اخبار گردشگری

مرمت گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز آغاز شد

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نطنز از آغاز مرمت گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز، پس از 50 سال خبر داد.

به گزارش “گردشی تاپ”، مسجد جامع نطنز بیشتر از 1000 سال قدمت دارد و گنبد آن یکی از قدیمی‌ترین گنبدهای داخل ایران است. از آخرین مرمت این گنبد، حدود 50 سال می‌گذرد و مرمت دوباره آن می‌تواند یک قدم بزرگ در زمینه احیای گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز باشد.

حسین یزدانمهر در این خصوص گفت:

گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز که یکی از قدیمی‌ترین‌ گنبدهای تاریخ‌دار به شمار می‌آید،‌ بعد از نیم قرن از آخرین بازسازی،‌ دوباره مورد بازسازی قرار گرفت.

او ادامه داد:

آسیب‌های ناشی از رطوبت نزولی که به مرور و گذشت زمان طولانی بر قسمت‌هایی از بخش زیرین گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز وارد شده، کاملاً مشهود بود.

این مقام مسئول اظهار کرد:

با پیگیری‌های انجام شده برای بازسازی این گنبد توسط اداره میراث فرهنگی نطنز، اعتباری به میزان 40 میلیارد ریال از اعتبارات ابلاغی وزارتخانه تخصیص یافت و عملیات مرمت در دستور کار قرار گرفت.

یزدانمهر در ادامه افزود:

پاکسازی لایه‌های فرسوده، ‌استحکام‌بخشی، تمیزکاری شیمیایی، موزون‌سازی رنگی بر اساس وضعیت قسمت‌های موجود، تثبیت نهایی و اصلاح اندود از جمله اقدامات انجام شده است.

او همچنین بیان کرد:

آخرین بازسازی این گنبد مربوط به سال 1352 توسط مرحوم دکتر شیرازی بوده که طی لایه‌برداری، کتیبه‌ای به خط کوفی مربوط به سال 389 هجری قمری کشف شد.

یزدانمهر در پایان اظهارات خود درباره مرمت گنبد دیلمی مسجد جامع نطنز افزود:

مجموعه مسجد جامع نطنز شامل گنبد دوره دیلمی، 4 ایوان دوره‌ی ایلخانی، بقعه شیخ عبدالصمد نطنزی و خانقاه، به شماره 187 به ثبت ملی رسیده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا