رپورتاژ آگهی

میاندوآب بزرگترین قطب تولید نهال سیب در ایران را بشناسید

با کمی بررسی محل استقرار نهالستان‌های مختلف سیب متوجه خواهید شد که اکثر نهالستان‌ها برای تکثیر و فروش نهال سیب در شمال غربی کشور مخصوصاً در شهر میاندوآب واقع شده‌اند؛ شرایط اقلیمی شهر میاندوآب، ارتفاع این شهر از سطح دریا، مخصوصاً خاک حاصلخیز منطقه باعث شده تا تمامی نهال‌های سیب گرمسیری و نهال سیب سردسیری در بهترین شرایط ممکن تکثیر و رشد کند.

 طبق آمار به دست آمده اکثر کشاورزان از خرید نهال سیب در شهر میاندوآب نهایت رضایت را داشتند، حتی کشاورزانی که باغات آنها در مناطق گرمسیری قرار گرفته هست؛ در این آگهی نامه بهترین نهالستان سیب در میاندوآب و انواع نهال سیب و درخت سیب پربار را معرفی خواهیم کرد؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

سلب مسئولیت: تحریریه گردشی تاپ نقشی در تهیه این محتوای تبلیغاتی ندارد.

نهالستان میاندواب سیب

البته در شهر میاندوآب چندین نهالستان سیب قرار گرفته و از نهالستان میاندواب سیب می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

 1. نهالستان پالیز نزدیک به یک قرن سابقه در تکثیر و فروش نهال سیب دارد، این مرکز سالانه بیشتر از ۲ میلیون انواع نهال میوه و سیب را تکثیر و در کل کشور توزیع می‌کند.
 2. نهالستان برتر نهال نزدیک به ۸۰ سال سابقه در نهال داری دارد.
 3. نهالستان رویال
 4. نهالستان فرانهال
 5. نهالستان ۱۱۰

 شما باید ویژگی و عملکرد نهالستان‌ها را با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین نهالستان میاندواب سیب را برای خرید نهال سیب انتخاب کنید؛ از ویژگی‌های یک نهالستان معتبر و شناخته شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه اندازی سایت‌های علمی و تخصصی و درج مجلات کشاورزی و گیاه پزشکی در مورد کاشت و نگهداری نهال سیب، تا کشاورزان با مطالعه این مجلات بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد علم نوین گیاه پزشکی به دست بیاورند.
 • تنوع نهال سیب در این مراکز باید به اندازه‌ای باشد که جوابگوی تمام نقاط کشور بوده و هیچ محدودیت ارتفاعی یا دمایی برای کاشت نهال سیب وجود نداشته باشد.
 • روش تکثیر نهال سیب در مراکز معتبر بر پایه پیوندی و اصلاح شده است تا سیستم دفاعی قوی‌تری داشته باشد.
 • قیمت نهال سیب در مراکز معتبر بر اساس کیفیت نهال سیب مخصوصاً بر اساس رضایت کشاورز تعیین می‌شود

بهترین نهالستان در میاندوآب

همانطور که اشاره کردیم اکثر نهالستان‌های کشور در شهر میاندوآب قرار گرفته و شما برای شناختن بهترین نهالستان در میاندوآب باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • در اولین مرحله سابقه نهالستان را بررسی کرده و مطمئن باشید سابقه طولانی در تکثیر و فروش نهال سیب دارد.
 • آمار تکثیر و فروش نهال سیب در یک مرکز نشانگر رضایت کشاورزان و مشتریان نهالستان است.
 • نهالستان معتبر تمامی محصولات خود را با کارت گارانتی به دست کشاورزان می‌رساند.
 • تیم کارشناسان و مهندسینی که در نهالستان سیب میاندوآب مشغول هستند تجربه و تحصیلات عالیه در این زمینه دارند.

انواع نهال سیب

نهال سیب را در دسته‌بندی‌های مختلف می‌توان تقسیم بندی کرد، ولی مهم‌ترین دسته‌بندی مربوط به نهال گرمسیری و سردسیری است:

✓نهال سیب سردسیری برای مناطق سردسیری و کوهستانی مناسب بوده و هیچ محدودیت ارتفاعی ندارد؛ این درختان در برابر تنش‌های برودتی، بادهای سرد و برف مقاوم‌تر عمل می‌کنند از انواع نهال سردسیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال سیاه جیرومین
 •  نهال سیب سبز اسمیت
 •  نهال سیب تو سرخ
 •  نهال سیب کهنز تابستان

✓ نهال سیب گرمسیری برای مناطقی است که چندان مرتفع نبوده و حداکثر دما در آنجا تا ۵۰ درجه سانتیگراد نیز افزایش پیدا می‌کند، این درختان نسبت به خشکی و حرارت دما مقاوم بوده و کمتر دچار آفت زدگی یا آفتاب سوختگی می‌شوند، از انواع نهال سیب گرمسیری برای احداث باغ سیب در مناطق گرمسیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال سیب کاکس اورنج
 • نهال سیب آبی

درخت سیب پربار

درخت سیب پربار

از چالش و دغدغه‌های مهم کشاورزان شناختن درخت سیب پربار است،  رابطه مستقیمی بین میزان باردهی درخت سیب در هکتار و درآمد کشاورز وجود دارد؛ البته کشاورزان به هنگام خرید نهال سیب پربار باید به یک نکته مهم هم توجه داشته باشند؛ یک کشاورز قبل از احداث باغ سیب باید اطلاعات کاملی در مورد دوره سال‌آوری درختان سیب کسب کند.

 گاهی درخت سیب به خاطر کود دهی و افزایش آبیاری باردهی زیادی دارد ولی در سال بعدی دچار سال‌آوری می‌شود؛ منظور ما از درخت پربار یعنی سالانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ تن میوه تولید کرده بدون اینکه دچار سال آوری شود؛ برای درک بهتر موضوع به چند نمونه درخت سیب پربار اشاره می‌کنیم:

 • نهال سیب مراغه
 •  نهال سیب عروس
 •  نهال سیب گالا
 • نهال سیب میراکل

خرید درخت سیب

یکی از نکات مهم و اساسی برای کشاورز آشنایی با زمان خرید درخت سیب و کاشت آن در مزرعه است؛ به طور معمول نهال سیب در مناطق گرمسیری و مناطق سردسیری در دو بازه متفاوت کاشته می‌شود.

 برج نهم و اواخر برج دوازدهم گزینه مناسب برای کاشت درخت سیب است؛ نهالستان‌های بزرگ کشور در شهر میاندوآب برای راحتی کار کشاورزان از دو الی سه ماه قبل شروع به پیش فروش نهال سیب می‌کنند تا باغداران فرصت کافی برای انتخاب و خرید نهال سیب داشته باشند.

قیمت نهال سیب اصلاح شده

نهال‌های سیب اصلاح شده یا همان هیبرید‌ها، معمولاً برای بهبود ویژگی‌های خاصی همچون

 • مقاومت در برابر بیماری‌ها
 • تحمل به شرایط آب و هوایی متفاوت
 •  میوه‌دهی بیشتر
 •  بهبود کیفیت محصول

 ایجاد می‌شوند؛ به دلیل این تغییرات و بهبودهای صورت گرفته در این نهال‌ها، هزینه تولید و پرورش آن‌ها نیز بیشتر می‌شود و این امر می‌تواند باعث افزایش قیمت نهال سیب اصلاح شده شود، اگر این نهال‌ها به مراحل پیوند زدن برسند، پیچیدگی فنی و هزینه بالاتری نیز دارند که به صورت طبیعی منجر به افزایش قیمت آن‌ها می‌شود؛ در کل قیمت نهال سیب در مراکز معتبر از ۵۰ هزار تومان آغاز می‌شود و بر اساس کیفیت و آمار خریدار رنج قیمت‌ها متفاوت می‌شود، برای استعلام قیمت می‌توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کنید.

قوانین مهم برای فروش نهال سیب در نهالستان‌های معتبر چیست؟

قوانین مهم برای فروش نهال سیب در نهالستان‌های معتبر چیست؟

 • نهالستان باید مجوز رسمی از وزارت جهاد کشاورزی برای تکثیر و فروش نهال سیب داشته باشد.
 • نهالستان برخی استانداردها و کیفیت‌های خاص برای فروش نهال سیب را رعایت کند.
 • تمامی محصولات عرضه شده در نهالستان معتبر لیبل‌دار است.
 • نهالستان شفاف سازی دقیقی در مورد نحوه حمل و نقل، بسته‌بندی مناسب و زمان‌بندی ارسال دارند.

معتبرترین سایت در زمینه خرید انواع نهال سیب، میوه و هلو سایت پالیز نهال به ادرس “paliznahal.ir” می باشد. Paliznahal.ir با در اختیاز داشتن کادر مجرب و حرفه ای و نهالستان های تخصصی جهت خرید انواع نهال به مرجع اصلی خرید نهال، نهالستان تبدیل شده است.
علاوه بر آن می توانید با مراجعه به paliznahal و شرکت پالیز نهال از قیمت نهال سیب مانند نهال سیب گلدن ورد زرد مطلع شده و خرید خود را نهایی کنید.

کلام آخر

 اولین مرحله برای کشاورزان خرید نهال سیب از نهالستان‌های معتبر در شهر میاندوآب هست، شرایط ایده‌آل اکوسیستمی شهر میاندوآب برای تکثیر و فروش نهال سیب مناسب بوده و کشاورزان در سراسر کشور ایران بدون در نظر گرفتن بعد مسافت می‌توانند نهال سیب با کیفیت را خریداری کرده و با احداث باغ سیب به درآمد مناسبی برسند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا