکانات مختلف مجموعه مانند پارکینگ، خرید یا اجاره تجهیزات اسکی، سورتمه یا تیوپ‌ سواری و غیره، باید هزینه پرداخت کرد. مبلغ این هزینه‌ها به صورت سالانه تغییر می‌کند و معمولا در روزهای آخر هفته‌ و تعطیلات نیز افزایش می یابد.

سخن آخر

از جذاب‌ترین جاذبه‌های تفریحی در کل کشور می‌توان به پیست‌های اسکی مختلفی که در جاهای مختلف ایران واقع شده‌اند، اشاره کرد. قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران که در عین حال یکی از محبوب‌ترین پیست‌های اسکی نیز به شمار می‌رود، پیست اسکی آبعلی است. اگر برای تفریح و ورزش به این پیست رفتید، تجربه خود از این پیست و تفریحات را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پیست اسکی آبعلی کجاست؟

این جاذبه در استان تهران، و در شهر آبعلی که از شهرهای اطراف تهران است، قرار دارد.

امکانات تفریحی این پیست کدام است؟

اسکی، سورتمه سواری و تیوپ سواری از جمله امکانات تفریحی این پیست است.

هزینه بازدید از پیست اسکی آبعلی چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این پیست برای تمامی گردشگران مبلغ 250 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا