جاذبه های گردشگری خارجی

دروازه هادریان

یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی آنتالیا، دروازه هادریان یا هادریانوس است. این دروازه به نام سه دروازه (Üç kapılar) نیز شهرت دارد و بخشی از دیوار قدیمی‌ایست که در گذشته به افتخار دیدار امپراتور روم، هادریانوس، از آنتالیا در اطراف شهر کشیده شده بود. بخشی از این بنای امروزی با گذشت زمان از بین رفته است و بخشی دیگر نیز مورد بازسازی قرار گرفته است. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتر درباره این دروازه به دست آوریم.

تاریخچه دروازه هادریان

تاریخچه دروازه هادریان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Maciej Rogala)

دروازه هادریان بخشی از دیوار بزرگی است که در سال ۱۳۰ پس از میلاد به افتخار حضور پادشاه زمان در آن ساخته شد و امروز با گذشت زمان و به تدریج، بخش‌هایی از بنا از بین رفته‌اند. در سال ۱۸۸۲ و پس از گذشت سال‌های طولانی، فرماندار آنتالیا، تورهان پاشا عملیات‌های حفاری‌ای را راه اندازی کرد که طی این عملیات، دیوارهای اطراف دروازه هادریان تخریب شد.

در سال 2016 میلادی، شهرداری آنتالیا دستور به ساخت منطقه‌ای سبز در قسمت جلویی شمال شرقی دروازه هادریان داد. هدف از ساخت این فضای سبز این بود که بازدیدکنندگان پس از دروازه به آنجا رفته ‌‌و استراحت کننند. دروازه در گذشته از غرب بنا به سمت کلیچی (Kaleiçi) باز می‌شد؛ امروز محیط دسترسی عابران پیاده به دروازه بسیار راحت شده و از دو طرف باز می‌شود.

دروازه هادریان کجاست؟

دروازه هادریان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hasan Babaoğlu)

دروازه هادریان در کشور ترکیه، آنتالیا، در خیابان جاده آتاتورک ،خیابان فرعی حسابدار واقع شده است. برای دسترسی به ایستگاه دروازه هم می‌توانید از وسایل نقلیه شخصی مانند خودرو و موتور استفاده کنید و همچنین می‌توانند به وسیله حمل و نقل عمومی خود را به این بنای تاریخی برسانید.

معماری دروازه هادریان

معماری دروازه هادریان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Doronin Ivan)

در بنای تاریخی دروازه هادریان، سه طاق از جنس مرمر دیده می‌شود؛ به همین دلیل این بنا با نام سه دروازه نیز شناخته می‌شود. طاق‌های دروازه دارای ۶ متر ارتفاع و ۴ متر پهنا هستند و روی هشت ستون تعبیه شده‌اند. در زیر طاق‌های مرمرین دروازه هادریان، حکاکی‌های بسیار زیبایی وجود دارند. طاق‌های موجود در بنا، از بهترین نمونه‌های طاق رومی کلاسیک هستند.

دروازه هادریان بخش‌های مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به 3 قوس، 4 دکل، 2 نمای ستونی و 2 برج در کنار یکدیگر اشاره کرد.ارتفاع دروازه نزدیک به ۸ متر است. گفته می‌شود که این دروازه تنها دروازه‌ای است که از دوران روم باستان در آنتالیا باقی مانده‌است. این دروازه بسیار مورد توجه سازمان میراث فرهنگی و مردم ترکیه قرار دارد. است؛ ازاین‌رو توجه بسیاری به آن می‌شود و سازمان میراث فرهنگی ترکیه در حفظ آن تلاش فراوانی می‌کند.

جاذبه های دیدنی اطراف دروازه هادریان

جاذبه های دیدنی اطراف دروازه هادریان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Manka Dávid)

در نقاط مختلف شهر زیبای آنتالیا به ویژه در همسایگی دروازه هادریان، جاذبه‌های گردشگری فراوانی، اعم از جاذبه‌های فرهنگی، تفریحی، تاریخی و طبیعی دیده می‌شود که عموما در فاصله‌ای نزدیک به هم قرار گرفته‌اند. ادامه تعدادی از جاهای دیدنی اطراف دروازه هادریان را نام میبریم.

نکات بازدید از دروازه هادریان

نکات بازدید از دروازه هادریان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Elena)

بازدیدکنندگان می‌توانند در هر روز و هر ساعتی که بخواهند، برای بازدید از دروازه هادریان بروند. همچنین برای ورود به این موزه هزینه‌ای نباید پرداخت کرد و به صورت رایگان می‌توانند از این اثر تاریخی دیدن کنند. در نظر داشته باشید که بهترین زمان بازدید از این جاذبه و سایر جاذبه‌های دیدنی آنتالیا، فصل بهار و پاییز است.

سخن آخر

یکی از زیباترین شهرهای ترکیه، که جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبایی دارد، شهر آنتالیا است. اگر برنامه سفر به خارج از کشور را دارید، اما هنوز تصمیم نگرفتید که کجا بروید، این مقاله راجع به دروازه هادریان و سایر مقاله‌های گردشی تاپ در ارتباط با جاهای دیدنی شهرهای دبی، آنتالیا، استانبول و غیره را مطالعه کنید تا بتوانید در ارتباط با مقصد خود بهتر تصمیم بگیرید.

سوالات متداول

دروازه هادریان کجاست؟

این جاذبه در خیابان جاده آتاتورک ،خیابان فرعی حسابدار شهر آنتالیا واقع شده‌است.

قدمت این دروازه به چه سالی برمی‌گردد؟

این جاذبه متعلق به سال ۱۳۰ پس از میلاد است.

هزینه بازدید از دروازه هادریان چقدر است؟

هزینه بازدید از این دروازه برای تمامی گردشگران رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا