جاذبه های گردشگری داخلی

جنگل فندقلو

جنگل فندقلو با طبیعت بکر و خارق‌العاده‌ای که دارد، یکی از جاهای دیدنی اردبیل محسوب می‌شود. این جنگل در بین مردم محلی و گردشگران طرفداران بسیاری دارد و افرادی زیادی تعطیلات خود را در آن‌جا سپری می‌کنند. آب‌و‌هوای معتدل، تنوع بالای پوشش گیاهی و جانوری، تفریحات متنوع و دسترسی آسان را باید به عنوان مهم‌ترین دلایل محبوبیت این جنگل هیرکانی معرفی کنیم.

اگر قصد سفر به اردبیل را دارید و می‌خواهید جاذبه‌های طبیعی این شهر را کشف کنید، جنگل فندقلو قطعا یکی از گزینه‌هایی است که نباید از آن غافل شوید. در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با پوشش گیاهی و جانوری این منطقه آشنا کنیم و درباره بخش‌های مختلف آن به شما توضیح دهیم.

آشنایی با جنگل فندقلو

آشنایی با جنگل فندقلو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Hafizi)

یکی از مهم‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی کشور به‌شمار می‌رود که در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار گرفته است. تقریبا 60 درصد از مساحت جنگل فندقلو را مراتع و دشت‌های وسیع فرا گرفته‌اند؛ مراتعی که در فصل بهار و تابستان با گل‌های بابونه و لاله داغدار پوشیده می‌شوند. 40 درصد دیگر نیز به مناطق جنگلی اختصاص دارد که پوشیده از درختان فندق، تمشک و سیب وحشی است.

قدمت جنگل فندقلو به 40 میلیون سال قبل برمی‌گردد و یکی از مهم‌ترین گنجینه‌های کره زمین محسوب می‌شود. خوشبختانه طبیعت آن در تمام طول این سال‌ها تحت تاثیر فعالیت‌های انسانی قرار نگرفته و ذره‌ای از زبیایی‌های آن کم نشده است. هنوز هم مانند میلیون‌ها سال قبل فضای جنگل پر از درختان فندق است و نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. راستی به‌خاطر داشته باشید که وجود تعداد زیادی درخت فندق در این منطقه، دلیل اصلی نامگذاری این جنگل است.

عدم دخالت انسان‌ها در چرخه زندگی جنگل این منطقه سبز، آن را به یک پناهگاه امن برای گونه‌های متنوع جانوری تبدیل کرده است. همین موضوع سبب شد تا این جنگل به عنوان بهترین گزینه برای رهاسازی مارال‌ها انتخاب شود. داستان از این قرار است که 11 راس مارال در سال 1389 در این منطقه رها شدند تا زندگی خود را در دامان طبیعت ادامه دهند. پس از این اقدام، سازمان یونسکو نام جنگل هیرکانی فندقلو را در فهرست میراث جهانی خود قرار داد.

جنگل فندقلو کجاست؟

جنگل فندقلو کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Hafizi)

این جنگل شگفت‌انگیز در فاصله 35 کیلومتری از شمال شرقی اردبیل قرار گرفته و از سمت شرق به گردنه حیران می‌رسد. برای دسترسی به آن ابتدا باید وارد بزرگراه مقدس اردبیلی شوید و 2.5 کیلومتر را در این مسیر ادامه دهید. سپس وارد بزرگراه شهید رحمان دادمان شوید و 21 کیلومتر را در این بزرگراه ادامه دهید. پس از آن وارد جاده خانقاه – فندقلو شوید و این جاده را تا رسیدن به این جاذبه ادامه دهید.

لوکیشن جنگل فندقلو در گوگل مپ نیز در قسمت پایین قرار داده شده که می‌توانید برای سهولت در مسیریابی از آن استفاده کنید.

لوکیشن در بلد

پوشش گیاهی و جانوری جنگل فندقلو

پوشش گیاهی و جانوری جنگل فندقلو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: hooman ziraki)

با خواندن نام این جنگل، عده زیادی از افراد تصور می‌کنند که پوشش گیاهی آن به درختان فندق محدود می‌شود؛ اما باید بدانید که تنوع پوشش گیاهی جنگل فندقلو بیشتر از این حرف‌ها است. از جمله مهم‌ترین درختان این جنگل باید به راش، بلوط، تمشک، سیب وحشی، گلابی وحشی، فندق و ممرز اشاره کنیم. وجود گل‌هایی مانند بابونه و لاله داغدار در مراتع اطراف نیز بخش دیگری از پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می‌دهند.

جنگل هیرکانی فندقلو همچنین مکان بسیاری مناسبی برای رشد گیاهان دارویی است. در این جنگل گیاهانی مانند آویشن، گل‌گاوزبان، نسترن، بنفشه وحشی و بومادران به چشم می‌خورند.

پوشش جانوری جنگل فندقلو نیز مانند پوشش گیاهی آن تنوع قابل توجهی دارد. از جمله مهم‌ترین حیواناتی که در این جنگل زندگی می‌کنند باید به گاومیش، مارال، خرس قهوه‌ای و سمور اشاره کنیم. پرندگانی مانند عقاب طلایی، کبک، چکاوک و قرقاول نیز بخش دیگری از پوشش جانوری منطقه هستند.

تفریحات جنگل فندقلو

تفریحات جنگل تاریخی فندقلو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: atila diba)

خوشبختانه تنوع تفریحات این منطقه بسیار زیاد است و تمام سلیقه‌ها را پوشش می‌دهد. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که هر گردشگری را تشویق به بازدید از این جنگل می‌کند. از جمله مهم‌ترین تفریحاتی که در جنگل فندقلو می‌توانید تجربه کنید باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پیست اسکی روی چمن: یکی از مهیج‌ترین تفریحاتی که در این منطقه می‌توانید تجربه کنید، اسکی روی چمن است. از آن‌جایی‌که مراتع اطراف جنگل با چمن پوشیده شده و شیب مراتع هم به‌نسبت خوب است، می‌توانید اسکی روی چمن را در این جنگل تجربه کنید. بد نیست بدانید که تا امروز در این مکان چندین دوره مسابقات اسکی روی چمن نیز برگزار شده است.
 • تله‌کابین حیران: یکی دیگر از تفریحات مهیج جنگل شگفت‌انگیز فندقلو تله‌کابین حیران است. این تله‌کابین می‌تواند منظره خارق‌العاده‌ای از جنگل و دریای خزر را به شما نشان دهد؛ منظره‌ای که نفس را در سینه حبس می‌کند.
 • تماشای مارال‌ها: یکی از تفریحات ساده و در عین حال جذاب این منطقه این است که به تماشای مارال‌ها مشغول شوید. این حیوانات در منطقه حفاظت‌شده نگهداری می‌شوند و دیدن زندگی آن‌ها می‌تواند جذاب باشد.
 • جنگل‌نوردی: مهم‌ترین کاری که می‌توانید در جنگل فندقلو انجام دهید این است که به ماجراجویی در در بخش‌های آن مشغول شوید. صدای پرندگان نیز موسیقی راه شما می‌شود و جذابیت ماجراجویی شما را چندین برابر می‌کند.

آب و هوای جنگل فندقلو چگونه است؟

آب و هوای جنگل فندقلو چگونه است؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: reza karami)

این جنگل در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار گرفته و همین موضوع تاثیر بسیار زیادی روی آب‌و‌هوای منطقه گذاشته است. فصل بهار زمان جان گرفتن جنگل فندقلو است. در این فصل درختان و گل‌ها دوباره شکوفا می‌شوند و جنگل بهترین چهره خود را بدست می‌آورد. با رسیدن فصل تابستان هوا کمی رو به گرمی می‌رود؛ اما گرما آزاردهنده نیست. فصل پاییز و زمستان نیز هوا به شدت سرد می‌شود و برف و باران زیادی در نیمه دوم سال می‌بارد.

نکات بازدید از جنگل فندقلو

نکات بازدید از جنگل فندقلو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saleh Abravesh)
 • پیشنهاد می‌کنیم که همراه خود پاوربانک، کیسه خواب، لباس گرم، کفش کوهنوردی و عصا داشته باشید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما آن را همراه خود داشته باشید.
 • بازدید از تمام بخش‌های این جنگل تقریبا یک روز کامل زمان می‌برد.
 • فصل بهار و تابستان بهترین بازه زمانی برای دیدن این جاذبه است.
 • در برخی از نقاط جنگل فندقلو تلفن‌های همراه آنتن ندارند و این موضوع را باید در نظر داشته باشید که دسترسی به اینترنت مشکل است.
 • عکس گرفتن و ثبت لحظات خود در این جنگل را فراموش نکنید.
 • بخشی از جنگل فندقلو را سوئیت‌ها و آلاچیق‌هایی تشکیل می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و اقامت خود در این جنگل را جذاب‌تر کنید.
 • سوئیت‌ها به امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، نمازخانه، سوپرمارکت و پارکینگ مجهز هستند.
 • حتما همراه خود نقشه و جی‌پی‌اس داشته باشید.
 • همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه نیز الزامی است.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف جنگل فندقلو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: reza karami)

مطمئنا بازدید از جنگل فندقلو مقصد آخر شما در شهر اردبیل نیست و جاذبه‌های زیادی برای کشف شدن وجود دارد. در قسمت پایین می‌توانید لیستی از بهترین جاذبه‌های این شهر را مشاهده کنید.

 • دریاچه سوها (فاصله: 19.7 کیلومتر)
 • روستای گرمه چشمه (در فاصله 11.8 کیلومتری)
 • آب گرم مشه سویی (در فاصله 12 کیلومتری)
 • برج شاطر گنبدی (فاصله: 39 کیلومتر)
 • خانه مناف زاده (با فاصله 29.3 کیلومتری از جنگل فندقلو)

سخن پایانی

جنگل فندقلو بهترین مکان برای دور شدن از شلوغی‌های شهر اردبیل و زدن به دل طبیعت است. این جنگل با پوشش گیاهی و جانوری خاص خود، به یک گزینه برتر در زمینه گردشگری تبدیل شده و بازدید از آن ارزش زیادی دارد. اگر تجربه بازدید از این جاذبه را ندارید، وسایل جنگل‌نوردی را بردارید و خودتان را برای یک ماجراجویی یک‌روزه آماده کنید. چنانچه از این جنگل رویایی دیدن کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

جنگل فندقلو کجاست؟

این جنگل در فاصله 35 کیلومتری از شمال شرقی اردبیل قرار گرفته است.

بهترین زمان برای بازدید از جنگل فندقلو کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین بازه زمانی برای بازدید از این جاذبه است.

چه درختانی در جنگل فندقلو وجود دارد؟

درخت فندق، ممرز، راش، سیب وحشی و گلابی وحشی را باید به عنوان مهم‌ترین درختان این جنگل معرفی کنیم. گل‌ها و گیاهانی مانند آویشن، بابونه و لاله داغدار هم بخش دیگری از پوشش گیاهی این منطقه هستند.

چه حیواناتی در جنگل هیرکانی فندقلو زندگی می‌کنند؟

عقاب، کبک، خرس قهوه‌ای، گاومیش، مارال و قرقاول جزء مهم‌ترین گونه‌های جانوری این منطقه هستند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا