با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

اخبار گردشگری

مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده بیرجند انجام شد

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند، مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده انجام شد و اکنون این خانه در وضعیت خوبی قرار دارد.

محمدعلی جنتی‌فر بیان کرد:

احیا و مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده نمونه بسیار عالی از مشارکت مالکین در احیای نمادهای اصیل و تاریخی بافت تاریخی بیرجند و ایجاد انگیزه و تشویق مردم برای بازگرد به هویت فراموش شده است.

جنتی‌فر ادامه داد:

یکی از اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند، حفظ، احیاء و اجرای عناصر هویت بخش در بافت تاریخی است که بدون مشارکت اهالی و ساکنین محدوده بافت تاریخی اماکن‌پذیر نیست.

این مقام مسئول افزود:

خانه تاریخی خورشیدزاده متعلق به دوره قاجار، در خیابان شهید منتظری 4 واقع شده که به دلیل فرسودگی و بارش باران تخریب شده بود، با همکاری مالک جدید مطابق با طرح اولیه و مستندسازی تهیه شده، مجدداً اجرا و احیا شده است.

وی یادآور شد:

بافت‌های تاریخی با ابنیه، نشانه‌ها و خاطرات خود در میان نسل‌ها انتقال داده می‌شود و در حافظه جمعی افراد ابدی می‌شود. اگر شهری فاقد حافظه تاریخی باشد نمی‌توان گفت که آن شهر با هویت است. عناصر هویت بخش در شهرها نماها، کوچه‌ها، ساباط‌ها، محلات و غیره هستند. مجموعه‌ای از این عناصر هویت بافت قدیم و جدید شهرها را می‌سازند. شهرها و فضاهای شهری گذشته از استقلال، شخصیت و هویت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند.

او در پایان گفت:

متاسفانه فاصله گرفتن از خاطره‌ها، تخریب عناصر شهری در بافت‌های تاریخی، مهجور ماندن نشانه‌های تاریخی همه و همه هویت در بافت‌های تاریخی را به کمرنگی و در نهایت بی‌هویتی هدایت می‌کند. بافت تاریخی بیرجند بواسطه قدمت دیرینه خود و اهمیت تاریخی که در دوره‌های مختلف کسب کرده همواره از هویت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که خانه تاریخی خورشیدزاده یکی از جاهای دیدنی بیرجند است و مرمت آن می‌تواند به جذب گردشگران به این خانه تاریخی کمک زیادی کند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا