اخبار گردشگری

برگزاری جشنواره غذاهای سنتی در بجنورد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی از برگزاری جشنواره غذاهای سنتی در بجنورد خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت:

جشنواره غذای سنتی همراه با طبخ و تزیین انواع غذاها، آش‌های محلی و انواع دم‌نوش‌ها به همت اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بجنورد برگزار شد.

علی مستوفیان، هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد شور و نشاط و ترویج، تبادل و تداوم فرهنگ و آداب ‌و رسوم در جامعه دانست.

وی افزود:

شناسایی و معرفی ظرفیت های متنوع و ارزشمند غذاهای بومی و محلی اقوام و مناطق خراسان شمالی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

بر اساس این گزارش بیش از 100 نوع غذای سنتی در خراسان شمالی تهیه می شود. دلمه، فتیر مسکه، آش یارمه، نان محلی قطاب، شله ماش، قروتو، کاچی، اُجِز یا اشکنه، آش جوشواره، دیمه ‌دَنی، قابلی، کماج و آش بلکه از جمله غذاهای سنتی استان است.

در خراسان شمالی کردها، تات ها، ترک ها، ترکمن ها و حتی بلوچ ها انواع و اقسام غذا ها و نان ها و دمنوش های خاص خودشان را دارند.

استان خراسان شمالی در حدفاصل دو قطب سیاحتی شمال و زیارتی مشهدمقدس واقع شده که سالانه در ایام تعطیلات نوروز مسافران و زائران زیادی از این خطه تردد می کنند در این استان هشت هزار و 700 جاذبه گردشگری شناسایی شده در حوزه های مختلف وجود دارد.

کارشناسان می گویند تنوع غذایی حدود 200 میلیارد دلار در سال در صنعت گردشگری ایجاد درآمد می کند و بر این اساس باید تلاش شود تا غذاهای رنگین اقوام و فرهنگ های محلی، زمینه ای برای رونق اقتصاد گردشگری باشد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا