اخبار گردشگری

7 بنای تاریخی در اردستان باید مرمت شوند

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان اردستان، 7 بنای تاریخی در اردستان باید مرمت شوند.

نرگس بهشاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:

هر ساله با نزدیک شدن به فصل سرما یکی از موضوعاتی که باعث چالش اداره میراث فرهنگی می‌شود پایش بناهای تاریخی و ارزشمند در سطح شهرستان است.

وی با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی از ماه‌های گذشته به فکر مرمت و رفع خطر برخی از بناهای تاریخی شاخص شهرستان بوده است، افزود:

امسال قسمت‌هایی از بناهای تاریخی مانند مسجد جامع و مسجد خسرو اردستان، بازار و حسینیه کوچک زواره سبک‌سازی، مرمت و رفع اضطرار شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت:

با توجه به محدودیت بودجه‌هایی که در اختیار اداره میراث فرهنگی اردستان قرار می‌گیرد برنامه‌ریزی‌های ما روی بناهای ثبت ملی خواهد بود و برای مرمت دیگر بناها با کمبود بودجه مواجهیم.

بهشاد با بیان اینکه اکنون 82 بنای ثبت ملی در شهرستان اردستان وجود دارد که تعدادی از آنها مالکیت خصوصی دارد و طبیعتاً هزینه نگهداری با مالکان است، تصریح کرد:

با بررسی‌های انجام شده حدود 7 بنای شاخص و ثبتی شهرستان از جمله یخچال طبیعی مهاباد، بخشی از بازار و حسینیه کوچک زواره، کاخ سرهنگ آباد، کاخ امیرآباد، مسجد جامع موغار و… نیازمند مرمت اضطراری است.

وی خاطرنشان کرد:

با این بودجه‌های قطره‌چکانی که در اختیار داریم زیاد نمی‌توانیم کار چشمگیری برای شکوفایی و یا مرمت بناهای تاریخی شهرستان انجام دهیم. البته در سطح کشور انجمن خیران میراث فرهنگی راه‌اندازی شده که با مکاتبات صورت گرفته یکی از بناهای تاریخی اردستان توسط این انجمن بازسازی و مرمت می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان، اضافه کرد:

تعدد بناهای تاریخی و ارزشمند در روستاهای شهرستان اردستان بسیار است که تلاش می‌کنیم عملیات مرمت و بازسازی هر بنای را با اولویت‌بندی‌های صورت گرفته اجرا کنیم، اما برای بازسازی و مرمت همه بناهای تاریخی اردستان با مشکل عمده نبود و یا کمبود اعتبارات مواجه هستیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا