اخبار گردشگری

رونمایی از لوح کاشان، شهر جهانی نساجی

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از رونمایی از لوح کاشان، شهر جهانی نساجی خبر داد.

حمیدرضا محققیان، عصر (شنبه، ششم آبان) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد:

موافقت اولیه و موافقت اصولی برای اجرای 500 طرح در استان اصفهان گرفته شده است که با اجرای این طرح‌ها، زمینه اشتغال 2000 نفر ایجاد می‌شود.

وی افزود:

گردشگران خارجی که به ایران و استان اصفهان سفر می‌کنند، دیدار از آثار تاریخی کاشان را در دستور کار خود دارند که وجود بیش از 70 واحد اقامتی در شهرستان کاشان، مورد استقبال آنها قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، تصریح کرد:

بسیاری از بناهای تاریخی در معرض تخریب توسط بخش خصوصی بازسازی و به اقامتگاه سنتی و سفره‌خانه‌های سنتی تبدیل شده است که بخشی از آنها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

فرماندار کاشان نیز در نشست هماهنگی مراسم جشن «کاشان، شهر جهانی نساجی سنتی»، گفت:

هنر نساجی سنتی کاشان با پیشینه و تمدن چندین هزار ساله سیلک کاشان گره خورده که توسعه و تربیت هنرمندان نساجی سنتی در کاشان یک ضرورت است.

محمد شریف زارعی افزود:

جشن رونمایی از «لوح کاشان، شهر جهانی نساجی» در روز 15 آبان با حضور میهمانانی ملی و بین‌المللی برگزار خواهد شد و تلاش ما بر این است که برنامه‌ای در شان شهر جهانی نساجی سنتی در شهر کاشان اجرا شود.

وی افزود:

فعالان حوزه نساجی سنتی در حرفه‌های زری‌بافی، مخمل‌بافی، گلیم‌بافی فعال هستند و هم اکنون 100 نفر به‌صورت مستقیم در 25 کارگاه به تولید محصول و آموزش هنرجویان اشتغال به  کار دارند.

فرماندار کاشان تصریح کرد:

حفظ اصالت منطقه کاشان و تداوم فعالیت این حرفه‌های اصیل، یک ضرورت است و بر این اساس، باید استادکاران بازنشسته که فعالیتی ندارند را برای آموزش و تربیت شاگردان دعوت به همکاری کنیم.

زارعی تأکید کرد:

توسعه و تقویت کارگاه‌های سنتی نساجی به عنوان یک هنر صنعت اصیل ایرانی، فرصتی برای توسعه صادرات صنایع‌دستی ایران قلمداد می‌شود.

 کاشان در سال 1397 در شورای ملی صنایع دستی به‌عنوان شهر ملی نساجی از سوی هیئت داوران انتخاب شد و در شهریور امسال با نظر شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان شهر جهانی نساجی انتخاب شد که 15 آبان از لوح «شهر کاشان شهر جهانی نساجی» رونمایی می‌شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا