اخبار گردشگری

مرمت بازار 90 ساله رودسر گیلان

شهرداری رودسر از مرمت بازار 90 ساله رودسر گیلان در راستای احیای بافت تاریخی این شهر خبر داد.

شهردار رودسر روز چهارشنبه در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:

این بازار از فضاهای قدیمی شهر بود که تاسیسات موجود در آن با قدمت حدود 50 ساله بسیار فرسوده و موجب نارضایتی کسبه و بازاریان شده بود.

مازیار صفایی گفت:

خیابان فجر (بخشی از بازار مرکزی شهر) که با نام کوچه منبع آب یا کوچه سینما نیز خوانده می شود، یکی از محلات قدیمی واقع در بافت مرکزی شهر رودسر با کارکرد تجاری و فرهنگی است که قدمت آن به دهه 1310 شمسی برمی‌گردد.

وی تصریح کرد:

به جرات می توان گفت اگر توسعه در این معبر با روندی منطقی طی می شد، امروز از آن به عنوان یک بافت شهری با غنای بالا یاد می شد که متاسفانه تخریب سینمای شهر، مستهلک شدن دکه‌های تجاری، متروک ماندن برخی از واحدهای تجاری واقع در این معبر و نیز فرسودگی تاسیسات زیرساختی به ویژه آب و فاضلاب و منبع آب قدیمی آن سبب مهجور ماندن این محله طی سالیان گذشته و جا ماندن آن از روند توسعه شهری شده است.

وی تصریح کرد:

امروز محله منبع آب، مشابه پیری فرتوت در میان سازه هایی جوان است که باید سریع نسبت به احیا و جوانسازی آن با حفظ هویت های تاریخی اقدام نمود.

صفایی با بیان اینکه طی سالهای گذشته هیچ یک از مدیران شهری ریسک اقدام به بازسازی این بازار را عهده دار نشده بودند، گفت:

فرسودگی شبکه آب و فاضلاب این محدوده در طول سال موجب نشت فاضلاب و انتشار بوی تعفن و مشکلات عدیده در منطقه می شد و شهرداری در این دوره با توجه به مسائل کسبه، کار بازسازی آن را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری رودسر به این باور رسیده که احیای بافت های تاریخی و با اصالت شهری سبب شکوفایی حس تعلق شهروندان، ایجاد حلقه اتصال بین نسل ها، زیست مبتنی بر نوستالژی و توسعه گردشگری شهری می شود، عنوان کرد:

از این‌رو این پروژه را به عنوان یک طرح توسعه پایدار با تکیه بر داشته های بومی و تاریخی و نقطه عطفی در بازآفرینی شهری رودسر و به منظور توانمندسازی کسب و کار شهروندان رودسری طراحی و اجرایی کرده‌ایم.

وی افزود:

تقویم اجرای آن با توجه به فرسودگی زیرساخت های شهری در این محله طولانی‌تر از یک پروژه مشابه در سایر نقاط متعارف می باشد.

شهردار رودسر بیان کرد:

پس از تخریب بافت فرسوده بازار و برداشت آسفالت قدیمی معابر آن نسبت به ایجاد تأسیسات تازه با استانداردهای روز و مدرن در این محدوده اقدام شده و کروم‌بندی (تراز نمودن سطح) و شیب گذاری معابر برای ادامه عملیات ساختمانی در این بازار در دست انجام است.

شهردار رودسر ضمن قدردانی از صبوری مردم بویژه بازاریان افزود:

هزینه بازسازی وتکمیل این پروژه حدود 55 میلیارد ریال است.
وی با برشمردن اقدامات در دست انجام در این پروژه گفت: مبنای این پروژه بر احیای بافت این محله و شامل گام‌های نوسازی تاسیسات زیربنایی به ویژه آب و فاضلاب، اجرای سنگفرش، نصب مبلمان شهری، فضای سبز، روشنایی معبر و نصب دکه های جدید تجاری است.

صفایی توضیح داد:

از آنجاکه اجرای پروژه های بازآفرینی شهری بدون در نظرگرفتن نوسازی تاسیسات زیربنایی فرسوده فاقد هرگونه توجیه در پایداری این بازآفرینی‌ها و دلیلی بر تکرارها و زحمت بیهوده در آینده برای شهروندان است، مرحله نخست پروژه شامل نوسازی کامل تاسیسات زیربنایی اجرا گردید.

وی عنوان کرد:

همکاران شهرداری با وسواس نسبت به ایجاد شبکه ای نو از تاسیسات شهری اقدام نمودند و پس از آن گام‌های بعدی این طرح به صورت پیوسته و بی وقفه در حال اجرا می باشد.

شهردار رودسر ادامه داد:

با توجه به فرسودگی و نشت فاضلاب در بازار مرکزی این شهر در گذشته کسبه هیچ رقبتی برای فعالیت های اقتصادی و تجاری در آن نداشتند که با نوسازی مجدد این اقبال هم افزایش قابل توجهی می یابد.

وی تصریح کرد:

بی شک در آینده ای نزدیک خیابان فجر یا همان محله منبع آب به دوران پرتردد خویش با کسب و کاری پررونق بدل می شود.

شهرستان رودسر در شرق مرکز استان گیلان بیش از 146 هزار نفر جمعیت دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا