جاذبه های گردشگری داخلی

خانه کاظمی

خانه کاظمی یکی از خانه‌های قدیمی متعلق به دوران قاجار بوده که در منطقه بازار تهران قرار دارد. این خانه زیبا که در همسایگی امامزاده یحیی واقع شده‌، سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و جزو معروف‌ترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته می‌شود. جالب است بدانید امروزه این خانه باشکوه به موزه مردم شناسی تبدیل شده و با بازدید از آن می‌توانید با آداب و رسوم و فرهنگ قدیم شهر تهران آشنا شوید. چنانچه به بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

تاریخچه خانه کاظمی

تاریخچه خانه کاظمی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مجید ایرانی)

قدمت خانه کاظمی به دوران قاجار در سال 1184 شمسی برمی‌گردد. این خانه زیبا به دستور میرزا سید کاظم در اوایل دوران سلطنت محمدشاه قاجار ساخته شد. وی یکی از اصطبل داران سلطنتی در دوران ناصرالدین شاه بوده و از طبقه اشراف دوران قاجار است. بد نیست بدانید میرزا سید کاظم بانی مدرسه و مسجد کاظمی در تهران است. این خانه پس از اینکه در اختیار ادامه میراث فرهنگی کشور در آمد، در سال 1386 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به موزه مردم شناسی تهران تبدیل شد.

این خانه زیبا همانند تمامی بناهای ساخته شده در زمان قاجار از بخش‌های مختلفی نظیر اندرونی، بیرونی، مطبخ، اصطبل و آب انبار تشکیل شده است. این خانه یکی از بناهای ارزشمند دوران قاجار در تاریخ 3 بهمن ماه سال 1379 با شماره 3030 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه کاظمی کجاست؟

آدرس خانه کاظمی تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Salar saremi)

خانه کاظمی تهران در خیابان پانزده خرداد شرقی، کوچه امامزاده یحیی، کوچه مستوفی، پلاک 66 واقع شده‌است. دسترسی به این خانه تاریخی از طریق وسایل حمل و نقل عمومی بسیار آسان بوده و به راحتی می‌تواند به کمک مترو، اتوبوس و یا تاکسی خودتان را به آن برسانید. اگر مترو را انتخاب می‌کنید، باید بگوییم نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به خانه، ایستگاه 15 خرداد بوده که حدود 10 دقیقه پیاده‌روی با این مکان فاصله دارد. همچنین ایستگاه اتوبوس بهارستان شما را به این مکان می‌رساند.

چنانچه با ماشین شخصی خود به تهران سفر کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم خودروی خود را در یک پارکینگ نزدیک به خانه کاظمی پارک کرده و با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی از این خانه دیدن کنید، چرا که خیابان‌هایی که به این مکان دیدنی منتهی می‌شوند همگی در طرح ترافیک قرار دارند. در قسمت زیر لوکیشن دقیق این جاذبه را برایتان قرار داده‌ایم تا به کمک آن مسیریابی کرده و خودتان را به آن‌جا برسانید.

لوکیشن در نشان

معماری خانه کاظمی

معماری خانه کاظمی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Fardad)

معماری خانه کاظمی به سبک قاجاریه بوده و با مساحت 2 هزار مترمربع و زیربنای 800 متر مربع طبق الگوی خانه‌های ایرانی ساخته شده‌است. فضای این خانه به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شود و بر خلاف سایر خانه‌های ایرانی که فضایی درونگرا  دارند، فضای این خانه کاملا برونگرا است. این بنای تاریخی در گذشته دارای سه ورودی بوده که امروزه تنها از طریق ورودی شمالی می‌توانید دسترسی داشته باشید.

سقف خانه کاظمی شیروانی بوده و وجود یک بادگیر آجری در کنار سقف جلوه خاصی به آن داده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های معماری این خانه باشکوه پنجره‌های چوبی بزرگ با شیشه‌های رنگی و گچ‌کاری‌ها بسیار زیبا در آن است. با تابش نور خورشید به این شیشه‌ها، فضای درون خانه بسیار چشم‌گیر می‌شود. این بنا داری سه حیاط شمالی، جنوبی و خدمه بوده که هرکدام یک ویژگی دارد. بد نیست بدانید در معماری ایرانی، وظیفه اصلی حیاط، اتصال فضای بیرونی به فضای درونی خانه است.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این خانه زیبا، شاه‌نشین آن بوده که با ورود به آن ارسی‌های رنگی و گچ‌بری‌های بسیار مجلل نظر شما را به خودش جلب می‌کند. ارسی‌های این خانه جذاب با انواع شیشه‌های الوان و با هنر نقاشی پشت شیشه تزئین شده‌است و دارای آلت‌چینی‌های پر نقش و نگار است. شاه‌نشین خانه کاظمی آجری بوده و سقف‌ چوبی آن از درون با استفاده از گچ پوشانده شده است.

موزه مردم شناسی عمارت کاظمی

موزه مردم شناسی عمارت کاظمی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Kourosh Gh)

همانطور که اشاره کردیم خانه کاظمی پس از عملیات مرمت و بازسازی از سوی اداره میراث و فرهنگی کشور به موزه مردم شناسی شهر تهران تبدیل شد. در این موزه آداب و رسوم مردم تهران از 150 سال گذشته تا به امروز به نمایش در آمده است. این موزه شامل بخش‌های مختلفی مانند تالار مشاهیر، تماشاخانه، نگارخانه، مرجع تهران شناسی و کتابخانه تخصصی است. در این مکان با استفاده از مجسمه‌های مومی، مشاغل مختلف، لباس‌ها و پوشاک قدیمی، نحوه پخت غذا و نان و غیره به نمایش در آمده است.

در یکی از بخش‌های این موزه می‌توانید انواع وسایل بازی قدیمی کودکان را ببینید. همچنین در موزه خانه کاظمی، ویترین‌های شیشه‌ای مخصوص وجود دارد که ابزارآلات و اشیای تاریخی مهمی از دوران قاجار و پهلوی نگه‌داری می‌شود و می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. در قسمت نگارخانه موزه، عکس‌های قدیمی شهر تهران و در بخش تالار مشاهیر با مشاهیر برجسته تهرانی آشنا خواهید شد. بد نیست بدانید آثار تاریخی این موزه در سال 1399 توسط یک سارق حرفه‌ای دزدیده شده و اشیای دیگری جایگزین آن‌ها شده‌است.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف خانه کاظمی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Atoot)

جاذبه‌های شهر تهران به خانه کاظمی ختم نمی‌شود و هنوز صدها مکان دیگر برای بازدید وجود دارد. این شهر زیبا مملو از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی بوده که بازدید از همه آن‌ها خالی از لطف نیست. در قسمت زیر لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به عمارت کاظمی را برایتان قرار داده‌ایم تا به راحتی برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 • سردر باغ ملی (فاصله: 4.3 کیلومتر)
 • حمام خانم (فاصله: 799 متر)
 • عمارت مسعودیه (فاصله تا خانه کاظمی: 2.2 کیلومتر)
 • کاروانسرای خانات (فاصله تا خانه: 2.6 کیلومتر)
 • کاخ نیاوران (در فاصله 19.5 کیلومتر از خانه)
 • خانه موزه شهید مدرس (با فاصله 1.1 کیلومتر)
 • باغ نگارستان (فاصله از خانه کاظمی: 2.7 کیلومتر)

نکات بازدید از خانه کاظمی

نکات بازدید از خانه کاظمی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: ایمان کارجو)
 • بازدید از خانه کاظمی و موزه آن رایگان بوده و نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست.
 • بازدید کنندگان می‌توانند همه روزه به جز پنجشنبه‌ و جمعه از ساعت 09:00 صبح الی 17:00 عصر از این مجموعه دیدن کنند.
 • بازدید از تمامی بخش‌های این خانه باشکوه 1 الی 2 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • در این خانه امکانات رفاهی خوبی نظیر سرویس بهداشتی، فضایی کوچک جهت بازی کودکان، نیمکت جهت نشستن، آبخوری و غیره وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.
 • شهر تهران در تمامی فصل‌ها زیبایی‌های خاص خود را دارد، اما اگر بخواهید در یک زمانی به شهر بیایید که کمتر درگیر ترافیک شوید، بهترین زمان بازدید از خانه کاظمی تهران فصل بهار و به خصوص ایام نوروز است.
 • معماری جذاب فضای بیرونی و درونی خانه بسیار جذاب بوده و هر کسی را ترغیب می‌کند تا از آن عکاسی کند. پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی خود را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.
 • در هنگام بازدید از خانه کاظمی از لمس و جابه‌جایی اشیای موزه و نوشتن یادگاری بر روی دیوارها جدا خودداری کنید.

کلام آخر

خانه کاظمی تهران یکی از منحصربه‌فرد خانه‌های تاریخی این شهر بوده که با بازدید از آن یک و تیر دو نشان خواهید زد. شما می‌توانید علاوه بر بازدید از این خانه و آشنایی با معماری بی‌نظیری که دارد، سری به موزه مردم شناسی درون آن بزنید و با فرهنگ این شهر نیز آشنا شوید. در این مقاله از گردشی تاپ اطلاعات کاملی از این مکان را برایتان قرار داده‌ایم تا با دید بازتری از آن دیدن کنید. از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم. همچنین شما می‌توانید دیدگاه خود را درباره این بنای زیبا با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خانه کاظمی کجاست؟

این خانه در خیابان پانزده خرداد شرقی، کوچه امامزاده یحیی، کوچه مستوفی قرار گرفته است.

قدمت این خانه به چه دورانی می‌رسد؟

این خانه زیبا متعلق به دوران قاجار است.

خانه کاظمی از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

این خانه از اصطبل، فضای درونی و بیرونی، آب انبار، شاه نشین، مطبخ و غیره تشکیل شده است.

آیا این خانه تاریخی به ثبت ملی رسیده است؟

بله، خانه کاظمی در تاریخ 3 بهمن سال 1379 به ثبت ملی رسیده است.

بهترین زمان بازدید از این جاذبه کدام است؟

ایام نوروز بهترین زمان بازدید از این جاذبه تاریخی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا