جاهای دیدنی گرمسارایرانگردیسفر به استان سمنانسفر به گرمسار

کاروانسرای ده نمک

کاروانسرای ده نمک با قدمت 500 ساله و معماری خیره‌کننده، جزو آن دسته از جاهای دیدنی گرمسار است که بازدید از آن را نباید از دست دهید. این کاروانسرا در فاصله 30 کیلومتری از شهر گرمسار قرار گرفته و امروزه به عنوان یک اقامتگاه سنتی و بومگردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید بدانید که در فضای 4000 متر مربعی این مجموعه، قطعا چیزی فراتر از یک اقامتگاه سنتی انتظار شما را می‌کشد.

اگر به بازدید از کاروانسراهای شاه عباسی ایران علاقه دارید، در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با یکی از جذاب‌ترین موارد آشنا کنیم.

آشنایی با کاروانسرای ده نمک

آشنایی با کاروانسرای ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hossein Tehrani)

کاروانسراهای شاه عباسی که در سراسر ایران ساخته شده‌اند، جزو جذاب‌ترین دیدنی‌های هر شهری هستند و کاروانسرای شاه عباسی ده نمک نیز از این قاعده مستثنی نیست. این مجموعه تاریخی در زمینی به مساحت 4000 متر مربع قرار گرفته و زیربنای آن نیز 3500 متر مربع است. برخلاف بسیاری از کاروانسراها که به حال خود رها شده‌اند و رونق چندانی ندارند، کاروانسرای ده نمک رنگ و روی تازه‌ای به خود گرفته و همچنان رونق سابق خود را حفظ کرده است.

کاروانسرای ده نمک گرمسار، امروزه به یک اقامتگاه بومگردی خارق‌العاده تبدیل شده و طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد. این مجموعه دارای 26 اتاق مجزا است که 23 مورد آن‌ها در دسته اتاق‌های دو تخته و سه تخته قرار می‌گیرند، 2 مورد از آن‌ها اتاق شاه‌نشین هستند و یک مورد هم به عنوان سوئیت VIP شناخته می‌شود. شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، یکی از این اتاق‌ها را انتخاب کنید و از یک اقامت دلنشین لذت ببرید.

معرفی کاروانسرای ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: 키아노르에르판)

در نظر داشته باشید که این کاروانسرا در یک منطقه بیابانی قرار گرفته و همین موضوع باعث شده تا آلودگی‌های نوری در شب بسیار کم باشد. به همین خاطر، می‌توانید به یک آسمان پر از ستاره خیره شوید و در میان ستارگان به دنبال آرامش بگردید. اگر چیزی فراتر از نگاه کردن به ستاره‌ها و یافتن آرامش می‌خواهید، می‌توانید از تلسکوپ این مجموعه استفاده کنید و خود را در دنیای آسمان‌ها غرق کنید.

در کاروانسرای ده نمک، چندین رستوران و چایخانه نیز وجود دارد که می‌توانید از خدمات آن‌ها نیز استفاده کنید و اقامت خود را خاطره‌انگیزتر از قبل کنید. همچنین، اگر به شنیدن موسیقی محلی علاقه دارید، سالن همایش این مجموعه می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. لازم است بدانید که این کاروانسرا، در چهارم شهریور سال 1353، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای ده نمک کجاست؟

کاروانسرای ده نمک کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Morteza)

این مجموعه تاریخی در فاصله 30 کیلومتری از شهر گرمسار، در شهرستان آرادان، در روستایی به نام ده نمک قرار گرفته است. بنابراین، اگر قصد بازدید از آن را دارید، باید خود را به این روستا برسانید. در قسمت پایین، ما لوکیشن این جاذبه را برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن برای مسیریابی استفاده کنید.

لوکیشن در بلد

هزینه اقامت در کاروانسرای ده نمک چقدر است؟

هزینه اقامت در کاروانسرای تاریخی ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Gaeini)

بازدید از این کاروانسرا قطعا تجربه بی‌نظیری خواهد بود؛ اما جذاب‌ترین بخش ماجرا، اقامت در این مجموعه تاریخی است. حال این سوال مطرح می‌شود که هزینه اتاق‌های اقامتگاه سنتی کاروانسرای ده نمک چقدر است؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را به شما بدهیم.

 • هزینه یک شب اقامت در اتاق 2 تخته توئین 300 هزار تومان است. مساحت این اتاق‌ها 10 متر مربع است و حمام و توالت آن‌ها اشتراکی است. اتاق‌ها فاقد پنجره هستند و بخاری آن‌ها نیز از نوع گازی است.
 • هزینه یک شب اقامت در اتاق‌های 3 تخته تریپل، در کاروانسرای ده نمک 450 هزار تومان است. این اتاق‌ها دارای کولر آبی، بخاری گازی و یخچال اشتراکی هستند. همچنین باید بدانید که حمام و توالت آن‌ها نیز اشتراکی است.
 • برای یک شب اقامت در اتاق‌های 4 تخته سینگل، باید مبلغ 600 هزار تومان را پرداخت کنید. این دسته از اتاق‌ها نیز دارای کولر آبی، بخاری گازی و یخچال اشتراکی هستند و حمام و توالت آن‌ها نیز از نوع اشتراکی است.
 • برای اقامت در اتاق شاه‌نشین اسپیلت دار، باید مبلغ 1 میلیون و 250 هزار تومان را پرداخت کنید. مساحت این اتاق 35 متر مربع است و امکانات آن نیز مانند اتاق‌های دیگر است.
 • هزینه اقامت در اتاق شاه‌نشین دارای کولر آبی، در کاروانسرای ده نمک نیز 1 میلیون و 250 هزار تومان است. امکانات این اتاق، دقیقا مانند نوع اسپیلت دار است و تنها تفاوت آن‌ها در نوع سیستم سرمایشی است.

معماری کاروانسرای ده نمک

معماری کاروانسرای ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: S S)

مانند بسیاری از کاروانسراهای دوران صفویه، کاروانسرای ده نمک نیز پلان مربعی دارد. این مجموعه یک حیاط مرکزی بزرگ دارد که از اطراف توسط حجره‌ها احاطه شده است. وجود چندین جوی آب با فواره‌های زیبا و باغچه‌های کوچک و بزرگ، زیبایی این حیاط را چندین برابر کرده است. از دیگر ویژگی‌های شاخص معماری که نشان می‌دهد این بنای تاریخی مربوط به دوره صفویه است، باید به طراحی چهار ایوانی آن اشاره کنیم.

در هر یک از راس‌های کاروانسرای ده نمک، یک برج دیده‌بانی قرار گرفته که در گذشته برای افزایش امنیت این مجموعه ساخته شده‌اند. اگرچه این برج‌ها امروزه کاربرد خود را از دست داده‌اند، اما زیبایی وصف‌ناپذیری را به کاروانسرا بخشیده‌اند که نمی‌توان منکر آن شد. لازم است بدانید که حجره‌های این کاروانسرا توسط یک راهروی قدیمی احاطه شده است؛ راهرویی که در گذشته به عنوان اصطبل از آن استفاده می‌شد و امروزه کاربرد خود را از دست داده است.

شاید برایتان سوال باشد که چرا کاروانسرای تاریخی ده نمک فاقد کتیبه است؟ در پاسخ باید بگوییم که در گذشته، یک کتیبه تاریخی بر روی سردر این مجموعه وجود داشت که متاسفانه توسط دزدان و اشخاص ناآشنا با فرهنگ به سرقت رفت.

جاذبه های اطراف کاروانسرای ده نمک

جاذبه های اطراف کاروانسرای روستای ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: S S)

پس از بازدید از این مجموعه تاریخی و اقامت در اتاق‌های سنتی آن، پیشنهاد می‌کنیم که برای بازدید از جاذبه‌های زیر نیز برنامه‌ریزی کنید.

 • آب انبار گرمسار که در فاصله 39.5 کیلومتری از این مجموعه قرار گرفته است.
 • مسجد جامع گرمسار که 39.4 کیلومتر با این مجموعه تاریخی فاصله دارد.
 • موزه اقوام گرمسار با فاصله 39.3 کیلومتری از کاروانسرای ده نمک نیز گزینه جذابی است.
 • باغ موزه علم و صنعت که 37.9 کیلومتر با این کاروانسرا فاصله دارد.
 • امامزاده علی اکبر گزینه بعدی است که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید. این جاذبه در فاصله 33.9 کیلومتری از این بنای تاریخی قرار گرفته است.
 • غار نمکی گرمسار که در فاصله 55.4 کیلومتری قرار گرفته و یک تجربه متفاوت را برای شما رقم می‌زند.

نکات بازدید از کاروانسرای ده نمک

نکات بازدید از کاروانسرای ده نمک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: اصغر شيرواني پور)
 • بازدید از این بنای تاریخی کاملا رایگان است؛ اما برای استفاده از خدمات آن باید مبلغی را به عنوان هزینه پرداخت کنید.
 • تمام اتاق‌ها در ساعت 14:00 به مسافران تحویل داده می‌شود و ساعت تخلیه اتاق‌ها نیز 12:00 است.
 • از وارد کردن آسیب به بخش‌های مختلف این بنای تاریخی خودداری کنید و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.
 • گرفتن عکس یادگاری با بخش‌های مختلف این مجموعه را فراموش نکنید.
 • بازدید از این مجموعه در تمام طول شبانه‌روز امکان‌پذیر است.
 • استفاده از تلسکوپ حرفه‌ای کاروانسرای ده نمک را به هیچ عنوان از دست ندهید.
 • شنیدن موسیقی محلی گرمسار را در سالن همایش این مجموعه فراموش نکنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم که تجربه طعم بی‌نظیر غذاهای محلی را در رستوران این کاروانسرا از قلم نیندازید.

سخن پایانی

کاروانسرای ده نمک یکی از زیباترین کاروانسراهای ساخته شده در دوره صفویه است که در در نزدیکی شهر گرمسار قرار گرفته است. این کاروانسرای تاریخی که امروزه به یک اقامتگاه سنتی جذاب تبدیل شده است، طرفداران زیادی در سراسر ایران دارد و سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که اگر در شهر گرمسار هستید، بازدید از آن را از دست ندهید. از اینکه تا انتها با گردشی تاپ همراه بودید، بی‌نهایت سپاسگزار نگاه مهربان شما هستیم.

سوالات متداول

قدمت کاروانسرای ده نمک چقدر است؟

این مجموعه در دوره صفویه ساخته شده و قدمت آن به 500 سال قبل برمی‌گردد.

کاروانسرای ده نمک کجاست؟

این کاروانسرا در فاصله 30 کیلومتری از شهر گرمسار، در روستایی به نام ده نمک جا خوش کرده است.

مساحت این کاروانسرا چقدر است؟

این مجموعه تاریخی در زمینی به مساحت 4000 متر مربع قرار گرفته و مساحت زیربنای آن نیز 3500 متر مربع است.

آیا کاروانسرای تاریخی ده نمک در فهرست آثار ملی ثبت شده است؟

بله؛ این بنای تاریخی در چهارم شهریور سال 1353، به عنوان یک بنای ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

هزینه بازدید از کاروانسرای ده نمک چقدر است؟

بازدید از این مجموعه تاریخی رایگان است؛ اما اگر قصد استفاده از خدمات آن را دارید، باید هزینه خدمات را بپردازید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا