جاذبه های گردشگری داخلی

 آسمان نمای گنبد مینا

آسمان نمای گنبد مینا یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگ‌ترین آسمان نماهای خاورمیانه بوده که با شبیه سازی آسمان شب و کهکشان‌ها و سیاره‌ها، این امکان را به گردشگران می‌دهد تا با زیبایی‌ها و شگفتی‌های کیهان آشنا شوند. درون این آسمان نما برنامه‌های متنوعی از جمله نمایش‌های علمی، رصد اجرام آسمانی با تلسکوپ‌های پیشرفته، کارگاه‌های آموزشی و فیلم‌های علمی تخیلاتی اجرا می‌شود که می‌تواند بسیار جالب و هیجان‌انگیز باشد. این مکان فوق‌العاده یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته می‌شود که در ادامه مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت.

معرفی آسمان نمای گنبد مینا

معرفی آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sajjad Saadat)

آسمان نمای گنبد مینا یکی از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین جاذبه گردشگری در قلب پایتخت کشورمان بوده که با بازدید از آن می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی از جهان هستی و کیهان به دست آورید. این آسمان نمای شگفت‌انگیز در سال 1393 در ضلع جنوبی پارک آب و آتش تهران افتتاح شده و به مکانی فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به نجوم و ستاره شناسی تبدیل گشت. این مجموعه از بخش‌های مختلف و معماری بسیار فوق‌العاده‌ای تشکیل شده که دارای ظرفیت 150 نفر است و درون آن می‌توانید به صورت سه بعدی با مفاهیم علمی و نجومی آشنا شوید.

آسمان نمای گنبد مینا کجاست؟

آسمان نمای گنبد مینا کجاست؟
منبع عکس: نت برگ (عکاس: Hadi Sadeghi)

آسمان نمای گنبد مینا تهران در بزرگراه شهید همت، در خیابان ولیعصر و در ضلع جنوبی پارک آب و آتش این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این جاذبه به راحتی می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی نظیر مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کرده و بدون گیر کردن در ترافیک و شلوغی خودتان را به این جاذبه زیبا برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به گنبد مینا که با کمی پیاده‌روی به آن می‌رسید، ایستگاه شهید حقانی است. همچنین اگر قصد دارید از اتوبوس‌های بی‌آرتی استفاده کنید، باید بگوییم نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این آسمان نما، ایستگاه پل است.

چنانچه قصد دارید از ماشین شخصی خود برای دسترسی به این جاذبه استفاده کنید، می‌بایست ابتدا خودتان را به بزرگراه مدرس رسانده و از خروجی آرژانتین خارج شوید و مسیرتان را تا خیابان جردن ادامه دهید. شما باید این خیابان را تا انتها پیش بروید، تا جایی که به ساختمان بزرگ راه آهن برسید. اولین فرعی را به راست پیچیده و در پارکینگ این خیابان ماشین خود را پارک کنید. در قسمت زیر لوکیشن دقیق این مکان را از گوگل مپ برایتان قرار داده‌ایم تا به راحتی مسیریابی کرده و خودتان را به این گنبد زیبا برسانید.

لوکیشن در نشان

معماری آسمان نمای گنبد مینا

معماری آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: نت برگ (عکاس: Fahime Ghts)

بدون شک آسمان نمای گنبد مینا یکی از زیباترین آسمان‌نماهای خاورمیانه است. این مجموعه در زمینی به وسعت 1800 متر مربع بنا شده و دارای یک گنبد هلالی شکل به قطر 30 متر است. جالب است بدانید گنبد این آسمان نما از جنس فایبرگلاس بوده و دارای یک پوشش سفید رنگ است که با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و دقیق، آسمان شب را به شکل سه بعدی به نمایش می‌گذارد. به طور کلی معماری این مجموعه بی‌نظیر بسیار جالب توجه بوده و ساختمان آن با الهام از منظومه شمسی طراحی شده‌است.

ساختمان آسمان نمای گنبد مینا برگرفته از عناصر معماری ایرانی اسلامی طراحی شده و هر بخش آن دارای یک نماد و نشانه است. به عنوان مثال گنبد هلالی شکل این مجموعه نماد ماه بوده و رنگ سفید آن نشان از پاکی و روشنایی است. قابل ذکر است که تولید تجهیزات بخش درونی آسمان نمای گنبد مینا برعهده شرکت‌های بسیار مجرب آلمانی، فرانسوی و ژاپنی بوده و این شرکت‌ها با بهترین تجهیزات و تلسکوپ‌های دقیق، این مجموعه را به بهترین‌ آسمان نمای ایران تبدیل نموده است.

بخش های مختلف آسمان نمای گنبد مینا

بخش های مختلف آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: نت برگ (عکاس: ناشناس)

آسمان نمای گنبد مینا از بخش‌های مختلف و موزه‌های بسیار جذابی تشکیل شده که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. به طور کلی این آسمان نما از دو بخش ورودی و بخش نمایش و چندین موزه تشکیل شده‌است. قابل ذکر است که بخش ورودی مجموعه شامل سالن انتظار، گیشه فروش بلیط و فروشگاه صنایع دستی می‌شود. همچنین بخش نمایش شامل سالن نمایش و گنبد آسمان نما و موزه‌ها می‌شود که هر کدام از آن‌ها جذابیت خاص خود را دارد.

یکی از بخش‌های این آسمان نما بخش ویدیوال بوده که در 5 نمایشگر با کیفیت‌های بسیار بالا، کهمشان‌ها و کره‌ها و سیارات مختلف برای بازدید کنندگان پخش می‌شود. یکی از جالب‌ترین چیزهایی که در این توجه شما را به خودش جلب می‌کند، وجود یک ترازو است که با استفاده از آن می‌توانید وزن خود را در سیارات مختلف منظومه شمسی محاسبه کنید.

ساختمان آسمان نمای گنبد مینا دارای چندین موزه با ویترین‌های کوچک بزرگ هستند که در دیواره‌های اطراف راهروی اصلی ساختمان در کنار هم قرار گرفته‌اند و با بازدید از آن‌ها می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی از جهان هستی کسب کنید. در ادامه به معرفی این موزه‌های شگفت‌انگیز خواهیم پرداخت.

موزه نجوم

موزه های آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Farhad Sakhaei)

موزه نجوم در ابتدای ساختمان آسمان نما قرار گرفته و اسطرلابی که در آن واقع شده، معرف اجداد آسمان نماها است. در زمان‌های قدیم، از این اسطرلاب‌ها برای محاسبات نجومی استفاده می‌کردند. همچنین در این موزه ساعت نجومی بسیار بزرگی قرار گرفته که در زمان‌های گذشته بسیار پرکاربرد بوده و امروزه می‌توانید از آن دیدن کنید.

موزه پرتابه های فضایی

در این موزه می‌توانید با فعالیت‌های کشورمان در حوزه پرتاب فضاپیما و موشک به فضا آشنا شوید. ماکت‌هایی از انواع راکت‌ها، فضاپیماها، ماهواره‌های فضایی، پیش برنده‌ها و سازه‌هاس فضایی ایران در این موزه از آسمان نمای گنبد مینا به نمایش در آمده است.

شبیه سازی کویر لوت

یکی از زیباترین و جالب‌ترین بخش‌های آسمان نمای گنبد مینا موزه شبیه سازی کویر لوت است که با تماشای آن شما را به وجد می‌آورد. کویر لوت یکی از اسرارآمیزترین نقاط جهان بوده و قسمت از آن به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین شناخته می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم حتما از این موزه اعجاب‌انگیز دیدن کنید.

جاذبه های اطراف آسمان نما

جاذبه های اطراف آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: AhmadReza)

در ادامه مقاله لیستی از نزدیک‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک به آسمان نمای گنبد مینا را برایتان قرار داده‌ایم تا به راحتی بتوانید برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 • پل طبیعت (فاصله: 1 کیلومتر)
 • پارک جنگلی طالقانی (با فاصله 6.7 کیلومتر از آسمان نمای گنبد مینا)
 • برج میلاد (فاصله تا آسمان نما: 10 کیلومتر)
 • پارک ملت (در 7.1 کیلومتری از گنبد)
 • بقعه بی بی شهربانو (فاصله تا آسمان نمای گنبد مینا: 30 کیلومتر)
 • سردر باغ ملی (فاصله: 9.9 کیلومتر)

نکات بازدید از آسمان نمای گنبد مینا

نکات بازدید از آسمان نمای گنبد مینا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: AhmadReza)
 • هزینه بازدید از آسمان نمای گنبد مینا برای کودکان زیر 5 سال رایگان، برای افراد بین 5 تا 12 سال مبلغ 12 هزار تومان و برای افراد بالای 12 سال، مبلغ 25 هزار تومان است.
 • گردشگران می‌توانند همه روزه از ساعت 09:00 صبح الی 18:00 عصر از این مجموعه جذاب دیدن کنند. همچنین خوب است بدانید بازدید از این آسمان نما در روزهای سه شنبه از ساعت 19:00 الی 21:00 برای تمامی افراد رایگان است.
 • قابل ذکر است که این مجموعه برنامه رصد را در هوای آزاد اجرا می‌کند و علاقه‌مندان می‌توانند با شرکت در آن آسمان زیبا را کشف کنند.
 • در هنگام نمایش‌های علمی و نمایش فیلم‌های علمی از صحبت کردن و ایجاد سروصدا خودداری کرده و تلفن همراه خود را خاموش کنید.
 • در این مجموعه کارشناسان باتجربه‌ای حضور دارند که می‌توانید سوالات خود را از آنان بپرسید.
 • شما می‌توانید بلیط ورودی را هم به صورت حضوری و هم از طریق وب سایت رسمی آسمان نمای گنبد مینا تهیه کنید.
 • بازدید از تمام بخش‌های این مجموعه شگفت انگیز حدود 2 الی 3 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • بهترین زمان بازدید از این مجموعه فصل بهار است. در فصل بهار و به ویژه ایام نوروز این مکان خلوت‌تر بوده و به راحتی می‌توانید از تمام بخش‌های آسمان نما دیدن کنید.
 • درون مجموعه آسمان نمای گنبد مینا غرفه عکاسی وحود دارد و می‌توانید به آن مراجعه کرده و عکس‌های یادگاری زیبایی را به ثبت برسانید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از عکاسی از بخش‌های مختلف آسمان نما غافل نشوید. 

سخن آخر

آسمان نمای گنبد مینا فرصتی بسیار ارزشمند برای علاقه‌مندان به علم و فضانوردی بوده که به دنیای ناشناخته کیهان سفر کنند و بیشتر با آن آشنا شوند. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک فرصتی فراهم شود تا بتوانید از نزدیک از این جاذبه شگفت‌انگیز دیدن کنید. این مجموعه با خدمات علمی و امکانات گردشگری فوق‌العاده‌ای که دارد، یکی از مشهورترین آسمان نماهای خاورمیانه محسوب می‌شود. در این مقاله از گردشی تاپ اطلاعات جامعی از این مکان را در اختیارتان قرار دادیم، امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

سوالات متداول

آسمان نمای گنبد مینا کجاست؟

این جاذبه درون پارک آب و آتش تهران و در نزدیکی پل طبیعت این شهر قرار دارد.

بخش های مختلف این آسمان نما کدام است؟

بخش سالن نمایش، موزه پرتابه‌های فضایی، موزه شبیه ساز کویر لوت، موزه نجوم و رصدخانه از بخش‌های آسمان نمای گنبد مینا است.

هزینه بلیط ورودی آسمان نمای گنبد مینا چقدر است؟

بهای بلیط از این موزه برای افراد بین 5 تا 12 سال، 12 هزار تومان و برای افراد بالای 12 سال، 25 هزار تومان است.

ساعت بازدید از این مجموعه کدام است؟

ساعت بازدید از این موزه همه روزه از 09:00 صبح الی 18:00 عصر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا