اخبار گردشگری

دلیل از بین رفتن فرصت شغلی تورلیدرها چیست؟

یک کارشناس حوزه گردشگری دلیل از بین رفتن فرصت شغلی تورلیدرها را اینگونه عنوان کرد:

در حال حاضر مهمترین مشکلات راهنمایان گردشگری از دست رفتن فرصت شغلی به دلیل عدم دسترسی به فضای مجازی است که می‌توانست ارتباطات را به ویژه با گردشگران خارجی حفظ کند.

رضا رضوانی اظهار کرد:

راهنمایان گردشگری عموما بر روی 3 دسته متمرکزاند یا راهنمایان تورهای داخلی هستند یا راهنمایان تورهای ورودی یا خارجی‌هایی که به ایران می‌آمدند و به زبان‌های مختلف انگلیسی، اسپانیایی، ترکی، عربی و آلمانی تسلط دارند و یا اینکه راهنمایانی هستند که تورهای ایرانی را به خارج از کشور می‌فرستند.

رضوانی در ادامه افزود:

بسیاری از راهنمایان گردشگری به دلیل افزایش قیمت ارز روی بخش خروجی، شغل خود را در 4 تا 5 سال گذشته از دست دادند. همچنین در بخش ورودی نیز مشکلات متعددی از جمله کرونا، تنش‌های سیاسی و تحریم‌ها را شاهد بودیم که این موارد به مشکلات راهنمایان گردشگری افزوده است. به دلیل موارد گفته شده و چهره‌ای که از ایران به صورت مخدوش توسط جهان ساخته شد تورهای ورودی به کشور به شدت کاهش پیدا کرد.

رضا رضوانی در ادامه سخنان خود درباره دلیل از بین رفتن فرصت شغلی تورلیدرها خاطرنشان کرد:

اتفاقات گفته شده باعث شد بسیاری از راهنمایان شغل خود را از دست داده و تورهای داخلی نیز تحت تاثیر قرار گیرند. در نهایت باید گفت که صنعت گردشگری در کشور ما با مواردی که با آن مواجه هستیم میسر نمی‌شود. در کنار این موارد فعالیت تورهای غیرمجاز و افرادی که تورهای ترکیبی را مدیریت می‌کنند به شدت بر راهنمایان گردشگری فشار آورده است.

اظهارات رضوانی در خصوص دلیل از بین رفتن فرصت شغلی تورلیدرها
منبع عکس: تریپ یار (عکاس: نامشخص)

وی افزود:

در مقابل افرادی که برای دریافت کارت راهنمای گردشگری آزمون داده‌اند افراد زیادی هستند که بدون مجوز و غیر رسمی فعالیت می‌کنند و با توجه به فضایی که ترسیم می‌کنند می‌توانند جونان زیادی را جذب کنند، به عبارتی از پاشنه آشیل جوانان برای برگزاری تورها استفاده می‌کنند.

رضوانی یادآور شد:

وضعیت گردشگری کشور اسفناک است و نمی‌توان اسم آن را صنعت گردشگری گذاشت. همیشه فصل تابستان زمان مناسبی برای رونق این شغل بود که ناآرامی‌های شهریور ماه و رسانه‌ای شدن آن به شدت گردشگری را تحت تاثیر قرار داد.

او در ادامه به مهاجرت تورلیدرها اشاره کرد و گفت:

راهنمایانی که در زبان‌های مختلف مهارت داشتند به دیگر کشورها مهاجرت کردند و تعداد دیگری که به صورت نیمه وقت در این شغل حضور داشتند با توجه به شرایط پیش آمده شغل نیمه وقت‌ آن‌ها تبدیل به صفر شده است. این در صورتی است که راهنمایان گردشگری سفیرانی هستند در خط مقدم مواجهه با گردشگران که فرهنگ یک کشور را به گردشگران خارجی معرفی می‌کنند.

رضا رضوانی تاکید کرد:

با توجه به اینکه اکثر راهنمایان گردشگری برای جذب گردشگران از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی استفاده می‌کردند، در حال حاضر که تبادلات اینترنتی کاهش پیدا کرده و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی کمتر شده، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به صنف راهنمایان گردشگری وارد شده است.

او در ادامه به مشکلات تورلیدرها در این دوران اشاره کرد و گفت:

در حال حاضر مهمترین مشکلات راهنمایان گردشگری از دست رفتن فرصت شغلی به دلیل عدم دسترسی به فضای مجازی است که می‌توانست ارتباطات را به ویژه با گردشگران خارجی حفظ کند.

عضو پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی همچنین اظهار کرد:

همچنین عدم اتصال به بانک جهانی مانع بزرگ دیگری برای حضور گردشگران به کشور است؛ اینکه گردشگران نمی‌توانند مسیر کارت یا ویزا کارت داشته باشند مانعی دیگر است و همین موانع باعث می‌شود برخی از گردشگران چنین مقصدی را برای سفر انتخاب نکنند که این عدم انتخاب در نهایت مشکلات زیاد دیگری برای تورلیدرها به همراه خواهد داشت.

رضوانی در ادامه سخنان خود درباره دلیل از بین رفتن فرصت شغلی تورلیدرها، به عدم حمایت دولت از تورلیدرها اشاره کرد و گفت:

دولت وام‌هایی را به تورلیدرها اعطا کرد اما متاسفانه با گسترش کرونا شرایط به سمتی رفت که فضای کاری برای این افراد مهیا نشد. به عنوان یک راهنمای گردشگری نیز نمی‌توانم پیشنهادی برای بهتر شدن شرایط مطرح کنم، چراکه در کشور ما سیاست‌گذاری‌های کلان به شدت در بخش‌هایی از گردشگری تاثیرگذار هستند و تغییر این موارد از کنترل امثال من خارج است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا