آخرین اخبار

مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده بیرجند انجام شد

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بیرجند، مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده انجام شد و اکنون این خانه در وضعیت خوبی قرار دارد.

محمدعلی جنتی‌فر بیان کرد:

احیا و مرمت خانه تاریخی خورشیدزاده نمونه بسیار عالی از مشارکت مالکین در احیای نمادهای اصیل و تاریخی بافت تاریخی بیرجند و ایجاد انگیزه و تشویق مردم برای بازگرد به هویت فراموش شده است.

جنتی‌فر ادامه داد:

یکی از اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بیرجند، حفظ، احیاء و اجرای عناصر هویت بخش در بافت تاریخی است که بدون مشارکت اهالی و ساکنین محدوده بافت تاریخی اماکن‌پذیر نیست.

این مقام مسئول افزود:

خانه تاریخی خورشیدزاده متعلق به دوره قاجار، در خیابان شهید منتظری 4 واقع شده که به دلیل فرسودگی و بارش باران تخریب شده بود، با همکاری مالک جدید مطابق با طرح اولیه و مستندسازی تهیه شده، مجدداً اجرا و احیا شده است.

وی یادآور شد:

بافت‌های تاریخی با ابنیه، نشانه‌ها و خاطرات خود در میان نسل‌ها انتقال داده می‌شود و در حافظه جمعی افراد ابدی می‌شود. اگر شهری فاقد حافظه تاریخی باشد نمی‌توان گفت که آن شهر با هویت است. عناصر هویت بخش در شهرها نماها، کوچه‌ها، ساباط‌ها، محلات و غیره هستند. مجموعه‌ای از این عناصر هویت بافت قدیم و جدید شهرها را می‌سازند. شهرها و فضاهای شهری گذشته از استقلال، شخصیت و هویت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند.

او در پایان گفت:

متاسفانه فاصله گرفتن از خاطره‌ها، تخریب عناصر شهری در بافت‌های تاریخی، مهجور ماندن نشانه‌های تاریخی همه و همه هویت در بافت‌های تاریخی را به کمرنگی و در نهایت بی‌هویتی هدایت می‌کند. بافت تاریخی بیرجند بواسطه قدمت دیرینه خود و اهمیت تاریخی که در دوره‌های مختلف کسب کرده همواره از هویت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که خانه تاریخی خورشیدزاده یکی از جاهای دیدنی بیرجند است و مرمت آن می‌تواند به جذب گردشگران به این خانه تاریخی کمک زیادی کند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا