جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی سنندج

سنندج یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود و بررسی‌ها نشان می‌دهد که قدمت آن به قرن 11 ه‍.ق برمی‌گردد. این شهر بخش بزرگی از بناهای تاریخی و با ارزش کشورمان را در خود جای داده است که هر کدام از آن‌ها قصه دوره خاصی از تاریخ را روایت می‌کنند. همین موضوع باعث شده که علاقه‌مندان به تاریخ، هر ساله به این شهر هجوم ببرند و از جاهای دیدنی سنندج بازدید کنند.

البته باید بدانید که بناهای تاریخی تنها مقاصدی نیستند که در شهر سنندج باید از آن‌ها دیدن کنید. این شهر چندین جاذبه طبیعی را نیز در دل خود جای داده است که می‌توانید ساعاتی را در آن‌جا سپری کنید و خودتان را از دغدغه‌های روزمره و استرس‌های ناشی از کار دور کنید. در این مقاله از گردشی تاپ همراه ما باشید تا شما را با خاص‌ترین جاذبه های گردشگری سنندج در زمینه‌های مختلف آشنا کنیم.

SANANDAJ WEATHER

مسجد جامع سنندج

مسجد جامع سنندج
عکس از ایرنا (عکاس: ناشناس)

از جمله برجسته‌ترین جاهای دیدنی سنندج باید به مسجد جامع آن اشاره کنیم که از ابتدا تا کنون به عنوان قلب تپنده مذهب در شهر سنندج شناخته می‌شود. این مسجد که همه‌روزه میزبان گردشگران و نمازگزاران است، در قسمت شمالی خیابان امام قرار گرفته است و بازدید از آن رایگان است. آن‌چه سبب محبوبیت مسجد جامع سنندج در بین گردشگران شده است، قدمت تاریخی و معماری شگفت‌انگیز این مکان است.

متاسفانه تا امروز مدرکی که نشان دهد این مسجد دقیقا در چه تاریخی ساخته شده، بدست نیامده است. با این حال شواهد و قرائن، تاریخ احتمالی ساخت مسجد جامع سنندج را زمان فتحعلی شاه قاجار اعلام می‌کنند. عده‌ای از کارشناسان معتقدند که این مسجد بر روی خرابه‌های یک مسجد صفوی ساخته شده است. به صورت کلی باید بگوییم که مسجد جامع شهر سنندج تاریخ پُر پیچ و خمی دارد که برای فهمیدن آن باید به دل مسجد بزنید و یا با بزرگان شهر سنندج درباره آن صحبت کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی ارومیه

مسجد جامع شهر سنندج
عکس از بلد

اما همانطور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم، معماری مسجد جامع سنندج یکی دیگر از عواملی است که سبب قرارگیری این بنا در لیست برترین جاهای دیدنی سنندج شده است. برای تزئین بخش‌های مختلف این بنا از مصالحی مانند چوب، سنگ لعاب‌دار و کاشی لعاب‌دار استفاده شده است که جلوه‌ی بی‌نظیری را به آن بخشیده‌اند. البته باید بدانید که مناره‌ها، ایوان‌ها، حجره‌ها و سرستون‌های این مجموعه، در زیبایی آن چندان بی‌تاثیر نیستند.

اگر به بازدید از بناهای مذهبی و تاریخی علاقه دارید، مسجد جامع این شهر شاید یکی از بهترین جاهای دیدنی سنندج برای شما باشد که باید از آن دیدن کنید و به ماجراجویی در بخش‌های مختلف آن بپردازید.

پیشنهاد مطالعه: جاذبه های گردشگری تبریز

آدرس مسجد جامع سنندج در گوگل مپ

عمارت خسروآباد، از جاهای دیدنی سنندج

عمارت خسروآباد
عکس از ویکی پدیا

بازدید از عمارت‌های تاریخی یکی از کارهایی است که گردشگران داخلی و خارجی علاقه زیادی به آن دارند. سنندج خوشبختانه جایی است که می‌توانید زیباترین عمارت‌های تاریخی را در آن‌جا مشاهده کنید. عمارت خسروآباد یکی از بهترین عمارت‌ها و یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی سنندج است که بازدید از آن ارزش بالایی دارد. این عمارت یادگاری دوران قاجار است و در سال 1223 ساخته شده است.

عمارت خسروآباد در زمینی به مساحت 6000 متر مربع قرار گرفته است و یک باغ باصفا و یک عمارت استثنایی را شامل می‌شود. باغ این عمارت چندین جوی آب را در خود جای داده است که دو طرف آن‌ها را درختان کاج احاطه کرده‌اند. قدم زدن در باغ و لذت بردن از فضای آن یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که در عمارت خسروآباد می‌توانید تجربه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که درون باغ کتیبه‌ای تاریخی قرار گرفته است که نام فتحعلی شاه قاجار روی آن حک شده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی اردبیل

عمارت تاریخی خسروآباد
عکس از ایرنا (عکاس: سید مصلح پیرخزرانیان)

پس از گشت‌و‌گذار در محوطه باغ و بازدید از بخش‌های مختلف، وقت آن رسیده که به سراغ خود عمارت بروید و از زیبایی‌های آن نیز لذت ببرید. اولین چیزی که در این عمارت نظر شما را به خود جلب می‌کند، ستون‌های زیبا با کنده‌کاری‌های هنرمندانه است که در ورودی عمارت خسروآباد خودنمایی می‌کنند. ظاهر این عمارت به قدری زیبا است که می‌توانیم آن را در لیست زیباترین جاهای دیدنی سنندج قرار دهیم.

درباره بخش‌های مختلف این مجموعه نیز باید بگوییم که عمارت خسروآباد بخش‌های متفاوتی مانند قصر، آشپزخانه، اسطبل، ایوان‌های جذاب و اتاق قاپچیان را در خود جای داده است که هر کدام از آن‌ها جذابیت خاص خود را دارند. بازدید از تمام این بخش‌ها تقریبا 3 ساعت زمان می‌برد. راستی عمارت خسروآباد به عنوان یکی از زیباترین عمارت‌های ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی آبادان

آدرس عمارت خسروآباد در گوگل مپ

عمارت آصف وزیری

عمارت آصف وزیری
عکس از ویکی پدیا

از دیگر جاهای دیدنی سنندج باید به عمارت آصف وزیری اشاره کنیم که تاریخ ساخت آن مربوط به دوران صفویه است. این خانه نزدیک به 4500 متر مربع از زمین‌های خیابان شاپور سنندج را تصاحب کرده است و بخش‌های متنوع و جذابی را در خود جای داده است. از مهم‌ترین این بخش‌ها باید به حمام خصوصی، قنات، رواق، حیاط‌های جذاب و تالار تشریفات اشاره کنیم. البته باید بدانید که برخی از این بخش‌ها در دوران قاجاریه و پهلوی به این عمارت اضافه شده‌اند.

برای ساخت عمارت آصف وزیری از معماری اصیل ایرانی الهام گرفته شده است و در بخش‌های مختلف آن می‌توانید نشانه‌های بارز معماری ایران را مشاهده کنید. استفاده از این سبک معماری در کنار تزئینات هنرمندانه‌ای که انجام شده است، این عمارت را به یکی از خاص‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری سنندج تبدیل کرده‌اند. در ساخت عمارت آصف وزیری از آجر استفاده شده است و وجود پنجره‌های چوبی نیز جذابیت نما را چندین برابر کرده است.

حیاط این مجموعه نیز شامل یک حوض آب و چندین باغچه چشم‌نواز است که با وجود درختان سرسبز و سر به فلک کشیده، منظره رویایی را ساخته‌اند. راستی این نکته را نیز باید بدانید که عمارت آصف وزیری امروزه به عنوان موزه مردم‌شناسی شناخته می‌شود و چندین سال است که تغییر کاربری داده است. همچنین باید بدانید که به عنوان یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی سنندج در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس عمارت آصف وزیری در گوگل مپ

پل قشلاق، جزو جاهای دیدنی سنندج

پل قشلاق
عکس از ایرنا (عکاس: سید مصلح پیرخزرانیان)

پل قشلاق یکی از پل‌های باستانی ایران و یکی از خاص‌ترین جاذبه های گردشگری سنندج است که بر روی رودخانه قشلاق قرار گرفته است. قدمت این پل به بیش از 200 سال پیش برمی‌گردد و بر اساس نظر کارشناسان در دوران زندیه ساخته شده است. البته با دقت در قسمت‌های مختلف آن می‌توانید نشانه‌های معماری دوران صفویه را به وضوح مشاهده کنید. در ساخت پل از آجر استفاده شده است و سادگی در طراحی را می‌توانید کاملا حس کنید.

پل قشلاق دارای 6 دهانه است که دهانه‌های میانی آن بزرگ‌تر هستند. دلیل این موضوع را می‌توان در زیاد بودن جریان آب در آن مناطق جستجو کرد. همچنین باید بدانید که عرض این پل 5.5 متر است و ارتفاع آن از سطح آب نیز 6.5 متر است. قدم زدن بر روی یک پل تاریخی و نگاه کردن به مناظر اطراف قطعا می‌تواند تجربه متفاوتی باشد. پیشنهاد می‌کنیم که در مسیر بازدید از جاهای دیدنی سنندج، از این پل تاریخی نیز دیدن کنید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که با گذشت بیش از 200 سال از عمر این پل، همچنان مانند روز اول پابرجا است و مشکل خاصی برای آن به وجود نیامده است. پل قشلاق در 25 اسفند ماه سال 1378، به عنوان یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی سنندج در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی دزفول

آدرس پل قشلاق در گوگل مپ

پارک آبیدر، از جاذبه های گردشگری سنندج

پارک آبیدر
عکس از ایرنا (عکاس: سید مصلح پیرخزرانیان)

تا اینجای مقاله درباره بناهای تاریخی شهر سنندج توضیح دادیم؛ اما سوال اصلی اینجاست که اگر بخواهیم کمی از طبیعت لذت ببریم، این شهر چه گزینه‌هایی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که پارک آبیدر یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی سنندج و یکی از بهترین مکان‌ها برای طبیعت‌گردی است که در دل کوه‌هایی به همین نام قرار گرفته است. تفرجگاه آبیدر به عنوان نماد این شهر شناخته می‌شود و سالانه توسط گردشگران داخلی و خارجی زیادی مورد بازدید قرار می‌گیرد.

این پارک در قسمت غربی شهر سنندج و در بین کوه‌های آبیدر قرار گرفته است. موقعیت مکانی آن به صورتی است که از تمام نقاط شهر دیده می‌شود و از آن‌جا می‌توانید منظره بی‌نظیری از شهر را مشاهده کنید. فضای سبز پارک آبیدر منطقه وسیعی را به خود اختصاص داده است و گشت‌و‌گذار در آن می‌تواند یک راه برای فرار از شلوغی‌های شهر باشد. البته باید بدانید که علاوه بر فضای سبز، این مجموعه امکانات تفریحی و رفاهی زیادی را نیز در خود جای داده است.

وجود رستوران، پارک کودک، سرویس بهداشتی و منطقه کمپینگ را باید به عنوان مهم‌ترین امکانات رفاهی پارک آبیدر معرفی کنیم. همچنین در نظر داشته باشید که این پارک تفریحات خارق‌العاده‌ای نظیر زیپ‌لاین، پل معلق، سینمای روباز، زمین بازی، بازدید از مجسمه یادبود و لذت بردن از چشمه‌های آب را برای گردشگران فراهم کرده است. وجود این تفریحات باعث شده که تفرجگاه آبیدر به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی سنندج تبدیل شود.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی نوشهر

آدرس پارک آبیدر در گوگل مپ

حمام شیشه سنندج

حمام شیشه سنندج
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Farzan Ahmadnejad)

اگر به بازدید از حمام‌های تاریخی علاقه دارید، بازدید از حمام شیشه سنندج را به هیچ عنوان از دست ندهید. این حمام دارای دو بخش زنانه و مردانه است و تا اوایل انقلاب نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما امروزه کاربرد سابق خود را ندارد و به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی سنندج تبدیل شده است. عده زیادی از افراد معتقدند که این حمام در دوره قاجاریه ساخته شده و برخی دیگر نیز آن را به دوره زندیه نسبت می‌دهند.

اسم فریبنده حمام شیشه باعث شده تا عده زیادی از مردم تصور کنند این حمام از جنس شیشه است؛ اما باید بگوییم که این گرمابه تاریخی نیز از جنس گچ، سنگ و ملات است. در حقیقت استفاده از شیشه‌های رنگی در محیط داخلی حمام باعث شده تا این نام را به آن بدهند. حمام شیشه سنندج دارای بخش‌هایی مانند رخت‌کن، گرم‌خانه، حجره، سربینه، آب‌نما و هشتی است و بازدید از تمام آن‌ها تقریبا 2 ساعت زمان می‌برد.

حمام شیشه سنندج در سال 1383، با شماره 2839 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی سنندج محسوب می‌شود.

آدرس حمام شیشه سنندج در گوگل مپ

موزه سنندج

موزه سنندج
منبع عکس: گوگل مپ

موزه سنندج واقع در یکی از بناهای تاریخی زمان قاجار، به نام عمارت سالار سعید، یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی سنندج محسوب می‌شود. این عمارت تاریخی باشکوه توسط ملا لطف الله شیخ الاسلام ساخته شد و در در سال ۱۳۵۱، اداره فرهنگ و هنر طی پروژه‌ای تصمیم به مرمت این مکان گرفت و پس از چهار سال، موزه سنندج را در آن تاسیس کرد. این موزه دارای دو بخش اصلی باستان شناسی و مردم شناسی است و با بازدید از آن می‌توانید با آداب و رسوم، تاریخ و فرهنگ مردمان سنندج آشنا شوید. از جمله مهم‌ترین اشیای این موزه می‌توان به مجسمه‌های سفالی، سکه‌های مربوط به دوران‌های مختلف، لباس‌های محلی کردستانی، ابزار و وسایل زندگی، اسناد و مدارک تاریخی، انواع ظروف سفالی و غیره اشاره کرد که همگی دارای ارزش تاریخی و فرهنگی هستند و بخشی از هویت این شهر را تشکیل می‌دهند.

آدرس موزه سنندج در گوگل مپ

عمارت وکیل الملک

عمارت وکیل الملک
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از عمارت‌های تاریخی شهر سنندج، عمارت وکیل الملک است که توسط حاج محمد رشید بیگ وکیل، از امیران زند در دوران زندیه احداث شده‌است. این عمارت به عمارت وکیل نیز شهرت دارد، از شاهکارهای معماری ایرانی است و دارای تزئینات و آرایه‌های بسیار زیبایی از جمله گچ‌بری‌های نفیس، آینه‌کاری‌های ظریف، نقاشی‌های دیواری و کاشی‌کاری‌های چشم‌نواز است که چشم هر بیننده را به خود جذب می‌کند. این عمارت باشکوه دارای بخش‌های مختلفی نظیر حیاط، تالار، اتاق و حمام بوده که هرکدام از آن‌ها دارای تزئینات زیبایی است. عمارت وکیل یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی یاسوج است که در سفر به این شهر می‌توانید از آن دیدن کنید.

آدرس عمارت وکیل الملک در گوگل مپ

امامزاده پیر عمر

امامزاده پیر عمر
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از جاهای دیدنی سنندج که مکانی مذهبی نیز است، امامزاده پیر عمر است. این امامزاده محل دفن یکی از فرزندان امام علی (ع) به نام «سید عبدالصمد» است. این مجموعه علاوه بر محل دفن این امامزاده، محل دفن بسیار دیگری از مشاهیر شهر سنندج است. قدمت امامزاده پیر عمر به دوران حکومت سلیمان‌خان اردلان و در سال ۱۰۴۶ هجری قمری می‌رسد و دارای معماری ساده اسلامی بوده که با استفاده از آیینه‌کاری، مقرنس‌کاری و کاشی کاشی تزئین شده‌است. در سفر خود به سنندج، پیشنهاد می‌کنیم از این امامزاده نیز بازدید کنید.

آدرس امامزاده پیرعمر در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاهای دیدنی سنندج

سنندج بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. عده زیادی از افراد هستند که اطلاعات زیادی درباره جاهای دیدنی سنندج ندارند و در سفر به این شهر تنها از چند بخش جزئی آن دیدن می‌کنند. در این مقاله از وب سایت گردشی تاپ ما سعی کردیم که درباره بهترین و جذاب‌ترین مکان‌های این شهر در هر حوزه‌ای به شما توضیح دهیم. امیدواریم هر چه زودتر به سنندج سفر کنید و از مکان‌هایی که به شما معرفی کردیم دیدن کنید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی سنندج کدامند؟

عمارت خسروآباد، عمارت آصف وزیری، پل قشلاق و تفرجگاه آبیدر را باید به عنوان خارق‌العاده‌ترین جاذبه های گردشگری سنندج معرفی کنیم که ارزش بالایی برای دیدن دارند.

مهیج ترین تفریح در شهر سنندج کدام است؟

پل معلق را می‌توانیم به عنوان مهیج‌ترین تفریحی معرفی کنیم که در این شهر می‌توانید تجربه کنید. پل معلق در پارک آبیدر قرار گرفته است و قدم زدن روی آن می‌تواند آدرنالین خالص را در وجود شما ترشح کند.

پل قشلاق در چه سالی ساخته شده است؟

تحقیقات مختلفی که روی این پل انجام شده است، نشان می‌دهد که پل قشلاق در دوران زندیه ساخته شده است. در ساخت این پل از معماری دوران صفویه الهام گرفته شده است و امروزه به عنوان یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی سنندج محسوب می‌شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا