اخبار گردشگری

اجرای 40 پروژه عمرانی در بافت تاریخی یزد

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد از اجرای 40 پروژه عمرانی در بافت تاریخی یزد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، علیرضا نقوی، صبح امروز در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی 40 پروژه عمرانی خدماتی شهرداری منطقه بافت تاریخی یزد، اظهار کرد:

بسیاری از ثروت‌های تاریخی، به دلیل ارزش‌های بی‌بدیل و ویژگی‌های انحصاری، باید از ورطه نابودی نجات یابند چرا که فقط و فقط همان آثار و ابنیه هستند که می‌توانند رنج ها و تلاش‌های جانکاه پیشینیان را به نمایش بگذارند.

وی افزود:

کسانی که با اراده و جانهای بسیار شیفته به خلق شاهکاری هنری در معبد عشق و اخلاق یزد عزیز پرداخته و چنین گوهرهای بی بدیلی را آفریده‌اند نباید در پیچ و خم تاریخ به فراموشی سپرده شود.

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد سند فرهنگی حفاظت و احیای شهرهای تاریخی را یادآور شد و گفت:

از منشور آتن در سال 1931 و کنگره بین بین‌المللی معماری مدرن 1951 تا گردهمایی بین المللی درباره موجودیت و موقعیت بناهای تاریخی از نقطه نظر شهرسازی سال 1957 و نیز 1964 همگی زمینه ساز قطعنامه آمستردام 1957 بودند که جامع ترین سند اساسی فرهنگی در امر حفاظت و احیای شهرهای تاریخی و کهن هستند تاکید بر این نکته هست که باید با نگرشی خردمندانه و به نحوی پویا به ماهیت فرهنگی عناصر کالبدی که در کشورها وجود دارند نگریست.

نقوی با بیان این‌که در بسیاری از کتب مرجع در حوزه شهرسازی از میدان‌ها به عنوان یکی از اولین و مهمترین عناصر و فضاهای شهری یاد شده است، تصریح کرد:

هر چند شهرهای غربی به دلیل حفظ میادین تاریخی خود شناخته تر هستند اما تاریخ شهرسازی ایران حکایت از نمونه‌های شاخصی از این میادین را در خود دارد.

وی خاطرنشان کرد:

میدان وقت الساعه یکی از کهن ترین فضاهای شهر یزد است و گنجینه‌ای از آثار تاریخی ایلخانی، تیموری، صفوی، قاجار و پهلوی را در خود جای داده است.

این مسئول با تشریح اقدامات انجام شده در میدان وقت الساعه گفت:

نام این میدان از دستگاه زمان سنج مشهور مدرسه رکنیه در قرن ۸ گرفته شده برخی از میادین یزد در دوره‌های گوناگون خصوصا پهلوی اول ترکیب اصیل خودشان را به دلیل نگاه توسعه ای ناپایدار و غیر اصولی از دست دادند مانند شاه طهماسب-امیرچقماق  اما این مجموعه در گذر زمان هویت و کالبد و شکل خود را حفظ نموده و به دلیل پنهان بودن ارزش های تاریخی آن سال ۹۷ طرح بازآفرینی آن شامل مطالعات و طرح باززنده سازی آن در دستور کار قرار گرفت.

همکاری پژوهشکده معماری بومی در این مجموعه، آشکارسازی پایاب قنات زارچ و وقف آباد و اله آباد، ساماندهی تاسیسات شهری، دفع آبهای سطحی و تقویت روشنایی میدان از اقدامات اساسی بود که در این میدان تاریخی شکل گرفت.

مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد پروژه‌های بهره‌برداری شده در این مراسم را مورد توجه همگان دانست و خاطرنشان کرد:

با حضور شما ساکنین بافت تاریخی و همشهریان بزرگوار یزد بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی 40 پروژه عمرانی خدماتی، گردشگری با اعتبار 860 میلیارد ریال تحویل همشهریان شد که این میدان تاریخی، سه راه آبنما، دفع آبهای سطحی خیابان دهم فروردین از پروژه‌های شاخصی بود که همزمان به بهره برداری رسید و در این میان مجموعه‌های بهداشتی خدماتی، کف سازی و بدنه سازی محلات، پیاده روسازی، حفر چاه جذبی، طرح مسیل یزد و ساماندهی منظر شهری انجام شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا