اخبار گردشگری

ثبت ملی 102 اثر طبیعی مازندران در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران از ثبت ملی 102 اثر طبیعی مازندران در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، حسین ایزدی روز سه شنبه اعلام کرد: در روزهای اخیر پنج اثر طبیعی مازندران ثبت آثار ملی شدند که از این فهرست، 2 درخت کهنسال، چشمه، ‌غار و آبشار به چشم می خورد.

وی ادامه داد :

درخت بلوط کهنسال سید قوام الدین کبود کلایه تنکابن، چشمه دیو آسیاب آمل، درخت کهنسال آزاد امامزاده اشکونکوه رامسر، غار یالبندان سرای عباس آباد و آبشار ترز سوادکوه شمالی آثار جدید ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هستند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به ثبت 102 اثر طبیعی به عنوان میراث ملی طبیعی کشور افزود:

در بین این آثار 2 اثر باداب سورت و دریاچه الندان علاوه بر شماره ثبت ملی دارای شماره حفاظتی هستند.

وی با بیان اینکه این آثار طبیعی دارای ارزش فرهنگی، تاریخی و طبیعی بوده و مورد توجه مردم منطقه قرار دارد، افزود:

حفاظت از این آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی یک ظرفیت مهم در منطقه محسوب می‌شود که می‌تواند موجب جذب گردشگر و تحول اقتصادی آن را فراهم کند.

ایزدی خاطرنشان کرد:

مازندران دارای آثار متعدد میراثی در زمینه تاریخی، فرهنگی معنوی و طبیعی است شناسایی و ثبت این آثار به منظور جلوگیری از تخریب و حفظ آن برعهده اداره‌کل میراث‌فرهنگی است اما در واقع حفظ و پویایی این آثار برای انتقال به نسل آینده برعهده مردم و تمامی دستگاه‌های اجرایی است.

میراث طبیعی ملی ایران توسط وزارت میراث فرهنگی ایران شناسایی، معرفی و ثبت می‌شود و شامل محدوده‌های جغرافیایی طبیعی و مناطق خاصی از کشور است که به علت کیفیت ویژهٔ فیزیکی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی – تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آن‌ها تعیین و تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد.

همچنین بقایای زمین‌شناسی و محوطه‌های برآمده از آن و آنچه از تبادل انسان با طبیعت به وجود آمده، مناطق جغرافیایی حفاظت‌شده، آثار زیستی و جانوری و … را نیز شامل می‌شود. کوه دماوند اولین میراث طبیعی و باداب سورت دومین میراث طبیعی ملی ثبت شده ایران است.

ثبت میراث طبیعی ایران در راستای اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب 23 دی ماه سال 1382 و آئین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب هیئت وزیران بوده که در 25 دی 1386 تدوین شده و اولین اثر ثبت شده (کوه دماوند) در 13 تیر 1387 عملاً به ثبت رسید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا