جاهای دیدنی تبریزایرانگردیسفر به آذربایجان شرقیسفر به تبریز

موزه عصر آهن

موزه عصر آهن، یکی از خاص‌ترین موزه‌های کشورمان بوده که در سال 1385 شروع به کار کرد. آثار درون این موزه که امروزه به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل شده، متعلق به عصر آهن و افرادی که در این منطقه زندگی می‌کردند، است. این موزه به دو بخش اشیای تاریخی و گورهای جمعی تقسیم می‌شود که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. در ادامه مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا سری به درون این مکان هیجان‌انگیز بزنیم و بیشتر با این تاریخچه و بخش‌های مختلف موزه آشنا شویم.

تاریخچه موزه عصر آهن

تاریخچه موزه عصر آهن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Hoseini)

آثار تاریخی و گورهای باستانی واقع در این موزه برای اولین بار به طور کاملا اتفاقی، در حین عملیات خاکبرداری در نزدیکی مسجد کبود تبریز، کشف شد. این موزه در محوطه‌ای به مساحت 3500 متر مربع واقع شده و آثار به دست آمده در این مکان مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله ایلخانی، تیموری، زندیه و قاجاریه است که شامل ظروف سفالی، اشیای زینتی و گورهای جمعی می‌شود. سه سال پس از کشف این محوطه باستانی، عملیات کاوش آغاز شده و باستان شناسان به تحقیق در این مکان پرداختند.

موزه عصر آهن تبریز در سال 1385 به عنوان اولین موزه صحرایی ایران تاسیس شد و علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود کشاند. یکی از نکات جالبی که در این موزه به چشم می‌خورد، در گورستان جمعی این مکان، مردگان به همراه تعلقات دنیایی خود دفن شده‌اند. به عنوان مثال زنان در کنار جواهرات و مردان در کنار ابزارهای جنگ و کودکان به همراه عروسک و اسباب‌بازی‌های خود به خاک سپرده شده‌اند. این موزه از دو بخش گورستان و آثار تاریخی تشکیل شده که هرکدام از آن‌ها شما را به وجد می‌آورد. همچنین این مکان در تاریخ 3 آبان ماه سال 1379 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

موزه عصر آهن کجاست؟

موزه عصر آهن کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Garaaghaji)

موزه عصر آهن تبریز در خیابان خاقانی، خیابان روشنایی واقع شده‌است. این موزه جنب پارکینگ کبود قرار گرفته و به راحتی می‌توانید خودروی شخصی خود را در این پارکینگ پارک نمایید. البته باید بدانید دسترسی به این موزه از طریق سیستم حمل و نقل عمومی بسیار راحت بوده و شما می‌توانید از طریق مترو، اتوبوس و یا تاکسی به راحتی خودتان را به این جاذبه برسانید. ایستگاه متروی شهید بهشتی نزدیک‌ترین ایستگاه به این مکان بوده و با کمی پیاده‌روی به موزه خواهید رسید. همچنین نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه چهارراه منصور است.

چنانچه قصد دارید با استفاده از خودروی شخصی خودتان از این جاذبه دیدن کنید، می‌بایست از میدان ساعت وارد خیابان امام خمینی شده و مسیرتان را تا مسجد کبود در خیابان روشنایی ادامه دهید. موزه عصر آهن کمی بالاتر از بازار کبود و مسجد ملا رضا قرار دارد. در ادامه لوکیشن این موزه را از گوگل مپ مشاهده خواهید کرد که در صورت نیاز می‌توانید از آن کمک بگیرید.

لوکیشن در بلد

معماری موزه عصر آهن

معماری موزه عصر آهن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علیرضا سرحدی)

موزه عصر آهن در مکانی شبیه به تپه قرار دارد و همانطور که گفتیم، به همان شکل اولیه خود باقی مانده است. دیواره‌های ساده کاهگلی و پله‌های چوبی درون موزه که شما را به بخش‌های مختلف این مکان می‌برد، مهم‌ترین ویژگی ساختمان موزه محسوب می‌شود. این موزه بر روی تپه‌ قرار گرفته و همین موضوع باعث شده تا گورها، هرکدام در سطوح مختلفی قرار گیرند. فضای داخلی موزه شبیه به غار بوده و در ابتدای ورودی این مکان، محلی برای فروش بلیط وجود دارد. خوب است بدانید به دلیل اینکه موزه 8 متر پایین‌تر از سطح خیابان و بالای آب‌های زیرزمینی قرار گرفته، برای از بین بردن رطوبت درون موزه، دستگاه‌های فن جهت از بین بردن رطوبت و جریان هوا تعبیه شده‌است.

بخش های مختلف موزه

بخش های مختلف موزه عصر آهن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: سید حمزه آل داود)

همانطور که اشاره کردیم موزه عصر آهن از دو بخش گورهای جمعی و بخش آثار و اشیای تاریخی تشکیل شده‌است. در بخش اول اسکلت‌های انسان‌هایی متعلق به عصر آهن که در این مکان زندگی می‌کردند را خواهیم دید. این اسکلت‌ها در آن دوران به صورت جنینی به خاک سپرده شده‌اند. همچنین همانطور که اشاره کردیم، هر کدام از آنان به همراه تعلقات دنیوی خود دفن شده‌اند و امروزه می‌توانیم آن‌ها را ببینیم.

در بخش دوم موزه عصر آهن آثار و اشیای تاریخی از آن دوران به نمایش درآمده که دارای ارزش تاریخی بسیار بالایی است. این آثار شامل ظروف سفالی، متعلق به هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد که هرکدام دارای نقوش ساده‌ای هستند، انواع فلز از جنس آهن، مس و برج نظیر زیورآلات و ظروف، و سنگ‌هایی به شکل زیورآلات و مجسمه که هرکدام از جنس گچ، مرمر یا سنگ آهک است، هستند. این آثار درون قفسه‌هایی شیشه و چوبی نگه‌داری می‌شود که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

جاذبه های دیدنی اطراف موزه

جاذبه های دیدنی اطراف موزه عصر آهن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Man)

شهر تبریز یکی از شهرهای زیبای استان آذربایجان شرقی بوده که سالانه افراد زیادی را به سوی خود می‌کشاند. برای علاقه‌مندان به تاریخ و آثار تاریخی، موزه عصر آهن یکی از بهترین این مکان‌ها است. در ادامه لیستی از سایر جاذبه‌های دیدنی این شهر را برایتان فراهم کرده‌ایم تا بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

 • مسجد کبود تبریز (فاصله: 1.3 کیلومتر)
 • پل سنگی تبریز (فاصله تا موزه عصر آهن: 2.9 کیلومتر)
 • موزه سنجش (در 1.9 کیلومتری از موزه)
 • خانه هنرمندان تبریز (فاصله از موزه: 2.5 کیلومتر)
 • برج ساعت تبریز (با فاصله 2.4 کیلومتر از موزه)
 • دروازه نوبر قاپیسی (با فاصله 2.8 کیلومتر از موزه عصر آهن تبریز)
 • خانه پروین اعتصامی (فاصله: 2.5 کیلومتر)

نکات بازدید از موزه عصر آهن

نکات بازدید از موزه عصر آهن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Keyvan H)
 • بلیط ورودی موزه عصر آهن برای گردشگران ایرانی مبلغ 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.
 • بازدیدکنندگان عزیز می‌توانند همه روزه از ساعت 09:00 صبح الی 15:00 بعدازظهر از این موزه بی‌نظیر دیدن کنند. بازدید از تمام بخش‌های موزه حدود 1 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • اواسط بهار تا اواخر تابستان بهترین زمان بازدید از موزه عصر آهن و سایر جاهای دیدنی تبریز است. در این فصل‌ها با گرم‌تر شدن و معتدل شدن هوا، بازدید از جاذبه‌های گردشگری شهر می‌تواند لذت‌بخش‌تر باشد.
 • جالب است بدانید، این موزه از ابتدای کشف تا به امروز تغییری در آن صورت نگرفته و بدیت منظور فضای داخلی موزه کوچک است و ظرفیت آن 15 نفر است.
 • متاسفانه در موزه مسیری مناسب افراد ناتوان و تردد با ویلچر تعبیه نشده است.
 • درون موزه عصر آهن، افرادی جهت راهنمایی شما حضور دارند که می‌توانید سوالات خود را در مورد آثار تاریخی آن بپرسید.
 • عکاسی از موزه عصر آهن بلامانع بوده و شما می‌توانید به راحتی از گورها و آثار تاریخی درون موزه عکاسی کنید.
 • در هنگام بازدید از این موزه، تنها از مسیرهای مشخص شده حرکت کنید و از لمس و جابه‌جایی اشیای درون آن خودداری کنید.

سخن آخر

موزه عصر آهن، یکی از مهم‌ترین موزه‌های تاریخی و باستانی کشورمان بوده که در ضلع شمالی مسجد کبود قرار گرفته و به علاقه‌مندان به تاریخ و باستان شناسی، اطلاعات ارزشمندی از عصر آهن ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم در سفر بعدی خود به تبریز، حتما از این موزه هیجان‌انگیز دیدن کنید. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم به طور کامل شما را بخش‌های مختلف این موزه آشنا کنیم. سپاسگزاریم که گردشی تاپ را برای مطالعه درباره این جاذبه انتخاب کردید و تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

سوالات متداول

موزه عصر آهن کجاست؟

این موزه در خیابان روشنایی شهر تبریز قرار دارد.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

موزه عصر آهن در سال 1385 افتتاح شد.

هزینه بازدید از این موزه چقدر است؟

هزینه بازدید برای افراد ایرانی 5 هزار تومان و افراد خارجی 50 هزار تومان است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از موزه عصر آهن دیدن کنیم؟

شما می‌توانید همه روزه از ساعت 9 الی 15 از این موزه بازدید کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا