جاذبه های گردشگری داخلی

موزه خط و کتابت میرعماد

در قلب شهر تهران، گنجینه‌ای با ارزش از تاریخ و فرهنگ کشورمان به نام مجموعه سعدآباد قرار دارد. این مجموعه شامل موزه‌ها، کاخ‌ها و باغ‌ها و سایر بناهای تاریخی زیبا می‌شود. یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین موزه‌های کاخ سعدآباد، موزه خط و کتابت میرعماد است. این موزه که در سال 1376 افتتاح گردید، دارای بیش از 500 اثر از خط و کتابت فارسی بوده که این آثار متعلق به دوران‌های مختلف تاریخی است. در این مقاله، می‌خواهیم درباره تاریخچه پر فراز و نشیب این موزه به شما بگوییم و بخش‌های مختلف آن را به قلم بکشیم. پس در ادامه، همراه گردشی تاپ باشید.

تاریخچه موزه خط و کتابت میرعماد

تاریخچه موزه خط و کتابت میرعماد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A R)

قدمت بنای این موزه که جزو بهترین جاذبه های گردشگری تهران است، به دوران پهلوی بازمی‌گردد. این کاخ زیبا و سلطنتی به دستور رضا شاه پهلوی، به عنوان محل زندگی فرزندان محمدرضا شاه، فرحناز و علیرضا ساخته شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کاخ به موزه تغییر کاربری داد و در سال 1376 رسما افتتاح گردید. بنای این ساختمان تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و اروپایی بوده و در دو طبقه بنا شده‌است. شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که میرعماد کیست؟ میرعماد حسنی قزوینی یکی از بزرگ‌ترین خوشنویسان تاریخ ایران و جهان اسلام است. وی در دوران صفویه می‌زیسته و پس از تکمیل تحصیلات خود، به اصفهان رفته و در دربار شاه عباس صفوی به مقام «عماد الملک» رسید.

میرعماد که علاقه زیادی به خوشنویسی و خلق آثار هنری داشت، آثار بسیار زیبایی با نهایت دقت و ظرافت را به وجود آورد که امروزه می‌توانید آن‌ها را در موزه خط و کتابت میرعماد و سایر موزه‌های هنری کشور تماشا کنید. میرعماد حسنی یکی از موثرترین چهره‌های تاریخ هنرمان در عصر صفویه بوده که آثار وی همواره مورد توجه و تحسین هنردوستان و خوشنویسان سراسر جهان قرار گرفته است.

موزه خط و کتابت میرعماد کجاست؟

موزه خط و کتابت میرعماد کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sohrab Pourkhalili)

موزه خط و کتابت میرعماد تهران در خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه و در انتهای خیابان شهید کمال طاهری واقع شده‌است. این موزه زیبا در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد قرار گرفته و دسترسی به آن از طریق سیستم حمل و نقل عمومی بسیار راحت است. شما می‌توانید به راحتی از مترو، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کرده و خودتان را به این جاذبه برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به کاخ سعدآباد، ایستگاه میدان تجریش بوده که در فاصله کمی از کاخ قرار گرفته و می‌توانید ادامه مسیر را پیاده و یا به کمک تاکسی طی کنید. همچنین اگر قصد دارید از اتوبوس‌های شهری پایتخت استفاده کنید، باید در ایستگاه تجریش پیاده شده و مسیر را خود تا خیابان زعفرانیه ادامه دهید.

چنانچه با خودروی شخصی خودتان به تهران سفر کرده‌اید و قصد بازدید از این موزه را دارید، باید خودتان را به خیابان زعفرانیه رسانده و خودروی خود را در پارکینگ عمومی این خیابان پارک کرده و ادامه مسیر را تا کاخ پیاده طی کنید. در نظر داشته باشید که لوکیشن دقیق این پل در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن برای مسیریابی استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

بخش های مختلف و آثار موزه خط و کتابت میرعماد

بخش های مختلف موزه خط و کتابت میرعماد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A R)

موزه خط و کتابت میرعماد شامل پنج بخش آثار خطی قبل از اسلام، آثار خطی بعد از سالام، نسخ خطی، اشیای کاربردی و آثار خطی تفننی می‌شود. در این موزه می‌توانید آثار هنری و خوشنویسی میرعماد و سایر خوشنویسان مطرح کشورمان را ببینید که هرکدام زیبایی‌های خاص خود را داشته و دارای ارزش تاریخی بسیار زیادی است. از جمله آثاری که متعلق به دوران قبل از اسلام در این موزه نگه‌داری می‌شود می‌توان به انواع کتیبه‌ها و لوح‌های سنگی به خط میخی، اوستایی، ایلامی و پهلوی اشاره کرد. به عنوان مثال کتیبه میخی عیلامی که به خط پروتو عیلامی نوشته شده‌ و متعلق به معبد باستانی چغازنبیل شوش است.

آثار خطی بعد از اسلام شامل آثار خطاطی از دوره‌های اسلامی کشورمان می‌شود که نشان‌دهنده تحول و تکامل هنر خوشنویسی در این قرون است. یکی از مهم‌ترین آثار این بخش از موزه، نسخه قرآن کریم از میرعماد حسنی قزوینی و همچنین نسخه دیوان حافظ از این هنرمند کشورمان است. یکی دیگر از بخش‌های مهم و گرانبهای موزه خط و کتابت میرعماد، بخش نسخ خطی است. در این بخش می‌توانید آثار زیبایی از قرآن کریم، احادیث، ادعیه، متون ادبی و تاریخی را تماشا کنید. از جمله مهم‌ترین نسخ خطی این بخش می‌توان به نسخه خمسه نظامی از احمد نیریزی و قرآن کریم از علاء‌الدین بلعامی اشاره کرد.

در بخش آثار خطی تفننی موزه آثاری از نقاشی خط، قطعات خطی، خوشنویسی با انواع قلم‌ها و غیره به نمایش درآمده است. نقاشی خط از محمدعلی شیرازی و قطعه خط خطی نستعلیق از محمدرضا عباسی از جمله مهم‌ترین و زیباترین آثار این بخش محسوب می‌شود. آخرین بخش از موزه خط و کتابت میرعماد، بخش اشیای کاربردی است که به طور اختصاصی شامل ابزار خوشنویسی و لوازم کاربردی در این هنر می‌شود. این آثار که شامل انواع قلمدان، مرکبدان، جلد قرآن، قاب و حاشیه قرآن و کتاب‌های نفیس می‌شوند، نمایانگر اهمیت و جایگاه خط و کتابت در فرهنگ ایرانی است.

جاذبه های اطراف موزه

جاذبه های اطراف موزه خط و کتابت میرعماد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behrad Moudi)

مجموعه کاخ تاریخی فرهنگی سعدآباد دارای 18 کاخ است که پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر آن شهر تهران مملو از جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی و تفریحی بوده که در قسمت زیر لیستی از بهترین آن‌ها را برایتان قرار داده‌ایم تا برای بازدید از این جاذبه‌های شگف‌انگیز برنامه‌ریزی کنید.

نکات بازدید از موزه خط و کتابت میرعماد

نکات بازدید از موزه خط و کتابت میرعماد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Rezgar)
  • بلیط ورودی موزه خط و کتابت میرعماد برای گردشگران خارجی مبلغ 30 هزار تومان و برای گردشگران ایرانی مبلغ 4 هزار تومان است. خبر خوش این است که این هزینه برای دانش‌آموزان و دانشجویان نیم‌بها است.
  • گردشگران عزیز می‌توانند همه روزه در شش ماه نخست سال از ساعت 9 الی 19 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 الی 17 از این موزه زیبا دیدن کنند.
  • شهر تهران در تمامی فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خود را دارد؛ اما اگر قصد دارید در بهترین شرایط آب‌وهوایی و آلودگی کمتر و ترافیک کم از این شهر دیدن کنید، اوایل فصل بهار و پاییز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
  • بازدید از تمام بخش‌های این موزه حدود 1 الی 2 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد. پس از اتمام بازدید از موزه خط و کتابت میرعماد پیشنهاد می‌کنیم سری به سایر موزه‌های مجموعه سعدآباد بزنید.
  • در نظر داشته باشید که برای تهیه بلیط ورودی به این موزه و سایر موزه‌های کاخ سعدآباد، همراه داشتن کارت بانکی الزامی است.
  • عکاسی از درون موزه بلامانع بوده و تنها نکته‌ای که هنگام عکاسی از آثار درون موزه باید رعایت کنید، استفاده نکردن از فلش دوربین است.
  • در هنگام بازدید از موزه خط و کتابت میرعماد از لمس آثار و جابه‌جایی آن‌ها، صحبت کردن با صدای بلند و دویدن در موزه خودداری کنید.
  • درون موزه چندین راهنما برای پاسخ دادن به سوالات شما حضور دارند.

سخن آخر

برای علاقه‌مندان به هنر و خوشنویسی و کتاب، موزه خط و کتابت میرعماد یکی از جذاب‌ترین و برجسته‌ترین موزه‌های شهر تهران محسوب می‌شود که درون کاخ سعدآباد قرار دارد. اگر تا امروز از این مجموعه دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهید. همچنین اگر تجربه بازدید از این موزه فوق‌العاده را دارید، می‌توانید آن را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه خط و کتابت میرعماد کجاست؟

این موزه در بخش مرکزی کاخ سعدآباد تهران قرار دارد.

این موزه در چه سالی تاسیس شده است؟

موزه خط و کتابت میرعماد در سال 1376 افتتاح گردید.

هزینه بازدید از موزه خط و کتابت میرعماد چقدر است؟

هزینه بازدید برای گردشگران ایرانی مبلغ 4 هزار تومان است.

بهترین زمان بازدید از این موزه کدام است؟

فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از این موزه زیبا است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا