جاذبه های گردشگری داخلی

باغ موزه مینیاتور تهران

یکی از جذاب‌‌ترین موزه‌های ایران و جاذبه های گردشگری تهران، که در شرق تهران واقع شده‌ است اما کمتر از موزه‌های دیگر به آن پرداخته شده است، باغ موزه مینیاتور تهران است. در این باغ موزه تازه تاسیس آثار تاریخی ایرانی که به ثبت جهانی رسیده‌اند، در قالب ماکت به بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شود. فضای این باغ موزه به صورت تلفیقی از معماری مدرن و نیز باغ سازی سنتی فارسی طراحی شده است و یکی از جاذبه‌های تفریحی و آموزشی ایران محسوب می‌شود در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با باغ موزه مینیاتور ایران بیشتر آشنا شویم.

معرفی باغ موزه مینیاتور تهران

معرفی باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mr M)

باغ موزه مینیاتور تهران مساحتی به اندازه سه هکتار دارد و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۹۰ آغاز و در سال ۱۳۹۲ به پایان رسید و موزه افتتاح شد. در این باغ موزه ۱۳ آثار باستانی ایرانی که به صورت جهانی ثبت شده‌اند، در قالب ماکت‌هایی با مقیاس یک‌بیست‌وپنجم اندازه واقعی ساخته‌ شده‌اند. در این باغ موزه تابلوهای هدایتگر وجود دارند که بازدیدکنندگان را به سوی آثار تاریخی هدایت می‌کنند.

در باغ موزه مینیاتور تهران در کنار هر یک از آثار تاریخی، کنار اثر کتیبه‌ای دیده می‌شود که در آن اثر به طور کامل معرفی شده و تاریخچه‌ آن نیز نوشته شده است. همچنین در کنار آثار و در طول باغ نیمکت‌هایی برای استراحت گردشگران در هنگام گردش وجود دارد. همچنین در این باغ موزه چراغ‌هایی با پایه ‌فلزی بلند و لامپ‌های کوچکی در کنار ماکت‌ها وجود دارند که در شب هنگام روشنایی باغ را تامین می‌کنند. در این باغ موزه زیبا از معماری سنتی ایرانی بهره گرفته شده و عناصر شاخص معماری ایرانی از جمله حوض و فواره، آب‌راه، کاشی‌کاری و غیره در آن دیده می‌شود.

باغ موزه مینیاتور تهران کجاست؟

باغ موزه مینیاتور تهران کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Morteza Soorgi)

باغ موزه مینیاتور تهران در منطقه 8 تهران، خیابان جانبازان غربی، حد فاصل بزرگراه امام علی (ع) و خیابان کرمان و جنب بوستان واقع شده‌ است. اگر قصد دارید که با استفاده از خودروی شخصی خود به این باغ موزه بروید از لوکیشن زیر که برای دسترسی راحت تر شما به باغ قرار داده‌ایم، استفاده کنید. ار هم تمایل دارید که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این باغ موزه بروید، می‌توانید هر یک از راه‌های زیر را انتخاب کنید.

یکی از بهترین راه‌های دسترسی به موزه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، استفاده از متروی تهران است. اگر می‌خواهید که از مترو استفاده کنید وارد قطار‌های خط 2 مترو شوید و در ایستگاه مترو گلبرگ از قطار پیاده شوید. پس از پیاده شدن از قطار در خیابان نظام آباد به سمت جنوب حرکت کنید تا به بوستان تمدن( گلبرگ) برسید. ورودی باغ موزه مینیاتور تهران در جنب این بوستان قرار دارد.

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به باغ موزه مینیاتور تهران استفاده از اتوبوس‌های تندرو (BRT) است. شما می‌توانید سوار اتوبوس‌های خط 5 بی آر تی شوید و در میدان رسالت از ایستگاه پیاده شده و به سمت جنوب خیابان نظام آباد حرکت کنید تا به بوستان تمدن و نیز به ورودی باغ موزه مینیاتور تهران برسید.

لوکیشن در نشان

آثار باغ موزه مینیاتور تهران

آثار باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mehdi Parsi)

آثاری که در باغ موزه مینیاتور تهران به بازدیدکنندگان نمایش داده می‌شوند، شامل ماکت‌ها و گالری تصاویر موزه می‌شوند. ماکت‌های موجود در این باغ موزه، نمایانگر آثار تاریخی موجود در ایران زمین هستند که در قسمت‌های مختلف ایران واقع شده‌اند و این ماکت‌ها در باغ  با توجه به موقعیت جغرافیایی آثار تاریخی، قرار گرفته‌اند. برای مثال ماکت مجموعه بیستون که در غرب کشور قرار دارد، در غرب باغ موزه قرار گرفته است، همچنین ماکت میدان نقش جهان که در بخش مرکزی کشور واقع شده است، در مرکز باغ قرار دارد.

از جمله ماکت‌های باغ موزه مینیاتور تهران می‌توان به ماکت‌های تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش‌ جهان اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر و گنبد قابوس می‌شوند.

ارگ بم

یکی از 13 ماکت موجود در باغ موزه مینیاتور تهران، ماکت ارگ بم است. اولین ماکتی که گردشگران و بازدیدکنندگان در مسیر بازدید خود از موزه می‌بینند، ماکت ارگ بم است. در طراحی و ساخت این ماکت ، ارگ بم، که بزرگترین بنای خشتی جهان محسوب می‌شود، به شکلی طراحی شده، که پیش از زلزله سال 1383 وجود داشت.

تخت جمشید

آثار باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mehdi Parsi)

تخت جمشید که در جهان به نام پرسپولیس شناخته می‌شود، دومین اثری است که در مسیر بازدید از باغ موزه مینیاتور ایران می‌بینید. این اثر تاریخی مربوط به دوران هخامنشیان است و در استان فارس و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهرستان مرودشت واقع شده است. این بنای تاریخی در سال ۱۳۵۸ خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. ماکت تخت جمشید تمام بخش‌های تخت جمشید را در بر می‌گیرد و شامل تالار آپادانا، تالار صد ستون، کاخ هدیش، خزانه، دروازه‌ ملل، کاخ تچر، تالار شورا و آرامگاه‌ها می‌شود.

پاسارگاد (پارسه)

مجموعه تاریخی پاسارگاد که به نام پارسه نیز شناخته می‌شود، پایتخت امپراطوری هخامنشی است. این اثر تاریخی در دشت مرغاب که در نیمه شمالی استان فارس قرار دارد، واقع شده است. مجموعه پارسه نزدیک به ۱۵۸ هزار هکتار مساحت دارد و در سال ۱۳۸۳ به ثبت جهانی رسیده است. در طراحی ماکت موجود در باغ موزه مینیاتور تهران که این اثر تاریخی را نشان می‌دهد، به جزئیات بنا از جمله آرامگاه کوروش توجه بسیاری شده‌ است. 

گنبد سلطانیه

یکی دیگر از ماکت‌هایی که در باغ موزه مینیاتور تهران در معرض بازدید عموم قرار دارد، ماکت گنبد سلطانیه است. گنبد سلطانیه که به آن معبد اولجایتو نیز می‌گویند، در قرن هشتم هجری قمری در ۳۹ کیلومتری جنوب شرقی زنجان واقع شده است و به عنوان بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان شناخته می‌شود. گنبد سلطانیه پس از کلیسای جامع مریم مقدس واقع در ایتالیا و مسجد ایاصوفیه در ترکیه، سومین بنای عظیم تاریخی در جهان به شمار می‌رود.

تخت سلیمان

آثار باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Omid M)

از دیگر ماکت‌های موجود در باغ موزه مینیاتور تهران، می‌توان به ماکت تخت سلیمان اشاره کرد. تخت سلیمان یکی از آثار تاریخی مشهور و مهم ایران زمین است که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می‌گردد. این جاذبه تاریخی در ۴۹ کیلومتری شهر تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده است و از وسیع‌ترین و شاخص‌ترین تاسیسات مذهبی و اجتماعی ایران در دوره ساسانیان به شمار می‌رود. تخت سلیمان ۱۲.۵ هکتار مساحت دارد و در سال ۱۳۸۲ خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

گنبد قابوس 

ماکت بعدی موزه که با آن آشنا می‌شویم، به گنبد قابوس مربوط می‌شود. گنبد قابوس بلندترین برج آجری جهان محسوب می‌شود  که ساخت آن به قرن چهارم چهارم آجری بر می‌گردد. این جاذبه تاریخی  در استان گلستان و در شهر گنبد کاووس واقع شده است. نام گنبد قابوس در سی و ششمین همایش جهانی یونسکو، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

کلیساهای ارامنه

مجموعه کلیساهای ارامنه سه کلیسای مهم را شامل می‌شود که در شمال غربی کشور و در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی واقع شده‌اند. کلیساهای ارامنه که ماکت آنها در بخش شمال غربی باغ موزه مینیاتور تهران قرار دارد، در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند. یکی از کلیساهای این مجموعه، قره کلیسا است که به آن کلیسای سیاه یا تادئوس مقدس نیز می گویند. قره کلیسا در نزدیکی شهر چالدران در استان آذربایجان غربی واقع شده است. 

یکی دیگر از کلیساهای این مجموعه کلیسای زور زور است که در مجاورت روستای بارون در شهرستان چالدران قرار دارد. و کلیسای سوم این مجموعه، کلیسای سنت استپانوس است که در نزدیکی شهر  مرزی جلفا در آذربایجان شرقی و در روستای متروکه‌ای به‌نام دره‌شام واقع شده است و قدمت آن به قرن دهم تا دوازدهم میلادی باز می‌گردد. در طراحی ماکت این مجموعه در باغ موزه مینیاتور تهران به جزئیات بنا توجه بسیاری شده است.

بازار تبریز

آثار باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Masoud Fakheri)

بزرگ‌ترین ماکت موجود در باغ موزه مینیاتور تهران مربوط به بازار تبریز است. بازار تبریز بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازار سرپوشیده جهان محسوب می‌شود و از سازه‌های آجری به هم پیوسته،بناها و فضاهای محصور تشکیل شده است که هر بک از این فضاها عملکرد متفاوتی داشته‌اند. بازار تبریز در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

از دیگر آثار تاریخی ایران که در باغ موزه مینیاتور تهران ماکت آن دیده می‌شود، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. شیخ صفی‌الدین اردبیلی شیخی بود که در قرن هفتم می زیسته است. در قرن هشتم و پس از مرگ شیخ، پسرش تصمیم می‌گیرد که برای آرامش روح او، برج آرامگاهی را بسازد. در کنار این برج آرامگاه بخش‌های دیگری از جمله قندیل‌خانه، گنبدداری، چینی‌خانه و غیره ساخته شده‌اند که در کنار یکدیگر مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی را تشکیل می‌دهند. این مجموعه در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

مجموعه تاریخی بیستون 

مجموعه تاریخی بیستون در استان کرمانشاه واقع شده است و محوطه آن، محوطه‌ای کهن و بسیار با ارزش است. در مجموعه بیستون نوشته‌ها یا کتیبه‌هایی از داریوش بزرگ هخامنشی دیده می‌شود. مجموعه بیستون در سال ۱۳۸۵ خورشیدی در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. علاوه بر مجموعه بیستون، مجسمه هرکول که از جاهای دیدنی کرمانشاه‌  محسوب می‌شود، نیز در قالب ماکت به نمایش درآمده است. مجسمه هرکول در دوره تاریخی سلوکی و در محوطه تاریخی بیستون‌ ساخته شد.

سازه های آبی شوشتر

یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بناهای تاریخی ایران، سازه‌های آبی شوشتر است که در دوران ساسانیان و به دست انسان‌ها در آن زمان با مهارت و خلاقیت زیاد طراحی و مهندسی شده است. سازه‌های آبی شهر شوشتر در  شمال استان خوزستان  واقع شده است و در سال ۱۳۸۸ با شماره ثبت ۱۳۱۵ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. ماکت این بنا در باغ موزه مینیاتوری تهران به خوبی طراحی و ساخته  شده است.

جاذبه های اطراف باغ موزه مینیاتور تهران

جاذبه های اطراف باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: hakh82)

در شرق تهران و در مناطق اطراف باغ موزه مینیاتور تهران، جاذبه‌های گردشگری زیادی دیده می‌شود که شما می‌توانید پس از بازدید از باغ مینیاتور از آنها دیدن کنید و لذت ببرید. از جمله جاهای دیدنی اطراف باغ مینیاتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران

نکات بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammadreza Heydarian)

برای بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید و به صورت رایگان می‌توانند از این باغ موزه دیدن کنید. همچنین این باغ موزه همه روزه برای گردشگران از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برای گردشگران قابل بازدید است. در این باغ موزه برای افرادی که مشکل حرکتی دارند صندلی‌های چرخدار، کالسکه و دوچرخه قرار داده شده تا گردش راحتی در این باغ داشته باشند.

سخن پایانی

باغ موزه مینیاتور تهران از باغ موزه‌های تازه ساخت تهران است و به همین دلیل به نسبت سایر جاذبه‌های گردشگری تهران چندان شناخته شده نیست. این موزه جنبه تفریحی و آموزنده دارد و یک مکان مناسب برای آموزش دادن تاریخ کشور و بناهای تاریخی آن  به کودکان محسوب می‌شود. اگر به تاریخ ایران و مطالعه درباره بناهای تاریخی آن علاقه دارید، از این باغ موزه دیدن کنید و پس از بازدید تجربیات خود را از این بازدید را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

باغ موزه مینیاتور تهران کجاست؟

این جاذبه در منطقه 8 تهران، خیابان جانبازان غربی، حد فاصل بزرگراه امام علی(ع) و خیابان کرمان قرار دارد.

هزینه بازدید از این باغ موزه چقدر است؟

بازدید از این موزه برای تمامی افراد رایگان است؟

آثار موجود در باغ موزه مینیاتور تهران کدام است؟

در این باغ شما می‌توانید اکثر آثار تاریخی و باستانی ایران را در ابعاد کوچک از نزدیک ببینید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا