جاذبه های گردشگری خارجی

پارک ملی کوپرولو کانیون

شهر زیبای آنتالیا ترکیه، که شهری توریستی است، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد از این رو یکی از قطب‌های گردشگری ترکیه و منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود. یکی از جاذبه‌های توریستی و طبیعی این شهر زیبا، پارک ملی کوپرولو کانیون آنتالیا است که یکی از زیباترین جاهای دیدنی آنتالیا محسوب می‌شود و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر ترکیه و کشورهای دیگر است. اگر مشتاق شدید که بیشتر درباره این پارک زیبا بدانید در ادامه مقاله همراه ما باشید، تا به اتفاق یکدیگر این پارک و امکاناتش را بررسی کنیم.

معرفی پارک ملی کوپرولو کانیون

معرفی پارک ملی کوپرولو کانیون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Yuriy Andreev)

پارک ملی کوپرولو کانیون که 366 کیلومتر مربع مساحت دارد در وسط دره‌ای به نام دره کوپرولو واقع شده است. دره کوپرولو از دره‌های پل دار محسوب می‌شود و بسیار عمیق است به طوری که در بعضی از نقاط عمق آن به 400 متر می‌رسد. دره کوپرولو 14 کیلومتر طول دارد و همین موضوع باعث شده که این دره به عنوان بلندترین دره کشور ترکیه شناخته شود.  

پارک ملی کوپرولو محبوب‌ترین منطقه ورزش‌های آبی ترکیه به شمار می‌رود. رودخانه‌ای که از میان دره کوپرولو میگذرد 12 کیلومتر طول دارد. این رودخانه از شهر سوتچی لر در ناحیه ایسپار شروع شده و به دریا در آنتالیا می‌‌‌‌‌رسد. دو پل بر رودخانه وجود دارد که نام پارک ملی کوپرولو کانیون از این پل‌ها سرچشمه گرفته است و به معنای دره با پل‌‌‌‌‌ها است.

پارک ملی کوپرولو کانیون در شمال شرقی آنتالیا واقع شده و در سال 1973 میلادی به عنوان پارک ملی و منطقه‌ای حفاظت شده شروع فعالیت آن شروع شد. در این پارک ملی علاوه بر رودخانه زلال و زیبا و دره‌های عمیق، جنگلی وسیع با درختان صنوبر قدیمی، دشت‌های سرسبز و گونه های مختلف جانوری نیز دیده می‌شود. در این پارک ملی پوشش گیاهی غنی از جمله کاج قرمز، کاج سیاه، سرو، صنوبر، انواع بلوط و زیتون وحشی دیده می‌شود و همچنین بزرگترین جنگل سرو آسیای کوچک در آن قرار دارد.

پارک ملی کانیون آنتالیا کجاست؟

پارک ملی کانیون آنتالیا کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Eduard Neymatov)

پارک ملی کوپرولو کانیون یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی آنتالیا محسوب می‌شود، این پارک ملی در شمال شرقی استان آنتالیا و در 63 کیلومتری شمال غربی ماناوگات و 85 کیلومتری شرق آنتالیا، واقع شده است. اگر می‌‌خواهید به وسیله خودروی شخصی، خود را به این پارک ملی زیبا برسانید، می‌‌توانید از لوکیشن زیر که به منظور مسیریابی راحت تر شما قرار داده شده‌است، استفاده کنید.

اگر هم نمی‌خواهید از خودروی شخصی برای دسترسی به پارک ملی کوپرولو استفاده کنید، دو راه را به شما پیشنهاد می‌دهیم. یک راه این است که از تورهای گردشگری که روزانه و گروهی مسافران زیادی را به این پارک زیبا می‌برند، استفاده کنید. این تورها پس از پایان گردش و در نهایت، مسافران را در شهر آنتالیا پیاده می‌کنند. برخی از این تورها امکانات دیگری مانند شاتل و رفتینگ را نیز به مسافران ارائه می‌کنند.

برای رسیدن به پارک ملی کوپرولو همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های شهری آنتالیا استفاده کنید. این اتوبوس‌‌‌‌‌‌‌ها مسافران را به ماناوگات یا آلانیا می‌رسانند که مسافران باید بعد از آن به سمت بشکوناک حرکت کنند و از اتوبوس‌هایی که از این قسمت به سمت پارک ملی حرکت می‌کنند، استفاده کنند.

امکانات و تفریحات پارک ملی کوپرولو 

امکانات و تفریحات پارک ملی کوپرولو 
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Necmettin Rauf Ceviz)

پارک ملی کوپرولو کانیون، علاوه بر زیبایی‌ها و چشم انداز بی‌نظیری که دارد امکانات رفاهی و تفریحی زیادی نیز دارد. برای مثال شما می‌توانید‌ در هنگام بازدید از تفریحات آبی این پارک، از جمله رفتینگ، شاتل یا قایق‌ سواری استفاده کنید. علاوه بر این گردشگران می‌توانند با کشتی‌‌‌‌‌های قرار داده شده در این پارک جهت گشت و گذار مسافران در طول رودخانه قرار داده شده است. همچنین در سراسر این پارک وسایل بازی مختلف برای تفریح و بازی گردشگران قرار داده شده است.

برای رفاه حال گردشگرانی که به پارک ملی کانیون آنتالیا می‌آیند، نیمکت‌هایی در سراسر پارک تعبیه شده که گردشگران می‌توانند در هنگام پیاده روی در طول پارک و لذت بردن از مناظر و طبیعت بی‌نظیر آن، هر وقت که احساس خستگی کردند و خواستند که بنشینند و استراحت کنند، می‌توانند از آنها استفاده کنند و از سایه درختان لذت ببرند. امکانات رفاهی دیگری در این پارک برای گردشگران قرار داده شده که از جمله آن می‌توان به کافه‌ها و رستوران‌هایی که در سراسر پارک وجود دارند و برای استراحت و رفاه بازدید کنندگان قرار داده شده‌اند، اشاره کرد.

جاذبه های دیدنی پارک ملی کوپرولو کانیون

جاذبه های دیدنی پارک ملی کوپرولو کانیون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: remzi alkan)

پارک ملی کوپرولو کانیون، که بزرگترین پارک ملی ترکیه محسوب می‌شود، علاوه بر امکانات رفاهی و تفریحی که دارد، جاذبه‌های دیدنی زیادی نیز دارد که از جاهای دیدنی آنتالیا، به شمار می‌روند. در ادامه به بررسی جاذبه‌‌‌‌‌های دیدنی موجود در پارک ملی کانیون آنتالیا می‌پردازیم.

شهر باستانی سلگه

در قسمت‌های بالایی پارک ملی کوپرولو کانیون، ویرانه‌هایی از شهری باستانی به نام شهر سلگه دیده می‌‌‌‌‌‌شود که بسیاری از افرادی که برای بازدید از پارک ملی کانیون آنتالیا می‌‌آیند، از این شهر باستانی نیز دیدن می‌‌کنند. مردمان این شهر در گذشته مواد لازم برای ادامه حیات خود را از دره کوپرولو تهیه می‌کنند. برای اینکه به این شهر باستانی بروید، باید از پل اولوک عبور کرده و نزدیک به 13 کیلومتر رانندگی کنید.

پل اولوک

پل اولوک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: אברמי זקס)

در ورودی دره کوپرولو، یک پل قدیمی رومی دیده می‌شود، که پل اولوک نام دارد. برخی از افراد بر این باورند که قدمت این پل به قرن دوم میلادی و دوران شکوفایی شهر باستانی سلگه بر می‌گردد. این پل در گذشته با نام Eurymedon شناخته می‌شده است.

کوپروچای

تعدادی نهر زیبا در منطقه کوپرولو وجود دارد. یکی از رودخانه‌های موجود در منطقه رودخانه کوپروچای است که آب خنکی دارد و برای شنا کردن گردشگران مناسب است. دمای آب این رود در تابستان و زمستان فرق چندانی ندارد و در حدود 9 درجه سانتی گراد است. هشت ماه از سال در رودخانه کوپروچای ورزش‌های آبی برقرار است. بهترین مسیر رفتینگ در رودخانه کوپروچای وجود دارد.

برج باستانی هیدیرلیک

در مرکز پارک ملی کوپرولو برجی قدیمی وجود دارد که یکی از جاذبه های گردشگری آنتالیا و ترکیه محسوب می‌شود. این برج 14 متر ارتفاع دارد و در قرن دوم میلادی ساخته شده است.

جاهای دیدنی اطراف پارک ملی کوپرولو کانیون

جاهای دیدنی اطراف پارک ملی کوپرولو کانیون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohsen K)

اگر می‌خواهید پس از بازدید از پارک ملی کوپرولو کانیون، می‌توانید از جاهای دیدنی دیگر موجود در آنتالیا که در نزدیکی این پارک قرار دارند، دیدن کنید. تعدادی از جاهای دیدنی آنتالیا در زیر نام برده شده‌اند.

  • آبشار بزرگ کانیون
  • پل بوگروم
  • قنات سلگه
  • آکواریوم آنتالیا
  • مخزن دیوانه
  • قلعه کیسک (بل)
  • شهر باستانی سیلیون

نکات بازدید از پارک ملی کوپرولو کانیون

نکات بازدید از پارک ملی کوپرولو کانیون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Aziz ÜNLÜ)

اگر می‌خواهید از پارک ملی کوپرولو کانیون دیدن کنید، می‌توانید در هر زمان از سال بدون پرداخت هیچ هزینه به بازدید از این شهر بروید. الیته اگر قصد استفاده از امکاناتی نظیر رفتینگ یا قایق سواری را دارید، باید هزینه آن را پرداخت کنید که هزینه آن در فصول مختلف سال متفاوت است.

سخن آخر

در میان زیبایی‌های بی‌نظیری که در شهر زیبای آنتالیا وجود دارند، پارک ملی کوپرولو کانیون مانند نگینی می‌درخشد و خود نمایی می‌کند. این پارک از زیباترین و محبوب ترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیا محسوب می‌شود که هرساله گردشگران زیادی از سراسر ترکیه و نیز از کشورهای اطراف برای دیدن این پارک می‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. اگر برای سفر به این کشور سفر کردید، حتما از این پارک زیبا نیز بازدید کنید و تجربیات خود از سفرتان را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پارک ملی کوپرولو کانیون کجاست؟

این پارک در در شمال شرقی استان آنتالیا و در 63 کیلومتری شمال غربی ماناوگات قرار دارد.

مساحت این پارک چقدر است؟

این پارک ملی 366 کیلومتر مربع مساحت دارد.

جاذبه های پارک ملی کوپرولو کانیون کدام است؟

شهر باستانی سلگه، پل اولوک، کوپروچای و برج باستانی هیدیرلیک از جاذبه‌های این دره است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا