آخرین اخبار

ثبت ملی لهجه های اصیل خراسان رضوی انجام می شود

مدیر ثبت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی از مستندسازی و تهیه پرونده ثبت ملی لهجه های اصیل خراسان رضوی خبر داد.

محمود طغرایی در این خصوص بیان کرد:

زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های اصیل هر سرزمین، بخش بزرگی از میراث فرهنگی ناملموس آن جوامع محسوب شده و خاستگاه و پیوند دهنده بسیاری از عناصر فرهنگی است.

او همچنین ادامه داد:

زبان‌های محلی یک گنجینه و میراث انسانی هستند که تاریخ و فرهنگ را در دل خود دارند و حفظ آن‌ها از نظر ضرورت شناسائی و استمرار از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به تنوع بالای گویش‌ها و لهجه‌های خراسان رضوی افزود:

وجود زبان‌های کردی کرمانجی، ترکی خراسانی، گویش‌های سبزواری، نیشابوری و لهجه مشهدی، تربتی و نظیر آنها از تنوع و غنای زبان‌شناختی ارزشمند در این استان پهناور حکایت دارد.

محمود طغرایی تصریح کرد:

با عنایت به اهمیت این موضوع فرهنگی، ضرورت شناسایی و مستندسازی و تهیه پرونده‌های ثبتی میراث‌فرهنگی ناملموس در این حوزه جغرافیایی بیش از پیش مورد تاکید پژوهشگران و صاحب نظران فرهنگی است.

او در ادامه گفت:

این اداره‌کل با همکاری دکتر زیرک، از استادان زبان‌شناسی استان نسبت به مستندسازی و تهیه پرونده‌های ثبت ملی این عناصر اقدام کرده است.

وی خاطرنشان کرد:

در این برنامه، مستندسازی و تهیه پرونده‌های ثبت ملی زبان‌های ترکی خراسانی و گویش‌های نیشابوری و تربتی و لهجه‌های مشهدی و کاشمری در حوزه میراث فرهنگی ناملموس ملی در حال تهیه است.

مدیر ثبت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در پایان سخنان خود درباره ثبت ملی لهجه های اصیل خراسان رضوی گفت:

پیش از این در حوزه میراث‌فرهنگی ناملموس، زبان کردی کرمانجی خراسان به شماره 1240 در سال 1395 و گویش سبزواری به شماره 2233 در سال 1399 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

پایان خبر

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
خبرگزاری تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا