جاذبه های گردشگری داخلی

خانه عباسیان

کاشان شهری یکی از شهرهای استان اصفهان است که دومین شهر بزرگ استان نیز به شمار می‌رود. این شهر زیبا شهری پر اهمیت از لحاظ فرهنگی، تاریخی و هنری بوده و جاذبه‌‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده‌است، که آن را تبدیل به مقصدی جذاب برای گردشگران از سراسر ایران می‌کند. یکی از بناهای تاریخی کاشان که از لحاظ معماری نیز شاهکاری هنری محسوب می‌شود، خانه عباسیان است. این خانه به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی-اسلامی معرفی شده‌است. همچنین جالب است بدانید این خانه زیبا برای سریال‌های متعددی همچون مسافر ری، ملاصدرا، جابر بن حیان و خانه‌ای در تاریکی استفاده شده است.

اگر مایل به سفر به این شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری کاشان هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه خانه عباسیان

تاریخچه خانه عباسیان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Hossein V.)

خانه عباسیان در سال‌های ۱۲۴۵ تا ۱۲۵۰ هجری، همزمان با دوره قاجار توسط محمد ابراهیم تاجر کاشی (پدربزرگ سید محمد علوی بروجردی) که از تاجران معروف چینی و بلور در کاشان بود، در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شد. متاسفانه هیچ اطلاعاتی از معمار این مجموعه در دسترس نیست اما شواهد نشان دهنده آن است که ساخت این بنا ۲۰ سال به طول انجامیده ‌است. این خانه تاریخی در تاریخ 6 خرداد ماه سال 1377 با شماره 2020 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

خانه عباسیان کجاست؟

خانه عباسیان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Chian Foong Tien)

خانه عباسیان در شهر کاشان، خیابان علوی و کوچه سلطان میراحمد قرار گرفته است. برای دسترسی راحت‌تر شما به این عمارت لوکیشن زیر در گوگل مپ را برایتان قرار دادیم. اگر قصد دارید که از طریق وسایل نقلیه عمومی به عمارت عباسیان بروید می‌توانید از اتوبوس‌های شهری یا تاکسی‌ استفاده کرده و خودتان را به این خانه برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این عمارت ایستگاه فاضل نراقی است که در فاصله کمی از این بنا قرار دارد. همچنین اگر با خودروی شخصی خودتان به کاشان سفر کرده‌اید، هر کجای شهر که هستید، به خیابان علوی رفته و سپس وارد کوچه سلطان میراحمد شوید.

 

لوکیشن در نشان

معماری خانه عباسیان

معماری خانه عباسیان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: 高柏偉)

خانه عباسیان وسعتی بالغ بر 5000 متر مربع و زیر بنایی حدود 7000 متر مربع دارد و در 5 طبقه ساخته شده و دارای 5 حیاط است. سبک معماری این خانه، به صورت “گودال باغچه” است. در این سبک از معماری، بنا پایین تر از سطح کوچه ساخته می‌شود تا بر استحکام بنا، خاصیت عایقی خاک و مصالح و دسترسی اعضای خانه به آب قنات افزوده شود. ویژگی دیگر معماری این خانه درونگرا بودن است. به این معنا که ظاهر بنا بسیار ساده و درون آن به شدت باشکوه است.

محجبه بودن و موارد مذهبی از موارد دیگر رعایت شده در ساخت این بنا است. از جمله مواردی که گویای این ویژگی در این خانه است تقسیم آن به دو قسمت اندرونی و بیرونی بوده، حتی طراحی اتاق ها نیز به صورت تو در تو است. بر روی در ورودی نیز دو دستگیره مختلف قرار داده شده تا با صدای مختلف کوبه ها به مرد یا زن بودن فرد آگاهی داشته باشند. مورد بعدی در معماری این عمارت قرینه سازی بوده که رعایت این ویژگی در ساخت خانه بر زیبایی و شکوه خانه افزوده است. این خانه شامل قسمت‌های زمستانه و تابستانه است که ساکنین این بنا متناسب با آب و هوا و فصول سال در قسمت مربوطه زندگی می کردند. خانه عباسیان گچ بری‌ها و نقاشی‌های بی‌نظیری دارد که شامل ویژگی‌های معماری اسلامی مثل قطار بندی، یزدی بندی، رسمی بندی و گره سازی هستند.

بخش های مختلف خانه تاریخی عباسیان

بخش های مختلف خانه عباسیان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Soheila Ghodsi)

خانه عباسیان دارای ساختمانی تاریخی در ۳ طبقه همراه با ۵ حیاط اندرونی، باغچه، بخش خدمه، حوضخانه و بخش‌های دیگر است. بخش بیرونی این خانه نیز شامل اتاق آینه، اتاق های سه دری و پنج در، ایوان و غیره می‌شود. زیباترین بخش این خانه، اتاق آینه است که بسیار باشکوه و چشم نواز بوده و دارای زیباترین تزئینات و شیشه های رنگی است که زیبایی فوق العاده ای دارد؛ این اتاق با گچ بری‌ها، آیینه کاری‌ها، در و پنجره‌های رنگین فضای بسیار خاصی را تشکیل می‌دهد. در سقف این اتاق آینه‌هایی به شکل ماه و ستاره و خورشید وجود دارند که با روشن شدن چراغ و انعکاس نور بر روی نخ‌های ابریشم معلق در سقف تصویر فوق العاده‌ای از آسمان کویر بازسازی می شود.

اتاق آینه دارای درهای اُرُسی بوده که قسمت‌های بالایی این درها دو جداره هستند. پنجره‌های مشبک گچی نیز در این درها به چشم می‌خورند و حرکت درها به صورت عمودی است. این اتاق بی اندازه زیباست، به همین سبب در آن زمان در این اتاق مراسمات باشکوه مانند مراسم عروسی برگزار می‌شده، از این رو این اتاق به اتاق عروسی شهرت دارد.

امروزه خانه عباسیان که تا حدودی مورد بازسازی قرار گرفته و تبدیل به موزه‌ عمومی شده تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد. در محوطه‌ خانه هم یک چایخانه، یک رستوران و یک فروشگاه کوچک از صنایع دستی شهر کاشان ساخته شده‌است. قابل ذکر است که رستوران در طبقه پنجم قرار دارد.

علت نام گذاری

علت نامگذاری خانه عباسیان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Cem AKDAĞ)

همانطور که قبلا اشاره شد خانه عباسیان دارای 5 حیاط است و هر حیاط معماری مخصوص به خود را دارد. پس از مرگ مالک این مجموعه ، وارثان این فرد هر کدام، سهم خود را به شخص دیگری می‌فروشند؛ نام هر یک از خریداران و بخش متعلق به آنها در ادامه ذکر شده است: عباسيان بخش بيرونی، مسعودی فر بخش اندرونی، حقانی بخش حوضخانه، عباسی بخش خدمه و تقوی باغ خانه.

در آن زمان چنین رسم بوده که هر ملک با نام مالکش شناخته می شده است. به این ترتیب حدود صد سال پيش حیاط بیرونی به آقای عباسیان که یکی از تاجران فرش كاشان بوده به مبلغ هزار تومان فروخته می‌شود. هزار تومان در آن زمان بسیار زیاد بوده لذا کل مجموعه به خانه عباسیان مشهور می‌شود.

مقصد بعدی کجاست؟

در شهر زیبای کاشان و در نزدیکی خانه عباسیان جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که بازدید از آنها می‌تواند روز زیبای شما را تکمیل کند. در ادامه برخی از این جاهای دیدنی را معرفی می‌کنیم:

  • خانه تاریخی تاج (فاصله: 55 متر)
  • خانه سهراب سپهری  (با فاصله 54 متر از خانه)
  • خانه تاریخی بروجردی ها  (فاصله تا خانه تاریخی عباسیان: 240 متر)
  • خانه لوسی (در فاصله 550 متری از خانه)
  • خانه تاریخی طباطبایی ها (فاصله: 300 متر)

نکات بازدید از خانه تاریخی عباسیان

نکات بازدید از خانه تاریخی عباسیان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tadeusz Płodzień)

همه روزه می‌توان از ساعت 09:00 تا 18:30 به خانه عباسیان مراجعه کرد؛ البته در ایام تعطیلات نوروز این خانه تا ساعت 20:00 شب باز است. هزینه بلیط برای گردشگران ایرانی 4000 تومان و برای اتباع خارجی 30000 تومان است. قابل ذکر است که بهترین زمان بازدید از این خانه تاریخی و سایر جاهای دیدنی شهر کاشان، فصل بهار و پاییز است. در این فصل آب‌وهوای بسیار معتدل و مطبوعی در انتظار شما عزیزان است.

سخن آخر

شهر کاشان یکی از محبوب‌ترین شهرها برای گردشگران است. گلاب‌های مرغوب و معروف کاشان همچنین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری، این شهر را به یکی از مناسب‌ترین گزینه ها برای سفر های کوتاه چند روزه تبدیل کرده است. خانه عباسیان از زیباترین و با شکوه‌ترین بناهای تاریخی این شهر بوده که در میان گردشگران و توریستان محبوب و مورد توجه است. اگر قصد سفر دارید، شهر کاشان و بناهای تاریخی آن از جمله خانه عباسیان منتظر شما هستند. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم اطلاعات دقیقی از این خانه تاریخی را از جمله تاریخچه، معماری و بخش‌های مختلف آن را در اختیار شما قرار دهیم. از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

خانه عباسیان کجاست؟

این جاذبه در خیابان علوی و کوچه سلطان میر احمد شهر کاشان قرار دارد.

قدمت این خانه تاریخی به چه دورانی برمی‌گردد؟

این خانه زیبا متعلق به دوران قاجار است.

هزینه بازدید از خانه عباسیان چقدر است؟

هزینه بازدید از خانه برای گردشگران ایرانی مبلغ 4 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 30 هزار تومان است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این خانه زیبا دیدن کنیم؟

بازدید از این خانه تاریخی همه روزه از ساعت 09:00 صبح الی 18:30 عصر امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا