اخبار گردشگری

یک گالری تخصصی در موزه فرش افتتاح گردید

با حضور مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی از پژوهشگران حوزه فرش، یک گالری تخصصی در موزه فرش افتتاح گردید.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، این گالری در محل موزه فرش ایران افتتاح شد و تا پایان فروردین 1403 میزبان علاقه‌مندان است. در مراسم افتتاحیه این گالری که جمعی از مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز حضور داشتند، اینانلو مدیر موزه فرش، کیانوش معتقدی پژوهشگر فرش و تورج ژولیده پژوهشگر فرش به سخنرانی پرداختند.

موزه فرش ایران با افتتاح نمایشگاه بافته‌های تصویری، از امروز به استقبال نوروز می‌رود. در این نمایشگاه 41 تخته فرش نفیس به نمایش در آمده و از امروز تا پایان فروردین 1403 برای میزبانی از علاقه‌مندان آماده است.

به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، موزه فرش ایران با نمایش چهل قطعه فرش نفیس از گنجینه این موزه با عنوان «بافته‌های تصویری؛ پژوهشی در قالی‌های تصویری دوره قاجار» به استقبال نوروز می‌رود.

بافته‌های تصویری ایران در سده‌های سیزدهم و چهاردهم هجری، سرآغاز دوران شکوفایی تصویر و شکل‌گیری گفتمانی تازه در عرصه طراحی و بافت فرش‌های فاخر ایران عصر قاجار، بازتابی از سلیقه و زیبایی‌شناسی هنرمندان این دوران به حساب می‌آید.

در همین راستا، بافندگان و طراحان قالیچه‌های تصویری این دوران، به‌دلیل شرکت فعالانه‌شان در شکل‌دادن و توسعه «جنبش تصویرگری»، یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جریانات تصویری در هنرهای فاخر درباری و همزمان عامیانه و مردمی زمانه خود را رقم زدند.

در میان قالی‌های این نمایشگاه می‌توان نوآوری‌های طراحان عصر قاجار را با تکیه بر مفاهیمی چون هویت فرهنگی و حفظ اصالت در مواجهه با مضامین و تصاویر وارداتی، در ساختار بصری نمونه‌هایی ممتاز چون: تصاویر باستان‌گرایانه و اسطوره‌ای، روایت‌های داستانی عاشقانه و تغزلی، چهره‌نگاری‌های درباری، مضامین مذهبی و چهره‌نگاری از علما، تصاویر کارت‌پستالی و فرنگی‌مآبانه و…، مورد مطالعه قرار داد.

بزرگ‌ترین فرش از گنجینه موزه فرش با طرح «تخت جمشید و سنگ‌نگاره‌های باستانی ایران» با نمایشگاه «بافته‌های تصویری» به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان و در استقبال از نوروز باستانی، رونمایی شد.

این فرش بزرگ‌پارچه با نقشه‌ای از فرصت‌الدوله شیرازی طراح و نقاش برجسته ایران عصر قاجار و با مساحت تقریبی 30 متر مربع، با گره نامتقارن توسط بافنده مشهور اواخر دوره قاجار «قره‌چه‌داغی» در شهر کرمان بافته شده است.

طرح‌های موجود روی این فرش نفیس از کتاب «آثار عجم» اقتباس شده‌اند. این کتاب نخستین بار در سال 1314 قمری در بمبئی هند چاپ شد و فرصت‌الدوله در این کتاب ارزشمند، با تکیه بر احیا و ثبت مضامین باستان گرایانه در هنر ایران، تمامی نقش‌برجسته‌ها و ابنیه باستانی ایران را نقشه‌برداری و تصویرگری کرد.

چاپ‌نقش‌های موجود در این کتاب، تا چند دهه، الگو و دستمایه کار طراحان فرش، کاشی‌کاران و دیگر هنرمندان هنرهای صناعی عصر قاجار بود.

این فرش به سفارش اسدالله‌خان نایب ایالت فارس (پسر حسینعلی میرزا فرمانفرمائیان) در شیراز تولید شد و شامل تصاویری از کاخ‌ها و نقش‌برجسته‌های تخت جمشید در متن و تصاویری از سنگ‌نگاره‌های ساسانی و آرامگاه کوروش در پاسارگاد در حاشیه فرش است.

این اثر ارزشمند برای نخستین‌بار به مناسبت نمایشگاه «بافته‌های تصویری» و همزمان با نوروز 1403 در فضای نمایشگاه موقت موزه فرش ایران به نمایش درآمده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا