جاهای دیدنی ساریایرانگردیسفر به ساریسفر به مازندران

دریاچه چورت

دریاچه چورت یکی از بکرترین جاهای دیدنی ساری برای تعطیلات آخر هفته است. این دریاچه در نزدیکی روستایی به نام چورت، در میان جنگل‌های انبوه استان مازندران قرار دارد. اطراف این دریاچه توسط درختان سر به فلک کشیده روستای چورت احاطه شده که همین موضوع سبب خلق یک محیط آرامش‌بخش و بکر شده است. اگر در شهر ساری هستید و نمی‌دانید که کدام جاذبه را برای تفریحات یک روزه خود انتخاب کنید، ادامه این مقاله از گردشی تاپ را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی دریاچه چورت

معرفی دریاچه چورت
منبع عکس: اسنپ تریپ (عکاس: نامشخص)

یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که در نزدیکی روستای چورت، در استان مازندران قرار دارد. این دریاچه که در ارتفاع 1034 متری از سطح دریا قرار گرفته، با نام “دریاچه میانشه” نیز شناخته می‌شود. مساحت این دریاچه 25 هزار متر مربع است و دور تا دور آن توسط درختان جنگلی احاطه شده است. وقتی برای اولین بار به محیط دریاچه چورت قدم می‌گذارید، حس می‌کنید که وارد دنیای فیلم‌های فانتزی شده‌اید.

کف دریاچه با گیاهان و درختان جنگلی پوشیده شده است؛ به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم که از شنا کردن در دریاچه چورت خودداری کنید. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم که در ساعات اولیه صبح برای بازدید از این دریاچه بروید. اوایل صبح، یک لایه نازک از مه بر روی دریاچه پرسه می‌زند و یک محیط آرامش‌بخش و خارق‌العاده برای استراحت و عکاسی خلق می‌شود.

دریاچه چورت در یک شکاف دره‌ای با شیب تند قرار دارد و اگر از بالا به آن نگاه کنید، متوجه خواهید شد که شبیه به هلال ماه است. در نظر داشته باشید که در فصل بارندگی، ممکن است این شکل کمی تغییر کند. درون این معجزه طبیعت ماهی‌های زیادی زندگی می‌کنند که تقریبا تمام آن‌ها توسط مردم محلی به داخل دریاچه رها شده‌اند.

دریاچه چورت کجاست؟

دریاچه چورت کجاست؟
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: نامشخص)

این دریاچه در فاصله 50 کیلومتری از جنوب شهر ساری، در نزدیکی روستایی به نام چورت قرار دارد. همچنین، لازم است بدانید که فاصله این پدیده طبیعی از تهران 350 کیلومتر است. برای دسترسی به این دریاچه، ابتدا خود را به شهر ساری برسانید و پس از آن، به سمت روستای چورت حرکت کنید. دریاچه در فاصله 10 کیلومتری از روستا قرار دارد که با پرسش از مردم محلی روستا، می‌توانید بهترین مسیر را برای دسترسی به این جاذبه پیدا کنید.

در قسمت پایین، لوکیشن این جاذبه در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید با استفاده از آن، بهترین مسیر را با توجه به موقعیت خود پیدا کنید.

لوکیشن در نشان

تفریحات دریاچه چورت

تفریحات دریاچه چورت
منبع عکس: اسنپ تریپ (عکاس: نامشخص)

تفریحات زیادی در دریاچه میناشه در دسترس است که می‌توانید با دوستان و خانواده خود تجربه کنید. از جمله مهم‌ترین این تفریحات، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ماهیگیری: ماهیان زیادی در داخل دریاچه زندگی می‌کنند که اکثر آن‌ها توسط مردم محلی وارد دریاچه شده‌اند. اگر همراه خود قلاب ماهیگیری دارید، می‌توانید از گرفتن ماهی در یکی از رویایی‌ترین دریاچه‌های ایران لذت ببرید.
 • عکاسی: اگر اهل شبکه‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری عکس در این شبکه‌ها هستید، دریاچه چورت یکی از بهترین لوکیشن‌های ایران برای عکاسی است. پوشش درختان اطراف دریاچه و پوشش مه که در اوایل صبح بر روی دریاچه حرکت می‌کند، یک مکان رویایی برای گرفتن عکس‌های هنری را خلق می‌کنند.
 • چادر زدن: در اطراف دریاچه فضای کافی برای برپا کردن چادر و درست کردن چای آتشی وجود دارد. اگر همراه خود چادر مسافرتی دارید، چادر خود را برپا کنید و یک مسافرت یک روزه حیرت‌انگیز را برای خود و دوستانتان رقم بزنید.
 • لذت بردن از نقاشی طبیعت: اگر در فصل پاییز به این دریاچه سفر کنید، می‌توانید از تماشای نقاشی خدا در این دریاچه لذت ببرید. در این فصل، دریاچه میانشه زیباترین لباس خود را به تن می‌کند و رنگ‌های جذاب طبیعت خودنمایی می‌کنند.
 • لذت بردن از دنیای زیر آب: اگر در فصل کاهش بارندگی به این دریاچه بروید، متوجه خواهید شد که با کم شدن آب دریاچه، پوشش گیاهی که در زیر آب قرار گرفته منظره خارق‌العاده‌ای را خلق می‌کند.

دریاچه چورت چگونه به وجود آمد؟

دریاچه چورت چگونه به وجود آمد؟
منبع عکس: گردشگری 724 (عکاس: نامشخص)

اگر به نقشه‌های ماهواره‌ای قبل از سال 1318 نگاه کنید، متوجه خواهید شد که خبری از دریاچه چورت تا قبل از سال 1318 نیست. حال این سوال مطرح می‌شود که چه چیزی باعث خلق این دریاچه رویایی شده است؟ در سال 1318 خورشیدی، بر اثر زلزله و رانش زمین، مسیر آب چشمه‌ای که در نزدیکی دریاچه قرار دارد بسته می‌شود. همین موضوع سبب خلق یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی در ایران می‌شود.

جاذبه های اطراف دریاچه میانشه

جاذبه های اطراف دریاچه میانشه
منبع عکس: جازما (عکاس: نامشخص)

پس از آنکه یک روز خاطره‌انگیز را در این مکان رویایی سپری کردید، پیشنهاد می‌کنیم که برای بازدید از جاذبه‌های زیر نیز برنامه‌ریزی کنید.

 • آبشار اوجرجری در فاصله 18.3 کیلومتری از این دریاچه قرار دارد.
 • امامزاده ابراهیم که 10.1 کیلومتر از دریاچه چورت فاصله دارد.
 • ببرچشمه نیز در فاصله 19 کیلومتری از این دریاچه قرار دارد.
 • امامزاده یحیی نکا نیز در فاصله 24.5 کیلومتری قرار دارد.

اگر قصد دارید به شهر ساری برگردید، می‌توانید برای بازدید از جاذبه‌های زیر برنامه‌ریزی کنید.

 • خانه فاضلی که یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی ساری است و در فاصله 66.3 کیلومتری از دریاچه چورت قرار دارد.
 • مسجد جامع ساری نیز گزینه دیگری است که می‌توانید برای بازدید از آن برنامه‌ریزی کنید. این مسجد در فاصله 66.1 کیلومتری از دریاچه قرار گرفته است.
 • میدان ساعت ساری نیز گزینه جذابی است که در فاصله 66.2 کیلومتری قرار دارد.

نکات بازدید از دریاچه چورت

نکات بازدید از دریاچه چورت
منبع عکس: نامشخص
 • برای بازدید از این دریاچه نیازی به پرداخت هزینه ورودی نیست.
 • فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از این جاذبه است.
 • از رها کردن زباله‌های خود در محیط این دریاچه خودداری کنید.
 • از شنا کردن در دریاچه چورت پرهیز کنید.
 • از نوشتن یادگاری روی درخت‌های اطراف دریاچه خودداری کنید.
 • از آن‌جایی که در اطراف دریاچه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد، تمام تجهیزات و وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید.

سخن پایانی

دریاچه چورت یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران و استان مازندران است. این دریاچه زیبایی‌های زیادی برای ارائه دارد و همین موضوع باعث شده تا به یکی از بکرترین جاذبه‌های استان مازندران برای تفریحات یک روزه تبدیل شود. اگر تجربه بازدید از این پدیده را دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دریاچه چورت کجاست؟

این دریاچه در فاصله 60 کیلومتری از شهر ساری، در نزدیکی روستایی به نام چورت قرار دارد.

مساحت دریاچه چورت چقدر است؟

این دریاچه 25 هزار متر مربع مساحت دارد.

هزینه بازدید از دریاچه میانشه چقدر است؟

بازدید از این پدیده طبیعی کاملا رایگان است.

تفریحات دریاچه چورت کدامند؟

ماهیگیری، عکاسی، تماشای طبیعت و چادر زدن را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین تفریحات این دریاچه معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا