جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی دزفول

همه چیز درباره خانه سوزنگر

خانه سوزنگر


همه چیز درباره خانه تیزنو

خانه تیزنو


همه چیز درباره دره توبیرون

دره توبیرون


همه چیز درباره کول خرسون

کول خرسون


همه چیز درباره آرامگاه یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث صفاری


همه چیز درباره آبشار شوی

آبشار شوی


شهر دزفول جایی است که وقتی از آن دیدن می‌کنید، نمی‌توانید باور کنید که این شهر زیبا و خوش آب‌و‌هوا در قلب استان خوزستان قرار گرفته است. این شهر مانند سایر شهرهای این استان بافت تاریخی و جذابی دارد و بناهای قدیمی زیبایی را در خود جای داده است. اما آن‌چه که سبب تمایز دزفول با دیگر شهرهای منطقه شده است، طبیعت بکر و جاذبه‌های طبیعی آن است. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با بهترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی دزفول آشنا کنیم.

منبع ویدیو: کانال یوتیوب dara.sabahi

آب و هوای دزفول چگونه است؟

شهر دزفول تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های نسبتا سردی دارد. این شهر در گرم‌ترین روز سال دمای 48+ درجه سانتی‌گراد و در سردترین روز سال دمای 3- درجه سانتی‌گراد را تجربه می‌کند. در فصل بهار و پاییز بارش‌های پراکنده در این شهر دیده می‌شود و هوا در شرایط مساعدی قرار می‌گیرد. متوسط میزان بارندگی سالانه در شهر دزفول، 350 میلی‌متر است. بر این اساس باید بگوییم که بهترین زمان برای سفر به این شهر و بازدید از جاهای دیدنی دزفول، فصل بهار و پاییز است.

DEZFUL WEATHER

دریاچه شهیون، از جاهای دیدنی دزفول

دریاچه شهیون
منبع عکس: ناشناس

دریاچه شهیون یکی از زیباترین دریاچه‌های استان خوزستان و یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی دزفول است که بازدید از آن را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این دریاچه پس از احداث سد دز (تقریبا 50 سال پیش) به‌وجود آمد و به سرعت جایگاه خود را در بین گردشگران و مردم محلی بدست آورد. عمق این دریاچه در قسمت‌های مختلف آن متغیر است و در برخی از نقاط تا 50 متر نیز می‌رسد.

در مورد مساحت دریاچه شهیون نیز باید بگوییم که در فصول مختلف سال، با توجه به میزان بارندگی متفاوت است؛ اما بد نیست بدانید که مساحت آن در بیشترین حالت به 60 کیلومتر مربع می‌رسد. دریاچه شهیون در شمال غربی شهر دزفول قرار گرفته است و تقریبا 20 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. قرارگیری این دریاچه در نزدیکی روستای پامنار و رشته کوه‌های شاداب و تنگوان، سبب شده که نام دریاچه شهیون در لیست زیباترین و باصفاترین جاهای دیدنی دزفول قرار بگیرد.

در این دریاچه چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که هر کدام از آن‌ها درختان و گیاهان خاص خود را دارند. هر کدام از این جزیره‌ها سبب زیباتر شدن دریاچه شهیون شده‌اند. راستی مردم محلی دریاچه شهیون را با نام دریاچه سد دز نیز می‌شناسند؛ پس اگر این نام را شنیدید تعجب نکنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی آبادان

آدرس دریاچه شهیون در گوگل مپ

دره توبیرون

دره توبیرون
منبع عکس: باشگاه خبرنگاران

یکی از بهترین جاهای دیدنی دزفول برای طبیت‌گردی، دره توبیرون است که می‌تواند خستگی و کلافگی یک روز گرم تابستانی را از وجود شما بیرون کند. در این دره یک مسیر بسیار جذاب و خوش آب‌و‌هوا وجود دارد که توسط صخره‌های کوچک و بزرگ احاطه شده است. ارتفاع این صخره‌ها در برخی از قسمت‌ها به 120 متر نیز می‌رسد و جذابیت پیاده‌روی در این مسیر را چندین برابر می‌کند.

وجود بخش‌های متنوع و جذاب در این دره سبب محبوبیت فوق‌العاده زیاد دره توبیرون در مقایسه با سایر جاذبه های گردشگری دزفول شده است. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موجود در این منطقه، آبشارها هستند که بازدید از آن‌ها را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. در دره توبیرون چندین آبشار متنوع وجود دارد که هر کدام جذابیت خاص خود را دارند و چهره متفاوتی از این دره را به شما نشان می‌دهند.

پوشش گیاهی خاص را می‌توانیم یکی دیگر از دلایل زیبایی این منطقه معرفی کنیم. در مسیر پیاده‌روی می‌توانید تجمع درختان انجیر وحشی و انگور را در کنار یکدیگر مشاهده کنید و غرق نقاشی خدا در این منطقه شوید. آب‌چکان‌ها و چشمه‌های آب کوچک و بزرگ از دیگر جذابیت‌های دره توبیرون هستند. در یک کلام باید به شما بگوییم که این دره به‌قدری زیبا و باصفا است که هرگز باور نمی‌کنید در حال تماشای یکی از جاهای دیدنی دزفول در قلب استان خوزستان هستید.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاذبه های گردشگری دزفول، مقاله جاذبه های گردشگری تبریز را نیز مطالعه کنید.

آدرس دره توبیرون در گوگل مپ

دانشگاه جندی شاپور

دانشگاه جندی شاپور
منبع عکس: ایرنا

پس از بازدید از طبیعت بکر شهر دزفول، بد نیست که از بافت تاریخی این شهر نیز دیدن کنید و با تاریخ غنی این شهر آشنا شوید. دانشگاه جندی شاپور یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین جاهای دیدنی دزفول است که امروزه تنها ویرانه آن باقی مانده است. این دانشگاه تاریخی در جنوب غربی شهر دزفول قرار گرفته است و تحقیقات نشان می‌دهد که ساخت آن مربوط به 18 قرن پیش است. جالب است بدانید که این مکان لقب قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان را به خود اختصاص داده است.

این دانشگاه که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، زمانی محل آموزش رشته‌هایی مانند فلسفه، طب، الهیات و غیره بوده است. همچنین باید بدانید که دانشگاه جندی شاپور دارای یک بیمارستان آموزشی نیز بود که به عنوان اولین بیمارستان آموزشی در جهان شناخته می‌شود و شهرت جهانی دارد. دانشگاه جندی شاپور که محلی‌ها آن را با نام گندی شاپور نیز خطاب می‌کنند، خدمات بسیار ارزنده‌ای را به جامعه تقدیم کرده است؛ اما امروزه کمتر کسی از وجود چنین مکانی باخبر است.

دانشگاه جندی شاپور جزو ارزشمندترین جاهای دیدنی دزفول است و ارزش فوق‌العاده بالایی برای دیدن دارد. پیشنهاد می‌کنیم که پس از گشت‌و‌گذار در طبیعت دست‌نخورده این شهر، حتما از بافت تاریخی شهر دزفول و این دانشگاه باستانی دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی سبزوار

خانه تیزنو

خانه تیزنو
منبع عکس: بلد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دزفول که در بافت تاریخی این شهر قرار گرفته است، خانه تیزنو است. بر اساس گفته باستان‌شناسان، این خانه در دوران صفویه ساخته شده است؛ هرچند که نشانه‌های زیادی از معماری قاجار و پهلوی را نیز می‌توانید در بخش‌های متفاوت آن ببینید. خانه تیزنو با مساحتی که دارد، لقب بزرگ‌ترین خانه تاریخی شهر دزفول را به خود اختصاص داده است.

خانه تیزنو به دلیل معماری خاص و ظاهر جذابی که دارد، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و سالانه هزاران نفر از آن دیدن می‌کنند. برای تزئین نمای ساختمان از هنر آجرکاری استفاده شده است و وجود شبستان و شوادون نیز به جذابیت هرچه بیشتر این خانه تاریخی کمک کرده است. برای رسیدن به شبستان خانه تیزنو باید تقریبا 1.3 متر پایین‌تر از سطح زمین بروید و برای دسترسی به شوادون باید از 26 پله‌ای که قرار دارد استفاده کنید و به پایین بروید.

خانه تیزنو امروزه زیر نظر اداره میراث فرهنگی این شهر، به عنوان یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی دزفول به حیات خود ادامه می‌دهد. برای بازدید از این خانه باستانی باید خود را به محله قلعه که یک محله تاریخی است برسانید.

آدرس خانه تیزنو در گوگل مپ

پل ساسانی

پل ساسانی
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: سامان پورفلاطون)

در شهر دزفول یک پل تاریخی و خارق‌العاده وجود دارد که احتمالا نظر شما را به خود جلب می‌کند. این پل که با نام‌ها پل ساسانی، پل دز، پل قدیمی دزفول و پل اندیمشک شناخته می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی دزفول است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. همانطور که از نام این پل مشخص است، در دوره ساسانیان ساخته شده است و باید بدانید که در دوره‌های بعد، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پل ساسانی لقب قدیمی‌ترین پل در جهان را به خود اختصاص داده است و همین موضوع باعث شده که شهرت جهانی داشته باشد. این پل در گذشته محل عبور وسایل نقلیه بود؛ اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پل، یک میدان در ورودی آن ساخته شد تا امکان عبور وسایل نقلیه غیر ممکن شود. پل قدیمی دزفول امروزه محل عبور و مرور عابران پیاده و گردشگران است و به عنوان یکی از جاهای دیدنی دزفول، سالانه میزبان هزاران گردشگر است.

از آن‌جایی‌که پل ساسانی قدمت تاریخی فوق‌العاده زیادی دارد و برای کشور ایران یک بنای ارزشمند به حساب می‌آید، نام آن در سال 1310 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: پس از مطالعه درباره جاهای دیدنی دزفول، می‌توانید برای آشنایی با بهترین جاذبه‌های اردبیل، مقاله جاهای دیدنی اردبیل را مطالعه کنید.

آدرس پل ساسانی در گوگل مپ

مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول
منبع عکس: ویکی پدیا

مسجد جامع یکی دیگر از جاهای دیدنی دزفول است که پس از پل ساسانی این شهر، به عنوان مهم‌ترین بنای تاریخی این شهر شناخته می‌شود. با مشاهده بخش‌های مختلف مسجد جامع دزفول و نگاهی به معماری آن می‌توان نتیجه گرفت که در قرن سوم ساخته شده است. همچنین باید بدانید که با توجه به ستون‌های سنگی به‌کار رفته در این مسجد، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که این بنای باشکوه جزو اولین مساجد دوره اسلامی است.

مسجد جامع دزفول مانند سایر مساجد تاریخی، دارای شبستان، گنبد، محراب و ستون‌های سنگی است که هر کدام به جذاب‌تر شدن این بنای کمک زیادی کرده‌اند. همچنین باید بدانید که دیوارهای این مسجد بسیار قطور در نظر گرفته شده است و همین موضوع باعث شده که در گذر زمان خطری این مکان را تهدید نکند. تا یادمان نرفته بگوییم که مصالح اصلی در ساخت مسجد جامع شهر دزفول، آجر و خشت است.

مسجد جامع دزفول در دوره‌های مختلف بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و امروزه به عنوان یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی دزفول شناخته می‌شود. اگر اهل بازدید از بناهای تاریخی و مساجد قدیمی هستید، این مسجد قطعا می‌تواند گزینه جذابی برای شما باشد.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی زنجان

آدرس مسجد جامع دزفول در گوگل مپ

بازار کهنه دزفول

بازار کهنه دزفول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arian)

بازار کهنه یکی از بازارهای تاریخی و سنتی ایران است که در قرن 11 هجری، در شهر زیبای دزفول ساخته شده است. این بازار یکی از بهترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی دزفول برای افرادی است که به دنبال ماجراجویی در بافت تاریخی شهر هستند. بازار کهنه دزفول، از همان ابتدا به یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های تجاری ایران تبدیل شد و از اهمیت زیادی برخوردار بود. همین موضوع باعث شد تا توجه ویژه‌ای به این بازار شود و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد.

بافت تاریخی این بازار، می‌تواند شما را سال‌ها به عقب برگرداند و صفحاتی از تاریخ ایران را به شما نشان دهد که در هیچ کتابی نمی‌توانید پیدا کنید. از جمله مهم‌ترین محصولاتی که در بازار کهنه دزفول به فروش می‌رسد می‌توان به لباس‌های محلی، سفال‌های دست‌ساز، گلدوزی‌های مردمی، فرش‌های کهنه، عطر و ادکلن محلی و سوغاتی‌های مربوط به منطقه اشاره کرد. مغازه‌های قدیمی، کوچه‌های باریک و بازارچه‌های سنتی تمام چیزهایی هستند که این مجموعه را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری دزفول در بین گردشگران تبدیل کرده‌اند.

آدرس بازار کهنه دزفول در گوگل مپ

خانه سوزنگر

خانه سوزنگر
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirhosein Moghtadaee)

یکی از زیباترین خانه‌های آجری و قدیمی شهر دزفول است که در نزدیکی رودخانه دز قرار دارد. اطلاعات دقیقی درباره قدمت این بنای آجری در دست نیست؛ اما روی یکی از آجرهای این خانه، سال 1330 هجری قمری حک شده که به‌نظر می‌رسد به تاریخ ساخت این بنا اشاره دارد. همچنین، با توجه به معماری خانه سوزنگر، عده زیادی از افراد معتقدند که این خانه در دوره قاجاریه ساخته شده است. معماری یکی از دلایل قرارگیری این خانه در لیست زیباترین جاهای دیدنی دزفول است.

خانه سوزنگر طراحی دو طبقه دارد و یک زیرزمین و یک شوادان را نیز شامل می‌شود. در ساخت تمام بخش‌های خانه از آجر استفاده شده و برای زیبایی بیشتر نما، طرح‌هایی مانند گل زنجیری و گل حصیری به چشم می‌خورد. حیاط این خانه یک حوض آب را در خود جا داده و از اطراف توسط ایوان‌هایی که زمانی محل پذیرایی مهمانان بوده‌اند، احاطه شده است. طبقه اول یک تراس زیبا دارد و امروزه محل آموزش صنایع دستی است و طبقه دوم نیز اتاق‌های خانه را در خود جا داده است.

قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، خانه سوزنگر را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی دزفول تبدیل کرده است. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این خانه تاریخی و آجری را در برنامه خود قرار دهید.

آدرس خانه سوزنگر در گوگل مپ

پارک ساحلی رعنا

پارک ساحلی رعنا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: احسان کاهوکار)

اگر به دنبال آرامش هستید و می‌خواهید خود را از استرس‌های روزانه دور کنید، پارک ساحلی رعنا یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازدید است. این پارک بیشتر از 80 هزار متر مربع مساحت دارد و به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی دزفول در شب شناخته می‌شود. این پارک ساحلی در غرب رودخانه دز قرار گرفته و همین موضوع باعث شده تا امکان دیدن رودخانه و پل‌های قدیم و جدیدی که بر روی آن ساخته شده‌اند، برای گردشگران فراهم باشد.

از جمله مهم‌ترین امکانات پارک ساحلی رعنا باید به رستوران، سرویس بهداشتی، فضای سبز دلنشین، وسایل ورزشی و وسایل بازی کودکان اشاره کنیم. نورپردازی انجام‌شده در تمام بخش‌های این مجموعه، زیبایی آن را در شب دوچندان کرده و همین موضوع باعث شده تا جمعیت زیادی شب‌های تابستان را در این پارک سپری کنند. از جمله مهم‌ترین تفریحاتی که می‌توانید تجربه کنید نیز باید به قایق‌سواری، شنا، تفریحات آبی و عکاسی اشاره کنیم. اگر تا امروز از این پارک ساحلی دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما یکی از شب‌های تابستان را در محیط این پارک بگذرانید.

پارک ساحلی رعنا جزو آن دسته از جاهای دیدنی دزفول است که نیازی به هزینه ورودی ندارد و می‌توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. همچنین لازم است بدانید که بازدید از این پارک به صورت شبانه‌روزی امکان‌پذیر است.

آدرس پارک ساحلی رعنا در گوگل مپ

کول خرسون، بهشت کوچک روی زمین

کول خرسون
منبع عکس: دهگردی (عکاس: نامشخص)

کول خرسون یک منطقه بسیار بکر با طبیعتی خارق‌العاده است که در فاصله 40 کیلومتری از شمال شهر دزفول قرار دارد. این مکان با نام‌های تنگه ارواح و دره ارواح نیز شناخته می‌شود و یکی از جاهای دیدنی دزفول است. رسیدن به این دره و لذت بردن از طبیعت آن نیازمند 15 الی 20 دقیقه پیاده‌روی است. در نظر داشته باشید که این مسیر پیاده‌روی دارای دامنه‌های پرشیب است و شاید پیمودن آن برای افراد سالمند ممکن نباشد. به هر حال، پیشنهاد می‌کنیم که کفش و تجهیزات پیاده‌روی را همراه خود داشته باشید.

با رسیدن به دره کول خرسون، مسیر هموار می‌شود و طبیعت بکر منطقه خودنمایی می‌کند. عمق این دره 275 متر تخمین زده می‌شود و دیوارهای آن نیز پوشیده از گیاهان سرسبز است. در ابتدای مسیر، عرض دره زیاد است و به راحتی می‌توانید از آن عبور کنید؛ اما در انتهای مسیر دیوارها بلندتر می‌شوند و مسیر به اندازه‌ای باریک می‌شود که تابش نور خورشید را حس نمی‌کنید. در انتهای مسیر یک رودخانه خروشان با آب بسیار سرد انتظار شما را می‌کشد تا گرمای تابستان را فراموش کنید.

طبیعت بکر، رودخانه خنک، مسیر پیاده‌روی جذاب و پوشش گیاهی خاص این دره را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی دزفول برای روزهای گرم تابستان تبدیل کرده است. اگر در این فصل به دزفول سفر کردید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از دره کول خرسون دیدن کنید.

آدرس کول خرسون در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاهای دیدنی دزفول

شهر دزفول خوش آب‌و‌هواترین شهر در استان خوزستان است و لقب بهشت جنوب ایران را به خود اختصاص داده است. این شهر قدمت تاریخی زیادی دارد و همین موضوع باعث شده که بناهای تاریخی ارزشمندی را در خود جای دهد. در کنار بافت تاریخی، شهر دزفول چندین جاذبه طبیعی نیز دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار جذاب باشد. در این مقاله سعی کردیم که به قلم گردشی تاپ شما را با جذاب‌ترین جاهای دیدنی دزفول در سال 1402 آشنا کنیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله در گردشی تاپ لذت برده باشید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی دزفول کدامند؟

پل قدیمی، دانشگاه جندی شاپور، مسجد جامع و خانه تیزنو جزو برترین و خاص‌ترین جاذبه های گردشگری دزفول هستند که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

قدیمی ترین بنای شهر دزفول کدام است؟

پل ساسانی، قدیمی‌ترین بنایی است که در شهر دزفول می‌توانید مشاهده کنید. این سازه لقب قدیمی‌ترین پل جهان را نیز به خود اختصاص داده است.

بهترین جاذبه طبیعی شهر دزفول کدام است؟

دره توبیرون یکی از باصفاترین جاهای دیدنی دزفول برای طبیعت‌گردی است. در این دره می‌توانید از تماشای صخره‌های مرتفع، چشمه‌های زیبا و آبشارهای جذاب لذت ببرید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.33 تعداد کل امتیازات 3

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا