با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

اصالت نقش برجسته ساسانی استردادی بررسی خواهد شد

اولین مرحله از بررسی اصالت نقش برجسته ساسانی، فردا انجام می‌شود و نتایج آنالیزها و عکسبرداری‌ها در اختیار تمام پژوهشگران قرار می‌گیرد.

نقش برجسته ساسانی در روزهای گذشته وارد مرزهای کشور شد و اکنون در مرحله بررسی اصالت قرار دارد.

مصطفی ده‌پهلوان در این باره گفت:

بحث استرداد آثار تاریخی در کشورمان باید جدی‌تر دنبال شود. پژوهشگاه میراث فرهنگی و اداره کل موزه‌ها در حوزه ارتقای سطح توان اصالت‌سنجی باید کار کند جعل آثار تاریخی در کشورمان شوخی نیست. بالای 50 درصد از آثار فضای مجازی جعل هستند.

او افزود:

نقش برجسته ساسانی که اخیراً وارد کشور شد، توسط کارشناسان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. باید به آثار استردادی کشور به دید تردید نگاه کرد. باید اینطور باشد که اصالت آن را تعیین کنیم و بعد مطمئن شویم این آثار اصیل هستند. در شأن وزارت میراث فرهنگی و پژوهشگاه نیست که اثری بعد از 10 سال مشخص شود جعل بوده یا نه. فردا نشستی با حضور کارشناسان خواهیم داشت تا هر کسی نظرات خود را بیان کند. در فضای مجازی دوستان غیر باستان‌شناس نظر داده‌اند که 95 درصد این اثر اصیل نیست؛ فردا مرحله اول این بررسی‌ها انجام می‌شود. عکس‌های دیجیتالی و حرفه‌ای که گرفته شده به همراه آنالیزهای مختلف در اختیار پژوهشگران به صورت مساوی قرار خواهد گرفت و گزارش آنها نیز فردا ارائه می‌شود.

ده پهلوان یادآور شد:

ما نباید آثار را از دید پژوهشگران پنهان کنیم چون خودمان می‌خواهیم آن را بررسی کنیم. متاسفانه چرخه علمی از فضای قاچاق عقب‌تر است. برخی از جاعلان تحصیل‌کرده هستند و حتی شش کتاب چاپی دارند. بنابراین تشخیص آثار سوپر جعل از آثار اصل بسیار مشکل است.

وی در پایان اظهار کرد:

وزارت میراث فرهنگی زمانی که نقش برجسته ساسانی به ایران آمد اعلام کرد اصالت اولیه تایید شده است ولی باید بررسی‌های بیشتر انجام شود. من به دوستان پژوهشگر گفته‌ام هیچ اصراری نداریم که بگوییم این اثر اصیل است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا