اخبار گردشگری

پاکسازی غار کنان شهرستان چناران خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از پاکسازی غار کنان شهرستان چناران خراسان رضوی توسط علاقه‌مندان به محیط ‌زیست خبر داد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در حاشیه پاکسازی این غار به خبرنگار ایرنا گفت:

در این برنامه ضمن پاکسازی غار کنان از زباله، نحوه حفاظت از غارها نیز توسط کارشناسان حفاظت محیط زیست به حاضران آموزش داده شد.

مهدی اله پور افزود:

غارها حفره های کوچک و بزرگ در دل زمین و کوه ها هستند که ارزش های فراوان دیرینه شناسی و اکولوژیکی دارند و در هر دوره از زندگی بشری جایگاهی خاص داشته و دارند.

وی بیان کرد:

این اقدام نمادین هرسال همزمان با روز جهانی غار پاک انجام می شود و غارنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت تلاش می‌کنند با این حرکت زیبا، اهمیت پاکیزگی و پاسداری از غارها را به گوش دیگران برسانند.

فرماندار شهرستان چناران نیز گفت:

همه با حساسیتی که از محیط پیرامون خود و محیط زیست داریم، باید بتوانیم محیط زیست را برای آیندگان با وضعیتی مطلوب حفظ کنیم .

محسن مه آبادی افزود:

تمام مردم باید با فرهنگ سازی از اهمیت محیط زیست و غارها مطلع شوند و در حفظ آن تلاش کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چناران نیز اظهار کرد:

غار کنان با طبیعتی کم نظیر، زیستگاه و پناهگاه گونه‌های جانوری بسیاری است و حضور کفتار و انواع خفاش در این غار بارها مشاهده شده و به ثبت رسیده است و با اقدامات حفاظتی تبدیل به سکونتگاهی امن برای این گونه های جانوری ارزشمند شده است.

علی خانی افزود:

رشد سکونت گاه‌های شهری و روستایی، معدن کاوی ها، کوه‌خواری ها و گردشگری غیر اصولی از دلایل به خطر افتادن سرمایه های ملی همانند غارها، زیستگاه های طبیعی و گونه‌های جانوری آن است.

خراسان رضوی دارای 30 دهنه غار شاخص است که برخی از این غارها به دلیل ویژگیهای خاص دارای شهرت هستند.

غار کنان شهرستان چناران طبق آخرین پایشی که توسط انجمن غار انجام شد، دارای 6 دهنه در دو طبقه نقشه برداری شده و مطالعات تکمیلی نیز در دست اقدام است.

همچنین مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی در جریان بازدید از نمایشگاه عکس و روند تکمیل اولین خانه محیط زیست شهرستان چناران نیز اظهار کرد:

مشاهده تصاویر حیات وحش در این فضا، موجب افزایش حس مسوولیت پذیری و آگاه سازی مردم در تمامی سنین به حفظ و مراقبت از حیات وحش و محیط زیست خواهد شد.

اله پور اظهار امیدواری کرد که با برگزاری این نمایشگاه‌ها بتوانیم، فرهنگ مهربانی با طبیعت و حیوانات را در بین تمامی مردم نهادینه و ترویج کنیم.

وی بیان کرد:

تکمیل این کافه کتاب و خانه محیط زیست گام بزرگی در راستای فرهنگ سازی محیط زیستی این شهرستان است و برای حفظ بهتر محیط زیست، نیازمند جریان سازی و مشارکت بیشتر مردم در حوزه حفاظت محیط زیست و امور فرهنگی و اجتماعی هستیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا