اخبار گردشگری

ثبت ملی پیکرک ها و مهر تاریخی سمنان

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سمنان از ثبت ملی پیکرک ها و مهر تاریخی سمنان حبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سروش هاشمی روز یکشنبه به رسانه ها افزود: مهر فلزی دکمه‌ای تپه حصار دامغان به شماره ثبت 2 هزار و 552، پیکرک مفرغی بز کوهی به شماره ثبت 2 هزار و 556 و پیکرک مفرغی اسب به شماره ثبت 2 هزار و 557 از محوطه مرسین چال شهرستان مهدی‌شهر، سه شی‌ء تاریخی ثبت‌شده این استان در فهرست میراث ملی منقول ایران است که این اشیاء اکنون در مخزن امن نگهداری می‌شود.

وی گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های دفتر ثبت آثار و حریم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سمنان، این شی‌ء‌های تاریخی استان سمنان در اجرای قانون حفظ آثار ملی مصوب آبان 1309 مجلس شورای ملی و نظام‌نامه اجرایی آن، مصوب 1311 هیئت‌وزیران بند (ج) از ماده‌واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی، ماده 22 آئین‌نامه حفاظت از میراث فرهنگی کشور مصوب 1381 شورای امنیت کشور فصل دوم آیین‌نامه مدیریت ساماندهی نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی تاریخی منقول مجاز مصوب 1384 هیئت‌وزیران مراتب ثبت اثر منقول فرهنگی تاریخی پس از تشریفات قانونی لازم در فهرست آثار ملی منقول ایران به ثبت رسید.

وی یادآور شد که با ثبت این سه شیء‌ تاریخی از استان سمنان، تعداد اشیای تاریخی ثبت‌شده این استان در کلاسه آثار منقول تاریخی و فرهنگی، به 59 شی‌ء افزایش یافت.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان هم از آغاز تولید محتوا برای تهیه و تدوین آلبوم آثار شاخص صنایع‌دستی استان سمنان خبر داد.

سمانه سلطانی پور بیان کرد:

با هدف ایجاد زمینه معرفی و فروش محصولات صنایع‌دستی استان سمنان برای هنرمندان و ایجاد سهولت دسترسی و امکان خرید متنوع از محصولات صنایع‌دستی استان برای خریداران، تولید محتوا برای تهیه و تدوین آلبوم آثار شاخص صنایع‌دستی آغاز شد.

وی افزود:

آلبوم آثار صنایع‌دستی استان سمنان در بخش اول متشکل از یکصد اثر باکیفیت و دارای شاخصه‌های هنری، ازجمله آثار دارای مهر اصالت ملی و مهر یونسکو است که با عکاسی حرفه‌ای از آثار و ارائه اطلاعات هر اثر در حال انجام است.

وی ادامه داد:

از دیگر مزیت‌های این طرح می‌توان به دسته‌بندی آثار بر اساس سطح کار و درج شناسنامه آثار اشاره کرد. آلبوم آثار صنایع‌دستی استان سمنان در قالب کتابچه الکترونیک برای استفاده عموم مردم، ظرف یک ماه آینده تولید، تدوین و ارائه خواهد شد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سمنان گفت:

این معاونت در نظر دارد تا برای رشد و توسعه صنایع‌دستی استان، پس از تأمین اعتبار، در گام های بعد بستر معرفی و بازاریابی تعداد بیشتری از آثار صنایع‌دستی استان سمنان را با جامع کردن این آلبوم فراهم کند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا