جاذبه های گردشگری داخلی

پارک چیتگر

پارک چیتگر یکی از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری تهران است که هم در بین مردم تهران و هم در بین گردشگران محبوبیت بالایی دارد. این پارک زیبا با مساحت 950 هکتار جز بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی استان تهران شمرده می‌شود. در این پارک زیبا خبری از آلودگی هوا و آلودگی سوتی نیست و این درختان و دریاچه و گیاهان و جانوران زیبا هستند که در اینجا خواهید دید. در ادامه همراه ما باشید تا سری به این پارک زیبا بزنیم و بیشتر با آن آشنا شویم.

معرفی پارک چیتگر

معرفی پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed R)

پارک چیتگر تهران یکی از معروف‌ترین پارک‌های جنگلی تهران بوده که در دوره دوم پهلوی احداث شده‌است. این پارک با مساحت 950 هکتاری خود حدود 1225 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و دارای پستی بلندی‌هایی است که آن را بسیار طبیعی جلوه می‌دهد. این پارک جذاب به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده و قسمت شرقی 253 هکتار و قسمت غربی 658 هکتار وسعت دارد. پارک چیتگر از امکانات رفاهی و تفریحی زیادی تشکیل شده و یک مکانی عالی برای گذراندن یک روز بانشاط برای تمامی سنین با هر سلیقه‌ای تلقی می‌شود.

تاریخچه پارک چیتگر

تاریخچه پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مبین عیسی زاده)

در سال 1340 شمسی، در زمان پهلوی، سازمان جنگل و مراتع کشور با هدف افزایش اکسیژن هوای تهران، در سه نقطه از این شهر پارک‌های جنگلی‌ای را احداث نمود که شامل پارک جنگلی چیتگر در غرب، بوستان جنگلی سرخه حصار در شرق و بوستان جنگلی لویزان در شمال می‌شود. این پارک‌ها نقش موثری در هوای پاک تهران دارند و از آلودگی بیش از حد هوا جلوگیری می‌کنند. پارک چیتگر در سال 1348 احداث شد.

پس از انقلاب اسلامی، در سال 1361 این پارک به شرکتی وابسته به بنیاد شهید واگذار شده و متاسفانه پس از گذشت 6 سال، در سال 1367 به دلیل ضعف در مدیریت پارک به سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران تحویل داده شد. در سال 1378 پس از شکل‌گیری شهرداری منطقه 22 تهران، این پارک زیبا جز اراضی این منطقه می‌شده و به شهرداری آن تحویل داده شد و از آن پس امکانات تفریحی و رفاهی زیادی در آن‌ توسط شهرداری منطقه ساخته شد و به شکل امروزی درآمد.

پارک چیتگر تهران کجاست؟

پارک چیتگر تهران کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: نامشخص)

پارک چیتگر در منطقه 22، اتوبان تهران کرج و بعد از خروجی شهرک راه‌آهن و دریاچه شهدای خلیج فارس واقع شده‌است. شما می‌توانید به کمک مترو به راحتی به این پارک جنگلی دسترسی داشته باشید. ایستگاه مترو چیتگر شما را در درب شماره یک این پارک پیاده خواهد کرد و ایستگاه ایران خودرو شما را به درب‌ 5 پارک می‌رساند. این پارک 5 ورودی دارد و به همین دلیل از 5 مسیر متفاوت می‌توانید دسترسی داشته باشید.

در قسمت پایین لوکیشن پارک در گوگل مپ را برایتان قرار داده‌ایم تا در هر کجای تهران هستید بتوانید با کمک آن کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را انتخاب کنید.

لوکیشن در بلد

ورودی های پارک چیتگر

پارک چیتگر تهران دارای 6 ورودی است که همانطور که گفتیم از مسیرهای متفاوت می‌توان به آن دسترسی داشت. این ورودی‌ها به شرح زیر است:

 • ورودی اول: بلوار کلاهک یا ایستگاه مترو چیتگر
 • ورودی دوم: خروجی آزادراه تهران کرج، جنب بخش مدیریت پارک
 • ورودی سوم و چهارم: بلوار دستواره، پس از پمپ گاز
 • ورودی پنجم: فاز غربی یا آزادشهر
 • ورودی ششم: ایستگاه مترو ایران خودرو

گونه های گیاهی و جانوری پارک چیتگر

گونه های گیاهی و جانوری پارک جنگلی چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: کاوه صفری 1)

پارک چیتگر دارای پوشش گیاهی بسیار غنی ا بوده که درختان آن به دو دسته سوزنی برگ و پهن برگ تقسیم می‌شود و شامل زبان گنجشک، کاج الداریکا، سرو خمره‌ای، ارغوان، سرو نقره‌ای، بلوط، عرعر، نارون چتری، اقاقیا، افرا، پلت، درختان مرکبات مانند نارنج، زیتون، سیب، پرتقال و انواع گیاهان نظیر مریم نخودی، مریم گلی، آویشن، عناب، به‌لیمو، زرشک و برگ بو می‌شود که هر کدام از این گیاهان خاصیت دارویی زیادی دارد.

علاوه بر پوشش گیاهی، گونه‌های جانوری زیادی مانند اسب، الاغ، روباه، سنجاب، آهو، گاو، گوزن و پرندگانی مانند مرغ مینا، کلاغ، انواع طوطی، گنجشک هستند که در این پارک زندگی می‌کنند و شما می‌توانید از نزدیک آن‌ها را ببینید. البته بهتر است در هر شرایطی فاصله‌ را حفظ کنید تا باعث ترس آن‌ها نشوید.

امکانات رفاهی و تفریحی پارک چیتگر

امکانات رفاهی و تفریحی پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: ناشناس)

پارک چیتگر تهران دارای تمامی امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی است که بیشتر این امکانات در قسمت شرق پارک قرار گرفته و در قسمت غرب محدوده جنگلی باقی مانده است. امکانات رفاهی این مجموعه بسیار تکمیل بوده و شامل چندین سرویس بهداشتی، چندین ایستگاه آتش نشانی، انواع رستوران سنتی و مدرن، بوفه، نمازخانه، آلاچیق‌های سربسته و سرباز، آبخوری، سیستم صوتی در تمامی فضای پارک، درمانگاه، پارکینگ اختصاصی و سکوی نشیمن می‌شود که به راحتی و بدون پرداخت هزینه‌‌ای می‌توانید از آن استفاده کنید.

حال اگر بخواهیم از امکانات تفریحی پارک چیتگر بگوییم باید به پیست دوچرخه‌سواری، پیست پیاده‌روی، باشگاه سوارکاری، زمین بازی مخصوص کودکان، باغ وحش، باشگاه پینت بال، زمین بازی والیبال و بسکتبال، باغ راز هستی، دریاچه، باغ ریحانه، استخر روباز و قایق‌سواری در دریاچه چیتگر اشاره کنیم که هرکدام از آن‌ها شوق و هیجان خاص خود را دارد که می‌توانید در این پارک جنگلی زیبا تجربه کنید. در ادامه به طور کامل به برخی از این تفریحات می‌پردازیم.

باغ راز هستی

باغ راز هستی در پارک چیتگر تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hossein Tehrani)

باغ راز هستی نام باغی است که در سال 1398 درون پارک چیتگر تهران تاسیس شده و مساحتی بالغ بر 18.5 هکتار دارد. در این باغ زیبا می‌توانید انواع حیوانات مانند طاووس و قرقاول و گوزن‌ها و گونه‌های خاص گیاهی مانند گیاهان دارویی را از نزدیک ببینید و لذت ببرید. باغ راز هستی دارای یک کلینیک دامپزشکی، کافی شاپ و کافه دمنوش بوده و دارای دو ورودی اصلی و پنج ورودی فرعی است. بازدید از این باغ همانند پارک جنگلی چیتگر رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.

پیست سوارکاری پارک چیتگر

پیست سوارکاری پارک جنگلی چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: AhmadReza)

در پارک چیتگر 5 باشگاه سوارکاری تعبیه شده‌است تا در این محیط دنج و زیبا لذت سوارکاری با اسب‌های اصیل ایرانی را بچشید. جالب است بدانید در این باشگاه‌ها، امکان سوارکاری برای تمامی رده‌های سنی محیا شده‌است تا کودکان نیز بتوانند به این تفریح با نشاط بپردازند. شما تنها با عضویت در یکی از این باشگاه‌ها و پرداخت هزینه‌ای اندک، اسبی را برای یک ساعت اجاره می‌کنید به سوارکاری می‌پردازید.

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر

پیست دوچرخه سواری پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Meysam Ferdows)

پارک چیتگر 4 پیست دوچرخه سواری دارد که شامل پیست کوهستان، پیست سرعت، پیست استقامت و پیست بانوان با طول 30 کیلومتر می‌شود. شما هم می‌توانید از خانه دوچرخه‌تان را به اینجا بیاورید و هم می‌توانید از غرفه‌های مخصوص دوچرخه‌ای را برای زمان معین کرایه کرده و به این ورزش مهیج بپردازید. همچنین بانوان عزیز می‌توانند با لباس‌های راحت در پیست مخصوص خودشان دوچرخه سواری کنند.

ساعت کاری پیست‌های دوچرخه سواری چیتگر از ساعت 15:00 الی بامداد است. باید بگوییم دوچرخه سواری در دل طبیعت حس و حال دیگری دارد و اگر علاقه‌مند هستید، حتما آن را تجربه کنید.

بوستان ریحانه در پارک چیتگر

شهرداری منطقه 22 تهران، با کار خوب خود در پارک جنگلی چیتگر، محیطی اختصاصی برای بانوان عزیز به نام بوستان ریحانه در نظر گرفته است. این بوستان با وسعت 18 هکتار، در نزدیکی ورودی اول پارک واقع شده‌است. از امکانات ورزشی این بوستان می‌توان به سالن بدنسازی، ایروبیک، سالن بیلیارد، میز شطرنج، پینگ‌پنگ و فوتبال دستی، پیست اسکیت و دوچرخه سواری اشاره کرد. همچنین این مکان بی‌نظیر شامل امکانات دیگری نظیر آمفی تئاتر روباز، خانه عکس، آلاچیق، سکوهای نشیمن، آب‌نما، زمین چمن و غیره می‌شود.

جاهای دیدنی اطراف پارک چیتگر

جاهای دیدنی اطراف پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alireza Ahmadi)

شهر تهران مملو از جاذبه‌های تفریحی بوده که می‌توانید به راحتی و بدون هیچ دردسری از طریق خطوط مترو به آن‌ها دسترسی داشته باشید. پارک چیتگر یکی از همین جاذبه‌ها بوده که مکانی بسیار دنج و عالی برای گذراندن یک روز با نشاط و خاطره‌انگیز در کنار خانواده را برایتان تداعی می‌کند. در ادامه لیستی از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی تهران به این پارک را برایتان آماده کرده‌ایم تا در اولین فرصت سری به آن‌ها بزنید.

 • باغ گیاه‌ شناسی تهران (فاصله: 6.9 کیلومتر)
 • دریاچه شهدای خلیج فارس (با فاصله 5.6 کیلومتر از پارک)
 • ایران مال (در فاصله 7 کیلومتر از پارک چیتگر)
 • بوستان جنگلی لتمال کن (با فاصله 9.6 کیلومتر از پارک)
 • برج میلاد (فاصله: 22.9 کیلومتر)

نکات بازدید از پارک چیتگر

نکات بازدید از پارک چیتگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: اصغر شیروانی پور)
 • پارک جنگلی چیتگر هزینه ورودی ندارد و به صورت رایگان می‌توانید وارد پارک شوید، اما این نکته را در نظر داشته باشید که در بخش تفریحات پارک می‌بایست هزینه‌ای جدا را بپردازید.
 • بازدید کنندگان می‌توانند همه روزه از ساعت 06:00 صبح الی 00:00 شب از این پارک زیبا دیدن کنند و در آن به تفریح و گردش بپردازند.
 • پارک چیتگر در تمامی فصل‌های سال زیبایی خاص خود را دارد. برای مثال در فصل بهار درختان با طراوت و تازه هستند و فصل پاییز دنیایی از رنگ‌ها را در این‌جا می‌بینیم. اما اگر از شلوغی و ازدحام جمعیت خوشتان نمی‌آید، پیشنهاد می‌کنیم فصل بهار و ایام نوروز را برای بازدید از این پارک جنگلی انتخاب کنید.
 • همانطور که گفتیم در فصل پاییز درختان همگی به رنگ نارنجی و زرد در آمده و همینطور در فصل بهار رنگ سبز روشنی روحتان را نوازش می‌کند. بنابراین با این وجود، گرفتن عکس یادگاری و عکاسی از مناظر را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.
 • خواهشمندیم این پارک جنگلی بکر و زیبا را با ریختن زباله‌های خود زشت و کثیف نکنید.  

کلام آخر

پارک چیتگر تهران یکی از جاهای معروف این شهر بوده که نامش برای همه آشنا است و ارزش بسیار بالایی برای دیدن دارید.شما می‌توانید یک روز کامل را بدون هیچ شلوغی و آلودگی صوتی در این جنگل بگذارنید و به آرامش محض برسید. همچنین علاوه بر لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه، امکانات تفریحی هیجان‌انگیزی که مسئولین در این پارک قرار داده‌اند، اهمیت آن را بسیار بالا می‌برد. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک فرصتی فراهم شود تا بتوانید از این مکان جذاب بازدید کنید. از اینکه تا پایان این مقاله از گردشی تاپ ما را همراهی کردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

پارک چیتگر کجاست؟

این مجموعه در منطقه 22، اتوبان تهران – کرج و بعد از خروجی شهرک راه‌آهن و دریاچه شهدای خلیج فارس قرار دارد.

ساعت بازدید از پارک چیتگر تهران کدام است؟

شما می‌توانید همه روزه از ساعت 06:00 صبح الی 00:00 شب از این پارک زیبا دیدن کنید.

از جمله امکانات تفریحی پارک چیتگر کدام است؟

پیست دوچرخه سواری، باشگاه سوارکاری، قایق سواری، باشگاه پینت بال، زمین‌های ورزشی، باغ وحش و بوستان مخصوص بانوان از جمله امکانات پارک جنگلی چیتگر است.

پارک چیتگر تهران در چه سالی و با چه هدفی ساخته شد؟

این پارک در سال 1340 شمسی و با هدف افزایش اکسیژن هوای تهران ساخته شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا