اخبار گردشگری

آغاز مرمت اضطراری امامزاده نوح ساوه

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از آغاز مرمت اضطراری امامزاده نوح ساوه خبر داد.

به‌گزارش ایرنا از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، «حسین محمودی» روز سه شنبه افزود:

عملیات پاک سازی، تمیزکاری بدنه آجری، بند کشی دیواره‌ها و پلاستر گچی با اختصاص 500 میلیون ریال آغاز شده است.

وی اظهار کرد:

ساختمان بقعه متعلّق به دوره صفویّه و شامل یک بنای آجری مدور است که روی آن گنبد مخروطی 12 ترک دوپوش قرار دارد و با آمودی از کاشی لعابدار فیروزه‌ای و در ساقه آن نقش چهار علی به چشم می‌‏خورد.

محمودی افزود:

زیر گنبد با گچ، طرح‏های گل و بوته نقش بسته و طاق‌نماهای کم عمق گچی تعبیه شده است و دور تا دور ازاره با کاشی سبز رنگ پوشش داده و کف بقعه نیز سنگ مرمر و دور صندوق، ضریح آلومینیومی نصب شده است.

معاون میراث‌فرهنگی، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی یادآور شد:

این بقعه یک بار در سال 1270 هـ.ق و چندین بار در دوره معاصر مرمّت شده و کاشی گنبد نیز تعویض، و ساقه آن نیز با آهن استحکام بخشی شده است.

وی با بیان اینکه بقعه امامزاده نوح بن موسی جعفر مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار و در تاریخ 10 آذر 1354 با شمارهٔ ثبت 1199 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اضافه کرد:

بنابه متن منبت کاری شده روی صندوق بقعه و نظر اهالی این امامزاده به امام‌کاظم(ع) منتسب است که امامزاده نوح نوه امام موسی‌کاظم(ع) است.

شهرستان ساوه دارای 430 اثر تاریخی شناسایی شده است که تاکنون 130 مورد از آنها در فهرست آثار ملی و یک مورد نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا