جاهای دیدنی تبریزایرانگردیسفر به آذربایجان شرقیسفر به تبریز

مدرسه رشدیه

یکی از بناهای تاریخی به‌جا مانده از دوران قاجار که امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی تبریز به‌شمار می‌رود، مدرسه رشدیه است. این مدرسه به عنوان اولین مدرسه مدرن در ایران به دست میرزا حسن رشدیه بنا شد و در طول تاریخ وقایع زیادی را از سر گذرانده است. دسترسی به مدرسه راحت بوده و شما می‌توانید در هرجای شهر که قرار دارید، به راحتی خودتان را به این مکان برسانید. اگر با این مدرسه آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از گردشی تاپ را به هیچ وجه از دست ندهید.

تاریخچه مدرسه رشدیه

تاریخچه مدرسه رشدیه
منبع عکس: خبرگزاری ایرنا (عکاس: ناشناس)

مدرسه رشدیه اولین مدرسه به سبک جدید بود که در سال 1262 شمسی بنیان گشت. این مدرسه توسط توسط میرزا حسن رشدیه، معروف به پدر فرهنگ نوین ایران، در شهر تبریز ساخته شد. قبل از آن مدرسه نوین به نام مدرسه دارالفنون توسط امیرکبیر، صدراعظم ایران، در تهران تاسیس شد. اوایل دوران قاجار مدارس زیرمجموعه‌ای از مساجد بودند و به روش سنتی، فقط علوم دینی به کودکان و نوجوانان تدریس می‌شد. علی‌رغم درخواست‌های زیاد از طرف روشن‌فکران جهت تاسیس مدارس به روش نوین و به‌روز، اقدام موثری از جانب دولت صورت نگرفت.

در زمان ناصرالدین شاه قاجار، مدارسی به وجود آمد که فقط مخصوص فرزندان و نوادگان اشرف و سرشناسان دولت بود و عموم مردم از این حق تحصیل محروم بودند. این رویه ادامه داشت تا زمانی که مردی به نام میرزا حسن رشدیه در سفرهای خود به خارج از کشور با نظام آموزشی کشورهای مختلف آشنا شد و به این فکر افتاد که این روش را در ایران نیز عملی کند. وی نخستین مدرسه مدرن ایران را که عموم مردم نیز می‌توانستند در آن به تحصیل بپردازند، در محله ششگلان تبریز بنا نهاد.

متاسفانه هرچه استقبال مردم از این مدرسه بیشتر می‌شد، مخالفان آن نیز سعی بر تخریب مدرسه می‌کردند و به آن صدمه وارد می‌کردند تا حدی که پس از گذشت سال‌ها، حسن رشدیه مدرسه‌ای دیگر ساخت و با روش الفبای صوتی در 60 ساعت به نوآموزان خود خواندن و نوشتن می‌آموخت. در زمان میرزا علی‌خان امین الدوله از پادشاهان آذربایجان، موج مخالفت‌ها با رشدیه آغاز شده و این مدرسه تعطیل گشت. پس از مدتی با تلاش‌های رشدیه، موج جدیدی از علم‌آموزی در تبریز شکل گرفته و مدرسه رشدیه دوباره شروع به کار کرد.

مدرسه رشدیه کجاست؟

مدرسه تاریخی رشدیه کجاست؟
منبع عکس: نامشخص

مدرسه رشدیه تبریز در خیابان ارتش جنوبی، جنب ساختمان مرکز اسناد شمال غرب کشور واقع شده‌است. برای دسترسی به این مدرسه که هم‌اکنون به عنوان سازمان میراث فرهنگی شهر تبریز نیز تغییر کاربری داده‌است، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این مدرسه تاریخی، ایستگاه میدان ساعت بوده که با چند دقیقه پیاده‌روی به مدرسه خواهید رسید.

چنانچه قصد دارید با ماشین شخصی خود از این مکان دیدن کنید، این نکته را در نظر بگیرید که در اطراف مدرسه، فضای بسیار کمی جهت پارک ماشین وجود دارد و ممکن است به مشکل بخورید. شما می‌توانید از لوکیشن زیر استفاده کرده و به راحتی خودتان را به این مدرسه برسانید.

لوکیشن در نشان

معماری مدرسه رشدیه

معماری مدرسه رشدیه
منبع عکس: صفحه فیسبوک معماری آذربایجان (عکاس: نامشخص)

مدرسه رشدیه با مساحت کلی 1260 متر، در دو طبقه به طول 42 متر و عرض 30 متر به همراه حیاطی وسیع بنا شده‌است که در آن زمان مجهزترین مدرسه ایران به شمار می‌رفته و علاوه بر کلاس‌های فراوان از بخش‌های مختلفی نظیر آزمایشگاه، کارگاه صنایع و کارهای دستی و کتابخانه تشکیل شده‌است. در حیاط مدرسه به پاس از قدردانی میرزا حسن رشدیه مجسمه وی که در حال تدریس است، نصب شده که می‌توانید از آن دیدن کنید.

نمای ساختمان مدرسه با آجرکاری‌های بسیار زیبایی در کنار پنجره‌های چوبی عریض تزیین شده‌است. متاسفانه قسمت‌هایی از مدرسه فرسوده شده و دچار تخریب شده بود که بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و به مقر اصلی سازمان میراث فرهنگی شهر تبریز تبدیل شده‌است و ساختمان فعلی مدرسه به یادگار از زمان پهلوی اول است. لازم است بدانید مدرسه رشدیه تبریز در مهرماه سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه‌ های اطراف مدرسه رشدیه

جاذبه های اطراف مدرسه رشدیه تبریز
منبع عکس: میراث آریا (عکاس: سید علیرضا عالی)

در هر گوشه و کنار تبریز را که بگردیم، یک اثر ملی و تاریخی وجود داشته که ما را شگفت‌زده می‌کند. بازدید از مدرسه رشدیه تبریز اول مسیر است و هنوز ده‌ها مکان دیگر در انتظار شماست تا سفری بسیار به‌یاد ماندنی را به پایان برسانید. در ادامه لیستی از بهترین گزینه‌ها را برایتان قرار داده‌ایم تا از آن‌جا دیدن کنید و لذت ببرید.

  • برج ساعت تبریز (فاصله تا مدرسه رشدیه: 4.5 کیلومتر)
  • خانه پروین اعتصامی (با فاصله 2.3 کیلومتر)
  • موزه قاجار (فاصله: 3.1 کیلومتر)
  • عمارت ایل‌گلی (در فاصله 8.2 کیلومتر از مدرسه تاریخی رشدیه قرار دارد)
  • خانه استاد شهریار (فاصله تا مدرسه: 5.2 کیلومتر)

نکات بازدید از مدرسه رشدیه تبریز

نکات بازدید از مدرسه رشدیه تبریز
منبع عکس: میراث آریا (عکاس: سید علیرضا عالی)
  • هزینه بازدید از مدرسه رشدیه رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.
  • همانطور که گفتیم امروزه مدرسه تاریخی رشدیه تبریز به سازمان میراث فرهنگی تبریز تبدیل شده و شما می‌توانید در ساعات اداری از این مدرسه دیدن کنید.
  • بازدید از درون مدرسه میسر نیست اما می‌توانید از معماری ساختمان و حیاط مدرسه لذت ببرید.
  • شهر تبریز زمستان‌هاییب سیار سخت و طاقت فرسا دارد که هرکسی نمی‌تواند دمای هوای این شهر را تحمل کند. بنابراین بهترین زمان بازدید از این شهر و جاذبه‌های دیدنی آن، فصل تابستان است که هوایی بسیار خنک و دلپذیر دارد.

سخن آخر

مدرسه رشدیه نخستین مدرسه مدرن بنا شده در ایران است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد امروزه یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر تبریز شمرده می‌شود و افراد زیادی علاقه‌مند هستند تا یکبار هم که شده از آن دیدن کنند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی از این مکان را در اختیار شما قرار دهیم. اگر تجربه بازدید از این مدرسه را دارید و یا ساکن شهر تبریز هستید، خوشحال می‌شویم که نظر خود را درباره این بنای تاریخی با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

مدرسه رشدیه کجاست؟

این مدرسه تاریخی در خیابان ارتش جنوبی شهر تبریز، در مجاورت ساختمان مرکز اسناد شمال غرب کشور قرار گرفته است.

قدمت مدرسه رشدیه تبریز چقدر است؟

این مدرسه در سال 1262 بنا شده است.

ساعات بازدید از این بنای تاریخی کدامند؟

بازدید از این جاذبه در ساعات اداری برای گردشگران امکان‌پذیر است.

هزینه بازدید از مدرسه رشدیه چقدر است؟

بازدید از مدرسه تاریخی رشدیه کاملا رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا